Stichting De Schiedamse Gemeenschap Overschiesestraat 1, Tel. 26.80.43 of 26.60.00 predik beurten Passage Theater en S.G. Welzijnsmarkt Anjerfonds Tekenwedstrijd IN NIEUWE WOONWIJKEN ONTBREEKT TE VAAK EEN FIETSENMAKER .ET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - VRIJDAG 27 JUN, 1975 Redaktie en lay-out R. H. Pillard H. A. Tiggelhoven Het volledig verbouwde Passage The ater is geopend met een feestelijke avond door Seth Gaaikema. Wat kan Schiedam trots zijn op dit geweldige theater. Op welke voortreffelijke wijze heeft de architekt zijn ideeën met eenvoudige materialen verwezenlijkt. Hoe prettig is het niet te ervaren dat zo met nadruk aan het publiek is gedacht. Dat vindt U terug in alles. Bij het binnenkomen al direkt bij de garderobe, daarna de makkelijk inge richte horeca-afdeling, de stoelen in de beide zalen, de beenruimte, waar zelfs heel lange mensen geen proble men mee zullen hebben. Kortom, voortreffelijk, maar... met al fat voortreffelijks is er dan wel een heater, maar nog geen theater- gebeuren. En daarover zijn wij diep teleurgesteld. Niet zozeer teleurge steld omdat de laatste tijd nog wel eens werd gesuggereerd dat de S.G. niets deed of had gedaan om een programma in het Passage Theater te krijgen, want dat is gewoon niet waar ;n hoeven we ons dus ook niet aan te trekken. Nee, we zijn gewoon teleur gesteld dat er nog steeds geen nogelijkheden zijn om iets op thea- ergebied in dat geweldige theater te toen. De bemoeienissen van de S.G. net het Passage Theater zijn er vele geweest nadat in 1970 de gemeente iet theater had gekocht. Allereerst brachten wij in begin 1972 le nota 'functie en exploitatie van :en toekomstig cultureel centrum 'oor Schiedam' uit, met daarin ïpgenomen een aantal praktische lanbevelingen. Ieer nadrukkelijk werd in deze nota ngegaan op de inhoudelijke kant van :en theatergebeuren voor Schiedam, n mei 1974 adviseerden wij de gemeente t.a.v. de totale passieve ultuur in Schiedam. Maar door dlerlei moeilijk nader toe te lichten imstandigheden is er nog steeds geen lesluit over de structuur en de verkwijze genomen. vVij zijn van mening dat onze nota's geen van alle beschouwd kunnen vorden als vage filosofieën. Integen- leel, ze waren gericht op de praktijk :n op niets anders. Gericht op het tot tand brengen van een goed afgewo gen programma voor de Schiedamse jevolking, want om die bevolking gaat het. ngewijden weten dat de S.G. in 1972 gevraagd is zich eens te buigen over een theaterprogramma voor het Pas sage Theater en helaas blijkt de mening post gevat te hebben dat de S.G. dit toen niet kon of in ieder geval niet heeft gedaan. Deze stelling is onwaar. De afdeling Culturele Ontwikkeling van de S.G., waar deze zaken toen onder ressorteerden heeft wel degelijk een programmavoorstel aan de begeleidingscommissie van het Passage Theater uitgebracht. Dé ba sis echter waarop dit moest gebeuren was voor de afdeling onaanvaardbaar omdat alleen geadviseerd kon wor den. Door de begeleidingscommissie zou dan worden bekeken in hoeverre de geadviseerde programma's pasten in het raam van de exploitatie. Voor vrijwilligers was hier weinig plezier aan te beleven en het spreekt dan ook vanzelf dat het bij een eenmalige advisering bleef. Een apart budget voor theatervoorstellingen kwam er niet. In het advies over functie en exploita tie van het theater gaf de S.G. aan dat het wenselijk zou zijn indien het verbouwde theater zou gaan beschik ken over een grote zaal (500 pers.), een kleine zaal (300 pers.) en een zaaltje voor kleinkunstprogramma's. Uiteraard waren