SCHIELANDS WATERKERING KENT TWEE KWETSBARE PLEKKEN Damclub Schiedam schittert in oefenduel Vrijwilligers nodig voor timmerkamp Schiedam-Zuid DIJKGRAAF MR. U. G. SCHILTHUIS: Orgelbespeling in Grote Kerk Robert Long in Schiedam Nieuwe verkeers lichtregeling kruispunt Nieuwe Damlaan Turaerliike h-cHtarid^^^ Cursus candidaat- scheidsrechters Martin Green in Instuif HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 29 - WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 Ter gelegenheid van het slaan van de dam wand t.b.v. de bouw van de Buitensluis te Schiedam hield mr. U. G. Schilthuis, dijkgraaf van Schieland een rede welke diverse interessante aspecten belichtten die ook Schiedam en omgeving betreffen. We laten zijn inleiding hieronder dan ook graag in zijn geheel volgen: „lk ben bijzonder verheugd, dat ik heb mogen meewerken aan het feestelijke begin van het werk aan de nieuwe Buitensluis en wel om twee redenen; de eerste reden is, dat ik de mij bewezen eer zie als een bewijs van ie goede verstandhouding, die er bestaat tussen Schieland en de in ons jebied gelegen gemeenten en Schiedam in het bijzonder. Ik verheug •nij daarover telkens weer en ik spreek /oor die goede relatie mijn hartelijke lank uit. De tweede reden is, dat wederom een belangrijke mijlpaal is bereikt in ons streven naar een goede bescherming van ons gebied tegen stormvloeden. Schieland ziet zijn taak op dit punt als een van zijn belangrijkste opdrachten, ja eigenlijk als de allerbelangrijkste. Indien wij er niet voor zorgen, dat ons gebied bewoonbaar en geschikt voor werk en recreatie blijft, hebben alle andere taken, waarmede Schieland belast is, weinig betekenis. De gebeurtenissen in 1953 hebben ons weer eens goed onder het oog gebracht, hoe onberekenbaar de natuur is en hoe ontembaar het geweld van die natuur, die vaak zo lieflijk schijnt. Velen weten wel, dat de dijken van Schieland het in 1953 maar ternauwernood hebben gehouden. Met meer geluk dan wijsheid zijn onze toemalige voorgangers er in geslaagd ons gebied droog te houden. Een overstroming van de grotendeels zeer diep gelegen droogmakerijen zou in 1953 heel erg zijn geweest, maar een overstroming van de polder Prins Alexander en van de Zuidplaspolder met een diepte van 6,5 onder N.A.P. Iedere vrijdag vanaf half één wordt het orgel van de Grote Kerk bespeeld, waarna een korte pauzedienst wordt gehouden. Spreker in de pauzedienst van 5 september isds. H. Wethmar uit Rotterdam. De heer Bekker speelt de volgende stukken: 1. Lobe den Herren van J. G. Walther. 2. Koraal en 5 var. over „Nun lasst uns Gott dem Herren" van Vincent Lübeck. 3. Toccata van Mare Beger. Iedereen is van harte welkom de toegang is gratis. zou op dit moment de zekere dood beteken voor zeel vele mensen. Sinds 1953 zijn immers Alexanderstad en Ommoord gebouwd. Daar wonen tienduizenden, wier veiligheid op het spel staat. Dat wordt wel eens uit het oog verloren, indien het over het verzwaren van dijken gaat. TWEE KWETSBARE PUNTEN In dit verband wil ik u zeggen, dat Schielands waterkering twee plekken heeft, die nog niet aan redelijke eisen voldoen: de Buitensluis in Schiedam en de dijk ter plaatse van de bochf van de Esch tussen de Rotterdamse Drinkwaterleiding en de IJsselmondse Laan. Ik wil gaarne enkele opmerkingen maken over deze laatste dijk, waarop na 1953 een kleine kade tot