DE CASINO 'S MOGEN STRAKS OPEN In Nederland blijft het balletje vreemd rollen In Amsterdam begint croupier Smit alvast vaklui te vormen Eigen huis met steun uit het bezitvormingsfonds Wie straks een balletje op gooien wil, kan straks in, naar geschat wordt, 8 tot 10 casino's terecht. Scheveningen krijgt er zeker een. mm Casino's zijn vaak met een vage waas van mysteries omgeven, - maar dé praktijk heeft niets van die James Bond sfeer. Al zullen mooie vrouwen er niet ontbreken, zij het dan niet als croupier want dat vak is voor vrouwen taboe! Eindelp een baan waar, ondanks 200.000 Nederlandse werklozen, weinig of geen kans bestaat op de keien te komen staan. Integendeel, zo groot kan het aanbod van geschikte krachten niet zijn of er is wel plaats voor. Dat is tenminste de mening van Amsterdammer P. Smit, 40, direkteur van het Nederlands Roulette Instituut Chances Simples aan de Keizersgracht. Zelf is hij croupier geweest en met het oog op te in ons land te openen casino's is hij, al wordt er over die speelzalen nog volop touwgetrokken, er vast mee begonnen vaklui op te leiden. Wie croupier wil worden kan bij hem terecht, in een speciale cursus, die duizend gulden kost en drie en een halve maand in beslag neemt, zullen hij en zijn staf er in slagen de bemanning te vormen van de toekomstige Nederlandse speelzalen. Hoeveel er nodig zijn? Nou reken zeker maar vyftienhonderd man, zegt de heer Smit, die zelf in Duitsland en Zweden als croupier werkte, zijn baan één van de boeiendste die te bedenken zijn noemt, maar alle charmante dames die zich ook komen aanmelden, tot zijn spijt de deur moet wijzen. Want vrouwen zullen niet als croupier in de Nederlandse speelzalen mogen optreden. Dat voorrecht is weggelegd voor evenwichtige mannen die aan een hele reeks voorwaarden moeten voldoen. De voornaamste: koelbloedigheid en optimale concentratie. Want ex-croupierSmit wil meteen wel het sprookje de wereld uit helpen dat een speelzaal eigeniyk een soort James Bondtent Is, waar geraffineerd ogende dames en uitgeslapen heren in een handomdraai de bank kunnen laten springen. INSPANNENDE ONTSPANNING Terwijl overal ter wereld roulette gespeeld mag worden vond de staat het tot voor kort voor Nederlandse ingezetenen beter als de deuren van die speelpaleizen dichtbleven. Met als gevolg dat er thans over heel het land verspreid ontelbare gokholen zijn met alle consequenties van dien: geen toezicht, ongezonde praktijken en mensen die er volledig aan hun speelzucht ten gronde kunnen gaan. De Nederlandse casino's die volgens de nieuwe wet mogen komen zullen net als de Duitse er borg voor staan dat het volgens de regels van het spel toegaat. En dat betekent dat er een redelijke controle zal zijn, dat niet iedereen zal worden toegelaten één van de condities is een verzorgd uiterlijk en passende kledij en als dat nodig is tegen een hardnekkige verliezer gezegd zal kunnen worden: houdt u er nu maar eens mee op. „In casino's gaat het om inspannende ontspanning"aldus de croupieropleider Smit. „De mensen komen voor hun plezier naar een casino. Alleen om het geld? Geloof dat maar niet. In zo'n speelzaal heerst een heel bepaalde sfeer, ik ken bezoekers die soms hele avonden amper zelf meespelen en toch blijven kijken. Oh nee, in de speelzaal zelf mag absoluut niets gedronken worden. De croupier moet erop toezien dat er zó gespeeld wordt als het behoort en bovendien moet hij een ruggesteuntje zijn voor de verliezers en een man die meeleeft met de winnaars. Hij moet er zijn hoofd bijhouden, dat wel. Want het is altijd denkbaar dat er lieden met trucs aan tafel zitten. Denk maar niet dat een croupier aan één stuk doorwerkt, dat houdt hij niet vol. In ons land zullen de casino's van twee tot twee open blijven, elke werkdag en ook op zondag. Een croupier heeft een zevenurige werkdag. Hij werkt ook maar vijf dagen in de week. Als