De oude garde van het plaatselijk amateurtoneel kan niet meer buiten acteren ONI60 JAAR EEN HEEL LEVEN ONDERWIJS VAN MEJ. NORTIER VOORWERPEN Koos de Groot en en Jacques van Haasteren even voor het voetlicht HEJ NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 13 - VRIJDAG 6 JUNI 1975 Johfin van Oldekikarneveldtstraat 3 Hcnrfjiersdijk Telefoon (0174J) 24405 Jacques van Haasteren (links) tijdens de opvoering van het blijspel „Huis van Licht en Schaduw" ter gelegenheid van de viering van 50 jaar „Aiberdingk Thljm". Hij duelleert met John van Slobbe, terwijl Til Ripperda, voorgrond en Marie Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur, behalve zaterdag en zondag: 1 zwarte damesschoen, blauw-geel sandaaltje maat 19, 1 paar groene damesschoenen, 1 sleutel aan een zwarte label, 3 sleutels aan een ring, zwart etui met 4 sleutels, 4 sleutels aan ring, zwart etui met bril, etui met 6 sleutels, 3 sleutels aan een ring, blauwe koffertas, spijkertas, 1 autowiel, grijs snoer met stekker, 1 ontspanner van een fototoestel. Af te halen bij de vinders: ring met 7 sleutels, Gonlag, Bart Verhallenplein 63; ring met 9 sleutels, Van Burg, P. J. Troelstralaan 54; ring met 3 sleutels, Romijn, Bachplein 502; plastic tas met inh., Van Dorp, Meeuwensingel 110; 2 grijze fietstassen, Jaegen, Jan van Avennesstraat 11bruine portemonnee met inh., Uitenbroek, Galileistraat 74a; bruine portemonnee met inh., Van Akkeren, Joh. van Oldenbarneveltstraat 105; oranje portemonnee met inh., Sijde, Burg. Stulemeijerlaan 155; lichtbruine portemonnee met inh., Fenema, Eikenlaan 23; rode portemonnee met inh.. Grotendorst, Mozartlaan 73; speelpop, De Veld, Schubertplein 15; verzekeringsplaatjeGWX-852, Tromer, Alb. v. Raalteplein 17; verzekeringsplaatje SLN-963, Hoogendijk, Toon Verheystraat 161; zwarte hond, Van de Lingen, Boyerstraat 6b; zwarte poedel met gele halsband, asiel; Duitse herder, reu, asiel; bastaard dalmatiër, asiel; bruine bastaard, reu, asiel; zilveren armband, Keuzenkamp, Burg. v. Haarenlaan 360; goudkleurige armband, Brökling, Nassaulaan 45; donkerkleurig mapje met inh., Van der Arend, Bilderdijkstraat 17a; mapje met een bejaardenpas, Zandbergen, Westvest 90a; verzekeringsbewijs PRR-440, Hoofdbureau van politie; zwart-beige sjaal, Bok, Rotterdamsedijk 281b. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 tot 17.00 uur, behalve zaterdag en zondag. Wit-blauwe gymschoenen; verzekeringsplaatje; NQM 268; hockeystick; luchtdruk pistool; plastic doosje met contact lenzen; 2 Wieldoppen Ford Mustang; pukkel met inh. t.n.v. Leo Kool; beige meisjesvest; sleutel met geel etiket. Te bevragen bij de vinders: Vistuig: Vette, Mgr. Nolenslaan 358. parkiet: Smits, Wander, Laseurpad Wiegel, Westvest Groen-blauwe Tuinlaan 56. Herenhorloge: 28. Zilveren ketting 78a. Zilverkleurig horloge: Van Swindenstraat 42. Plastic zak met een mantelpakje: De Lede, Nieuwe Maasstraat 99. Oranje, tas met kinderboekjes: Pijnakker, Kievitslaan 10. Patatzakje met enige bankbiljetten: Bar Trania. Tas met portemonnee: De Vette, Polderweg 214. Sopraan blokfluit in étui: Leenman, Jozef Oreliosingel 203. Blauw-groen kinderzwembroekje: Gouka, Vlaardingerdijk 267b. Het bekende mandolinegezelschap O.N.I. dat vorige maand 60 jaar bestond, heeft jl. dinsdag 3 juni een uitvoering gegeven in de zaal van dansschool Sitton. De overvolle zaal heeft kunnen genieten van een zeer gevarieerd programma. Na de opening door O.N.I. werden enkele leden met hun 25-jariq lidmaatschap gehuldigd t.w. de dames: mevrouw v.d. Put en mej. Maasakker en de heer B. Hakkert, als 25 jaar voorzitter van O.N.I. Bij zijn felicitatiespeech bedankte de heer Hakkert de donateurs en vooral de nieuw toeqetreden donateurs. Hij plaatste tevens de oproep aan al degenen die nog een mandola of gitaar ergens in de kast hebben hangen om vooral lid te worden, want er kunnen er altijd nog wel een paar bij... De „Hakkert-band" zorgde voor ritmische dansmuziek tussen een bingospelletje door. Verbaasd keek men op toen de bevriende muziekvereniging Ambrosius haar Boerenkapel compleet met majorettes de zaal instuurde om van hun felicitaties blijk te geven. Al met al een geslaagd jubileum voor O.N.I. Het grote succes van het Luister- en Kijkspel „Krljgh de Claere" als onderdeel van de viering 700 jaar Schiedam stad, vestigde weer eens de volle aandacht op het plaatselijke amateurtoneel. Leden van nog bestaande, toneelverenigingen