de samenstellers van dit advies wel zo reëel om te beseffen dat e.e.a. afhing van de technische mogelijkheden. Toen de architekt zich aan het plannen maken zette, bleek al snel dat een zaaltje voor kleinkunstprogramma's niet haalbaar zou zijn. Maar in oktober 1972 opende het zoldertheater in de Teer- stoof zijn deuren en daarmee (dach ten wij) was dat probleem opgelost. Er was echter heel wat water door de Maas naar de zee gevloeid voordat een subsidieregeling voor het zolder theater door de gemeente was geac cepteerd en nog steeds is dit niet de subsidieregeling die het werkelijke voortbestaan van het theater kan garanderen. De gemeente heeft zich nl. op het standpunt gesteld dat kosten het gebouw betreffende niet voor subsidie in aanmerking komen. Als U zich probeert in te denken hoeveel electriciteit een theater ge bruikt, hoeveel gas voor de verwar ming er gebruikt wordt, wat schoon houden, onderhouden en vaste lasten bedragen, daarbij bedenkt dat het theater reeds 3 jaar wordt gerund door vrijwilligers (incl. programme ring), dan zult U begrijpen dat de huidige subsidiëring onbevredigend is en niet kan voortduren. De S.G. had inmiddels een beleid geformuleerd en ging dat uitvoeren. Eén van de beleidspunten betreffende de passieve cultuur was: a) het totstandbrengen van een goed afgewogen totaalprogramma voor Schiedam; b) één instelling die daarvoor de verantwoording draagt. Met een blik op de opening van het verbouwde Passage Theater de situa tie rond de Teerstoof, de onder a) en b) genoemde beleidspunten van de S.G.. adviseerden wij in 1974 het gemeentebestuur betreffende de structuur en werkwijze inzake pro grammering. Het oude College van B W heeft dit begrijpelijkerwijs niet meer ter hand genomen en voordat het nieuwe College zicht had op alle zaken die de aandacht vroegen was voor ons kostbare tijd heengegaan. Maar hier over geen verwijt natuurlijk. Eind 1974 en ook nog daarna drong de S.G. aan op een spoedige beslis sing. Maar de beslissing kon niet worden genomen. De S.G. is van mening (en wie niet) dat toen de gemeente het gebouw kocht en de gemeenteraad in 1974 besloot het theater te verbouwen, de gemeenteraad zich daarbij natuurlijk óók heeft gerealiseerd dat een thea terprogramma geld kost. Als dan een definitief besluit over de wijze van programmeren, over de verantwoor ding etc., om welke reden ook, nog niet genomen kan worden, dan had het naar onze mening voor de hand gelegen dat een voorlopige regeling was getroffen, die een programma in het Passage Theater veilig had ge steld. Dat was, dachten wij, in het belang geweest van de Schiedamse bevolking. In maart van dit jaar besloot onze stichtingsraad een onderzoek te laten instellen naar programmering met als doel een basis te kunnen aangeven waarop in Schiedam geprogrammeerd zou moeten worden. Dit onderzoek is met de meest grote spoed uitgevoerd en reeds zes weken geleden kreeg de stichtingsraad een nota voorgelegd, gebaseerd op dit onderzoek. Met enkele kleine wijzigingen werd deze nota daags na de vergadering aan B W gezonden. Wij zijn van mening thans alles gedaan te hebben wat in ons vermogen ligt om de gemeente te helpen bij het bepalen van het beleid op dit punt. Wij zijn ook van mening dat wij vanaf 1972 t.a.v. het Passage Theater een consequent beleid heb ben gevoerd. Wij hopen dat onze wensen m.b.t. de programmering zeer spoedig vervuld zullen worden. Seth Gaaikema zei tijdens de opening van het theater, doelend op een opstaande rand rond het toneel, dat in Schiedam het enige theater staat waarin de artiest weet