STEELEYE SPAN WIL VOORAL GEZELLIGE CONCERTEN GEVEN Chrysalis wil ook Amerikaanse groepen onder contract Uniek document over Janis Joplin op film en plaat ZOON VAN DAVE BRUBECK CHRIS MAAKTE EERSTE LP. MET EIGEN GROEP Charlie McCoy. Een man en zijn harmonica .WWsiv HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 44 WOENSDAG 11 JUNI 1975 Na hun terugkeer in Amerika richtte Chris de groep Sky King op met trouwe volgeling David R. Mason, zanger Chris Coan, gitarist Rick Jacobi en drummer Richard Morales. Pas na maanden repete ren en optreden verscheen tenslot te de eerste LP „Secret Sauce", waarop ook een aantal gasten op treden onder wie ook weer Peter „Madcat" Ruth. Chrysalis Records wordt alweer sinds september in Nederland ver tegenwoordigd door Phonogram. Ras onlangs vond de eerste presen tatie van nieuwe releases plaats. Chrysalis blijkt een ietwat nieuwe koers te gaan varen. De internatio nale pers- en promotie directeur, Des Brown, vertelt: „Chrysalis be gon als kleine, zuiver op Engeland geconcentreerde maatschappij. Nu zijn we groter geworden en de di rectie vindt het zaak internatio naal te gaan worden. Ook wat ar tiesten betreft. Daarom opende Ter ry Ellis korte tijd geleden een bu reau in Los Angeles, dat voor ons talent moet zoeken, en begeleiden. In Zürich hebben we al enige tijd zo'n vestiging, vanwaaruit we Eu ropa aardig kunnen overzien". De presentatie zelf was de moei te waard. Filmisch fraaie stukken, ter weerszijden aangevuld met di a's, ondersteunden een stuk mu ziek van elke groep en artiest. Ie dereen kon zich een duidelijk beeld vormen van de nieuwe ar tiesten. Het meest overtuigend kwam Frankie Miller over. Hij was ge filmd op het afscheidsconcert van het Londense Rainbow theater, met Procol Harum als backing- groep, Frankie heeft onmiskenbaar talent. In veel opzichten doet zo wel hijzelf als z'n muziek aan Joe Cocker denken. Zijn stem is min der rauw, bewegingen minder ruig en woest; de spanning die hij weet op tb bouwen is minstens zo groot als Cocker doet. Terry Bennet (zang), Dai Shel (le ad gitaar), Ralph Evans (zang, gi taar), Steve Finn (bas en zang) en Chris Sharley (silagwerk en zang) vormen de al sinds 1972 bestaande groep Sassafras. Ze maakten on langs de elpee „Expecting Compa ny" en de single „Wheelin' 'n' dea- lin'. Geproduceerd door Damon Lyon-Shaw, de vaste Status Quo producer. Nadere uitleg overbodig. Philip Rambo zit nog maar kort bij Chrysalis: hij maakte er alleen nog maar de single „Dem eyes", Philip, die in Toronto geboren werd en sinds kort in Londen woont, werd bekend door de groep De Winkies, waarvan hij de belan grijkste man was. Een korte perio de toerde de band met Eno, na diens vertrek uit Roxy Music. Dat leverde veel publiciteit op. Op de dag dat de debuut-elpee uitkwam viel de groep echter uit elkaa.'. Zowel Eno als toonaangevende En gelse journalisten vinden dat Phi lip bijzonder veel talent heeft. John Dawson Read, een grote on bekende, debuteert met de elpee „A friend of mine". Zijn inspira tors lijken Dylan, Donovan en McClean. Vooral door veelvuldig gebruik van violen weet hij een gevoelig doch breekbaar sfeertje te scheppen. Hij speelde eerder in een bandje, maar een zwaar onge luk maakte daar een einde aan. Als therapie begon hij gitaar te spelen en Composities te maken. Op z'n debuut elpee wordt hij bij gestaan door mensen als Alan Hod ge (elektrische gitaar), B. J. Cole (steel gitaar), Les Hurdle (bas), Terry Cox (slagwerk) en Guy Flet cher- „Mary in the morning"- (key- bords). „Flash Fearless versus the Zorg Women" tenslotte is een op muziek gezette strip (die in het Neder lands ongetwijfeld „Schicht zonder vrees contra de vrouwen van Zorg" zou heten). Een leuk idee, dat erg alternatief aandoet, maar in feite stukken conservatiever is dan Roger Glover's „Butterfly Ball". De plaat is meer een „alle de: tien goed" verzamelaar met Ali ce Cooper, Maddy Prior (Steeleye Span), John Entwistle (Who), Fran kie Miller, Justin Hayward (Moody Blues) en anderen. Maar de kwali teit is er daarom niet minder om! Een verzameling uitstekende (hard) rock waarin diverse stijlen zijn te herkennen. Flash Fearless is een soo:t Superman, die met een ruim teschip in gezelschap van een