Provincie Rijnmond niet onverdeeld gunstig ontvangen fhfiSvroüwe/i/k D. B. RIJNMOND: Bloemen Teleurgesteld i-iti iniEUWE STADSBLAD -PAGINA T6 - WOENSDAG 23 JULI 1975 *f,> - W Het Vlaardingse stadhui? ook nog maar een beperkte taak? Het stadskantoor in Schiedam slechts nog een beperkte tank? Watje ook van Schiedam kunt zeggen, één ding is zeker: de mensen houden er van bloemen. Als je over de Markt rijdt staat daar het aloude Stadhuis te pronken in een overvloed van geraniums. Rond alle ramen en in grote fraaie bakken om het gebouw heen. ,,'t Raedthuis", het café op de hoek van de Kerkstraat, heeft zich daar prachtig bij aangesloten. Dan krijgen we de Lange Kerkstraat zelf met die moderne, donkere bakken, vol schoonheid. Op het Rubensplein zie ik telkens andere bloemen in het perk. Als de ene soort is uitgebloeid worden er onmiddellijk nieuwe in gezet. Een grote pluim voor onze Plantsoenendienst mag echt wel eens gegeven worden. Leuk hoeveel burgers mee willen doen ons stadje een vrolijk zomers aanzicht te geven. Mag ik even mijn warme bakkertje noemen in de Bilderdijkstraat? Goed verzorgde bakken langs alle ramen! Hier en daar (o.a. zag ik het in de Graaf Florisstraat) hebben de bewoners een enkel plavuisje, vlak tegen hun gevel, uit de grond gehaald en er een toetje bloemen voor in de plaats gebracht. Nee, dat is allemaal niet gewóón. Als je in Rotterdam gaat kijken zie je daar ook bloembakken, maar erin zit meestal niks of een bosje dorrigheid. Nou, de Amerikanen en de Russen kunnen het bést met elkaar vinden... als ze „de ruimte" maar krijgen. Ruimte is er genoeg, dus we blijven vol goede moed. Mag ik u verder nog even wijzen op de tientallen lieve jonge poesjes die dezer dagen overal voor niks te krijgen zijn? Over een jaar zijn het lelijke grote katten met zélf ook weer vyf lieve jongen. Nou ja, dan stuur je ze het bos uaar in, is 't niet? SEBASTIAAN Minister De Gaay Fortman en zijn staatssecretaris Polak (Binnenlandse Zaken) kunnen rekenen op een flink portie tegenwind nu zij hun conceptplannen hebben ingediend voor een totaal andere indeling van provincie en gemeentegrenzen in Nederland. Nederland krijgt als de belde bewindslieden hun zin krijgen 26 provincies met als maximum 200.000 inwoners per provincie. De indiening heeft veel te maken met zo bejubelde en verafschuwde gewestvorming dat feitelijk alleen in Rotterdam en omgeving wat van de grond is gekomen met de formatie van het gewest dat zijn leven leidt als het openbaar lichaam Rijnmond. Dit met veel tam tam in het leven geroepen gewest is echter feitelijk nooit goed van de grond gekomen, aangezien de Een man bekijkt een modelwoning nu eenmaal heel anders dan een vrouw. Dat is zijn aard. Ik kan me daarom de teleurstelling voorstellen van woning Topformmeubelen op de Parkweg, die in de modelwoning van „Over de Vesten" een rundlederen bankstel heeft neergezet, plus een vlotte eethoek in de keuken. Een kastensysteem met een zeer exclusief wollen vloerbedekking in de kamer. Dat heel goed contrasteert bij de keuken, waar vinyl de vloerbedekking is. De slaapkamer is geheel in het geel gehouden. Voeg hierbij een zachtbeige vloerbedekking en u heeft enig idee, hoe of de modelwoning met de aparte vitrage en overgordijnen er uit ziet. De firma Maagdenberg van de Mgr. Nolenslaan zorgde voor de heel bijzondere verlichting met spotjes e.d. en de firma Overdijk nam de t.v. en radio voor zijn rekening, alsmede de gehéle keukenapparatuur. Heeft u interesse voor een van de te bouwen woningen, neemt u dan de moeite er eens heen te gaan. Dan ziet u meteen welke kant u met de