Kosten uitvoering/ 64.920.000 Volgens basisplan: Lickebaert in tien jaar helemaal gereed Planten in plaats van gordijnen w Zo vloog De Postduif Zo vloog P. V. Schiedam m DEZE WEEK SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 18 - WOENSDAG 23 JULI 1975 plante boompjes op de zgn. oeverstrook van De Lickebaert vormen de eerste aanzet van De Lickebaert. Het scheppen van een zo gevarieerd mogelijk gebied waarin uiteenlopende vormen van rekreatie een plaats kunnen vinden. Dit is de hoofdopzet van het deze week verschenen basisplan „De Lickebaert". Dit grote rekreatiegebied moet het ontsrappingsgebied worden van de inwoners van de gemeente Viaardingen en Maassluis. Bij de inrichting van De Lickebaert zal worden geprobeerd elementen van de" huidige inrichting, voor zover zij positief worden gewaarborgd, in al dan niet aangepaste vorm in de nieuwe opzet op te nemen. Om het gestelde doel te bereiken is in het ontwerp gekozen voor een strenge zonering, waarbij een landelijk mid dengebied in stand kan worden gehouden dankzij een rand voor intensieve rekreatie, die de grote aantallen bezoekers dicht bij woon plaats of toegangsweg opvangt. In het middengebied is de hoog gewaardeer de landelijkheid van de Zuidbuurt nog terug te vinden; de drukke west-, zuid en oostrand van De Lickebaert is ingericht als een geheel nieuw re- kreatie-landschap waarin het element bos, een schaars artikel in, het Waterweg-gebied, in ruime mate aan wezig is. Het bospark is het meest intensieve deel van het ontwerp; het beslaat de west-, zuid- en oostrand van De Lickebaert, waarvan de zuidrand al in uitvoering is als de zogenaamde „Oeverstrook". Het terrein is hier geheel aangepast aan de eisen van massale openluchtre- kreatie; dat houdt onder meer in, dat deze gebieden zodanig ontwaterd moeten zijn. dat intensieve betreding" het gehele jaar door mogelijk is. Hierbij zal aan plaatselijke ophoging niet zijn te ontkomen. Uiterlijk doet het bospark zich voor als een 'afwisselend geheel van opgaand bos en spoel/ligweiden, aangevuld met water partijen; dit alles doorsneden met talrijke voet-, fiets-en ruiterpaden. Bij het ontwerpen in detail zal men ervoor moeten zorgen, dat de rand- lengte van het bos zo groot mogelijk is; De S.C.V. Postduif vloog zaterdag vanuit Corbeil afstand 400 km. In het concours stonden 145 duiven. T. Konings le en 19e. T. Heeren, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 22, 23. C. Tuinder, 9, 17. L. Toutijn, 10, 12, 15. G. Meijer, 13, 18. J. Koster, 14. J. Blomsteel co., 16. T. v.d. Grijp co., 20. W. v. Harmeien, 21. H. Blondé, 24. W. v. Deurzen, 25. De jonge duiven vlogen zaterdag vanuit St. Ghislain, afstand 170 km. In het concours stonden 583 duiven. G. Muller, 1, 20. T. Sansfra, 2. D. Bekker, 3, 16. H. Brokling zn., 4, 12. C. Tuinder, 5, 14, 15. W. v. Deurzen, 6. P. v. Os co., 9, 19. C. Robort co., 8, 10, 21, 22. J. Blomsteel, co., 9, 19. J. Verhaal, 11, 13. C. Geus, 17. T. Heeren, 18. B. Rokers, 23. T. v.d. Berg, 24. W. lansen, 25. Donderdagavond inkorven voor St Quentin, (afstand 245 km.) tussen 18.00 uur tot 19.30 uur. de ervaring leert, dat op die manier de opvangcapaciteit van een rekreatiege bied maximaal benut wordt. Verder ligt in het zuidoostelijk deel van het gebjed de noodzakelijke' puinberging die de industrie af schermt; eenmaal afgedekt en inge plant kan deze heuvelrug een ple zierige aanvulling van het bospark betekenen. GRILLIG GEBIED Bij het krekengebied moet men zich een gebied voórstellen, dat doormijn inrichting minder rekreanten kan opvangen dan het bospark, maar juist door een bepaalde groep rekreanten gezocht wordt. Het is een avontuurlijk en grillig gebied, waarin het element water de overhand heeft. Er is gebruik •gemaakt van bestaande poldersloten, maar door verbreding van