HOEKE ER WEER BOVENOP MET FINGERPRINTS "Rita Jean" maak t een sterk debuut Scafell Pike had succes door Fungus Silver Convention: het succes van vrouwelijk schoon Ben Cramer is inzinking te boven Bernard Lagacé HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 29 VRIJDAG 6 JUNI1975 „Bodine, Rita Jean", is 'de titel van de eerste langspeelplaat van een opmerkelijke vrouw: Rita Su zanne Hertzberg. Ze werd geboren in Los Angeles, begon op haar vier de met piano spelen en bleef tot haar twintigste dagelijks op dit instrument studeren. Rita won prij zen op Bach-festivals en zong mee in achtergrondkoren. Tot groot verdriet van haar ou ders bleek het meisje lussen de platen van Rossini en Scarlatti plotseling ook Rythm en Blu es-werkjes te verzamelen. Binnen de kortste keren puilde haar disco theek zelfs uit van het lichtere werk. Rita was gegrepen door Ri B en begon op haar zestiende een band: The Babies, waarvan een aantal platen op het ABC-label ver scheen. De volgende stap die Rita maak te resulteerde in een studie „ethno- musicologie" wat dat ook beteke nen mag. in ieder geval leer je er oude Afrikaanse instrumenten ken nen en bespelen. Daarna vertrok ze naar de woestijn vin Mexico om er te mediteren. s Rita was op zoek. Ze vond het niet, wat ze zocht. Niet in de bar van een Hollywood Hotel waar ze als serveerster werkte, .evenmin op een kantoor als secretaresse: ,,Ik was de slechtste secretaresse die een baas maar in dienst kon ne men". maar wèl via Carol Carmi- chael, een zangeres die ervoor zorg de dat ze een contract kreeg met 20th-century Records. Rita kreeg de kans een eigen elpee te maken en werd solo-zangeres. Ze schrijft haar eigen teksten, die erg direct en emotioneel zijn en daarbij com poneert ze eveneens de muziek in een i ock-achtige stijl. Rita Hertz berg, is een romantische vrouw, die zich vol overgave in haar werk stort, tegelijkertijd een opval lende verschijning. Haar debuut-el pee is zeker niet het laatste wat ze van zich zal laten horen! Rob heeft al z'n wilskracht nodig gehad om de crisis door te komen. Voor een deel hielp z'n galgenhu mor bekend van twee Van Speykshows hem door depres sies heen. Als hij bijvoorbeeld ver telt over de toedracht van het on geluk - 'bij het repareren van z'n auto heeft hij per ongeluk z'n lin kerhand tussen de draaiende bla den van de ventilator gestoken zegt hij sarcastisch: ,,Dat ik de mo tor goed had afgesteld, bleek wel: hij sloeg gewoon niet af". „Hoe meer wrange mopjes hoe beter", vindt Rob, „dat schockeert de mensen en lucht mij op. Maar ik ben maar wat blij dat niemand wist waar ik lag, de eerste veertien Tijdens haar toernee door Ne derland ondervond de Engelse gro^> Scafell Pike dat sinds het succes van de Nederpop formatie Fungus een verrassend aantal mensen geïnteresseerd b 1 ijk t te zijn in de volksmuziek van de Britse Eilanden. Op hun laatste LP, die afwisselend in Engeland en Zweden werd opgenomen speelt Scafell Pike traditionele Engelse, Schotse en Ierse volksliedjes die door hen in een ander jasje wer den gestoken. De plaat kreeg de titel „Lord's Rake" mée. .Voor hen die de groep hier niet hebben zien optreden stellen we de leden van deze formatie nog maar even voor: David Hynes (pia no, hobo en zang) kreeg een klas sieke opleiding en vertrok in 1964 naar Zweden, waarTiij in de groep „The Other Side" samen met de Amerikaan Jack Downing speelde. Derek Hudson (akoestische gitaar en leadzang) werd geboren in Burnley, een plaatsje in het noor den van Engeland. Op z'n 21ste vertrok hij naar Spanje en sloot zich daar aan bij een groep Zwe den, waarmee hij in 1965 naar Stockholm trok, vervolgens werd hij lid van „The Wayfarers", een groep die regelmatig op de hitpara de stond. Bassist is Roy Colgate. Hij komt van