Nationaal Automobiel museum open Diorama's in Automobiel- museum HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - WOENSDAG 9 JULI 1975 Overzicht van het museum van nu. OOR1 2 10AM f34 K* L5t%IN 8 KM F ILfiKOM «jrrBERS i bom A Leidschendam Na een verbouwing en verhuizing van meer dan 'n jaar is het Nationaal Automobiel Museum, nu groter, mooier en gezelliger, weer heropend. Het museum is in een naast het oude museum gelegen hal de helft groter geworden waardoor de honderd oude automobielen en de tientallen andere museumstukken aanzienlijk beter konden worden opgesteld - en dus beter te bekijken zijn. De E twintig oude rijtuigen zijn op drie E wanden langs de hal geplaatst E waardoor ze niet alleen beter tot E hun recht komen, maar E bovendien hebben gezorgd dat E voor andere voertuigen meer E ruimte vrij kwam. Nieuw en een goede afwisseling is het straatje met oude geveltjes. Achter sommige zijn winkeltjes met etalages waarin aanverwante historische zaken. „Auto-onderdeelen en Toebehoren", „Fijnste kinderspeelgoederen", „Kleeding voor de automobilist" zijn opschriften boven deze winkels. Daarnaast het café „Het Oude Tolhuis" met een terrasje waarop de bezoekers na de wandeling door de gangen een verfrissing kan gebruiken. SPUKER Nieuw is ook het speciale paviljoen dat enkele fraaie Spijker-scheppingen bevat. Voor dit bekendste merk uit de vaderlandse geschiedenis is een ereplaats ingeruimd. De monumentale deuren van „Trompenburg", waarin de Spijkerfabriek was gevestigd, zijn op originele wijze in het gebouwtje verwerkt. Hollands is ook het koetswerk van de fraaie Isotta Fraschini. De président-direkteur van het auto- importbedrijf Louwman en Parqui, Evert Louwman, tevens president van de stichting die het museum exploiteert, zegt dat ook getracht is de sfeer van de automobielhistorie vast te leggen, „daarom zijn er ook die winkeltjes met stofbrillen, prenten, speelgoed en die echte autokleding, we hebben getracht een beeld te geven van de automobiel voor de jaren vijftig, er is geprobeerd van alle soorten een specifiek exemplaar in huis te krijgen". KEVER Onder de honderd antieke wagens bevinden zich ook race-auto's, 'n Bugatti uit 1923 bijvoorbeeld, met vier kleppen op elke cylinder, en een Toyota formulewagen uit 1970. ÉJIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllilllllllllllllÈ Jong en oud. Zo ging dat toen. LEIDSCHENDAM Het Nationaal Automobiel Museum aan de Veursestraatweg is met de vernieuwing ook een vijftal diorama's rijker geworden. In een speciale passage lijkt de tijd stil te staan: vijf enorme foto's van het verkeer in vroeger jaren en daarvóór de bij het straatbeeld passende automobiel. Aan de overzijde van de doorgang waarmee men de rondgang door het museum begint, zijn enkele tientallen posters aangebracht, een kleine permanente expositie van affiches uit het begin van deze eeuw. In de museum film zaal worden in de loop van de dag gratis filmvoorstellingen gegeven, waarbij het vaak lachen geblazen is om de vreemde vindingen en de capriolen die automobielbezitters vroeger uithaalden, filmpjes ook over snelheidsmaniakken die soms wel met een snelheid van zestig kilometer de wegen onveilig maakten... Behalve de koliektie automobielen en rijtuigen zijn er ook veel fietsen en motorfietsen. Hoge en lage, ook de loopfiets, sommige in een vorm die niet alleen de wielrijder maar ook de kunstliefhebber de moeite van het bekijken waard vindt. Bij de uitgang van de tentoonstellingszaal bevindt zich een souvenierwinkel, waar een groot assortiment modelauto's te zien (en te koop) is, verder bouwdozen, posters, boeken en spelen en natuurlijk ook ansichtkaarten. Het museum is voortaan 's-winters gesloten, namelijk van 1 november tot 31 maart. Het „Spijkerkwartier". Een Peugeot uit 1900. Het terras van het museum op de achtergrond. Verder is er een door ir. Porsche ontworpen carrosserie voor Benz die gelijkenis vertoont met de bekende „kever". De heer Louwman zegt dat de kever oorspronkelijk voor Benz is ontworpen. Toen dit geen succes bleek en Porsche overging naar Volkswagen werd het model het grote succes. Bij de collectie zijn ook twee stoomauto's, van Stanley uit 1906 en twee elektrische auto's, 'n Baker uit 1910 en een Hedag uit 1905, ze hadden een actieradius van 80 kilometer en haalden 'n snelheid van 40 kilometer per uur. Behalve de nu eenmaal altijd de aandacht trekkende Rolls Royces is er een kostbare Cadillac uit 1949, een 16- cylinder Marron uit 1930, 'n Hanomag uit 1929, een eenpersoons Beringer uit 1919 en de beroemde oorlogswagen de jeep van Willys. Een bijzonderheid van het museum is ook de Voisin uit 1930, 'n kleine fabriek waarbij, na het gereedkomen en de proefrit, fabrieksdirekteur Voisin altijd zelf de mascotte op de wagen bevestigde. Niet alleen mooie en indrukwekkende auto's maar ook gekke wagens (of wat wij dan onder gek verstaan), open toerwagentjes, heel wat anders als al die gesloten wagens van tegenwoordig waarin men vastgebonden voortraast. Het Nationaal Automobiel Museum dat een bezoek, ook als men er eerder was, meer dan waard is, is op weekdagen open van 's-morgens 9 tot 's-avonds 5 uur, op zondag van 11 tot 5 uur, van 1 april tot en met 31 oktober.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 20