en diet uit het verleden leverden een niet onaanzienlijke bijdrage aan dit spektakelstuk dat bij de duizenden bezoekers uitstekend is overgekomen. Het waren twee generaties acteurs die zich in de show wisten uit te leven. Wat ze gemeen hadden was het ondergaan van de sfeer op het grote toneel in een entourage, riekende naar schminck en stof. Het in een koortsachtig ondergaan van het klaterende applaus dêt opklonk na elke scène. Reacties waar het toneel met een grote K niet buiten kan en evenmin de amateurtonelisten. Het herhaaldelijk ondergaan van dit alles bij het meewerken aan toneelvoorstellingen is ongetwijfeld de reden dat een groot aantal amateurs er gewoonweg niet mee kunnen stoppen. Menigeen onder hen vieren na een afscheid toch weer een come back want ze kunnen niet meer buiten het toneel en alles wat eraan vastzit. Twee van de Schiedamse amateurtonelisten van middelbare leeftijd die nog regelmatig op de planken staan namen wij onder de loep om hun loopbaan bij het amateurtoneel eens op de voette volgen. Allereerst Koos de Groot (52). Door veel bezoekers natuurlijk herkend bij zijn optreden in „Krijgh de Claere". Vanaf 1925 heeft deze Koos de Groot toneelgespeeld wat wil zeggen dat hij dit nu, vrijwel onafgebroken dertig jaar doet. Het was eveneens in de maand mei toen hij als dienstplichtige bij de Koninklijke Marine meewerkte- aan het blijspel: ,,De Huistiran", van Godfried Bomans. Koos vierde dus een jubileum toen hij in de feestweek avond aan avond in het Passage Theater op de planken stond. Op enkele insiders na, door niemand opgemerkt. In die dertig jaar ontwikkelde Koos de Groot zich tot een uitmuntend karakterspeler, bijzonder sterk in het typeren van meest oudere personages. Was 27 jaar lid van de Gereformeerde Reciteer- en later toneelvereniging Geron, enkele jaren terug helaas ontbonden. Verlies aan krachten, waarvoor geen vervanging te vinden was, was de voornaamste oorzaak van het stoppen van dit Geron. De vereniging die kon bogen op een aanhang van ongeveer 1200 donateurs, die drie avonden achtereen de zaal van Musis Sacrum vulden bij de jaarlijkse voorstellingen voor eigen aanhang. Als vereniginq won Geron drie keer achtereen de toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap, gehouden in de periode eind vijftig, begin zestiger jaren. Een absoluut hoogtepunt in het Geronbestaan was het in 1963 winnen van een eervolle prijs in de landelijke toneelwedstrijd „Het Nationaal Landjuweel". Koos de Groot maakte dit alles mee. Zelf won hij in de S.G. Toneelwedstrijden 6 maal een le en 3 maal een 2e prijs in het klassement „persoonlijke acteurs". ALS JENK De beste herinneringen bewaart hij aan zijn rol als Jenk in ,,'t Ontstuimige Hart" door John Patrick en als Jan de knecht in ,,'t Wederzijds Huwelijksbedrog" Ook vervulde hij enkele gastrollen, o.m. in de vrije producties vorig jaar gebracht door de selectie Toneel Schiedamse Gemeenschap. Momenteel maakt hij deel uit van de groep „Groeton" uit Kethel- Groenoord. „Een mens kan niet buiten ademhalen, ik kan tevens niet buiten toneelspelen", zegt Koos de Groot. „Mijn ontwikkeling als acteur kwam voornamelijk tot stand onder leiding van een beroepsregisseur. Het acteren is voor mij een levensbehoefte geworden. Om deze mit te diepen heb ik veel gelezen en schouwburgen bezocht. Het heeft mij veel ontwikkeling en mensenkennis bijgebracht en veel fijne vrienden bezorgd". Dit zegt de man die op het toneel een persoonlijkheid is en sfeer weet te maken tijdens de vaak vermoeiende repetities. Koos de Groot hoort er nu eenmaal bij en het is te wensen dat het plaatselijke amateurtoneel nog een reeks van jaren over hem kan blijven beschikken. JACQUES VAN HAASTEREN Om even onder de loep genomen te worden komt ook Jacques van Haasteren (61) zeker in aanmerking. Enkele weken geleden legde hij in de uit 1896 daterende toneelvereniging „Aiberdingk Thljm" de voorzittershamer neer die hij een kwart eeuw achtereen hanteerde. Bij leven en welzijn hoopt deze amateurtonelist zijn gouden jubileum als zodanig te vieren. Ook hij wil het toneelspelen er niet aan geven, mits er in de te kiezen stukken een geschikte rol voor hem is. Regisseren doet Jacques van Haasteren eveneens al vijfentwintig jaar. Toen hij eraan begon volgde hij hiervoor een cursus bij de Natu en kreeg een half jaar les van de toneelpedagoog Arend Hauwer. Voor Jacques van Haasteren