het eiland Wight, waar hij eni- ve lijd werkte met de groep „Five Alive", maar „intussen studeerde Roy aan de universiteit. Ook hij vertrok naar Zweden. in 1971, waar hij Derek en David tegen het lijf liep. De besprekingen over het oprichten van een groep vonden plaats in een Engelse pub in Stock holm waar ze producer Adrian Moar ontmoetten. Deze kwam met Jerry Gustafs- son aanzetten, die sologitarist werd en de enige echte Zweed binnen dit gezelschap. Hij studeerde trom pet, fluit en gitaar en deed muzika le ervaring op als studiomuzikant. Rob Hoeke (36) heeft 't hem gele verd. Z'n eerste (achtvingerige) el pee ligt in de winkels. Hij maakte deze met de macabere titel „Fin gerprints" getooide plaat samen met Hein van der Gaag. Nadat z'n vermaarde „betonnen" linkerhand vorig jaar half september de top jes kwijtraakte van pink en ring vinger leek het voorgoed uitgeslo ten dat hij ooit nog een snelle boogie woogie zou spelen. Drie maanden na het ongeluk zat hij in de Van Speykshow en speelde, zij het wat aarzelend, een boogie woogie. Bij die gelegenheid beloofde hij dat hij weer helemaal „de oude" zou worden en over drie maanden een elpee af zou heb ben. En hij heeft deze belofte kun nen nakomen. „Honky Tonk Trainblues" zal hij nooit meer kunnen spelen, daar is hij zich terdege van bewust. Maar uit z'n nieuwe elpee blijkt, dat hij (weer) tot heel wat in staat is. „Fallin' off the Wagon", een dége lijke Hoeke-stamper, is daar een goed voorbeeld van. Het titel- en openingsnummer „Fingerprints" laat duidelijk uitkomen dat Rob nog steeds tot 's werelds beste boogie woogie pianisten behoort. Een nummer dat misschien kenmer kend gaat worden voor de nieuwe Rob Hoeke is het fraaie „Lucin- da", dat hij voor z'n vrouw schreef. dagen. Alleen m'n vrouw en een paar intieme vrienden, tegen wie ik zielig kon doen". Hein van der Gaag was de eerste die Rob een brief schreef. Deze kon zich goed voorstellen hoe Rob zich voelde. Rob zegt daarover: „Dat heeft me erg ontroerd. Ik heb er veel steun aan gehad. We hadden na de vori ge elpee die we samen opnamen narigheid gehad, maar dan vergeet je wat er gebeurd is. Hij is een goeie vogel om mee te werken" De hele „revalidatie" was meer een psychische dan een fysieke zaak, vindt Rob: „Ik heb die twee vingers nu afgeschreven. Er is niets meer mee te beginnen. Het leren van speciale vingerzettingen zelf kostte misschien nog wel de minste moeite". In het begin kon hij moeizaam weer een bluesje spelen. Die blues werd iedere keer beter en feller. Na een maand of drie speel de hij alweer een echte boogie woogie. Toen hij Hein van der Gaag, die in Brussel woont, opbel de met de vraag of hij met hem een elpee wilde opnemen was het simpel „Okay". „Eigenlijk kwam het allemaal op het goede moment. Mijn vorige el pee vond ik dermate slecht dat ik hem niet wilde laten uitbrengen. M'n handicap heeft z'n na- en z'n voordelen". Dat wil zeggen: hij kreeg nieuwe stimulansen, wilde zichzelf waarmaken; moest er -weer keihard tegenaan en: „Als ik doorzet kom ik er weer he'emaal bovenop". Herman Deinum (bas), Hans La- faille (drums) en Eef Albers (gi taar) stonden Van der Gaag en Hoeke bij op deze nieuwe plaat. En waren erg solidair als het Rob niet helemaal lukte. Het is met „Fingerprints" duidelijk dat Rob Hoeke uitstekend weet samen te spelen met Van der Gaag. Silver Convention is één van die groepen, die het vermoeden doet rijzen dat de nieuwste succesforma ties worden samengesteld, louter en alleen voor het oog van de tv. Bij het bekijken van bijvoorbeeld Toppop blijft de indruk sterk han gen dat voornamelijk voor fotomo dellen ofwel voor sterke „acts" een kans is weggelegd in de hitparade te komen. Silver Convention draait voorna melijk om drie meisjes, die ogenschijnlijk- a'llen