ongeveer 4.50 m. plus N.A.P. is gezet om de kerende hoogte enigzins te vergroten. Dit is evenwel niet genoeg en bovendien is dit werk ook te weinig solide. De plannen voor verdere versterking van deze dijk zijn indertijd niet tot uitvoering gekomen in verband met de plannen van het Rijk tot afsnijding van de bocht van de Esch in het belang van de scheepvaart en het stroomregime. Ter uitvoering van die afsnijdingsplannen is in samenhang met de opspuitingen ten behoeve van een nieuwe vestiging van de Drinkwaterleiding op enige afstand binnenwaarts een nieuw dijklichaam gemaakt, dat echter niet voltooid is. Dit dijklichaam sluit aan weerszijden nog niet aan op de bestaande dijk en vertoont bovendien ook elders nog lacunes, terwijl de voorgeschreven hoogte niet is bereikt. Deze toestand baart mij om méér dan een reden zorg. De bescherming tegen het buitenwater is in geval van stormvloed absoluut onvoldoende. Op die plaats lopen wij het grootste risico van een dijkdoorbraak. Achter die Momenteel wordt de verkeerslichtenregeling op het kruispunt Nieuwe Dam laan/Burgemeester Honnerlage Gretelaan gewijzigd. Met ingang medio volgende week, zullen de verkeerslichten weer functioneren. In de oorspronkelijk situatie werd het linksafslaande autoverkeer vanaf de Nieuwe Damlaan naar de Burgemeester Honnerlage Gretelaan apart geregeld (afzonderlijke groenfase), hetgeen resulteerde in vrij lange wachttijd voor alle verkeersdeelnemers. Om deze wachttijd te beperken wordt bij de nieuwe regeling het betreffende linksafslaande autoverkeer gelijktijdig met het rechtdoorgaande verkeer geregeld, zoals dit ook plaatsvindt op andere kruispunten in de stad. dijk ligt weliswaar een tweede waterkering, doch deze is ook nog niet voltooid. De bescherming van de grote woongebieden van Rotterdam en Capelle is onvoldoende en blijft dat tot de werken ten behoeve van de hoofdwaterkering zijn voltooid. Het blijft voor Schieland natuurlijk betrekkelijk onverschillig op welke wijze die waterkering wordt voltooid, doch er moet op korte termijn een besluit worden genomen. De nieuw aangelegde dijk moet m.i. worden afgemaakt. Indien men de oude dijk niet wil afgraven, dan is daar geen bezwaar tegen, maar dan moet de bewoning van het gebied tussen beide dijken beëindigd worden. Het wonen op die plaats achter een onvoldoend sterke en hoge dijk is levensgevaarlijk. In geval van overstroming van die te lage dijk vallen er thans zeker doden in de kleine kom tussen de dijk en het opgespoten zandlichaam. Indien men alsnog de oorspronkelijke dijk wil verhogen en verzwaren, zodat hij aan de eisen voldoet, is het bedrag van ruim ƒ.3.000.000,dat is besteed aan de nieuwe dijk, verloren geld. Maar bovendien zouden dan toch de voormalige school, die daar gelegen is en zeker één van de beide boerderijen moeten verdwijnen, waarschijnlijk ook de andere. Ik hoop, dat men spoedig een eind maakt aan alle discussies en een besluit neemt over de voltooiing van de waterkering. De veiligheid van veel mensen is in het geding. Ik had behoefte u mededeling te doen van de zorgen, welke bij Schieland bestaan ten aanzien van de bocht van de Esch. De zorgen, welke wij jaren koesterden ten aanzien van de Buitensluis en de aansluitende delen van de waterkering zijn nog wel niet helemaal verdwenen, doch het einjj is in zicht. Wij zijn verheugd, dat na een