je nu rekent dat je aan een dubbele tafel al acht croupiers nodig hebt en dat elke croupier twintig tot dertig minuten meedraait om dan weer afgelost te worden door een collega die een tijdje in de cantine heeft gezeten, dan kom je met een aantal speelzalen zo tot de benodigde 1500 man". OM DE LUXE Heel veel mensen komen in een casino vanwege de luxe, het rood, het goud, de pluche, prachtige kroonluchters, dames in charmante kleren, heren die zich extra verzorgd hebben. Dat is echt uitgaan. Dat je geld kunt winnen, allicht, dat is meegenomen. Maar het is toch wel even wat anders dan de staatsloterij. Volgens de heer Smit heeft vooral het succes van de loterijen de doorslag gegeven en, zegt hij, ook politieke motieven. Bekend is dat socialisten in de tweede Kamer bezwaar maakten tegen arbeidsloos inkomen. Toen werd er dit op gevonden: de opbrengst van de Nederlandse casino's zou volledig naar de Staat gaan. Alle bezwaren vielen toen %veg en als, wat verwacht mag worden, de speelzalen in ons land volgend jaar open zullen gaan, zal de schatkist jaarlijks zeker vijftien miljoen gaan opstrijken. Begonnen zal worden met een drietal speelzalen, waarschijnlijk Zandvoort, Valkenburg in Limburg en Scheveningen. In totaal zullen er in Nederland. In totaal zullen er in Nederland, naar wordt aangenomen acht tien casino's komen. r f rf f- f -> r f i r T"T Croupier Smit, nu opleider van casinopersoneel: „speelzaal heeft toekomst". dat de interesse daarvoor bescheiden zou zijn, maar het is nü al een formidabel succes gebleken, Bovendien zullen de Nederlandse casino's veel buitenlanders trekken, in de grensgebieden Duitsers en Belgen en tijdens de vakantiemaanden ook allerlei andere buitenlandse toeristen". HORECA PLUS Zo'n tachtig procent van de kandidaten die zich aanmelden voor de opleiding tot croupier (een strikt individuele cursus, aangepast aan de man zelf) komt uit horecakringen. „Een pluspunt" vindt de heer Smit. „Daar weet men wat het is gastheer te zijn. Of het goed betaalt? Dat zou ik wel menen, ja. Een leerling croupier begint met zo'n drieduizend in de maand. En dat kan aardig oplopen. Er bestaat in dit vak een hele hiërarchie, je kunt er goed carrière maken. Het Is belangrijk als je de talen spreekt. Duitsland, we hebben daarvoor ai afspraken gemaakt". AMBTENAREN Achter de schermen wordt momenteel nog druk geredetwist of de croupiers en de andere personeelsleden in de casino's ook ambtenaren zullen moeten zijn. Het gaat immers om staatsbedrijven. Voordat de eerste speelzaal opengaat moet er naar de beste vaderlandse commissies nog door heel wat commissieleden, besluitvormers, staatstoezichthouders en belangenafwegers gerapporteerd en gediscussierd worden. Het balletje moet hier vreemd bftjven rollen, maar als eenmaal de casino's draaien verwachten Insiders alleen maar een massale toeloop en dramatische verliezers die met fatale plannen rondlopen zullen er niet te zien zijn, want men kan al voor twee gulden meedoen en de maximale inzet is dan 2400 gulden, terwijl een andere mogelijkheid is 5 gulden als laagste inzet en als hoogste 6 mille. In Duitse casino's „verspeelt" de gemiddelde bezoeker 800 mark, maar dat wil niet zeggen dat hfj die ook verliest. Verhoudingsgewijs zijn de win-kansen groter dan by de staatslotery, die wel veel prijzen beschikbaar heeft maar daarom nog niet de meeste kansen biedt. Direkteur Smit tenslotte: „Let maar eens op, de casino's zullen het heel goed gaan doen en ik zal heel hard moeten werken om de vraag naar bekwaam personeel te kunnen bijhouden". De heer Smit en een van zijn medewerkers kijken bij hun instituut aan de Keizersgracht uit naar toekomstige cursisten. „De vraag is heel groot en het aanbod kan niet ruim genoeg zijn" zegt hij. Voor de man die voor de equipage zorgen wil is het geen vraag of er wel voldoende toeloop zal zijn. „Reken maar. Men heeft altijd