gerécruteerd zijn bij de jongste Miss (Duitsland) verkiezingen. Navraag bij hun manager levert het voor zichtige antwoord op ,dat hun uit erlijk inderdaad een rol heeft ge speeld bij de selectie voor drie zan geressen in de groep. De rest van de groep, die het frisse, funky geluid van „Save me" maakt en de zang van de drie meisjes ook vocaal nog ondersteunt blijft bij televisie-optredens buiten beeld. De groep bestaat nog niet zo lang en is afkomstig uit Duitse platenstudiokringen. De plannen zijn nu al grouts. Ondanks bo venstaande kritiek zijn hu>n kansen dat eveneens. In Amerika loopt de single „Save me" nu al uitstekend. Enige tijd geleden voer den ze de verkooplijsten in New York zelfs aan. in Duitsland zelf is men ook niet geheel ongevoelig voor dit op vrouwelijk schoon drij vende groepje. Mocht het er even op geleken hebben dat Ben Cramer op de ach tergrond van de Nederlandse mu ziekwereld raakte, inmiddels is wel gebleken dat hij als vanouds in het middelpunt van veler be langstelling staat. Begin dit jaar bracht hij enkele weken door op één van de Cana- rische Eilanden, waar hij zich uit sluitend bezig hield met zonneba den en rusten. Dit op advies van zijn dokter. Door zijn overvolle agenda van het voorafgaande jaar was hij tamelijk overspannen ge raakt. Er zijn dan ook maaiL,wei nig plaatsen in Nederland waar hij niet al enkele malen op de Bühne gestaan heeft. De vakantie heeft hem echt goed gedaan. Volledig uitgerust en als herboren keerde hij van vakantie terug. En. .9tortte zich zo moge lijk nog fanatieker op z'n werk dan hij al deed. Voor weinigen zal zijn terugkomst onopgemerkt zijn gebleven direct was hij weer veel vuldig op de beeldbuis te aanschou wen. Dat waren niet alleen pro gramma's als „Op losse groeven" en „NL-tippers", maar onlangs zelfs een tv-special. Daarin bracht hij ook zijn vers opgenomen single „Barbara" ten gehore, een niet opvallend ander nummer. Ben Cramer is voor de derde achtereenvolgende maal uit verkozen tot zanger van het jaar. En aangezien hij het voorlopig on mogelijk kan laten om keihard te blijven werken en zeven dagen per week optreedt, wordt „Barbara" ongetwijfeld een hit. Van de Canadees Bernard La gacé kwam in Nederland kopgele den een langspeelplaat uit. waarop voornamelijk werken van de 17e eeuwer Johann Pachelbel worden uitgevoerd. Een niet alledaagse verschijning op de platenmarkt, de ze stemmige orgelkl jnken, die ech ter wel gevoelens kunnen uitdruk ken en niet slechts devotie, zoals het merendeel van de overige or- .gel-stukken Berna d Lagacé is in de Verenig de Staten, maar vooral in zijn ge boorteland Canada, een beroemd organist. Hij verwierf een studie beurs van de Canadese regering en' studeerde te Parijs bij André Mar- chal en in Wenen bij Anton Heil- ler. Op tiet werkelijk schitterend klin kende orgel van de St. Bonaventu- re de Rosemont kerk in Montreal vertolkt hij een aantal indrukwek kende koralen, partita's. Óen cha conne en een toccata van Johann Pachelbel, groot voorganger van Johann Sebastian Bach, op wiens werk zijn composities naar alle waarschijnlijkheid grote invloed hebben gehad. Evenals van veel andere componisten van vóór Bach zijn in het verleden de werken van Pachelbel volkomen ten onrechte schandelijk verwaarloosd. De misvatting, dat muziek uit die tijd emotieloos en zonder gevoe., dus /iiiver „technisch" Weergegeven moest worden, is daar grotendeels schuld aan. Bernard Lagacé huldigt gelukkig de mening, die de laatste tien jaar in de musicologie opgeld doet, na melijk dat de 17e eeuwers waaron der Pachelbel de vertolker alle vrijheid verschaften en ruimte ga ven eigen lyrische en poëtische ge voelens in de uil voeringen te laten doorklinken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 29