drie tal mensen van het ene avontuur naar het andere vliegt. In Amerika en Engeland loopt de plaat met bijgeleverd stripverhaal als een trein. En niet helemaal ten onrech te. Over ongeveer een week zal in de Nederlandse bioscopen een film gaan draaien over de legenda rische blues-zangeres Janis Joplin, een leven in beeld van een vrouw die vier jaar geleden overleed, die zich tijdens haar leven het pret tigst voelde „met mannen onder elkaar" met de onafscheidelijke fles Southern Comfort in de hand en voor wie .getting stoned, stay ing happy en having a good time" een levenswijze was en de blues een ware betekenis had. In 1970 kwam de producer F. R. Crawley op het idee om een film over Janis te maken toen hij haar zag optre den tijdens een festival in Canada. Crawley vernam dat het hele festi- vel op film stond maar dat het materiaal nooit was ontwikkeld omdat geldschieters het tenslotte hadden laten afweten. Hij wist ech ter wel het materiaal te achterhalen en het gedeelte waarin Janis voor kwam werd zijn uitgangspunt voor het maken van een documentaire over haar leven. Crawley reisde naar Port Arthur, Texas, de ge boorteplaats van Janis, nam con tact op met haar ouders en vroeg toestemming om de film te maken. Hun antwoord was: „Als u een film kunt maken over wat Janis voor haar fans betekende, kunt u uw gang gaan. Maar wel op eigen risico, want we willen de film eerst zelf goedkeuren". Crawley vertrok naar Frankfurt. München, Londen, Parijs, Stockholm, New York, San Francisco en na drie jaar detectivewerk had hij genoeg mate riaal verzameld om de film in el kaar te zetten. Tegelijkertijd met het uitbrengen van deze film, is een dubbelalbum op de markt verschenen, de sound track van -de film, waarop naast de bekende Joplin-interpretaties ook banden zijn te horen van mate riaal dat nooit op platen is versche nen. De uit Londen afkomstige zesmans-formatie Steeleye Span gaf onlangs twee geslaagde concer ten in Nederland. In Engeland is de groep al langere tyd erg popu lair. Internationaal kregen ze naam door meerdere toernees als voorprogramma van Jethro Tuil. Op hun laatste elpee, „Commoners Crown", speelt de beroemde Peter Sellers mee op ukelele. Dat was diens eerste ervaring met een rockband. Op de al wat oudere plaat „Now we are six" blaast Da vid Bowie a,lt sax. In Nederland is Steeleye nog steeds tamelijk onbe kend, ook na de zo gunstige waar deringen van hun laatste elpee. Maar een eenvoudig rekensomme tje leert dat Steeleye Span het nog ver kan brengen: naast alle Fair- port Convention-fans, kunnen ze ook rekenen op succes bij alle folk- en soft rock liefhebbers. Een vergelijking met Fairport Convention dringt zich op, ener zijds omdat de groep, in januari 1970, gevormd werd door Fairport bassfst Ashley Hutchings - die twee jaar bij de groep bleef anderzijds om het steeds duidelijk herkenbare uitgangspunt van beide groepen: de traditionele folksong. De naam Steeleye Span is trou wens 'afkomstig uit een oude En gelse volksballade over ene John Span, bijgenaamd Steeleye. (Overi gens zijn er nog steeds geen plan nen om die „ballad" op te nemen). Deze vergelijking valt - zonder af breuk te doen aan Fairport Con vention - ten voordele uit van Steeleye Span. De „sound" van Steeleye is na melijk hoewel ze slechts één man meer hebben - veel voller, war mer, hechter en zelfs swingender dan Fairport. Fairport's muziek klinkt, hoewel erg vrolijk, kaler en antieker. Het is moeilijker je er mee te vereenzelvigen en er zijn ook alleen maar traditionele dansjes op te maken. Steeleye daarentegen stopt er zoveel rock en zelfs elektronische effecten in, dat het veel moderner klinkt. Het duidelijkste voorbeeld van dat laatste is wel te vinden op de el pee „Now we are six" (Nigel deed toen voor het eerst mee - voordien speeld-en ze drie(!) jaar zonder drums): het intro van het nummer „Drink down the moon" kon zó zijn overgenomen van de eerste Roxy Music-elpee. En dan de stemmen. Maddy - die overigens op ieder nieuw al bum weer beter zingt - doet niet onder voor een Sandy Danny; Tim Hart lijkt zó weggelopen uit een van de latere Fairport opstellin gen. Met z'n vijven - Nigel laat z'n stem uiterst zelden horen - vor men ze een prachtig volle, hechte