Grote wolhandkrab gevangen in Schiedams binnenwater Waar is Schiedam mee bezig Nationaal hengelconcours Dahlia Expo Constant te sterk voor dammers Gebeds-aktie Open Huis weer open HEUSDENSLAAN TIJDELIJK AFGESLOTEN Avondopenstelling afd. Burgerzaken „STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE EK GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM" HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 ■Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wolhandkrab Het vangen van een wolhandkrab in het Schiedamse binnenwater is geen op zichzelf staande signalering van de aanwezigheid van deze schadeiyke zoetwaterkrab in Nederlandse wateren. Ze komen hierin al jaren voor sinds ze vamdt Azië oprukte naar Europa. In Vlaardingen en Maassluis zyn by sluizen Wolhandkrabben gevangen en gezien. In Groningen moeten de laatste tyd grote hoeveelheden jonge krabben zijn gezien die zich ook over land kunnen verplaatsen. De Schiedamse jongen die een groot exemplaar als een zeldzame vangst mee naar huis nam ving dit ondier aan de hengel. Kenmerken van de wolhandkrab zijn de behaarde poten voorzien van lange nagels. Hiermee graaft hij gaten in dijken en oeverkaden en is daarom al zeer schadelijk voor het dijkenstelsel van ons waterlandje. Ook de beroepsvissers hebben een hekel aan wolhandkrabben die in hun fuiken terecht komen en zich hierin tegoed doen aan de aanwezige vissen waaronder paling. Hebben ze zich volgevreten dan knippen ze zich met hun scherpe scharen een uitweg en laten de visser de vernielde fuiken, zonder vis. Het waarnemen van veel jonge krabben in het noorden des lands doet vermoeden daterweereen vermeerderingsexplosie van wolhandkrabben gaande is als onderdeel van hun levenscyclus. In de vijftiger jaren deed zich eveneens zo'n explosie voor en was het water van de Poldervaart gewoon vergeven van de krabben. Voor de pachter van het water waren de vernielde fuiken niet om aan te breien en op een gegeven moment is hij dan gestopt met het uitzetten van zijn fuiken. Onopgemerkt zijn de krabben later weer uit het water verdwenen. Een van de mysteries in de natuur waarvoor een leek geen verklaring weet te vinden. Voor de sportvissers is de aanwezigheid van krabben op hun „visstekje" een ramp. De griezelige langpoten komen af op de vissen die azen op het uitgezette voer die prompt op de vinnen gaan als ze hun belager waarnemen. De vissers zien dan uiteraard geen spoor van leven meer rond hun dobbertje. De wolhandkrab pakt soms met zijn scharen het voor de vissen bestemde aas wat dan ook de Schiedamse jongen is overkomen. Deze bewaart zijn vangst als een trofee die het echter in een visglas of emmer niet al te lang zal maken. Misschien onbewust heeft deze knaap goed gehandeld Gevangen Wolhandkrabben dienen onmiddellijk te worden vernietigd en nimmer in het water teruggezet te worden. Ter gelegenheid van „Dahlia'Expo 700" als sluitstuk van de viering 700- jaar Schiedam als stad wordt op zaterdag 6 september een Nationaal Visconcours gehouden in het water van de Delftse Schie, ter hoogte van De Kandelaar. Het concours wordt georganiseerd door de wedstrijdcommissie van de Hengelsportvereniging „Schiedam en Omstreken", die met een stand aanwezig is op de tentoonstelling „Dahlia Expo 700 Schiedam". Het is een concours voor verenigingskorpsen en individuele hengelaars. Voor deze gelegenheid is het pakket van beschikbare prijzen bijzonder waardevol. De persoonlijke winnaar ontvangt tevens de fraaie hiervoor beschikbaar gestelde „Dahlia Expo 700-trofee". Er wordt gevist van 7.00 tot 10.00 uur. De prijsuitreiking vindt plaats in het Wijkcentrum Nieuweland, Dr. Wibautplein te Schiedam. Hier wordt ook op vrijdag 29 augustus geloot voor de volgorde van de visplaatsen. De