gemeente informatie f§ gemeente informatie Regeling gemeente/corporatie woningen toe nou! INDIVIDUELE HUUR- BIJ GEGRONDE BEZWAREN ZAL STAATSSECRETARIS BESLISSEN Per 1 juli a.s. zijn plastic vuilniszakken met KOMO-keur verplicht I SUBSIDIE HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 25 - WOENSDAG 11 JUNI 1975 Voor de woningen in Schiedam, die eigen dom zijn van de gemeente of van een woningbouwvereniging, zullen de huren eveneens per 1 juli 1975 worden verhoogd, als regel met 8%. Grotere huurverhogingen dan 8%mogen niet plaatsvinden omdat de harmonisatie van de huurprijzen ditmaal geheel achterwege blijft. Ook deze woningen zijn weer verdeeld in drie categorieën, waarvan de grenzen echter anders liggen dan die voor de particuliere woningen. De huur ders van gemeentewoningen zullen allen van de Gemeentelijke Woningdienst een circu laire ontvangen waarin de huurverhoging wordt medegedeeld, alsmede een specifikatie van zowel de oude als de nieuwe huur. In deze circulaire wordt de huurders ook informatie verstrekt aangaande de nieuwe regeling voor de huursubsidie. Schiedam is namelijk een van de 43 gemeenten in Neder land waar een proef wordt genomen om de huursubsidie direct in de te innen huur te verwerken, zodat de huurder van meet af aan niet méér hoeft te betalen dan bij zijn inkomen past. De subsidie zal dan aan de verhuurder, dus de gemeente of de woning bouwvereniging, worden uitgekeerd. Tevens ontvangen de huurders een informa tieblad over de huurverhoging, dat door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening is uitgegeven, zodat zij met een op de hoogte zijn hoe de huurverhoging voor hen uitwerkt. Er zijn drie categorieën te onderscheiden. A Voor een woning van een complex waarvan de gemiddelde bewoningsdatum ligt op of na 1 januari 1970 doch vóór 1 april 1974, geldt een verplichte huurverhoging van 8%. Hiertegen kan geen bezwaar worden gemaakt. B Voor een woning van een complex waarvan de gemiddelde bewoningsdatum ligt vóór 1 januari 1970 is de huurverhoging van 8% niet zonder meer verplicht. De huurder kan tegen de verhoging bezwaren maken, doch deze moeten uiteraard wel gegrond zijn. C Géén huurverhoging zal gelden voor de woningen in de complexen, waarvan de gemiddelde bewoningsdatum na 1 april 1974 ligt. Onder deze groep vallen de portiek woningen in het oostelijke deel van Woud- hoek-Zuid, alle woningen in het westelijk deel van Woudhoek-Zuid en de 48 nieuwe woningen in de binnenstad. Op deze algemene regel zijn nog een aantal uitzonderingen gemaakt, die we hier niet zullen opsommen, omdat de huurders toch persoonlijk ingelicht zullen worden over het al dan niet verhogen van hun huur. Wel willen we vermelden dat B en W de minister gevraagd hebben om voor de complexen van 96 en 126 woningen in de Klein-Babbers- polder (de z.g. Slachthuisbuurt) de huur voorlopig niet te verhogen. Dit omdat voor deze woningen een renovatieplan in voorbe reiding is waarover het overleg met de bewoners nog gaande is. Het ligt in de bedoeling om, indien de renovatie wordt uitgevoerd, de huurverhoging van 8%alsnog door te voeren, gecombineerd met de huur verhoging die voortvloeit uit de renovatie. Voor woningen, eigendom van de gemeente Schiedam of van een woningbouwvereniging, die gemiddeld voor 1 januari 1970 zijn betrokken en die nog door het rijk worden gesubsidieerd is de huurverhoging met 8% per 1 juli a.s. in beginsel wel verplicht. Maar de huurders kunnen, indien zij menen hiervoor gegronde redenen te hebben, schrif telijke bezwaren maken bij de verhuurder, dus de gemeente of de woningbouwvereni ging. Ook de woningen van vóór 1 januari 1970 die niet of niet meer gesubsidieerd worden krijgen een 8%huurverhoging met de mogelijkheid