meubilering uit moet gaan. Al is dit interieur ook geschikt voor een andere woning. De firma Overdijk van de Grote Markt heeft er ook iets heel bijzonders van gemaakt. Maar dat moet u echt allemaal zélf even zien. De moeite waard. ■I MIEKE accentueren wat toén kon en wat nü ook zou kunnen. Het Particulier Initiatief biedt nog steeds vele kansen. Met de mensen, van het eerste uur die Sebastiaan reeds noemde (Piet Alberts, Tim Holl, ikzelf en nog vele anderen) bouwden we aan een levende gemeenschap en bereidden o.a. het 675-jarig bestaan voor. Bij het 700- jarig bestaan zijn we allen vergeten! Voor niet één enkel evenement zijn we uitgenodigd. Hebben we déérvoor jarenlange, belangeloze arbeid verricht? Het zij zo, maar waarderen doe ik het niet. Hoogtepunt: bij het 12 Vi jarig bestaan van onze S.G. werd spontaan een Stichting Cultureel Fonds opgericht. De grote man hierachter was de heer G. W. van Bergen- Walraven. Wordt daar nog iets mee gedaan? Dank je Sebastiaan, dat jij tenminste nog je goede herinneringen op schrift Zeer toevallig ontving ik (van nog bestaande goede Schiedamse vrienden) een epistel uit uw blad van 2 juli jl. van de hand van onze onvergetelijke Sebastiaan. Even een korte reactie mijnerzijds om duidelijk te onderstrepen wat Sebastiaan schreef en waarmede hij de vinger op de „zwakke" plekken gelegd! Mijn aanhef is wat anders. Alleen maar om nog eens duidelijk te 23 gemeenten, die erbij waren aangesloten, niets van hun gemeentelijke bevoegdheden wilden prijs geven. Alleen op het gebied van het milieubeheer is Rijnmond van de grond gekomen namelijk door de formatie van de Centrale Meld- en Regel kam er die in een hoog kantoorgebouw enkele meters vanaf het station Schiedam - Rotterdam- West is gevestiqd. Daar kan men over de vieze luchtjes in het Rijnmondgebied klagen, maar I aangezien men daar ook maar weinig bevoegdheden heeft houdt daar het klagen meestal op. Nu de nieuwe provincie Rijnmond via het conceptplan is ingediend komt daar wellicht wat verandering in. De provincie Rijnmond zou de volgende gemeenten omvatten: Abbenbroek, Barendrecht, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Brielle, Capelle aan den IJssel, Dirksland, Geervliet, Goedereede, Goudswaard, Heenvliet, Heerjansdam, Heinenoord, Hellevoetsluis, Klaaswaal, Maasdam, Maasland, Maassluis, Middelharnis, Mijnsheerenland, Nieuw-Beijerland, Nieuwerkerk aan den IJssel, Numansdorp, Oostflakkee, Oostvoorne, Oud-Beijerland, Oudenhoorn, Piershil, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, Rockanje, Rotterdam, Rozenburg, Schiedam, Spijkenisse, Strijen, Vierpolders, Vlaardingen, Westmaas, Zuid- Beijerland, Zuidland, Zwartewaal. Commentaren van de gemeentebesturen van Vlaardingen of Maassluis op deze plannen is praktisch niet te krijgen aangezien daar praktisch iedereen met vakantie schijnt te zijn. Alleen in Schiedam was de PPR wethouder Hans van der Wilk bereid om voorlopig zijn mening over het conceptplan te geven. Hij had wel iets in die richting verwacht, maar dit ging een heel andere kant heen dan hij wilde. „Waar blijf je als gemeente", zei hij. „Stel nu dat je als gemeente een bestemmingsplan maakt, blijf je op eigen grond dan mag je het zelf gaan maken, maar als er een doorgaande weg is, dan is dat een zaak van de provincie Rijnmond. Ik wil", aldus de Schiedamse wethouder Van der Wilk, „een heel -andere kant op, namelijk meer bevoegdheden geven aan wijkraden, daar is de burger bij betrokken". wilde stellen. Laten we het maar niet lang maken. De teleurstelling is er tóch! In grote lijnen akkoord met reorganisatie bestuur Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond, het gewest waartoe o.a. