SCHIEDAMSE DICHTERS AAN HET WOORD Afscheid dokter Moor Wat zeggen uw sterren /V Simavi dit jaar 50 jaar DOOR COR DON HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 28 - VRIJDAG 28 MAART 1975 Nu Schiedam Anno 1975 en 700 jaar stadsrechten herdenkt die haar door Gravin Aleldls werden verleend, mag het zinvol genoemd worden enkele beschouwingen te wijden aan het kleine aantal dichters dat voor onze stad van betekenis is geweest en die zjj ieder afzonderlek korter of langer tjjd tot haar burgers heeft mogen rekenen. Bovenaan prjjkt, welhaast vanzelfsprekend, dominee Francois Haverschmidt, alias Piet Paaltjens (1835-1894) die als vrijzinnig predikant hier ter plaatse van Hervormde zijde veel tegenwerking moest ondervinden. Een bittere ervaring waarover hy destijds in een brief diep teleurgesteld verzuchtte: ,,Ik gebruik geen drank bulten de wrange beker die mijn kerkelijke positie me dagelijks te drinken geeft". Zijn boeiende preken waren duidelijk getuigenissen van eigen innerlijke vertwijfeling, angsten, eenzaamheid en zwak geloof. Te sterke emoties en aangrijpende melancholie moeten zijn plotselinge dood op 58-jarige leeftijd hebben verhaast, hetgeen grote verslagenheid by de burgery veroorzaakte. De gelukkigste jaren sleet hy als student in Leiden (1852- 1858). Genietend van zyn levenslust en vryheid schrijft hy de ironisch getinte en van bittere satire en lichte weemoed doortrokken verzen waarvan de voornaamste, gebundeld onder de titel „Snikken en Grlmlaciyes", werden uitgegeven door H. A. M. Roelants alhier in 1876. Deze bundel bewyst dat Francois Haverschmidt zich toen van zyn bytende spot, Ironie en milde humor via zyn alter ego „Piet Paaltjens" wist te bevryden. Op de Lange Haven achter de Hoogstraat staat dicht by de sluizen en hoog huls met zonnerakken. Daar op no. 134, heeft deze merkwaardige dichter en uitstekende predikant, die teven^ als gevoelvol mede menseiyk bekend stond, gewoond. O, spreek my niet van liefde, Van vriendschap en van trouw; Die zyn al sinds lang overleden, Ben lang er al van in den rouw. Neen, spreek my van 's mensen ellende, Van al zyn kommer en nood, En hoe hy zyn broeders leven Verbittert, dan lach ik mij dood! Piet Paaltjes. Toen Knaap my de laatste maal knipte, Was hij aangedaan onder zyn werk. „Wat wordt u al grijs P' sprak hij somber, „Ik vrees, u studeert te sterk". En Jongmans, toen hy mij gisteren De maat voor een pantalon nam, Keek van mijn magerheid zóó op, Dat ik dacht, dat hem iets overkwam. Vater Muller ontzei me zijn tafel. Ze verliep anders heelemaal. Mijn holle kaak deed de lui denken;, Het eten was by hem zoo schraal. En mijn oppasser heeft zelfs den ploert al Een goed woord voor een draagplaats verzocht, Als soms mijnheers begraafnis Te Leiden plaats hebben mocht. Maar wie er ook zien en bewenen, Dat ik zoo jong moet vergaan, Niet hare grysblauwe oogjes, En die hebben ft my juist gedaan. Piet Paaltjens Hoor ik op Sempre een Waldhoorn, O ook wel een Tursche trom, Dan moet ik zoo bitter weenen; En Ik weet zelf niet waarom. Vraagt een der werkende leden: „Hoe kan een Tursche trom Of een waldhoorn u zoo roeren?" Dan weet ik zelf niet waarom. Is t wijl in beetre dagen Een vriend de Turksche trom Niet onverdienstiyk bespeelde? Ach, ik weet zelf niet waarom. Piet Paaltjes. Tij^is een gezellige en zeer druk bezochte receptie hebben gisteren vele patiënten in restaurant Europoort afscheid genomen van mevrouw en dokter Moor. Namens de patiënten werd door één van hen, namelijk de heer Jorritsma, aan dokter Moor symbolisch het bedrag overhandigd dat door een groot aantal patiënten was bijeengebracht voor een afscheidskado. Het ligt in de bedoeling dat voor dit bedrag een schilderij of een ander kunstvoorwerp als artistiek aandenken voor dokter Moor zal worden aangekocht. In zijn toespraak gaf de heer Jorritsma blijk van