tot hoever hij kan gaan. Voorlopig ligt die rand nog voor de deur van de artiesteningang in de vorm van structurele en financiële belemmerin gen, zodat in Schiedam het enige theater staat waarvan de artiest weet tot hoever hij kan gaan. Tot de voordeur, maar niet verder. Niettemin blijven wij vertrouwen in een spoedige oplossing. De afdeling V en O van onze stichting heeft een groot aantal verenigingen en instellingen aange schreven om in september te komen tot een welzijnsmarkt, waar iedere Schiedammer zoveel mogelijk te we ten kan komen over wat in Schiedam leeft. Wij zijn er ons van bewust dat we niet alle verenigingen, instellingen, actiegroepen, partijen e.d. hebben bereikt, vandaar deze oproep. De bedoeling is iedere vereniging, instelling e.d. op niet commerciële basis geschoeid in de gelegenheid te stellen informatie te verstrekken aan de Schiedammer, of een demonstratie te geven. De markt zal zo mogelijk gehouden worden op het Emmaplein op 20 september. De kosfen zijn zo laag mogelijk gehoudfn. U betaalt alleen de kraam of een gedeelte daarvan. U kunt een gehele, een halve, eenderde of een kwart gedeelte van een kraam reser veren. Indien u nadere informatie wenst, kunt u de S.G. daarover* bellen op 26 80 43. Het komende seizoen hebben wij voor de cursus werken met klei een nieuwe, grotere oven ter beschikking gekregen. De aanschaf van deze oven werd ons mogelijk gemaakt door het ANJERFONDS. Het Anjerfonds is een afdeling van het Prins Bernhardfonds, dat vereni gingen en dergelijke financieel bij springt, wanneer deze iets willen aanschaffen. Een zeer belangrijk fonds voor de verenigingen, dat uw aller steun verdient. De afdeling Internationale Uitwisse ling van de Schiedamse Gemeenschap houdt zich bezig met internationale contacten. Heel wat Schiedammers brachten al een bezoek aan één van de partnersteden; jeugdgroepen, ko ren, sportlieden en meer. De afdeling wil 'Erg jong Schiedam' in contact brengen met de steden in het buitenland. Dat gaat gebeuren door middel van een internationale teken wedstrijd. Meisjes en jongens van zes tot vijftien jaar uit alle partnersteden kunnen deelnemen. Per school mogen totaal twintig tekeningen worden inge stuurd, verdeeld over de verschillende klassen. Achterop de tekening, die maximaal 30x40 cm. groot mag zijn, moet de naam van de leerling(e) worden vermeld; verder de naam van de school, adres, klas en leeftijd van de jongen of het meisje. We hebben al een aantal tekeningen binnen gekregen, maar nog lang niet genoeg. De tekeningen kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 30 augus tus. Dat is dus hard doorwerken na de vakantie. De tekeningen moeten gestuurd worden naar: Stichting De Schiedamse Gemeenschap, Afd. In ternationale Uitwisseling, Overschie sestraat 1, Schiedam. Leuk, zo'n tekenwedstrijd, maar waar gaat het over? Wat is het onderwerp? De jongens en meisjes kunnen teke ningen maken over het milieu, de straat, het land waar ze wonen; kortom iets uit de directe omgeving. Leeftijdgenoten in Duitsland, Frank rijk, Italië, Joegoslavië en in Zweden maken ook tekeningen van hun eigen omgeving. Vanuit die landen komen de tekeningen naar Schiedam, per land veertig. Dus ook veertig uit Nederland. Een jury zal de 40 beste daarvoor uitzoeken. Die tekeningen worden dan samen met de buiten landse in Schiedam tentoongesteld. De bezoekers kunnen dan zien of de tekeningen van de buitenlandse kin deren verschillen van de Nederlandse. Er zijn ook prijzen. Die worden door een deskundige jury toegekend aan de 'jonge artiesten'. Er zijn onder meer