Dahlia introduceert zich in Schiedam binnenkort ook als een potplant roodbol Kunst-en Antiekbeurs 3 T.V. DEFECT LOTTO TOTO 56.64 VEEL SUCCES AUTOBEDRIJF ERTAN Nieuw bestuur KGV 'Excelsior' KOSTER 70.77.77 ^9.9<L Boekhandel Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethei en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Randstad-edities verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Holland in een wekelijkse oplage van ruim 680.000 ex. OPLAGE 36.400 VERHUUR zonder chauffeur voor betrouwbare occasions V. DEVENTERSTRAAT 17 TEL. 26.53.25 Koopavond geopend. DE BIJBEL in do grote hal van de Doelen Rotterdam van 21 t/m 1 aug. 1975 Dagelijks van 12-22 uur zat. en zondag 11-18 uur Grootste speciaalzaak van Nederland! Eigen import, dus talloze LP's die hier nooit zijn uitgebracht! LP's vanaf Hoogstraat 62 SCHIEDAM - Tel. 010-266348 Vergeet niet uw codenummer te vermelden voor SVV WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 Het Nieuwe Stadsblad Correspondentie Postbus 257, Schiedam. Kantoor Broersvest 125 (C J van der Klinkt Schiedam, telefoon 010 267368 en 263939 Inzendtermijn adver tenties dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds Centrale administratie en redactie Randstad edities Postbus 167 (Koornmarkt 34) Delft tel 015 124331 Eindredactie P J Hovingh /S Rond de Sporthal, waar begin september de Nederlandse Dahliavereniging haar Nationale tentoonstelling gaat honden, staan als voorbode hiervan zo'n 7.500 dahlia's van het soort Mignon in volle bloei. Ze zijn hier gezet door de afdeling Plantsoenen van de dienst gemeentewerken. Het zijn de citroengele „Irene van Zwet" en de rode „NelIj Geerlings" die de ene bloem naar de andere produceren. De dahlia als tuinbloem, en in of meer als snijbloem, behoort tot de klassieke bloemsoorten. De meeste soorten zijn bijzonder decoratief van uiterlijk en komen voor in een groot aantal rassen en soorten. Het zijn zg. laatbloeiers met een bloemengift tot het invallen van de eerste nachtvorst. Over de historie van de dahlia is alleen bekend dat ze uit Mexico afkomstig is. In de 16e en 17e eeuw moeten er al eens knollen en zaden van een in Mexico gevonden wilöe plant naar Europa zijn gekomen. In 1789 kreeg in Madrid het kweken van deze bloemsoort uit zaad de nodige publiciteit. Deze kreeg toen gelijktijdig de naam dahlia, afgeleid van de Zweedse botanicus Dahl, een leerling van Linnaeus, die dit gewas voor het eerst uitvoerig bestudeerde ,en beschreef. Kort daarop verbreidde de dahlia zich over geheel Europa en in 1813 bood een bloemist in Leiden een dubbele paarse variëteit aan. Hoe snel dahlia's zich kunnen vermeerderen, blijkt wel uit het feit, dat dezelfde bloemist Arentz, al zes jaar later meer dan 70 soorten kon aanbieden in vele kleuren zowel in enkele als dubbele vormen. De eerste pompondahlia kwam in 1851 op de markt, gewonnen door de Duitser Sieckmann. De Nederlandse kweker, v.d. Berg uit Jutphaas, bracht in 1874 de eerste cactusdahlia en aan het einde van de 19e eeuw kwamen vanuit Frankrijk de eerste anemoonbloem ige- en halskraagdahlia's naar ons land. In 1903 won de kweker Hornsveld een bekende naam in de dahliawereld de eerste pioenploemige variëteit. Hieruit zijn later de bekende decoratieve en grote Amerikaanse soorten ontstaan. Net voor de eerste wereldoorlog kwamen, ook uit Nederland, de eerste mignonsoorten aan de markt. Uit kruisingen hiervan ontstonden tijdens de tweede wereldoorlog de mini- dahlia's onder de naam Topmixdahlia's. Het waren de Engelse bloemkwekers die in 1960 uit de groep pomponnen een zuiver bolvormige variëteit selecteerden met als naam: ball-dahlia's. Al deze rassen en soorten zijn in gelijkvormige groepen ondergebracht. Zo kennen we thans: decoratieve en Amerikaanse dahlia's, cactus en semicactussoorten, pombonnen en balldahlia's, halskraag- en anemoonbloemige dahlia's, mignon en topmix soorten. Nd ook als kam er bloemen De dahlia als snijbloem was tot voor kort alleen nog maar te vinden in de huiskamer van hen die ze in eigen of op een volkstuin zelf kweken. Eenmaal los van de moederplant is de BUSJES EN BESTELAUTO'S BOKELWEG 4 Schiedam, achter Station Telefoon 15.09.40 Een dahllatuin in volle bloei. Ook de onlangs opgerichte dahliavereniging „Schiedam'' beschikt over een dergelijke collectieve ruin. dahlia snel aan verwelking onderhevig. De bloemgift is echter zo groot, dat de inhoud van de bloemvazen regelmatig ververst kan worden. De kortstondige houdbaarheid is er de oorzaak van dat tot dusver bosjes dahlia's maar bij hogere uitzondering in de bloemzaken