Vrouw wil van bh en schort af Badmode 1975 geeft zich bloot Glanzend en elastisch lycra-elasto- meer-garen werd gebruikt voor deze bikini, afkomstig uit de Belgische fabriek DcWe in Schellcbellc. Het was een der successen van hel festival Fiesta Marina, begin september in Nice gehouden. Opwindend wordt de zonnemode '75 zeker wel, allereerst voor de draagsters die maar heel weinig onbedekt zullen moeten laten, natuurlijk ook voor haar bewonderaars die ogen te kort zullen komen en niet in de laatste plaats voor de fabrikanten van mini-bikini's en ander aantrekkelijk „strandgoed". Want, juist die piepkleine kledingstukken gaan een grote rol spelen in de textiel. Of, zoals een fabrikant op die Duitse vakbeurs zei: „Die bikini moet goed maken wat de beha tekort komt". De beha komt er bekaaid af, in 1972 werden in Nederland 5,5 miljoen beha's vervaardigd, vorig jaar waren dat er nog slechts vilf miljoen. En de verwachting is dat 1974 helemaal een beha-arm jaar zal worden. Diverse Nederlandse bedrijven beramen dan ook plannen om naar het buitenland te gaan. Het bekende merk Lovable wordt straks niet meer in de Zutfense fabriek vervaardigd. Dat betekent niet dat de Benelux dit merk zal moeten missen want de vestiging in Duitsland blijft, daar zal men meer gaan produceren evenals in Engeland. Tussen twee haakjes, zeggen de modemakers, niet alleen met de beha gaat het bergafwaarts in Holland, dat is ook het geval met de huishoudschorten. Men is al aan het denken gegaan en een doctorandus sociologie heeft reeds een verband ontdekt: de geëmancipieerde vrouw wil niet alleen van de beha af, ze wil ook haar schort uittrekken omdat dat typisch een kledingstuk is dat haar ondergeschikte positie in de mannenmaatschappij onderstreept. Hoe dan ook, vorig jaar kwam men in Nederland tot 267.000 schorten, precies de helft van wat in 1972 nog aan huishoudschorten de fabriek verliet. NOG GEEN 2 BEHA'S Daarover maken de Nederlandse textielmakers zich namelijk steeds meer zorgen: in Nederland zijn de vrouwen een merkwaardig soort gierigheid aan de dag gaan leggen bij de aankoop van haar lingerie. Onderjurken worden vrijwel niet meer aangeschaft. Een detaillist: „Er gaan weken voorbij waarin ik maar een handvol onderjurken omzet. Het lijkt wel alsof iedere vrouw opeens uit haar onderjurk gegleden is en er niet meer in wil". Een rol speelt hier ook dat veel mannen de onderjurken afwijzen. Diezelfde detaillist: „Het is beslist een feit dat de vrouw van vandaag zich bij de samenstelling van haar intieme garderobe laat voorzeggen door vriend of echtgenoot. Als die de onderjurk afkeurt koopt ze die niet. Bovendien heeft de panty de onderjurk op de vlucht gedreven". Fabrikanten van onderjurken zuchten dan ook wanhopig. „De vrouw van nu gaat steeds minder aantrekken, waar moet dat eindigen?" En niet zonder twijfels stelt men zBn hoop op de naderende mode die lange!re) rokken voorschrijft en dus vraagt om onderjurken. Maar een vakman zegt: „Overal in Europa gaan de vrouwen langere rokken dragen, alleen in Nederland raakt de mini die echt uit de tyd is, er maar niet uit. Het lijkt wel alsof de Nederlandse vrouw persé haar dijen wil blijven laten zien". Hoe zorgelijk de situatie wordt voor de fabrikanten van onderkledlng bljjkt uit een ander recent bekend geworden cijfer, de gemiddelde Nederlandse vrouw komt per jaar niet verder dan 1,8 beha. Meer beha's koopt ze niet, wil ze niet, draagt ze niet. Een aantal vrouwen «ril zelf helemaal niet meer Badkleding bezorgt de leveranciers van grondstoffen een zonnige toekomst. Dit model