kleurpotloden, viltstiften, teken- bloes en andere tekenmaterialen te winnen. tl 1ERVORMDE GEMEENTE E SCHIEDAM irote Kerk: V.m. 10 uur: Eerw. heer V. D. J. van der Kaaden, Rockanje. I.m. 17.00 uur: ds. C. A. Korevaar, totterdam. pstandingskerk: V.m. 10 uur: ds. E. Duursema, Charlois. ethelkapel: V.m. 10 uur: ds. J. A. logervorst. Soest. ula Pinasplein: V.m. 10 uur: ds. H. utting, Rotterdam. ERVORMDE GEMEENTE E KETHEL I. Martinuskerk: V.m. 9.30 uur: geen' enst. Zie Ark. orpskerk: V.m. 10 uur: ds. P. Magré. .m. 19.00 uur: ds. J. Nierop. e Ark: V.m. 10 uur: Eerw. Heer J. oogendam. EREFORMEERDE KERK E SCHIEDAM osterkerk (Rotterdamsedijk 289): .m. 10 uur: ds. W. F. M. Lindeboom Zwijndrecht. ethel „De Ark" (Hargplein 101): in. 10 uur: eerw. br. J. Hoogendam, ,N. hulppred. gez. dienst. agnalia Dei Kerk (Albardastraat 69): ,m. 10 uur: geen dienst. N.m. 5 uur: W. F. M Lindeboom le Zwijn •echt Opstandingskerk: V.m. 10 uui: ds. E. J. Duursma te Rotterdam-Charlois, gez. dienst. Magnalia Dei Kerk, donderdag 3 juli: N.m. 14.15 uur: ds. J. Nierop, bruidspaar Leonard Mackenbach-Eli- sabeth. N.m. 15.45 uur: ds. J. Nierop, bruidspaar F. W. Harpe. trouwouderl. West. Lambertus Groeneveld-Irene Putters, trouwouderl. Nieuwland. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29): V.m. 10 uur: ds. J. Nierop. N.m. 5 uur: ds. E. J. Duursema te Rotterdam- Charlois. Collecten: het éne offer is bestemd voor: de Kerk. Deurcollecte: het eigen jeugdwerk. Geref. Kerk van Overschie-Schiedam: Gebouw Evang. Lutherse Kerk, Lange Nieuwstraat, hoek Oranjestraat. Zon dag 29 juni, 8.15 uur: Leesdienst. N.m. 14.30 uur: ds. J. Meilof. Ned. Protestantenbond, Westvest 90: V.m. 10.30 uur: ds. G. Scheper, Naaldwijk. Evang. Lutherse Gem. Schiedam: Lange Nieuwstraat, hoek Oranjestraat. Zondag 29, juni. 5e zondag na Trinitatis, 10 uur: ds. A. Steinhart. zondagslied 306. Chr. Geref. Kerk. Hoeksteenkerk: B.K.-Laan hoek Warande 9.30 uur: Leesdienst en 17 uur: ds. P. den Hartog te Veenendaal. Her. Geref. Kerk Schiedam: Voorm. 10 uur: Drs. Jz. Kok. Zoetermeer. Gebouw Irene, Nieuwe Haven 155. Grote Kerk nam. 5 uur: ds. C. A. Korevaar, Rotterdam. R.K.S. Martinusparochie - Groenoord Heilige apostelen Petrus en Paulus Za. 18.30 uur: Gelezen H. mis Zo. 8.30 uur: Gelezen H. Mis 10.4 uur: Plechtige Latijnse Hoogmis met zang v. groot gemengd koor. b.g.v. 12c verj. der kroning van Paus Paulus VI 12.00 uur: Gelezen H. Mis 18.30 uur: Gelezen H. Mis Zaterdag 5 juli fiets-autobedevaart naar Brielle: tel. 708223 voor inlich tingen en opgave (Lr Groenendaal) R.K. Parochie O.L. Vrouw Visitatie Dr. Scheapmansingel 5 Weekend: feest van apostelen Petrus en Paitlus 28/29 juni 1975 Zaterdag 19.00 uur: Eucharistie met volkszang Zondag 9.30 uur: Gezongen Eucharis tie verzorgd door ons Herenkoor; 11.00 uur: Eucharistie met volkszang (onder de woordddienst worden kleine men sen zinvol beziggehouden); 17.30 uur: Stille Euch' stieviering Thema ie zondag: Dienaars van Gods 1 Predikant: N. J. P. Blaauwhi pr. Wij wensen u allen een goede vakantie toe: een goede reis als u op stap gaat; gezond weer en veel plezier, en een behouden thuiskomst N.B. Parochie St. Liduina en Onze Lieve Vrouw Rozenkrans Weekend: 28-29 juni - Petrus en Paulus Singelkerk Zaterdag: 19.00 uur: hoogmis Zondag 8.30 uur: Hoogmis; 9.45 uur: Hoogmis; 11.15 uur: Hoogmis; 17.30 uur: Hoogmis. Preek: J. Laurent. Kapel St. Liduina: Parochie Sint Liduina en Onze Lieve Vrouw Rozen krans Weekend 28/29 juni - Petrus en Paulus Singelkerk Tijden van Eucharistie: Zaterdag 19.00 uur. Zondag: 8.30 uur; 9.45 uur (Hoogmis); •11.15 uur; 17.30 uur. Preek: J. Laurent Kapel Sint Liduina 'l ijden van Eucharistie Zaterdag: 18.00 uur Zondag 10.30 uur; 11.45 uur. Preek: J. van Rest R.K. Parochie St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99 Weckend 28 29 juni: feeste van de apostelen Petrus en Paulus. Zaterdag 19.