sloten, uitgraven en onder water zetten van stukken tussenliggend weiland is de oppervlakte water sterk vergroot, waarbij het mogelijk is geworden met kleine bootjes (kano's, opblaasboten) rond te-varen. Niet alleen om deze boten te water te laten, maar ook voor vissers zijn steigertjes aangelegd, die moeten voorkomen dat de oevers te sterk worden betreden. Wandelpaadjes met eenvoudige brug getjes ontsluiten het gebied; er is aanvullende beplanting aangebracht, hoofdzakelijk in de aanwezige kavelin richting. U vindt het krekengebied in het- midden van De Lickebaert, aan weerszijden van de spoorbaan. Het opengesteld weiland is, meer nog dan in het krekengebied, de oor spronkelijke inrichting van het gebied terug te vinden. In bestaand weiland zijn paadjes aangelegd, en aanvullende beplanting aangebracht, waardoor het gebied aantrekkelijk wordt voor de rustzoekende rekreanten. Door som mige terreinen regelmatig te maaien en andere met zgn. „kruidenmengsels"" in te zaaien en te laten verwilderen, kan men een afwisselend geheel krijgen fietsers, voetgangers en ruiters mogen wél het gehele "gebied doorkruisen; zij mogen ook gebruik maken van de Zuïdfuuirt. waar gemotoriseerd ver keer alleen voor bewoners is toege staan. F.r dient zo veel mogelijk gestreef te worden naar vrijliggende ruiterpaden. De twee grote barrières in het gebied worden als volgt „overwon nen Rijksweg 20 wordt overspannen door een viadukt xoor alle verkeer; de spoorbaan wordt op vier plaatsen wordt op vier plaatsen gekruist, en wel tweemaal ongelijkvloers (een viadukt voor alle verkeer aan de Vlaardingse kant en een tunneltje voor fietsers en wandelaars bij Maassluis) en tweemaal gelijkvloers (voetgangersoverweggetjes met knipperlichten). Wat betreft de ontsluiting van buiten af naar de Lickebaert, zijn zowel aan de Vlaardingse kant als de Maassluisse kant talrijke toegangswegen en" paden het gebied inlopen. Bij de Broekpolder is aangesloten op het aldaar aan le leggen padensysteem op de spuil- kaden, terwijl de aansluiting met Midden Delfland letterlijk en figuur lijk open is gehouden. Uiteraard is gedacht aan -verbinding met de in aanleg zijnde Oeverstrook. In het ontwerp is getracht binnen het Lickebaert-gebied met zijn starre grenzen (stadsranden. Waterweg) een afwisselend landschap te scheppen, waarbij de samenstellende elementen zo vloeiend mogelijk in elkaar over gaan. Wie bijvoorbeeld de Zuidbuurt afloopt, doet binnen een afstand van drie kilometer een grote verstheiden- heid aan indrukken op. Stukken bos, speelweiden, kreken en weilanden met koeien zullen aap deze route (en uiteraard andere) een Wie zo eens rondkijkt in Schiedam zal tot de ontdekking komen, dat naast de balkonversieringen in de nieuwe woonwijken ook elders in de stad het devies „maak uw straat gezellig" goed "s aangeslagen bij de bewoners. Binnenshuis gebeurt dit door de vitragegordijnen te vervangen door snelgroeiende planten. De jonge echtparen vooral voegen hieraan een collectie cactussen, geplaatst in kleurrijke potjes of op sierlijke ornamenten van hout op metaal. De aanblik van deze-botanische „anti- inldjk" heeft soms die van een tropische tuin. Zo n collectie is in veel gevallen een kostbare aangelegenheid. Bovendien vragen de platen hiervan een goede verzorging en weet men het op te brengen hieraan dagelijks zeker een vol uur te besteden. Ook het advies geveltuintjes aan te 'eggen is veelvuldig opgevolgd. Bloeiende klimrozen tegen de gevels is al heel gewoon geworden. Het Affikaantje in tal van soorten; Petunias in tal van kleurschakeringen maar ook de klassieke Geraniums vormen veelal de basis van aantrekkelijke composities waarvan de gehele buurt kan genieten. Hier en daar valt waar te nemen dat geveltuinders uit natuurgebieden, varens en andere wilde planten