Stichting De Schiedamse Gemeenschap Jaarrede INSTUIF Schiedam deze maand Mei Samen werken is een goede zaak Vacature Stichtingsraad Overschiesestraat 1, Tel. 26.80.43 of 26.60.00 Zoldertheater In de Teerstoof Toneelgroep '71 Het Schiedams Christelijk Mannenkoor Dienstencentrum Woudhoek, N.I.V.O.N. Zondagmiddag 27 april. Dienstencentrum ,De 4 Molens' van 14.00 tot 16.30 uur. U bent van harte welkom. PLAATSVERVANGEND LID ff Service aan culturele verenigingen Het is al meer gebleken dat een goed opgezette samenwerking tussen diverse instellingen meer mogelijkheden biedt dan dat iedere organisatie op eigen houtje en zonder overleg activi teiten gaat ontpooien. Met na druk stelt onze stichting steeds opnieuw dat samenwerking niet betekent dat de autonomie van instellingen verloren gaat of dat het eigen gezicht van instellin gen onzichtbaar wordt. De afdeling V en O is daar wel een sprekend voorbeeld van. Het Nivon, één van de partici panten in het samenwerkings verband V en O, heeft het idee aangedragen om op de zondag middagen een mogelijkheid tot ontmoeting te creëren, een drankje te nuttigen, naar een expositie(tje) te kijken, waarde volle diaseries te bewonderen, filmpjes te zien, een spelletje te doen enz. enz. Het materiaal voor deze ,,In- stuif-middagen" komt uit de Schiedamse bevolking' zelf. Hoeveel Schiedammers zijn er niet die b.v. waardevolle dia series hebben en filmpjes die zij graag eens aan anderen willen laten zien, die interessante ver zamelingen hebben waaruit een expositie is te maken. Dat ma teriaal moet voor jaren genoeg zijn om op de zondagmiddagen te tonen. Het Nivon kwam met het idee bij de S.G. en samen vonden zij in de Stichting Open Huis en de stichting Raad voor het Bejaar- denwerk enthousiaste mede standers. Het gevolg van hun overleg is dat a.s. zondag 27 april een eerste instuifmiddag wordt gehouden in Diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan, hoek Burg. Honnerlage Gretelaan. Zo zien we tot onze vreugde dat uit een samenwerkingsverband, samen-werken voortkomt. De samenwerkers in dit verband hopen dat het experiment zal slagen. Rekenen doen we daar in ieder geval wel op. rr vr. 2 mei KABARET ZONDER FILTER za. 3 mei met hun nieuwste programma vr. 9 mei "DANK U WEL" za. 10 mei 21.00 uur 7,50 (CJP/65+6,—) vr. 2 mei 20.00 uur Grote Zaal, Irene ,,DE SURPRISE" kaartjes a 2,50 verkrijgbaar bij V.V.V.-Schiedam. geeft ter gelegenheid van zijn 45-jarig bestaan een JUBILEUM CONCERT op vrijdag 23 mei 20.00 uur in de MAGNALIA DEI KERK, Albardastraat 65. Kaartjes a 3,50 verkrijgbaar bij V.V.V.-Schiedam. Uitgevoerd worden o.m. werken van Bizet, Brahms, Handel, Mozart, Schubert en Verdi. 1 mei: Bingomiddag met bloemen14.30 uur 15 mei: Filmmiddag14.30 uur 22 mei: Kwis-avond19.30 uur Voor inlichtingen: telefoon 70.95.55. 5 mei: Bus- en boottocht. Na een stadswandeling door Breda een twee nur durende boottocht door de Brabantse Biesbos. Vervolgens door de Betuwe langs het riviertje de Linge. 25 mei: zondagmorgen wandeling rond de Kralingse Plas. Voor inlichtingen e.d. telefoon 70.84.86. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 14 - VRIJDAG 25 APRIL 1975 I Redaktie en lay-out R. H. Pillard H. A. Tiggelhoven Jaarrede uitgesproken tijdens de openbare jaarvergadering van onze stichting op 23 april 1975 door de' voorzitter, de heer W. Meinen. Namens de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap is het mij een genoegen u van harte welkom te heten. Wij zijn berheugd dat u er bent, want juist met u willen we hard werken voor ons aller welzijn. De jaarstukken over 1974 hebt u kunnen bestuderen, evenals de begro ting voor 1976. Mocht u naar aanlei ding van een van beide stukken nog vragen of opmerkingen hebben, dan is daarvoor