(X) uur: Eucharistieviering; zondag 8.30 uur: Eucharistieviering; 9.30 uur: Hoogmis; 11.00 uur: Lucharistievié*" ring met zang door het jongerenkoor; GEEN viering om 12.15 uur. Predikant: P. Th. Ribberink O.P. Oud Katholieke Kerk Dam 30, Schiedam Zondag 29 juni H.H. Petrus en Paulus, apostelen, 10.30 uur. H. Mis. Donder dag 3 juli, 9.30 uur: H. Mis. Gebeds Aktie Schiedam Elke donderdagavond om kwart over zeven bidden wij de Rozenkrans in de kapel van de Broeders, Warande 155. Aansluitend om half acht lot met preek,gebeden en gezangen. Zondag 29 juni: Hoogfeest van de H.H. Apostelen Petru: -n Paulus. Maandag 30 juni: Herdenking van de 12de verjaardag van de Kroning van Paus Paulus VI. Donderdag 3 juli: 's-avonds om kwart over zeven gezamenlijk Rozenkrans-gebed. Om half acht lof, gebeden en preek van Rector Drs. A. Vreeburg. Vrijdag 4 juli bidden wij de Rozenkrans met de akte van Eerher stel aan het H. Hart. Aansluitend oefening van de H. Kruisweg. Zaterdag s juli: Priester-zaterdag. Bidden wij voor onze priesters en klooster-roe- pingen. Woensdag 1 juli: gedachtenis aan het kostbaar bloed van O.H. Jesus Chris tus. Kerkgenootschap Der Zevende Dags adventisten, Lutherse Kerk, Westvest: Zaterdag van 10-11 uur: Bijbelstudie. Van 11-12 uur: eredienst. Gemeente van Cristus: Zondag nam. 2.30 uur: wijkcentrum Nieuwland. dr. Wibautplein 129. Leger des Heils, Lange Haven H: Zondag a.s.: Heiligingssamenkomst; 19.00 uur: Verblijdingssamenkomst o.l.v. kapitein en mevr. C. Helderop. Pinkstergemeente „Morgenstond": Iedere zondagmorgen om 10.00 uur: samenkomst in ..De Vier Molens", R"rt!. iijscnlnun. SCHIEDAMSE NOTITIE Het bestuur van de peuterspeelzaal „2 en 3" deelt mee dat zij per 1 juni een stichting geworden is, waardoor zij als zelfstandig rechtspersoon kan optreden. De akte is gepasseerd bij notariskantoor Van der Valk te Schiedam. Hoewel de fietsenverkoper in Nederland de laatste jaren fors zijn gestegen, komt het Economisch Instituu hett voor Midden- en Kleinbedrijf in een recente publikatie tot de conclusie dat de vooruitzichten voor 1975 voor de tweewielerbranche niet onverdeeld gunstig zijn te noemen. Dit wordt ondermeer veroorzaakt door in de laatste jaren toegenomen verkoop van fietsen via branchevreemde kanalen en dat niettegenstaande het feit dat hier bijna nimmer de service wordt geboden die bij de vakhandel gebruikelijk is. Gezien de sterke loonstijgingen met als gevolg hogere door te berekenen uurlonen, wordt het aantal reparatie- opdrachten minder en daardoor de werkplaatsinkomsten minder interessant. Volgens het EIM-rapport zal het accent nog meer op vervanging dan op reparatie moeten worden gelegd. In het algemeen zal het noodzakelijk zijn dat deze branche op een moderner leest wordt geschoeid. Opmerkelijk is dat in vele nieuwe woonwijken de fietsenmaker ontbreekt, waardoor serviceverlening in de knel komt en het fietsgebruik dreigt te worden afgeremd. Voor een belangrijk deel is dit het gevolg van het feit dat de mogelijkheden om zich in nieuwe woonwijken te vestigen slechts beperkt zijn, omdat bij de opzet van die wijken als regel geen rekening wordt gehouden met voor tweewielerbedrijven betaalbare en geëigende werkplaatsruimten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 16