meebrengen om hun tuintje wat completer te maken. Waar geen tuintjes voorkomen tracht men wat kleur en fleur te brengen met het ophangen van geschilderde klompen en plastic bloemhouders. De wil is er om gezelligheid te brengen en zulks zal zich steeds meer gaan manifesteren. Op verschillende punten in de stad staan momenteel weer overvolle bloembakken. Het is het werk van de dienst Plantsoenen die er ook nu weer veel eer mee inlegt. Hopelijk worden P1>|lnten met rust gelaten. Liefhebbers van bloemen en planten- hiervan komen er steeds meer, hebben' de taak een beschermend oogje te houden op deze weelde aan bloemenpracht. WJ. de Br. afwisseling verschaffen, die het gebied voor de rekreant interessant maakt. Door de konsekwente zonering zal het mogelijk zijn in het midden van het gebied een indruk te geven van het oorspronkelijke landschap, zonder de rekreatieve wensen te kort te doen. Volgens het plan is met de uitvoering van het gebied eert bedrag van /.64.920.(M)0 gemoeid hetgeen neer komt op bijna «ƒ.18 per inwoner van Viaardingen en Maassluis. In de inrichtingsschets zijn vervolgens de volgende kunstwerken opgenomen: een viadukt over Rijksweg 20; een viadukt over de spoorlijn Rotterdam - Hoek van Holland; een tweetal gelijkvloerse voet gangersovergangen over de genoemde spoorlijn en een fietsers- en voetgangersonder doorgang (eveneens de spoorlijn krui send). De totale kosten van aanleg van deze kunstwerken worden geschat op ƒ.6.000.000.— I en slot te zijn in de in aanleg zijnde oeverstrook nog enkele werkzaam heden buiten het bestek gehouden, n.I. de speeltuin, de vistaheuvel en de Deltadijkovergangen. terwijl een ge deelte van 1.3 hektare nog dient te worden aangelegd. De hiervoor te verwachten investe ringen bedragen 645.000,—. De fasering in de uitvoering is. behalve dan de liftancile. uiteraard ook afhankelijk van de technische moge lijkheden. alsmede van de rekreatieve prioriteiten. In de voorstudie is uitgegaan van een uitvoering in tien jaar, waarbij reke ning werd gehouden met investerings subsidies van 75% van hel rijk en 15% van de provincie. Sinds het uitbrengen van de voorstudie hebben zich geen ontwikkelingen voorgedaan, die aanleiding geven om van de destijds gehanteerde fasering af te wijken. Voorts zullen de beide raden van Viaardingen en Maassluis hun goedkeuring aan deze fasering moeten hechten. Gezien de reeds*jarenlange voortdurende planologische onzeker heid dient aan de grondaankopen de allerhoogste prioriteit verleend te worden. Tegelijkertijd met de aankoop van de gronden kan dan al een aanvang worden gemaakt met de inrichting van dat gedeelte van het-gebied, waar de agrarische bedrijven zijn gesitueerd, gevolgd door de inrichting van het krekengebied. in deze gebieden zijn namelijk de minst ingrijpende werk zaamheden noodzakelijk. Als derde fase zouden dan de ten behoeve V-an de intensieve rekreatie in te richten gebieden bij Viaardingen en Maassluis ingericht kunnen worden. met zowel ligweiden als plukweiden. Deze terreinen liggen vooral in het noordelijk gedeelte van De Lickebaert. Na uitvoerige overwegingen zijn in het ontwerp tenslotte drie veeteeltbe drijven van ±30 ha. in het ontwerp opgenomen. Zij liggen rondom de Zuidbuurt en hebben in de rekreatieve opzet de funktie. het karakter van deze Zuidbuurt zoveel mogelijk te bewaren. De oppervlakte van 30 ha. is gekozen, omdat hierbij een rendabele bedrijfs voering mogelijk is. terwijl tevens de oppervlakte terrein waar de rekreant „alleen maar naar mag kijken" zo klein mogelijk wordt gehouden. De bedrijven zijn voor dc rekreant niet toegankelijk; wél is het omliggende terrein zodanig ingericht, dat men overal direk! rondom elk bedrijf kan lopen, waardoor de stedeling toch in zeer nabij kontakt met de begraasde weiden kan konten. ONTSLUITING