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis behoren, heeft gereageerd op het plan van minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken om het land onder te verdelen in 26 provincies, met als maximaal aantal Inwoners 200.000. Een van de 26 provincies moet dan de provincie Rijnmond worden waardoor een groot aantal taken, die nu nog door de resp. gemeentebesturen en gemeenteambtenaren worden gedaan, door de provincie nieuwe stijl worden overgenomen. Freek de Wolff, mede-oprichter, oud secretaris en oud voorzitter van onze S.G. Schoonhoven. Rijnmond stelt dat men in grote lijnen instemt met de voorgestelde reorganisatie, van het lokaal bestuur, te weten de instelling van drie bestuurslagen en de opheffing in veel gevallen van de bestaande provincies. Niettemin kan op essentiële onderdelen van het ontwerp kritiek worden geleverd.: De taakafbakening tussen provincies (nieuwe stijl) en gemeenten is centralistisch en doet onvoldoende recht aan de noodzaak tot samenspel tussen beide bestuurslagen bij de behartiging van bepaalde taken; het gegarandeerde takenpakket van de gemeenten is zo futiel, dat het een belediging is voor de gemeenten; de overheveling van rijkstaken naar de provincies wordt te vrijblijvend gepresenteerd, terwijl de voorlopige lijst weinig voorstelt; de voorgestelde reorganisatie zou moeten bijdragen tot een verdere democratisering van de samenleving. Een visie op dit zeer wezenlijk aspect ontbreekt geheel, ook al omdat een herindeling van de gemeenten wel wordt aangekondigd, maar naar een verre toekomst wordt verschoven; een koppeling van de rayons Gouda en Dordrecht tot een provincie wordt niet door argumenten gestaafd en lijkt een gelegenheidsoplossing. Wijziging ervan zal invloed hebben op de grezen van een provincie Rijnmond. Duidelijk is geworden, dat met de presentatie van dit ontwerp, waarin nog zeer vele „witte plekken" zitten, pas het topje van de ijsberg boven water is gekomen. Na aanvaarding door het parlement van de reorganisatiewet zal een invoeringswet tot stand moeten komen, op basis waarvan de nieuwe provincies een overnemingsplan kunnen maken, dat voorziet in een geleidelijke overneming van gemeentelijke en provinciale taken. Daarna pas wordt de herindeling van gemeenten ter hand genomen. Met deze hele operatie zullen nog vele jaren gemoeid zijn. Het dagelijks bestuur constateert met instemming, dat de taken waarvan Rijnmond eerder dit jaar heeft gevraagd deze in de Rijnmondwet op te nemen, ook naar het oordeel van de minister voor regionale behartiging in aanmerking komen. Ook de financiële regeling vopr de overgangsfase is geënt op de voorstellen, die Rijnmond daarover heeft gedaan. In een gesprek met minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Polak heeft het dagelijks bestuur gisteren bepleit om in deze zin de Rijnmondwet op korte termijn te wijzigen, zodat in het Rijnmondgebied bij voorrang aan de overgang van gemeentelijke en provinciale taken kan worden gewerkt. Door Rijnmond is erop gewezen dat veel langer voortmodderen op basis van de bestaande wet zinloos is en dat opheffing van Rijnmond dan een beter alternatief is. De nieuwe regeringsplannen onderstrepen de noodzaak tot een snelle wijziging van de Rijnmondwet op het stuk van de taken en de financiën. Eind september zal het gesprek hierover met de bewindslieden worden voortgezet, waarbij in concreto bezien zal worden welke taken nu al aan Rijnmond toebedeeld kunnen worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 16