straks nog wel gelegenheid. Dames en heren, alhoewel de jaar stukken afgesloten worden per 31 december, ligt de feitelijke afsluiting veel meer in deze periode. Het leek ons daarom ook goed om nog eens terug te blikken. Ondanks de vele negatief-kritische geluiden, kunnen we toch met voldoening vaststellen dat de amateurs nog steeds van zich doen spreken. De geleverde prestaties konden vaak een vergelijking met de beroepskunst doorstaan. Men is niet alleen actief geweest binnen eigen kring, maar ook vaak daarbuiten en zelfs zeer ver daar buiten. Met genoegen kunnen we terugdenken aan geslaagde evenementen, zoals: 't gemeenschappelijk concert van de afdeling zang, de nieuwjaarsproduktie van de afdeling toneel en het drum bandfestival van de afdeling muziek. De verenigingen hadden enthousiaste leden en actieve bestuurders. Deze drie. afdelirtgen zijn de traditionele hoek stenen van het werk van de S.G., de culturele organisatie van Schiedam. We hopen dat we vele concerten en uit voeringen zullen meemaken in het komende seizoen en danin het ver nieuwde Passage Theater. Verheugd zijn we dat er op 8 mei eindelijk weer een theater is in Schiedam. Diep teleurgesteld zijn we echter, dat, ondanks herhaaldelijk aandringen onzerzijds, nog niet begonnen is met de programmering. Natuurlijk kunnen er vele argumenten genoemd worden, die remmend hebben gewerkt, maar het zou van goed beleid getuigd hebben, als men gelijk met het verbouwen van het theater, ook begonnen was met 'de bezinning op de vraag: "wat doen we met de fraaie centrum Binnen niet al te lange tijd hopen wij met een rapport te komen over de exploitatie en om dienaangaande te adviseren. Met het advies omtrent de programmering dat we indienden - nu ongeveer een jaar geleden - hebben we dan ook aangegeven hoe onzes inziens een zinvol gebruik van ons theater gemaakt kan worden. De afdeling Culturele Ontwikkeling, hangende deze kwestie, nauwelijks tot activiteiten kwam, laat zich dan ook gemakkelijk verklaren. Niet dat er geen cultuur te genieten viel. De vrienden van het stedelijk museum en vooral de geestdriftige groep werkers van de Teerstoof boden ons vele goede gelegenheden, zeker in aanmerking genomen de beperkte financiële moge lijkheden. De afdeling Internationale Uitwisse ling heeft niet alleen haar traditionele zaken afgehandeld, maar heeft ook de koers uitgezet voor een geheel andere aanpak van dit werk. Op het congres, dat dit jaar in Schiedam zal plaats vinden, zal een en ander, naar we hopen, meer gestalte krijgen. Het andere werk ging uiteraard gewoon door. Het vormings- en ont wikkelingswerk kan nu al spreken van een geslaagd seizoen. Tevreden is men bij deze afdeling niet. Kan de afdeling qua opzet en werkwijze model staan in het land, is er reeds een goede start ge weest, men wil méér. Er is ook meer nodig. De moderne maatschappij heeft bij uitstek behoefte aan dit soort werk. Maar er is geen geld, er is geen ruimte, er is geen mankracht. Door alle betrokkenen is hard, ja keihard gewerkt. Hoe lang moeten we nog een wissel trekken op de goedwillendheid van het particuliere initiatief. Het wordt nu tijd, dat de gemeentelijke overheid dit ook beseft. In het restant van de Lindehof of in het Proveniershuis of in een oud schoolge bouw, of waar dan ook, moet accom modatie gevonden worden voor dit werk. Bovendien wordt dan een goed gebruik gemaakt van gebouwen, die helaas wat te snel aftakelen. Gelukkig wordt binnenkort een com missie gevormd om aangaande de be stemming Lindehof en Proveniershuis te adviseren. Ook wij als cultureel or gaan zullen in deze commissie ver tegenwoordigd zijn. Dames en heren, aan het culturele pa troon van een stad meewerken is vaak ondankbaar werk. U weet dat het resultaat