lange voorbereiding de bouw van de sluis nu is begonnen en wij hopen, dat deze voorspoedig moge verlopen", aldus de dijkgraaf. Om de veiligheid van het linksafslaande rijwielverkeer te vergroten wordt dit verkeer apart geregeld, waarbij gezorgd is voor aparte opstelruimte. Op 18 september start de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond weer met een cursus kandidaatscheidsrechters. Op het moment zit de bond met een nog vrij groot te kort. Gegadigden kunnen zich schriftelijk opgeven aan het Bureau van de K.N.V.B., afdeling Rotterdam, Witte de Withstraat 47a, Rotterdam -3002. Zwartsluys, spelend in de nationale hoofdklasse en dus twee klassen hoger, was weliswaar gehandicapt door het ontbreken van enkele goede spelers, maar dat verhindert niet te zeggen dat de Schiedammers een uitstekende partij hebben gespeeld en op het ogenblik in een buitengewone vorm verkeren. Bekijkt men de uitslag van het eerste tiental apart, dan pleit 15-5 voldoende voor de vechtlust van deze meest jonge spelers. Meer dan ooit lijkt de bereidheid zich volledig in te zetten voor promotie naar de regionale hoofdklasse aanwezig. Vooral nu dit jaar ook de tweede plaats uitzicht biedt, via een beslissingswedstrijd tegen de nummer twee uit Gelderland. Vrijdag 12 september speelt Schiedam-1 de eerste competitiewedstrijd thuis tegen Vlaardingen. Zwaar geladen zullen de Schiedammers aan deze derby beginnen, want er valt nog een nederlaag van vorig jaar goed te maken. Joop van der Schalk behaalde schijfwinst, maar moest met remise genoegen nemen, omdat zijn tegenstander compensatie vond in een vleugelopsluiting. Dick van Schaik kwam via zijn bekende randspel ook al spoedig tot remise. Overwinningen van Peter Bakker en Louis Vrijland, die beiden via beter positiespel schijfwinst afdwongen, deden Schiedam reeds ver uitlopen. Ronduit sensationeel was de partij van Tiny Mous. Na wederzijds een paar schijnbewegingen blunderde zijn opponent en had deze wel meteen op kunnen geven. Even later echter maakte Tiny zelf een fout, waardoor hij zijn dam verloor en de partij nog in een vijf-om-vijf-eindspel resulteerde, waarin hij zijn tegenstander alsnog tot overgave dwong. Broer Leo Mous speelde heel wat rustiger en behaalde een welverdiende puntendeling. De overwinning van Johan Onink wekte de meeste indruk. Via fraai milimeterwerk slaagde hij erin de overwinning naar zich toe te trekken, zonder dat men na afloop kon ontdekken, waar nu de fout van zijn tegenstander zat. Uit een als nadelig bekend staande opening peuterde Peter Lansbergen een dam en de winst was toen nog maar kinderspel. Peter speelde echter anders en het scheelde maar weinig of hij had de winst af kunnen schrijven. Zover kwam het echter gelukkig niet. Wim Vrijland kwam opnieuw tot een goede prestatie, door tegen J. Rigterink (deelnemer halve finales van Nederland 1976) in een boeiend positieduel het evenwicht te behouden. Piet Bastiaanse bepaalde voor het eerste tiental de uitslag op 15- 5, door zijn moeizame remise. Na een, overigens goed speelbaar, gambiet, kwam hij niet meer tot de juiste opbouw, omdat enkele damzetjes dreigden. Aan de zes overige borden was het voor Schiedam feest. Gerrie Tegelaar, Ronnie Heusdens en John Sla, het trio van de toekomst, wisten alle drie tot winst te komen. Bart Quist, Wim de Rond en Anton Risseeuw, het trio routiniers, wilden hier niet voor onder doen en hielden eveneens de punten in huis. De spelers van het tweede en derde team spelen vrijdag 5 september tegen Naaldwijk, waarna ook voor hen de competitie start. Gedetailleerde uitslag: SCHIEDAM—ZWARTSLUYS 27-5 1. Wim VrijlandJ. Rigterink 1-1. 