om bezwaren te maken. De huurverhoging is dus niet zonder meer verplicht. Wat zijn nu "gegronde bezwaren"? Hieronder vallen bijvoorbeeld verwaarlozing van het buitenonderhoud, als lekke goten en afvoeren, vergaan hout werk, enz. het niet wegnemen van defecten als lekkages, verzakkingen, scheuren in de mu ren, enz. ernstige gebreken als optrekkend of doorslaand vocht, gebrekkige riolering, ge vaarlijke elektrische bedradingen, enz. Let wel: deze gebreken moeten de verhuur der dan wel tijdig gemeld zijn, zodat hij aan zijn verplichting om de gebreken te ver helpen heeft kunnen voldoen. Zo streeft de Gemeentelijke Woningdienst er naar om klachten op zo kort mogelijke termijn te verhelpen, opdat het aantal weigeraars van huurverhoging zo beperkt mogelijk blijft. Dit gebeurt al jaren en het resultaat is tot nu toe gunstig. Ongeldige bezwaren zijn bijvoorbeeld: klachten over het onderhoud dat volgens het Burgerlijk Wetboek of de huurovereen komst voor rekening van de huurder komt, als witten, behangen, vervangen van ge broken ruiten, herstel van schade als gevolg van nalatigheid óf ruwe bewoning van de huurder. klachten over het ontbreken van modern wooncomfort als bv. een douchecel. Met het vaststellen van de huur is daar immers al rekening mee gehouden. ook klachten over een te kleine woning, te laag inkomen of te hoge financiële lasten vallen buiten de verantwoordelijkheid van de verhuurder. BEZWAARSCHRIFTEN Voor de huurders van woningen van de gemeente of woningbouwvereniging loopt de bezwaarschriften-procedure enigszins anders dan voor de huurders van particuliere wonin gen. Weliswaar speelt ook voor hen de Huuradviescommissie (secretariaat: Wijn haven 86 te Rotterdam, telefoon 010-119250) een belangrijke rol, doch de eventuele eindbeslissing ligt bij de staats secretaris en niet bij de kantonrechter, zoals bij de particuliere woningen. Wie meent een geldige reden te hebben om tegen de niet zonder meer verplichte huur verhoging van 8% bezwaren te kennen, moet dit schriftelijk aan de verhuurder (gemeente of woningbouwvereniging) melden. Om be handeling van de klacht door de Huuradvies commissie te versnellen moet gebruik ge maakt worden van formulieren die verkrijg baar zijn bij de Gem. Woningdienst in het Stadskantoor of bij de woningbouwvereni gingen. Deze formulieren moeten voor 1 augustus 1975 zijn ingediend bij de ver huurder. -» Deze verhuurder zal veelal nog trachten om aan de geuite bezwaren tegemoet te komen, opdat de huurder het bezwaarschrift kan intrekken. Blijft het bezwaar gehandhaafd, dan stuurt de verhuurder het formulier, met daarbij zijn commentaar naar de Staatssecre taris. Deze zendt het formulier dan weer naar de Huuradviescommissie om advies. Het is mogelijk dat de commissie in de woning een onderzoek instelt. Zo nodig roept de commissie huurder en verhuurder op voor een zitting van de commissie. De Huuradviescommissie brengt daarna advies uit aan de Staatssecretaris; de huurder en verhuurder krijgen bericht over de inhoud van het advies. De Staatssecretaris neemt zo snel mogelijk een beslissing omtrent de verhoging van de huurprijs. Wanneer deze beslissing afwijkt van het advies van de commissie, krijgt de huurder rechtstreeks bericht van het ministerie; anders ontvangt de guurder de mededeling van de verhuur der. Deze procedure vraagt tijd. Maar de vastge stelde huurprijs gaat wel in per 1 juli 1975. Het is daarom verstandig om in afwachting van de beslissing alvast de voorgestelde huurverhoging, maar dan onder voorbehoud, te betalen óf om zelf het geld opzij te leggen. Dat voorkomt narigheid bij een eventuele navordering. Let op! Het is wel zaak dat de huurder, die de verhoging niet betaalt, vóó 1 augustus 1975 een