zich immers moeilijk laat meten; het bouwen van een flat, of het aanleggen van een park is veel concre ter. Toch hebben we alle genoemde en niet genoemde facetten van cultuur nodig om volwaardig te kunnen leven. Veel is er tot stand gekomen, mede dankzij, maar soms ook ondanks de bemoeiingen van de gemeentelijke overheid. Ook mede dankzij de enorme inzet van het gehele personeel van ons bureau. Ondanks een onder bezetting is men er tóch in geslaagd de belangrijkste taken uit te voeren. Dames en heren, het is al eerder gezegd bij de Teerstoof en het vor mings- en ontwikkelingswerk: we kun nen geen roofbouw blijven plegen. Ons bureau behoeft uitbreiding voor het vormingswerk, voor kunstzinnige ^vorming, voor begeleiding van be roepskunst en voor nieuwe activiteiten en voor uitbreiding van ons bureau Er is geld nodig en in ieder geval: zekerheid omtrent het geld. Nu is onze begroting voor dit jaat nog niet goed gekeurd. Voor ons is dit uitermate moeilijk werken. Wel hebben we de indruk dat voor 1976 de procedure sneller zal verlopen en we dan tijdig weten waar we aan toe zijn. De gemeente moet zich realiseren dat cultuur geld kost: het levert direct niets op. Wel indirect: een fijne stad om In te wonen, een fijne stad om in te werken, een fijne stad om in te leven. U van de vereniging, van de afdeligen, van de organisaties u wilt er aan mee werken en dat willen wij van de S.G. ook. Laten we onze krachten bundelen; laten we het motto van onze stichting waarmaken: eendrach tig samen streven. Probeert u verder te zien dan alleen uw eigen organisatie.Denk mee in de grote lijnen van het cultuurpatroon van onze stad. Laten we duidelijk de stem van de burger laten horen. De vergaderin gen van de S.G. zijn alle openbaar. We kunnen ons niet voorstellen, dat een college van B W, een gemeente raad, de politieke partijen zo kortzich tig zijn, dat ze de waarde van de cul tuur onderschatten en daarom spreken we het vertrouwen uit, dat vele van onze wensen in de naaste toekomst zullen worden gehonoreerd, zodat we in cultureel opzicht een goede toe komst kunnen verwachten. ff' Onze stencilmachine is kort geleden vervangen door een hypermodern ver- menigvuldigapparaal. Hierdoor is het ons mogelijk geworden sneller en beter te vermenigvuldigen. Het bespaart ons zeer veel werk en tijd, iets wat ons slechts in geringe mate gegeven is. Het is echter geen stencilapparaat maar een droogfoto-kopieerapparaat; het origineel is dus bepalend voor de kwaliteit van de kopie. Verenigingen die van deze verntenig- vuldigapparatuur gebruik wensen te maken worden verzocht hun originelen op het papierformaat A4 (210x297 mm) te tikken. Het kopiëren is betrekkelijk goed koop; indien u over de tarieven inlich tingen wenst, kunt u ons telefonisch om opgave vragen. H. HEIJERMANSPLEIN 38 Stichting De Schiedamse Gemeenschap is het culturele orgaan van de gemeente Schiedam en dient adviserend, coördinerend, stimulerend en uitvoerend, te werken. Het vormings- en ontwikkelingswerk is hierbij inbegrepen. De stichtingsraad bestaat uit leden en plaatsvervangende leden. Iedere derde maandag van de maand komt genoemde raad in vergadering bij een. Thans is er een vacature voor de functie van VAN DE STICHTINGSRAAD. Kandidaten voor deze functie, dienen te beschikken over een ruime cul turele- belangstelling of deskundigheid op één van gebieden de cultuur betreffende. De functie is onbezoldigd Belangstellenden worden verzocht zich schriftelijk aan te melden bij de secretaris van de stichting, Overschiesestraat 1, Schiedam. Nadere inlichtingen worden^u gaarne verstrekt door de directeur van de stichting, de heer R H Pillard, tel 268043/266000 (na 18.00 uur 264457).

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 14