2. Johan OninkJ. Knipper 2-0. 3. Piet BastiaanseP. de Groot 1-1. 4. Tiny MousR. J. Breman 2-0. 5. Dick van SchaikH. Tuin 1-1. 6. Peter LansbergenD. Maandag 2- 0. 7. Leo MousM. Moorman 1-1. 8. Louis VrijlandW. Gerrits 2-0. 9. Peter BakkerH. Horzelenberg 2- 0. 10. Joop v.d. SchalkR. Jongman 1- 1. 11. Gerrie TegelaarA. de Jong 2-0. 12. Ronnie HeusdensR. Klomp 2-0. 13. Joh SlaJ. v.d. Heide 2-0. 14. Bart QuistA. Klomp 2-0. 15. Wim de RondA. Volken 2-0. 16. Anton RisseeuwM. de Groot 2- 0. Zondag is Martin weer bij de Stichting „Instuif Schiedam" als D.J. Martin die gerekend mag worden als één van de beste D.J.'s in het Rijnmondgebied, geniet nog altijd grenzeloze populariteit in deze omstreken. Vandaar dat men hem heeft staan op onze tweede avond, ook voor deze avond is de toegang maar ƒ.2,50. U kunt u tevens in laten schrijven als lid, dit kost u voor het hele seizoen ƒ.2,50. U komt toch ook? Men schrijft ons: „Enkele weken geleden verscheen er al een stukje in deze krant over het onlangs gestarte timmerkamp in Schiedam-Zuid. Het kamp draait nu al weer ruim 6 weken en er komen uiteraard steeds meer hutten bij en het geheel wordt steeds „fraaier". We kampen echter toch nog steeds met een groot gebrek aan vrijwilligers. Op ons verzoek om vrijwilligers in het vorige artikel hebben we namelijk nauwelijks een reaktie gehad. We hebben hard mensen nodig! Zo is er konstant iemand nodig die bij Je ingang zit en kaartjes verkoopt, Gereedschap uitleent en pleisters plakt jp zere vingers. Verder zijn er mensen nodig die over het terrein lopen en groepjes kinderen suggesties geven bij het hutten bouwen. Je hoeft echt geen timmerman te zijn om dat te kunnen (al zou het ook leuk zijn als er wat vakmensen begeleiding kwamen geven). Als u mee gaat helpen, wil dat niet zeggen dat u elke dag beschikbaar moet zijn. Al heeft u maar een paar uurtjes in de week, dan zijn wij daar erg blij mee. Wij hopen spoedig reakties te krijgen! Wilt u meer informatie, dan kunt u na 1.00 uur altijd terecht op de Dukdalf, Rijnstraat 1, tel. 266544. U kunt dan vragen naar Wilma Plooy of Koos Altink". Leiding kinderbouwspeelplaats. Het theaterseizoen 1975/1976 van het Zoldertheater In de Teerstoof wordt ingeluid met éen optreden van de zanger Robert Long. Waren in voorgaande jaren de cabaretgroepen GEBOREN J. C. Boogaards-Futselaar, d. J. J. Pesak-Novotni, d. H. Speijer-Mol, z. S. J. Grootenboer-Zevenboom, d. L. J. Brökling-Wessels, d. R. H. T. Groenfelt-Dandel, d. P. Voorburg-Holleman, d. G. Gouweleeuw-van den Boom, z. H. M. Ketel-Verduijn, z. P. de Smit-Lodder, d. H. J. Molenaar-Kloosterman, z. P. C. van der Ham-Steijl, d. A. R. Kurtcan-Kurt, z. P. R. van Putten-Raar, d. J. N. A. Beuman-van den Berg, z. D. A. Hueting-de Vos, d. F. J. Feijen-Mulder, d. A. van der Giessen-Breslau, z. ONDERTROUWD H. Andela, 26 jr. en C. A. M. Keuzenkamp, 24 jr. R. Buitendijk, 23 jr. en Y. A. M. van Pelt, 21 jr. H. L. Bijl, 25 jr. en H. P. M. van Winden, 24 jr. F. H. Frehé, 22 jr. en D. van Vliet, 24 jr- L. H. Gilden, 23 jr. en J. C. de Bruin, 20 jr. H. M. Jansen, 