zee van stemmen. Werkelijk adem benemend is de 16-de eeuwse La tijnse a capella gezongen koorzang „Gaudete", afkomstig van de eerste in Nederland uitgebrachte elpee, „Below the salt". Ook live maken ze het volledig waar. Allen een hand op een oor en prachtig melodieus zingend. Steeleye Span bestaat uit (op de foto v.l.n.r.): Rick Kemp (bas, zang, akoestisch gitaar), Tim Hart (dulcimer, elektrisch- en akoestisch gitaar en zang), Peter Knight (vi ool, zang, mandoline - op de „sta ge" draagt hij vaak een gebreid hansopje), Maddy Prior (zang en dansjes, „want ik houd van dansen"), Nigel P^grum (slagwerk, oboe) en Robert Johnson (elec- trisch-- en akoestisch gitaar, zang). Deze samenstelling is, op de in trede van Nigel na, al bijna vier jaar ongewijzigd. Voordat Maddy en Tim - de enige twee leden van het eerste uur - bij Steeleye Span begonnen, traden ze negen jaar als duo op. De groep maakte al zeven el pees. Begonnen ze louter Engelse folk te spelen, later werden daar achtereenvolgens aan toegevoegd Ierse volksmuziek en rock. Nog steeds blijft het aandeel van rock in hun muziek toenemen. Jethro Tuil - leider Ian Anderson produ ceerde hun eerste platen en hij had grote invloed op hun muziek. De laatste vier platen produceerden ze zelf. In Nederland werden (nog) maar drie uitgebracht. In juli nemen ze hun nieuwe el pee op, die „Bachelors Hall" gaat heten. Hij wordt in september uit gebracht, wanneer de groep aan een toarnee bezig is in Australië en de VS. Vervolgens komen ze in november weer nair Europa. Maddy: „Voor de nieuwe elpee hebben we nog weinig geplanned. We moeten de nummers met z'n allen nog kiezen. Er is geen band-leider die z'n stempel op de groep drukt, we zijn erg democra tisch. Ook hangt er nog veel af van de eventuele producer. We ne men er een, als we een goede vin den". Vooral live spelen ze graag „tu nes", medleys van traditionele volkswijsjes. „Want het moet 'gezel lig worden. Aan het einde van een concert danst iedereen. En dat wil len we ook", vertelt Maddy. Als het publiek naar hun ziin niet vlug genoeg gaat dansen, zo lieten ze in Paradiso zien, dan springen ze van het podium af en geven tussen het publiek het voorbeeld. En dan kan je helemaal moeilijk blijven zitten! Sky King is een nieuwe Ameri kaanse groep, opgericht door Chris Brubeck, zoon van de legenda rische jazzpianist Dave Bruibeok. Chris begon jaren geleden met zijn eerste groep: New Heavenly Blue met Peter Whyte B ontsteel, Step- han Dudash, Jimmy Cathcart, Da vid R. Mason en Peter „Madcat" Ruth. David en Madcat stapten met Chris over naar de „T^vo Genera tions of Bru'beck", de groep van Dave Brubeck, die jaren geleden tijdens hun Europese tournee optra den in De Doelen Rotterdam. Het programma bestond toen uit: Dave Brubeck classics met een „funky" tintje voor de pauze, na de pauze bracht de jonge generatie funikrook ten gehore, waarbij pa mocht „meedoen" Na hun terugkeer in Amerika richtte Chris de groep Siky King op e'n pas na maanden van repete ren en optreden werd deze LP „Se cret Sauce" opgenomen, waar be halve de groep ook nog een aantal interessante gasten aan meewerk ten. Sessie-muzikant Charlie McCoy die nu al weer tien jaar onder contract staat bij Monu ment en aan ontelbare hoeveel heden platen van Nashville-ar- tiesten meewerkte, zowel met zijn meest geliefde instrument de mondharmonica als met instrumenten als bas, drums, keyboards, tuba en marimba, heeft zelfs nog tijd gevonden om zelf een LP op te nemen: „Charlie My Boy". Er staan elf mooie composities op van ar tiesten als Kris Kristofferson, Peter Allen, Bill Anderson, Mic key Newbury en anderen. Alles overgoten met de typische McCoy-saus en bijgestaan door bevriende muzikanten. Vroeger was Charlie alleen in rockmu- ziek geïnteresseerd, maar lang zamerhand zag hij meer in de country-muziek en verruilde hij zijn baan als drummer-zanger van een rock 'n roll band voor het begeleiden van country-ar- tiesten op mondharmonica. Hij bekwaamde zich met zo veel energie op dit instrument dat het mondorgel opnieuw popu lair werd en daarom niet alleen als begeleidings-, maar ook als solo-instrument bij diverse producties werd ingezet.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 44