bezwaarschrift indient. Anders krijgt hij toch en in beginsel zonder onder zoek, de huurverhoging opgelegd. Met ingang van 1 juli a.s. wordt het voor schrift in de Alg. Politieverordening van Schiedam weer van kracht, dat voor het aanbieden van het huisvuil aan de ophalers van de Reinigingsdienst uitsluitend plastic vuilniszakken gebruikt mogen worden van een goedgekeurde kwaliteit, hetgeen blijkt uit het z.g. KOMO-keurmerk. Plastic zakken zonder deze KOMO-keur mogen voor dit doel dus niet meer gebezigd worden. Ook dozen, kratten, pakken, enz. zijn niet toege staan. Bovendien doet de V.R.O.M.-dienst een beroep op de huisvrouwen om de vuilniszakken goed dicht te binden, met een goede "greep" van boven, opdat de zakken makkelijk aangepakt kunnen worden. Dat het gebruik van vuilniszakken met KOMO-keur verplicht is gesteld, ligt in het feit dat deze KOMO-keur het waarmerk is van een goede kwaliteit; dat het zakken zijn die geheel aan de eisen voldoen. Want KOMO is geen merknaam van de leverancier, doch het teken dat de zakken na veelvuldig en telkens aangepast onderzoek door T.N.O. zijn goedgekeurd en aan hoge normen voldoen. Dit betreft de dikte en de sterkte van de plastic-folie, de afmeting (voor een makkelijke behandeling) en de kleur (door schijnende zakken bieden een onsmakelijke aanblik). De praktijk wijst uit dat zakken zonder KOMO-keur bijna altijd afwijken van de gestelde normen. De KOMO-zakken zijn zó sterk, dat ze niet makkelijk scheuren. Niet bij het gebruik in de keuken, maar ook niet wanneer de zak (goed dicht gebonden) op de stoep wordt gezet en evenmin bij het oppikken door de vuilnis-ophalers. Dit laatste voorkomt dat het afval op straat terecht komt, wat een verontreining van die straat zou betekenen. Het is daarom ook in het belang van de bewoners om uitsluitend plastic vuilnis zakken te gebruiken die voorzien zijn van de KOMO-keur. Aan de andere kant is de plastic-folie weer niet zó dik dat de zak niet op mechanische wijze in de vuilniswagens gebroken kan worden. Dit laatste is een vereiste, omdat het huisvuil uit Schiedam door de V.A.M. wordt afgevoerd naar het bedrijf in Wijster in Drenthe waar het verwerkt wordt tot com post. Maar daarvoor mag het huisvuil niet meer in gesloten zakken zitten. Het is overigens geen nieuw voorschrift dat voor het aanbieden van huisvuil uitsluitend plastic vuilniszakken met KOMO-keur ge bruikt mogen worden. Dat was in 1973 ook al zo. In verband met de olie-crisis is begin 1974, toen plastic zakken schaars waren, ontheffing verleend van dit voorschrift. Aanvankelijk tot januari 1975, doch toen bleek dat nog veel plastic zakken zonder KOMO-keur in omloop waren, is de ont heffing verlengd tot 1 juli a.s. Maar dan zal ook de hand gehouden moeten worden aan het oude voorschrift. Nu de huren met ingang van 1 juli a.s. verhoogd worden en de huurlast zwaarder wordt, willen we nogmaals wijzen op het bestaan van de individuele huursubsidie, die dit jaar aanzienlijk is verruimd. Het uitgangs punt is dat iedere huurder geacht wordt een redelijk deel van zijn inkomen aan huur zal besteden, doch dat wanneer de huurlast daar bovenuitkomt, de overheid bijspringt. Met bedragen die variëren tussen de f 120,— en f 3.360,— per jaar. In het beginsel vallen alle huurwoningen onder de bijdrageregeling, ongeacht of ze oud of nieuw zijn, of ze eigendom van particulieren of van de gemeente of corpora tie zijn. Mits de huurprijs op 1 juli 1975 onder de f 5.400,— per jaar ligt (voor bejaarden geldt op dit punt een afwijkende regeling) en boven de f 1.490,— per jaar. ledereen die huurder is van een zelfstandige woning komt in aanmerking, mits zijn belastbare inkomen minder is dan f 30.000,—, hetgeen berekend wordt naar het inkomen