de waardering van velen voor dokter Moor als arts en als mens in zijn relatie tot de patiënten. Tenslotte wenste de spreker de vertrekkende huisarts veel succes op zijn nieuwe werkterrein. Op deze receptie bestond tevens gelegenheid tot kennismaking met de nieuwe huisarts dokter Valk en diens echtgenote. Inmiddels hebben mevrouw en dokter Valk hun intrede in het pand Burg. Knappertlaan 154 gedaan en zal dokter Valk met ingang van 1 april a.s. de praktijk voortzetten. Wij hopen dat dit nieuwe dolrtersechtpaar zich als Amsterdammers spoedig thuis zullen voelen in onze ook 700 jaar oude stad. Afgaande op onze eerste indrukken, die vaak de beste zijn, hebben wij daar het volste vertrouwen in. RAM (21 maart20 april) Beetje spannende week. Eén bepaald feit, waarvan u overigens wist dat het zich een dezer weken zou voordoen, maakt dat u zich van uw sterkste kant doet kennen. Uw omgeving heeft dan ook de grootste bewondering voor uw innerlijke kracht. U heeft reden tot grote voldoening en het zit erin dat alles eindigt met een gezellig feest. Eis ondertussen niet teveel van uzelf, maar blijf binnen de perken van het redelijke. STIER (21 april—20 mei) De sterren raden u dringend aan in deze periode op uw hoede te zijn voor een verkeerde invloed die u dreigt te beheersen. U heeft al meerdere malen toegegeven aan deze drang en heeft ondervonden dat u dat innerlijk niet beviel. U doet er goed aan eens na te gaan wat de wezenlijke waarden in dit leven zijn en wat niet. Ook zakelijk gesproken zou het goed zijn als u al uw krachten op positieve wijze bundelde en niet toegaf aan een neiging tot verslapping. TWEELINGEN (21 mei—20 juni) Het zit erin dat u deze week een succes oogst. U heeft lang en trouw gewerkt voor een bepaald doel en dat nadert u nu. Laat u daarbij niet afleiden door een Stiertype dat momenteel geen kans ziet tot positieve daden te komen, maar integendeel geneigd is af te breken wat al bestaat. Bepaal uw eigen koers en verwezenlijk datgene wat u als goed ervaart. Kijk uw post goed na, er kan een interessant bericht bij zijn. KREEFT (21 juni—20 juli) Rustige week met nu en dan een enkele onverwachte gebeurtenis. U laat een oud plan vallen ten bate van een nieuw dat betere uitzichten biedt. Een bepaald gesprek met een oude relatie kan u doen schrikken, want u kunt feiten horen die u onbekend waren en die u niet bevallen. Dankzij uw eigen warme benadering van dit probleem brengt u veel voor elkaar dat anders verkeerd zou zijn gelopen. Oppassen voor al te grote lichamelijke inspanningen. LEEUW (21 juli20 augustus) Het kan zijn dat u deze week een heel belangrijk gesprek hebt met een oude relatie. Hiervan kan veel afhangen en u doet er goed aan ditmaal zeer scherp te reageren. Uw aangeboren tolerantie mag u nu geen parten spelen! U moet nu kiezen tussen recht en onrecht. Indien u het laatste kiest verliest u de vriendschap van een andere relatie. In uw werk gaat alles lekker en u heeft de nodige voldoening te wachten tengevolge van vorige inspanningen. MAAGD (21 augustus20 september) Deze week moet u tonen wat u waard bent. U weet zelf heel goed dat sommige dingen, die u niet bevallen, eigenlijk een gevolg zijn van uw eigen optreden. Maak u dus niet onnodig kwaad op mensen die er niets aan kunnen doen, maar op uzelf. De feiten zelf tonen u waar u aan toe bent. Handel dienovereenkomstig. Uw innerlijke overtuiging is in dit geval uw beste gids. WEEGSCHAAL (21 september20 oktober) Een week met allerlei genoeglijke dingen. U krijgt resultaat op voorafgaande inspanningen op een manier die u niet verwacht had. Juist de belangeloze wijze waarop u sommige netelige kwesties hebt willen regelen heeft in deze periode succes. Uw gevoel voor humor doet u nu en dan zo lachen dat de tranen u over de wangen lopen. Desondanks moet u toch hier en daar ingrijpen. Maar dat lukt u