geldt hetzelfde als voor Koos de Groot. Ook hij kan er niet meer bulten temeer omdat „Aiberdingk Thljm" goede herinneringen uit het verleden bij hem wakker houdt. Als jongen van dertien jaar speelde de kleine Jacques al mee in de een of andere smartlap, samen met zijn vader Mari van Haasteren, die tot zijn 75e jaar op de planken heeft gestaan. Toen nog de Dilett-mtenclèb „Aiberdingk Thijm" voerde een repertoire met hierin gepassioneerde drama's en treurspelen vaak besloten met een „tableam vivant". Ze werden door het talrijke publiek ervaren onder het storten van tranen en het pellen van olienoten en sinaasappelen. De obers gingen onder het spel gewoon door met het serveren van koffie en meer pittige dranken. Het buffet moest immers ook aan zijn trekken komen. Voor de tableau's vivant werden potten bengaals vuur op het toneel ontstoken, wat de zaal vaak in dichte rookwolken hulde, maar dat hoorde er nu eenmaal bij. Tot nu toe heeft de vereniging tegen de vijfhonderd Koos de Groot in één van zijn karakterrollen tijdens zijn toneelloopbaan als Ud van Geron. voorstellingen gegeven. Tot 1931 mannentoneel met zo nodig travesties. Als onderdeel van de R.K. Werknemersorganisatie De Volksbond, werden de voorstellingen steeds in eigen gebouw, het huidige „Arcade" gegeven. De decors voor de vele costuumstukken, toen erg in trek, werdén door de leden vaklieden zelf vervaardigd. In 1948 trad „Aiberdingk Thijm" uit de K.A.B. en ging zelfstandig verder. Onder leiding van Jacques van Haasteren legde men zich toe op louter amusementstoneel. Kluchten en blijspelen met af en toe een thriller. Het zijn doorgaans avonden met dolle pret op en vóór het toneel. In het begin van elk jaar brengt de groep een première en bijna altijd voor een uitverkochte zaal. Met het stuk gaat men dan letterlijk „de boer op" voor het geven van uitkoopvoorstellingen. Zo'n 18 of 19 per jaar is heel gewoon en doorgaans voor verenigingen en organisaties die tot de vaste relaties zijn gaan behoren. Dit vriendenclubje weet steeds nieuwe krachten aan te trekken, iets wat het voortbestaan verzekert. Tot de oude kern behoren ook Ans de Kaper, 23 jaar lid en Jan Middendorp die volgend jaar aan het zilver toe is. Op 13 juni is het feest op de Dr. J. Th. de Visserschool. Dit feest is ter ere van mejuffrouw J. C. Nortier, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan het einde van het cursusjaar de school zal verlaten. Bijna 45 jaar, waarvan de laatste 30 jaar op de dr. J. Th. de Visserschool, zal zij dan werkzaam zijn geweest bij het onderwijs. Een zo'n langdurig dienstverband aan dezelfde school, wat vooral in deze tijd een bijzonderheid is, dient niet onopgemerkt voorbij te gaan. Vooral omdat haar interesse in- en haar inzet voor het werk altijd bijzonder groot waren. Maar niet alleen voor haar werk, ook voor het werk van de zending zette zij zich helemaal in. Door de verkoop van zendingszegels op school en het organiseren van verschillende akties, heeft zij dit belangrijke werk naar vermogen gesteund. De vele collega's, die haar leerden kennen, kunnen van haar enthousiasme voor het onderwijs en haar liefde voor het zendingswerk getuigen. Echter niet alleen om haar werk, ook om haar persoon,,wordt zij alom gewaardeerd. Op een onopvallende wijze, zichzelf nooit in het middelpunt plaatsend, was zij zo 31 jaar lang op onze school werkzaam. Van de vele honderden kinderen, aan wie zij in de loop van die lange periode les gaf, zullen velen zich haar ongetwijfeld nog herinneren en met dankbaarheid aan haar terugdenken. Oud-leerlingen, oud-collega's en bekenden zijn van harte welkom op de afscheidsreceptie, die ter hare ere gehouden zal worden, op 13 juni S- avonds van 19.00-20.00 uur In de dr. J. Th. de Visserschool, Westfrankelands est raat 152. W. DE B. Ook Jacques van Haasteren ziet weer toekomst voor het amateurtoneel dat in feite een sterke teruggang heeft weten te overleven. Zijn heengaan als voorzitter houdt verband met zijn drukke werkzaamheden. Tevens wil hij anderen de kans bieden een nieuwe visie, gericht op vandaag tot uitdrukking te brengen in de groep waaraan hij verknocht is geraakt. Regisseren blijft hij, want, als hij weggaat bestaat de kans dat de groep uiteenvalt. Een beroepsregisseur willen de leden niet, dus „wat wil je" zegt Jacques van Haasteren, maar In z'n hart is hij er blij mee.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 13