Dc ontsluiting binnen het l.ickebaert- gcbic'd is geheel opgehangen aan dc gekozen zoncriftg: de kaart vertoond dan («ik alleen in het bospark wegen voor autoverkeer en parkeerplaatsen. Ik begin deze sportrubriek eens met een tak van sport die eigenlijk maar zelden binnen deze kolommen aandacht krijgt. Ik doel dan op schaken. Zoals echte liefhebbers wel weten wordt in Amsterdam op het ogenblik het vijftiende IBM- toernooi gehouden. Een evenement waar de schakers te de grootmeestergroep inmiddels elf van de vijftien ronden gespeeld hebben en waar onze landgenoot Hans Böhm de leiding in heeft. Minder bekend is echter dat in de meestergreep, maandag afgesloten, een Schiedammer heeft meegedaan. Ik doel dan op John van Baarle, die voor het eerst in zijn schaakgeschiedenis een uitnodiging kreeg om aan het sterk bezette IBM- toernooi deel te nemen. Van Baarle heeft zich in Amsterdam volledig waar gemaakt. Vooral in de eerste ronden manifesteerde hij zich ijzersterk waardoor het er zelfs even naar uitzag dat Van Baarle voor een toppositie in aamerking zou kunnen komen. Enkele minder sterk gespeelde partijen in het midden van het toernooi wierpen Van Baarle echter ver terug in het eindklassement. De laatste dagen van het toernooi herstelde Van Baarle zich echter uitstekend met een winstpartij op de Westduitser Eising en een remise tegen de Belg Boey. Door deze resultaten scoorde John van Baarle vijf en een half punt uit elf ronden, precies vijftig procent dus. Hij werd daarmee zevende in het veld van twaalf deelnemers. Winnaar werd de Hongaar Farago. Hij scoorde twee punten meer dan Van Baarle, die de eer van Schiedam in Amsterdam hoog hield. 6 De honkballers van Schiedam hebben in Den Haag een puntenrijke wedstrijd gespeeld tegen Celeritas. De Schiedammers trokken uiteindelijk met 14-10 aan het langste eind. Verreweg de beste slagmensen bij Schiedam waren Jan Stijl en Wouter Don. Op de Schiedam se wielerbaan werden zondag officiële wedstrijden gehouden. Bij de professionals ging achter de motoren Cees Stam als eerste over de finish achter gangmaker Joop Stakenburg. Tweede werd Jan Breur. In de tweede manche won Fred Rompenberg die achter Bertus de Graaff ook het totaalklassement won. De honkballers van Groenoord hebben in Dordrecht van The Hawks verloren. Het werd daar in Dordrecht een 12-6 nederlaag. Terecht trouwens, want Groenoord was over alle linies de mindere van DDH Groenoord. uiterst waardevolle oefenwedstrijd. Onze stadgenoot René van der Kuil is geselecteerd voor internationale zwemwedstrijden. Dat gebeurde op grond van zijn resultaten tijdens dc nationale kampioenschappen. Een succes voor Van der Kuil die daardoor uit mag komen in Europa Cupwedstrijden. Tenslotte tennis. Deze week wordt het tennistoernooi van Los Bigotes gehouden. In de C-klasse staat bij de heren Louers als eerste geplaatst. De Be Quickspeler Peeman is als tweede geplaatst. De Schiedammer Van Vliet als derde. In het herenenkel D is de winnaar van vorig jaar Van der Knaap als eerste geplaatst. Hofstede tweede. als JAN SPORTIEF een de Hermes DVS heeft in Breda oefenwedstrijd gespeeld tegen eredivisievereniging NAC. Hermes liet in die wedstrijd uitstekend voetbal zien. Ondanks de 4-3 nederlaag mag Hermes dan ook terugkijken op een De P.V. Schiedam vloog met 349 jonge duiven een wedvlucht vanuit Neufvilles 156 km. Er werd door de gunstige wind zeer snelle tijden gemaakt. Gelost om 9.10 uur bereikte de eerste duiven om 11.10 uur hun hokken. 1. 3, 6, 7, 8, 13, 15, 24, Jack Doejaaren tevens winnaar van armband-horloge. 2, 5, 19, 21 P. Grootveld. 4, 11, 16, 22, A. Suttorp. 9, Gebr. v. Leeuwen. 10, 23, 25 K. Verlinde. 12, 17, D. Lems. 14, J. Doejaaren. 18, T. Kreukniet en Co. 20, D. Bakker.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 18