inschrijvers kunnen hier om 20.00 uur hun kantnummers komen afhalen. Wie hiervoor niet in de gelegenheid is bekomt zijn nummer voor de aanvang van het concours aan de waterkant. Het inschrijfgeld is ƒ.4,per persoon met een prijzenschema van 1 op 4. Voor korpsen (5 man) is dit ƒ.12,50 met een prijzenschenma van 1 op 3. Inschrijven is mogelijk aan het wedstrijdsecretariaat, de heer G. J. van Katwijk, Jaques Urlusplein 75, 5chiedam-Groenoord; tel. 010-708247, postgiro 638954, of bij Maks Speciaalzaak, Broersvest, eveneens Schiedam. Door de uitvoering van werkzaamheden aan de Burgemeester Heusdenslaan is het voet- en fietspad langs de Vlaardingse Vaart (Trekkade) ter plaatse gesloten voor alle verkeer inclusief voetgangers. Er wordt op gewezen dat het niet opvolgen van deze verkeersbepaling gevaar op kan leveren omdat omvangrijke en zware materialen over het pad worden verplaatst. Gedurende deze werkzaamheden wordt dan ook aangeraden een andere route te volgen. Nteuwsirrta» 12 Schiedam Telefoon 26 47 81 Bent u ook zo blij, dat het weer september is en dat de gang van zaken in huis eindelijk weer normaal wordt? Op den duur word je eigenlijk doodmoe van al die uitzonderlijke toestanden in huis. Dén gebeurt er dit en dén gebeurt er weer wat anders. Je moet de hele dag schipperen om het een ieder naar de zin te maken en dan valt het soms toch nog verkeerd uit. Maar deze perikelen hebben we, gelukkig achter de rug en nu kunt u weer eens aan uzelf denken. Deze week gaan de kursussen bij ons weer beginnen en kunt u ook fijn een keuze maken en bij ons op de Korte Dam 5 met de een of andere kursus beginnen. Verleden week hebben we het lijstje in de krant gehad, voor uw informatie nog even een herhaling: naaien, bloemschikken, behangen, koken, uiterlijke verzorging, stoelen bekleden, Indisch koken, creatief handjverken, gast en gastvrouw/heer, macramé, karweitjes in huis, poppen maken, gymnastiek, afslankkursus. Het volgen van kursussen is momenteel echt in. We zijn een beetje uitgekeken op de TV en willen 's- avonds weieens kreatief bezig zijn. U kunt, wanneer u daar idee in hebt, de mooiste dingen voor in uw huis gaan maken. Het maken van wandkleden b.v. daar is een kursus in op woensdagmorgen of dinsdagavond. Als u in de vakantie uw „Nieuwe Stadsblad" hebt gelezen (en dat spelt u natuurlijk ook van voren naar achteren, zoals elke rechtgeaarde Schiedammer) dan hebt u ook dat stuk over de heer en mevrouw Henderickx bij ons het wandkleden en poppenmaken verzorgt. En wat daar gemaakt wordt is werkelijk meer dan fantastisch! Als u het zou kunnen zien, dan gaan uw handen tintelen om zelf zoiets te gaan presteren. En denkt u nu niet „zoiets kan ik toch niet!" want heus, onder de goede leiding van mevrouw Henderickx gaat u echt iets moois maken. Het zal eerst wel wat moeilijk zijn misschien, maar alle begin is moeilijk en u houdt het eindresultaat voor ogen. U bent veel kreatiever dan u denkt. Het is het proberen beslist waard. Trekt u de stoute schoenen nu maar eens aan en stap op Korte Dam 5 binnen en ga wat moois maken! Dit is dan het wat grotere handwerk, maar wilt u iets kleiners beginnen, komt u dan op Kreatief Handwerken. Ook al zo'n fijne kursus waar u alle nieuwe moderne handwerktechnieken leert. Daar krijgt u ook de mooiste en moeilijkste technieken onder de knie. Het is echt geweldig en u leert ook nog zoveel van het zien van elkaar. Ieder maakt wat anders en alles is even apart. In deze tijd van nostalgie gaan we hoe langer hoe meer naar het „oude" handwerk terug en sieren we onze huizen graag op met eigengemaakte produkten. U kunt ook al meteen voor de feestdagen in december beginnen, want al lijkt het ver weg, die 4 maanden zijn zo weer voorbijgegaan. En op het