over 1974 vermeerderd met 9%. Ook huurders die een periodieke uit kering ontvangen krachtens de Alg. Bij standswet komen in aanmerking, evenals degenen die tot nog toe om een of andere reden van de individuele huursubsidie waren uitgesloten. Voor alleenstaanden, die nog geen 30 jaar zijn, niet gehuwd of gehuwd geweest en niet voor kinderaftrek in aanmer king komen, is een afzonderlijke regeling in voorbereiding. De bijdrage varieert naar de grootte van het inkomen en de hoogte van de huur. Wie relatief weinig verdient en/of relatief duur woont, krijgt meer dan wie een hoger inkomen heeft en/of minder huur betaalt. Werken man en vrouw beiden, dan wordt de subsidie niet, zoals vroeger, berekend over het gezamenlijke inkomen, doch aan de hand van het inkomen van de man. Vervolgens wordt het belastbaar inkomen van de vrouw met f 1.500,— verminderd en van het reste rende bedrag wordt 15% op het reeds berekende subsidiebedrag in mindering ge bracht. De bijdrage wordt in het algemeen verstrekt over een periode van één jaar, van 1 juli tot 1 juli het volgende jaar. De bijdrage moet elk jaar opnieuw worden aangevraagd. Voor 1975 kunnen aanvraagformulieren gehaald worden bij de afd. Algemene Zaken van de gemeente secretarie. Stadskantoor 2e etage, Emmastraat 1, iedere dag van 8.30 uur tot 12.15 uur, waar ook de inlichtingen over de huursubsidie zijn te krijgen, eventueel telefo nisch op nummer 260500 toestel 367. Doch dat moet dan wel vóór 1 oktober a.s. gebeuren! De financiële bijdrage van het rijk wordt öf rechtstreeks aan de huurder verstrekt, óf via de verhuurder op de huurprijs in mindering gebracht. In het eerste geval verloopt er nogal wat tijd voor de huurder het subsidie bedrag uitbetaald krijgt. Nu behoort Schie dam tot de 32 gemeenten in Nederland waar een proef wordt genomen om de subsidie aan de verhuurder uit te keren, die dit bedrag direct in mindering brengt op de huur. Voor wat de gemeente-woningen be treft zal de Woningdienst reeds met ingang van 1 juli a.s. deze subsidie in mindering brengen op de huur, bij de huurders die daarvoor in aanmerking komen. Van de woningbouwvereniging is bekend dat enkele, waaronder Volkshuisvesting, dit voorbeeld zal volgen. Van de particuliere woningeigena ren zijn de standpunten op dit moment nog niet bekend. Tenslotte enkele voorbeelden over de toepas sing van de huursubsidie. Geval I. De huurder (waarvan de vrouw niet werkt) had eind december 1974 een belast baar jaarinkomen van f 11.600,— en een huur van f 2.352,— per jaar. Omgerekend naar de situatie per 1 juli 1975 wordt het inkomen met 9% verhoogd tot f 12.644,— en de huur verhoogd met 8% tot f2.540,16. Volgens de tabel (waarbij voor het inkomen het minimum van f 14.000,— geldt) krijgt deze huurder een bijdrage van f 1.140,—. Geval II. Man en vrouw werken beiden. Het belastbaar jaarinkomen van de huurder is (incl. 9%) f 15.700,— en van de vrouw (incl. 9%) f 5.360,—. De huurder is per 1 juli 1975 f 5.380,-. Volgens de tabel zou de huurder op zijn inkomen een bijdrage van f 2.700,— ontvangen, doch daar gaat wegens het inkomen van de vrouw af 15% van f 3.860,— (f5.360,- - f 1.500,-) is f 579,-. De bijdrage wordt zo f 2.121 Geval III De huurder heeft een jaarinkomen (incl. 9%) van f 17.700,— en de vrouw verdient f 1.380,— per jaar bij. Dit is minder dan f 1.500,— en wordt voor de berekening niet in aanmerking genomen. De jaarhuur per 1 juli 1975 is f 4.800,—. Volgens de tabel is de bijdrage f 1.620,—. Bij dit alles moet men wel bedenken dat bij de stijgingen van het inkomen, het subsidie bedrag minder wordt. Ook is de jaarlijkse aanpassing van de huursubsidie lager dan de jaarlijkse huurverhoging.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 25