wel gedaan alsof er in ons land heel veel bezwaren waren tegen speelzalen, maar ik geloof dat er maar weinig mensen zijn die nooit in een casino geweest zijn. Wie een buitenlands reisje maakte naar een plaats waar een speelzaal gevestigd is wipte er graag even binnen. Neem die bustochten naar Knokke en Spa, daar was altijd veel animo voor. Als er straks roulette gespeeld kan worden in ons eigen land zullen de Nederlanders er graag heen trekken. Dat heb je met de lotto wel gezien, aanvankelijk dacht men ook Natuurlijk zal het Nederlands de voertaal zijn In onze casino's, waar de vaste uitdrukkingen als Rien ne va plus en andere Franse standaardzinnen zullen gehandhaafd blijven. De croupiers zullen o.m. moeten leren kundig het balletje op te gooien. Jawel, dat Ujkt een kleinigheid, maar er is beslist vaardigheid voor nodig. En al die andere eigenschappen die een croupier moet bezitten, dat alles zal de kandidaten moeten worden bijgebracht. Wij garanderen dat onze mensen die door het examen heenkomen ook een job krijgen. Als het niet is, omdat de eerst casino's dan nog niet open zouden zijn, dan wel in Voor het kopen of laten bouwen van een nieuw huis geeft de overheid al sinds jaren op twee manieren steun. Namelijk met een jaarlijkse bijdrage door het rijk en met het verlenen van een garantie door de gemeente, waardoor een hoge hypothecaire lening kan worden verkregen. Speciaal voor mensen met een bescheiden inkomen is men nu een stap verder gegaan. Door de instelling van het Bezitvormingsfonds kan men voor het kopen van een woning onder bepaalde voorwaarden ook nog een renteloze lening van ƒ.2.400,— krijgen. Een van de voorwaarden is, dat bij het kopen van een nieuwe woning de verwervingskosten niet meer dan ƒ.80.000,mogen bedragen en bij het kopen van een reeds eerder bewoonde woning niet meer dan ƒ.50.000,De woning moet geschikt en bestemd zijn om het gehele jaar door te worden bewoond door de aanvrager. De lening wordt verstrekt voor een periode van negen jaar en het geleende bedrag moet in acht gelijke jaarlijkse termijnen worden terugbetaald. Deze renteloze lening wordt verstrekt aan personen die: Meerderjarig zijn, maar jonger dan 30 jaar (een gehuwde jonger dan 21 jaar is ook meerderjarig). Een belastbaar inkomen hebben dat in 1972 of 1973 (naar keuze) niet hoger was dan ƒ.18.000,resp. ƒ.25.000,—. Geen vermogensbelasting verschuldigd zijn over 1974. De aanvraagformulieren (evenals verdere informatie) zijn verkrijgbaar bij de secretarie-afdeling Openbare Werken, Stadskantoor 5e etage. Deze formulieren moeten bij de gemeente worden ingediend vóór het in eigendom verwerven van de woning. Naast deze renteloze lening (of los daarvan) geeft de gemeente Schiedam bij het kopen van een reeds bewoonde woning een garantie voor de rente en aflossing van een hypothecaire lening. Deze wordt echter alleen gegeven voor een lening met een looptijd van tenminste 5 jaar en ten hoogste 30 jaar; de garantie bedraagt maximaal 95% van de verwervingskosten. Deze garantie kan worden gegeven aan personen die: meerderjarig zijn, maar nog geen 60 jaar oud; een belastbaar inkomen hebben dat in 1972 of 1973 (naar keuze) niet hoger was dan ƒ.18.000,resp. ƒ.25.000,geen vermogensbelasting verschuldigd zijn over 1974. De verwervingskosten van bedoelde woning mogen niet meer dan ƒ.80.000,zijn. De woning moet geschikt en bestemd zijn om het hele jaar door te worden bewoond. De aanvraag~voor de garantie moet vóór het tijdstip van het kopen van de woning worden ingediend. De aanvraagformulieren zijn te verkrijgen bij de secretarie-afdeling Financiën, Stadskantoor le etage. Het ingevulde formulier moet gestuurd worden naar een van de hierbij bemiddelende organen, voor welke bemiddeling een vergoeding wordt gevraagd. Verdere inlichtingen bij de afdeling Financiën.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 10