te koop worden aangeboden. Althans zover was tot de komst van het bekende zakje Chrysal bij iedere koper van snijbloemen welbekend. Er is een soort bijgekomen, de zgn. Tulpenchrysal, bestemd voor alle bol- en knolgewassen, waaronder dahlia's. Doordat de bloem van de plant wordt afgesneden, raakt de hele voedselhuishouding verstoord. Ook kan de bloem via het blad geen koolzuur opnemen voor de vorming van de noodzakelijke opbouwstoffen. Chrysal bevat stoffen, die de enzymenwerking laat voortduren zodat de bloem zich ook in de vaas verder kan ontwikkelen in water, waarvan de vervuiling wordt tegengegaan. Dit voortzetten van de groei heeft tot gevolg dat de kwekers de voor de bloemenhandel bestemde dahlia's in een eerder groeistadium gaan snijden. Ze worden nu al gesneden op een tijdstip dat de bloemkrans zich in het harl van de bloem bezig is te ontvouwen. Het verdere groeiproces zet zich voort in de vaas waarin Chrysal in het water is toegevoegd. Genomen proeven hebben uitgewezen dat er nu dahliasoorten zijn die zelfs zeven dagen houdbaar zijn bij een kamertemperatuur van 22 graden. De bloemenhandelaren kunnen eventueel als adviseurs optreden en zullen zelf hun „drooggehouden" snijdahlia's een speciale behandeling dienen te geven. Voor ze op water te zetten moeten de stelen onder water worden ingekort, zodat de dahlia's zich vol water kunnen zuigen. Hij houdt ze zelf langer fris en mooi en ook de koper zal er een langduriger plezier van beleven mits hij Chrysal aan het water toevoegt. Dahlia als potcultuur In de dahliawereld volgt men van zeer nabij de proeven welke in Amerika worden genomen met als doel dahlia's als potcultuur in de handel te brengen. Op de kwekerij van de Universiteit van Michigan in East, Verenigde Staten, nam professor De Hertogh dienaangaande verscheidene proeven. Het bleek hem al gauw, dat ten eerste sommige soorten dahlia's helemaal geen remstof nodig hadden om toch een goede potplant te leveren. Andere soorten zoals bv. Purple Gem en Gloiy of Heemstede, die buiten op het land toch al gauw 1 meter hoog of meer worden, kreeg hij met behulp van remstof op een pot slechts 30 cm. hoog. Hoewel het onderzoek nog lang niet is afgerong ziet het er naar uit dat over niet al te lange tijd potdahlia's in de bloemenhandel hun intrede gaan doen. Chrysanten en Poinsettia's in potcultuur zijn reeds lang aan de markt. De proeven met dahlia's hebben reeds uitgewezen dat ze op potten met Moederdag in bloei kunnen staan. Speciaal voor de kwekers van dahlia'3 kan de worden. De potten worden bloeiend en wel verkocht en krijgen binnen enkele weken meerdere bloemen. Ze kunnen ook in de tuin of in bloembakken geplaatst, lustig doorbloeien tot de komst van de eerste nachtvorst. De plant geeft dus een half jaar lang plezier en de kwekers zien het als een zeer goedkoop en tevredenheid brengend produkt. Men is erg enthousiast over dit projekt, waaraan ook in eigen land wordt gewerkt. Het is echter te belangrijk om het prematuur op de handel los te laten. Dit om brokken te voorkomen, daar alle facetten van deze zaak nog lang niet zijn onderzocht. WJ.DEBRUDN Dc R.K. Gymnastiekvereniging 'Ex celsior' heelt nieuwe bestuursleden gekozen. Het tegenwoordige bestuur bestaat nu uit dc voorzitter de heer J. Wesenaar, Frans Halsplein 17b, Tel. 26.68.92. de vice-voorzittcr de heer H. Kerklaan. Baehplein 291, Tel. 70.62.11. de sekretaresse C. Uytdewilligen. Dr. Kuyperlaan 26, lel. 70.26.01 en de penningmeesters de heren A. Peetcrs. Jae. Urlusplein 70, lel. 70.18.14 en de heer H. Olsthoorn, Marslaan 123, Nieuw Lek- kerland. Tel. 01848-2211. Hoofd I .C. is de heer H. Spaans en- tot de ledenadministratie behoort de heer C. Spaans, beiden Mackaystraat 20. l el. 70.41.04. Leden zijn de heren R. Prein, den Bommelsestraat 36. Tel. 26.25.56 en de heer G. v.d. Berg, Zwaluwenlaan 251 te Vlaardingcn. Tel. 35.61.46. De rcdaktic bestaat uit de heren C. C. Jeijsman, Smetanalaan 59, Tel. 70.10.84 en de heer C. van Eijk, Kievitslaan 64. Tel. 70.33.91. Interesse RENAULT WIJ HELPEN DIRECT 11 RADIO ABA Specialisten op antennegebied, Nederland en Buitenland. Tel. 374721 of 01899-15874 Com. Drebbelstraat 7 (hoek B. Ballotsingel 1) Verkoop InruilReparatie NOTEERT UAL VAST: Binnenkort telefoon 37.47.21 gewijzigd in TELEFOON 26.07.78 Willibrord vertaling Volledige uitgave van de nieuwe herziene bijbelverta ling uit de grondtekst - in één band. kEen boek van ca.l ^2000 blz. op bij beldrukpapier, nu verkrijgbaar v.a. RUBENSPLEIN 16 SCHIEDAM TEL 010-269513

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 1