29 jr. en P. M. Lourens, 20 jr. J. J. Op den Kamp, 24 jr. en S. Domenie, 24 jr. M. van Loenen, 23 jr. en L. M. N. Tas, 19 jr. C. de Regt, 28 jr. en W. de Graaff, 21 jr- T. J. van der Tuijn, 22 jr. en W. A. Hoogendoorn, 21 jr. P. D. Sijtsma, 28 jr. en M. G. van Bebber, 36 jr. GEHUWD G. L. Offerman, 24 jr. en A. Verspaget, 19 jr. A. Vrijenhoek, 25 jr. en P. M. van der Linden, 23 jr. B. Kranenborg, 32 jr. en J. Korteweg, 24 jr. L. D. Kuijper, 20 jr. en N. S. Hokke, 20 jr. W. Hoogendoorn, 30 jr. en A. van Eek, 22 jr. J. A. L. Bronmans, 22 jr. en Y. van der Vlies, 21 jr. E. J. van Marle, 25 jr. en T. G. van Reede, 24 jr. M. Gouka, 24 jr. en M. Zuijdam, 19 jr- R. Sandbrink, 29 jr. en A. A. H. de Vries, 20 jr. P. Damen, 21 jr. en S. A. A. Breusers, 20 jr. J. G. Beljaars, 26 jr. en A. M. Plaisier, 21 jr. G. W. J. Huisjes, 22 jr. en S. M. A. Harte, 19 jr. R. M. de Hoog, 21 jr. en H. A. Amersfoort, 19 jr. J. J. M. van Rutte, 23 jr. en T. E. M. Eenhuizen, 30 jr. C. de Groot, 25 jr. en M. T. Korteland, 18 jr. G. H. de Kok, 22 jr. en M. G. L. Jansson, 18 jr. J. van Dam, 22 jr. en J. de Vrij, 24 jr. W. Post, 21 jr. en A. M. Wuister, 19 jr- A. T. Sundermeijer, 27 jr. en P. F. L. ten Hoope, 22 jr. B. Mandemaker, 21 jr. en N. J. Zwaan, 19 jr. OVERLEDEN M._ C. Bakker, man, geh. met G. Pluijm, 45 jr. W. B. Risteruw, man, geh. met S. L. Nunumete, 48 jr. N. van der Hoeven, vr., geh. met P. van Buuren, 59 jr. V. J. J. Bruijns, man, ongeh., 13 jr. T. M. van der Eijk, vr., ongeh., 80 jr. M. J. Verhoeven, vr., ongeh., 74 jr. W. Mak, vr., geh. gew. met J. van der Hoeven, 87 jr. H. van Dijk, vr., geh. gew. met T. Domenie, 87 jr. B. J. van Meurs, man, geh. gew. met C. C. Putters, 74 jr. E. J. C. Verburg, vr., ongeh., 69 jr. Don Quishocking en Ivo de Wijs, de „openers" van het Schiedamse uitgaansseizoen, thans valt de eer te beurt aan de beste en populairste zanger van dit moment, Robert Long. Vorig seizoen reeds zou hij optreden in het Zoldertheater, maar een langdurige ziekte velde hem 2 weken voor het optreden. Vandaar dat hij nu als eerste aan bod komt. Robert hoeft geen nadere introduktie. Zijn (verlate) bliksemcarrière -is in alle mogelijke dag-, week- en maandbladen breedvoerig uitgesponnen. Tenslotte wordt Robert algemeen beschouwd als een groot talent met liedjes van een zeer apart niveau. Zijn Nederlandse teksten zijn van een tot dusverre ongekende kwaliteit. Zijn eerste, geheel zelf van tekst en muziek voorziene lp stond maandenlang als best verkochte produkt gedoteerd. In het Zoldertheater brengt Robert Long naast enkele succesnummers van zijn lp „Vroeqer of Later" ook diverse nieuwe songs. Gezien de te verwachten grote belangstelling kunnen per persoon maximaal 4 plaatsen worden gereserveerd. Vrijdag 5 en zaterdag 6 september, aanvang 21.00 uur; prijzen: ƒ.10, (f. 7,50 CJP-houders). Reserveren vanaf maandag 1 september bij VVV- Schiedam, tel. 266000, zaterdag 6 september nij theater, tel. 269455. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI'""""""""""""""""""""""!"""""""""""""""""" Zaterdag vond de jaarlijkse krachtmeting plaats tussen de dammers van Schiedam en Zwartsluys. In deze tweede oefenwedstrijd voor onze stadgenoten behoefden geen enkele nederlaag te worden geboekt, zodat Schiedam met 27-5 uithaalde, een ware monsterscore.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 29