laatst komt u altijd tijd tekort. Denkt u daar eens aan en neem een wijs besluit. Ons kantoor is open dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.00 uur. Tel. 264781, giro 716115. Tot ziens Op Korte Dam 5. Kunt u overdag niet bellen, probeer het dan tussen 17.30 en 18.30 uur op nr. 263633. In de eerste oefenwedstrijd van het nieuwe seizoen heeft de Schiedamse damvereniging zijn krachten gemeten met het Rotterdamse Constant. Werd vorig jaar verloren met dertien tegen zeven, nu moest het eerste tiental met een 15-5 nederlaag genoegem nemen. Ofschoon men op een beter resultaat had gehoopt, kan men toch wel stellen dat er verdienstelijk is gespeeld en dat deze" nederlaag geheel overeenstemt met het krachtsverschil tussen beide tientallen. Immers, terwijl Constant uitkomt in de ereklasse van Nederland, speelt Schiedam in de provinciale hoofdklasse, een verschil van drie klassen. Daar komt nog bij dat Constant enkele topspelers van de tweede Rotterdamse ereklasser Het Oosten heeft aangetrokken, zodat men met deze uitslag toch niet direkt ontevreden behoeft te zijn. De gebroeders Mous speelden goede partijen, maar werden beiden het slachtoffer van een lokzet, waardoor Leo een schijf verloor en Tiny net zo goed gelijk had kunnen opgeven. Peter Bakker en Joop van der Schalk liepen positioneel te veel nadeel op om de nederlaag te ontlopen, terwijl Louis Vrijland in een goede stand verloor door een klein grapje van Hans van Woerkom over het hoofd te zien. Johan Onink behaalde wel remise, ondanks dat men overal hoorde fluisteren dat hij verloren stond, na een (te) dure damzet van Peter Poot. Piet Bastiaanse bereikte, na een overbodige afwikkeling van Wim Brinkerink, net niet genoeg voordeel om meer dan remise te scoren. Nadat ook Wim Vrijland dn Peter Lansbergen na positioneel steeds in evenwicht blijvende partijen remise hadden verkregen, bepaalde de arbitrale remise van Dick van Schaik, die na een dubbeloffer naar de damlijn was doorgebroken, de eindstand op 15-5. Behalve het eerste tiental trokken ook de spelers van het tweede en derde team ten strijde, maar ook zij konden het niet verder brengen dan een 15-7 nederlaag. Slechts een Schiedammer, Bert Utens, slaagde erin een overwinning te boeken. Gedetailleerde uitslag: CONSTANT—SCHIEDAM 15-5 P. SchunselaarWim Vrijland, 1-1. W. BrinkerinkPiet Bastiaanse, 1-1. J. de KluyverTiny Mous, 2-0. B. SmeenkDick van Schaik, 1-1. S. de Jong-*-Leo Mous, 2-0. A. van HuëtPeter Lansbergen, 1-1. H. van WoerkomLouis Vrijland, 2- 0. P. Poot—Johan Onink, 1-1. J. RiesenkampPeter Bakker, 2-0. M. DolJoop van der Schalk, 2-0. ConstantSchiedam, 15-5. RoozenburgTom Tilman, 2-0. Berkhof—Gerrie Tegelaar, 1-1. BelWim de Rond, 1-1. bakridiBert Lassooy, 2-0. BaksoellahBart Quist, 1-1. StanekeBen Bastiaanse, 2-0. StoopmanBert Utens StoopmanBert Utens, 0-2. OckeloenJan van Stigt-Thans, 2-0. De RidderArie Risseeuw, 2-0. Van IperenJan Key, 1-1. LoomenLuud Snel, 1-1. Constant II/IIISchiedam H/HI, 15- 7. Zaterdag 30 augustus speelt Schiedam de tweede oefenwedstrijd thuis tegen Zwartsluis, een club uit de nationale hoofdklasse. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlll Elke donderdagavond om kwart over zeven het bidden van de Rozenkrans in de kapel van de Broeders, Warande 155. Om half acht lof, zang aanbidding en preek. Zondag 7 september, 23ste zondag door het jaar. Maandag 8 september, feest van Maria Geboorte. Donderdag 11 september 's-avonds om kwart over zeven Rozenkransgebed. Om half acht Maria-lof met feestpreek van rector drs. A. Vreeburg. Voor en na het lof is er biechtgelegenheid. Vrijdag 12 september feest van de H. naam Maria. Zaterdag !3 september gedachtenis van de H. Chrysostomus, bisschop en kerkleraar. Men schrijft ons: „Zaterdag 30 augustus j.l. klokslag één uur zijn 5 huizen gekraakt door het actiecomité De Laan. Daarna ging een hele organisatie vooraf met medwerking van 30 tot 40 Schiedammers, die diep getroffen waren door de vitrage, plastic planten voor de ramen etc. ter misleiding van de Schiedamse bevolking als zouden deze woningen bewoond worden, maar in deze tijd van woningnood is leegstaand nota bene om een vaag plan tot verlenging van de passage, ronduit schandalig en misdadig ten overstaan van plm. 3700 woningzoekenden en minstens evenzoveel slecht behuisden. Afgezien van de schande, deze bouwkundig in uitstekende staat verkerende panden straks te willen slopen voor een glazen wandelgang met dure winkels en een warenhuis, kompleet met een parkeergarage of zie maar wat voor wegen naar de trog van comsumptie, hangt nog een ander probleem de Schiedammer boven het hoofd: huizen met relatief lage huren maken plaats voor dure blokkendoosjes. Het actiecomité wil dit keer een stapje verder gaan dan kraken alleen. 2 van de 5 huizen staan.zij onmiddellijk af aan urgentiegevallen die op een woning wachten. Het is duidelijk dat die twee gezinnen straks moeten meevechten om hun positie en dat van de huizen. Alle gezinnen die in de ellende huizen, worden verzocht een brief met al "hun klachten op te sturen naar het actiecomité De Laan, p/a Lange Achterweg 46A, te Schiedam. De strijd met het linkse program college is nu een feit. Voor de krakers is bemiddelling bij aanvraag voor een woning op grond van de voorschriften geen mogelijkheid tot toetreding bij de lijst van woningzoekenden. (Alleenstaanden beneden de 27 jaar worden niet ingeschreven). Het huidige college verliest met haar politiek alleen maar stemmen. Waar is Schiedam mee bezig? Met nog steeds zeuren over een oud college? Nog steeds bezig zich te verkopen aan giganten als V&D en Empeo Bredero? Schiedammmers pikken het niet langer. Pik niet langer het excuus dat dit een gevolg is van een besluit genomen door de vorige gemeenteraad, want wat hebben we dan aan de verkiezingen gehad? Actiecomité De Laan, Lange Achterweg 65, Schiedam. Men schrijft ons: „Hebt u allemaal genoten van de vakantie en bent u weer heelhuids in Schiedam aangeland? Dan is voor u ook weer de gewone gang van zaken aangebroken en bestaat er ook bij u natuurlijk weer de behoefte aan een plezierig avondje uit". Er zijn veel mensen, clie er graag eens een avondje uit willen en die dat in een prettige sfeer willen doen. Op de „Open-Huis"- ontmoetingsavonden bent u van harte welkom. Deze avonden zijn de laatste vrijdag van de maand en worden gehouden in „De 4 Molens" het Dienstencentrum, Nwe. I)amlaan 766. De avond is van 20.00-23.00 uur. Onze, of beter gezegd, uw avond is op de 29ste augustus en omdat na de vakanties alles eigenlijk weer met frisse moed gaat beginnen (wat bij ons niet het geval is, want we hebben op veler verzoek, de hele zomer gedraaid) wordt deze avond een geweldige avond, als start van het winter- programma. Er komt dit keer een uitstekende band spelen, de „Happy Sound", want op deze avonden is er gelegenheid voor een dansje (stijldansen) een gezellig praatje. Het is een avond voor u, die niet meer naar een jongerensoos gaat, maar die wel in een prettige omgeving een avondje uit wil zijn. We verwachten u dan ook zeker op onze geweldige openingsavond op 29 augustus, 8.00 uur in „De 4 Molens". Tot ziens". Met ingang van 4 september a.s. zal de secretarie-afdeling Burgerzaken, Overschiesestraat 2, hoek Broersvest, op de donderdagavonden (koopavond) geopend zijn van 19.00 tot 20.00 uur en niet meer zoals in de zomermaanden tot 21.00 uur. Uitsluitend voor zaken betreffende paspoorten en visakten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 12