goed. SCHORPIOEN (21 oktober20 november) Het kan zijn dat u in deze periode moet ontdekken dat u te goed van vertrouwen bent geweest. U rekende op fair play bij sommige van uw relaties, maar die blijken nu meer te voelen voor een stevige dreun onder de gordel. Op een of andere manier werkt dit verhelderend en u ziet kans de juiste conclusies te trekken. Gevolg daarvan kan zijn dat een kwestie die u tot nu toe niet wilde aanpakken meteen uit de wereld raakt. Een en ander zal iedereen opluchten I BOOGSCHUTTER (21 november20 december) Drukke week met veel karweitjes die u echter wel liggen. U ziet kans een ietwat verwarmde kwestie te ontrafelen en u wordt daarbij geholpen door een ouder iemand die zeer verstandig is. Indien u moet vergaderen, wees dan vooral voorzichtig met uw woorden. Tact en overleg zijn uw beste troeven. U ontvangt een brief of een bericht dat u niet helemaal zint. Denk daar lang over na en handel niet overhaast. Het zit erin dat u een goede oplossing vindt. STEENBOK (21 december—20 januari) Kalme week met prettige dingen. U ontmoet een zeer oude kennis en u heeft alle gelegenheid om allerlei ervaringen uit te wisselen. De mensen om u heen laten zich van hun prettige kant kennen en u heeft een paar heel plezierige daqen. Die komen u dan ook toe, want u heeft er met geduld naar toe gewerkt. Onder de bedrijven door moet u niet teveel van uzelf vergen, want u bent nog wat moe. WATERMAN (21 januari—20 februari) Prettige week met dito ervaringen. U hoeft niet lang te wachten op de voltooiing van een bepaald plan. U schiet een oude vriend te hulp en oogst daarmee het nodige succes. Een bepaalde figuur van het Schorpioentype ligt u niet helemaal en het zit erin dat u brokken maakt. Dit is eigenlijk niet uw bedoeling en u kunt dat dan ook voorkomen door tact en diplomatie. Dit is wel zo goed, want de persoon in kwestie is eigenlijk best aardig! VISSEN (21 februari—20 maart) Het kan zijn dat in deze periode iemand op u afkomt die vooral psychisch dringend hulp nodig heeft. Stap in dit geval heen over uw aangeboren gevoel voor kiesheid en treedt helpend op. Eerlijk gezegd zag u de bui al hangen, maar het ligt niet in uw aard om dadelijk actie te nemen. Uw beschermende houding en uw begrip voor de situatie kunnen nu echter heel veel goed doen. Let op uw post: er kan iets heel belangrijks bij zijn. Oppassen voor zwikken en vallen. Dit jubileum wordt op bescheiden wijze gevierd, geheel zoals het bij SIMAVI past. Uitbundigheid is er nietabij, wél dankbaarheid voor wat SlhAvi mede door uw hulp in een haWeeuw heeft kunnen doen. SIMAVI heeft een halve eeuw lang het broze en zwakke beschermd, speciaal de gebrokenheid van de door ziekte krachteloos geworden mens. En er is nog zo ontstellend veel gebroken en kwijnend leven, vooral in de arme tropenlanden. Millioenen guldens zijn nodig om ons werk goed en deskundig te kunnen doen. Zoveel geld heeft SIMAVI echter niet. Maar wat we hebben wordt gericht en deskundig besteed. SIMAVI geeft via veilige kanalen de geschonken medische goederen zelf in deskundige medische handen in de tropen, in nauwe samenwerking met andere instanties, die op enigerlei wijze de medische nood daar lenigen. SIMAVI helpt, ongeacht geloof, kleur of ras, mits maar deskundig medisch personeel aanwezig is en juist de arme patiënt geholpen wordt. De medische nood in tropenlanden wordt nog verergerd door honger, armoede, onkunde, onwetendheid, onhygiënische toestanden, verkeerde gewoonten en opvattingen. In dit gouden jubileumjaar wordt de SIMAVI-collecte van 14 tot 20 april gehouden. Ontvangt u de collectant hartelijk en geef met gulle hand, opdat SIMAVI in staat is veel meer te doen. U kunt uw bijdrage ook storten op postrekening 300100 ten name van SIMAVI, Haarlem. Hartelijk dank, het SIM A VI-comité.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 28