van de Diutse fabriek Hengella is gemaakt van zuiver katoen. Goed nieuws voor badmodefabrikanten: een badpak of een bikini komt nooit alleen, zegt men hier. Altijd wordt er wel een strandjurk of badjas bijgekocht. Enper jaar drie bikini's voor de moderne vrouw! (model Bleyle). Nooit zal een badseizoen zich meer bloot gaan geven als lente en zomer '75. En terwijl iedereen zich op herfst en winter '74 voorbereidt, weggedoken in lange regenjassen of zwierige wintermantels, staan de machines van de makers van zonnekleding al roodgloeiend. Op vakbeurzen als de Igedo in Düsseldorf werd een tipje van de sluier opgelicht, zo zullen onze vrouwen er komend seizoen uit moeten zien als ze zich heel modieus aan het strand willen vertonen. En... zo zullen ze ook gekleed dienen te zijn als ze zich naar de allerlaatste mode gaan nestelen in Morpheus armenl Niet meer dan 1.8 beha per vrouw. De Nederlandse vrouw het ermee doen. Dit model van Triumph International is evenals de panty uitgevoerd in de nieuwe modieuze kleur zwart. Want vrouwen worden aantrekkelijker wanneer zij zwart ondergoed dragen, weten fabrikanten. zonnige perspectieven. De Pont, de belangrijkste leverancier van lycra garens waaruit badkleding en foundations gemaakt worden, meent: „Vroeger kochten vrouwen gemiddeld een keer per vier jaar een badpak. Dat is nu wel even anders, per seizoen schaffen ze nu minstens drie of vier bikini's aan. En al mag de hoogmoderne tanga, de kleiner dan kleine bikini waaraan (voorspelt men hier) zelfs de volslanke vrouwen zich willen wagen miniscuul van afmetingen zijn, de prijzen liggen niet lager dan die van de traditionele badkledij. Bovendien, weten de vakmensen, een bikini komt zelden alleen. Juist die piepkleine badslipjes en bra's voor vrouwen die zich ondeugend willen presenteren vragen om „toebehoren": een strandjasje, bloeses, rokken, omslagdoeken en strandensembles. En al blijven de beha's en slipjes postzegelformaten aanhouden, de fabrikanten zien geen termen voor prijsverlaging. „Het maakt niet uit bij de fabricage wat het formaat precies is", zegt men hier. Zij weten dat badpakken gewoon een stuk vrije tijdskleding geworden zijn, steeds meer vrouwen dragen in de zomer haar bikini niet alleen op het strand maar ook in de tuin, op een terras of... in de auto. Voor die vrije tijdskleding heeft de vrouw van vandaag steeds meer geld over" aan de beha, hoewel dokters klagen dat zty daarmee kans lopen haar buste schade te berokkenen. Daarbjj komt dat onder invloed van de pil de buste in Nederland steeds voller wordt, als men een beha koopt blijkt telkens dat men in de grote maten valt. Veel vrouwen menen dat zty zonder beha met een vollere boezem aantrekkelijker zijn. Daarnaast is er een belangrijke categorie vrouwen die soms een half jaar of een heel jaar met één beha doet. „Zij sparen geld maar stelen van haar eigen figuur", zeggen de beha-verkopers die ervaren dat talrjjke Nederlandse vrouwen helemaal niet overiuigd zijn van het nut van steeds nieuwere modellen. Wel raken jonge vrouwen er meer van overtuigd dat haar silhouet door een goede foundation gediend wordt maar zjj eisen dat die zeer zacht en licht is en dat de kleur past bij de mode in de bovenkleding. PIKANT BADEN Juist omdat de fabricage van foundations weinig lucratief wordt, gaat men hoe langer hoe meer over op de vervaardiging van badkleding waar wel muziek in zit. Terwijl de Nederlandse vrouw genoeg heeft aan nog geen 2 beha's per jaar ziet men wat de bikini's betreft alleen maar

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 24