Eerste fase - kosten: negen ton Uniek onderzoek project voor kinderen uit Schiedam A A. C J. SCHEFFERS DAM 35 Mokkenrek. Blanke en in verschillende kleuren gebeitste mokkenrekken. Mokken in vele fraaie dekors en kleuren. 9.75 2.95 I - t 1 1 v i vI v"1 I I I I HÉT NIEUWE STADSBLAD' - 'PAGINA '3'-'VRljDAG'12'SEPTEMBER 1975' Wijkgebouw Kethel vanmiddag geopend Vanmiddag heeft de SchicdamSe CPN-wethouder voor sociale zaken en volksgezondheid Eef CoUé het nieuwe wijkgebouw van de Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken officieel geopend. Het gloednieuwe aan het Bachplein gevestigde pand, dat ruim negen ton heeft gekost, wil het centrale middelpunt zijn voor de gezondheidszorg in Schiedam-Noord (Groenoord, Kethel en Woudhoek). Op het terrein van«de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid kan men er voor allerlei doeleinden terecht. Zo is er een spreekuur van vroedvrouwen, een consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters, een spreekuur van de wijkzusters en kan men er terecht voor de trombosedienst. Ook de schoolarts is in het gebouw een regelmatig terugkerend figuur, terwijl er verder nog spreekuren worden gehouden door maatschappelijk werksters, personeelsleden van de gezinszorg, terwijl het in de bedoeling ligt binnenkort iemand spreekuur te laten houden die gespecialiseerd is op het gebied van de bejaardenzorg. Voorts is een gedeelte van de ruimte beschikbaar voor de schoolgeneeskundige dienst en een deel voor de sociaal raadsman. Uiteraard zullen ook akties als de jaarlijkse griepvaccinatie plaats vinden in het kruisgebouw. Het gebouw bevat een aantal werkeenheden, zoals: dokterskamer, boxenkamer, zusterkamer, deze wordt gebrui gebruikt voor consultatibureau voor zuigelingen en kleuters, maar kan ook worden gebruikt voor preventie hart- en vaatziekten en de spreekuren van de wijkverpleegsters; dit meervoudige gebruik van dezelfde ruimten is mogelijk dank zij een efficiënt tijdrooster; Dokterskamer, kleedhokjes, zusterkamer: (overdag te gebruiken door de schoolgeneeskundige dienst; BANKETBAKKERIJ HOI Juiste adros Gocn filialen - Tel. 267823 Mokkenrek Mokken v.a. dam 2 schiedam 's-avonds voor diverse consultatiebureaus en spreekuren). Voorts zijn er drie spreekkamers voor o.m. diëtiste, spreekuur kraamhulp, gezinshulp en bejaardenhulp, sociaal raadsman en maatschappelijk werk. De wachtruimte kan door een vouwwand in tweeën worden gedeeld en is tevens te gebruiken voor zwangerschapsgymnastiek en voor cursussen met een groter aantal deelnemers. De koffiekamer is de ontmoetingsplaats voor diverse medewerkers en kan ook worden gebrukkt voor bestuursvergaderingen en kleine cursussen. Er is een uitleenmagazijn voor verpleegartikelen Bij de entree is de ruimte voor administratie en concierge. WATERMILJOEN De financiering van dit gebouw kwam voor een gedeelte rond met een bedrag uit de zgn. watermiljoen van Rotterdam, terwijl ook de kruisraad, het overkoepelend orgaan van alle kruisverenigingen in Schiedam een gedeelte van de anderhalf miljoen beschikbaar hebben besteld die zij voor de realisering en aanpassing van kruisgebouwen in Schiedam beschikbaar heeft gesteld. Naast dit gebouw zullen er namelijk nieuwe gebouwen moeten komen in het oostelijk stadsgedeelte en aan of bij de Westerkade waar reeds een noodgebouw staat. Dit laatste moet dan dienst gaan doen voor de inwoners van Schiedam-Zuid en een gedeelte van west. Ook het bestaande gedeelte voor het kruiswerk in het wijkgebouw. aan het Wibautplein zal moeten worden aangepast. De realisering van het nieuwe gebouw aan het Bachplein is bedoeld als eerste fase. Het hele gebouw moet uiteindelijk uitgroeien tot een riant wijkgebouw waar plaats is voor het totale wijkgebeuren. In een volgende fase zullen er aan het wijkgebouw ruimten worden gebouwd voor de gemeentelijke bibliotheek en de PTT. De vereniging wil graag zien dat het gebouw t.z.t. zal uitgroeien tot een gebouw als de Koningshof in Maassluis waar ook alles in één is. De vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken is echter wat somber gesteld over de financiering vati haar werk. De vereniging telt namelijk ongeveer 3300 leden, hetgeen nog geen 50% is van het aantal inwoners van Schiedam-Noord. Voorzitter drs. G. A. A. Smits wijt dit aan het feit dat er in deze wijk zoveel mutaties zijn, hetgeen in duidelijk Nederlands betekent dat de verhuiswagens af en aan rijden. Ook vindt hij het zorgelijk dat het verkrijgen van subsidie zo moeilijk is. De vereniging Gezondheidszorg Kethel en omstreken is ontstaan door een fusie tussen het Groene (neutraal) en Wit Gele Kruis (R.K.). Het Oranje Groene Kruis (Prot.) heeft aan dit fusie-overleg niet meegedaan, maar heeft haar gezondheidszorg in SChiedam-Noord wel aan de vereniging overgedragen. VERHUUR zonder chauffeur BUSJES EN BESTEL-AUTO'S BOKËLWEG 4 Schiedam, achter Station Telefoon 15.09.40 Met Hoogeveen is Schiedam bezig aan een uniek experimenteel projekt om bij kinderen tot en met vier jaar storingen in de ontwikkeling, zowel geestelijk als lichamelijk, te kunnen vaststellen. Het projekt is overgenomen uit het Amerikaanse Denver en wordt via psychologen van de Rijksuniversiteit in Utrecht aangepast aan Nederlandse gewoonten. Het projekt gaat uit van de medewerkers van het gezondheidscentrum Kethel aan het Bachplein, dat vanmiddag is geopend. Door een team worden de kinderen onderzocht en getest. Kinderen waarbij in eerste instantie wel of geen storingen zijn vastgesteld worden doorgestuurd naar een nieuw begeleidingsteam waarvan de schoolarts deel uitmaakt. Dat laatste geschiedt willekeurig en als een kind wordt doorgestuurd, betekent dat niet dat er storingen zijn geconstateerd. In totaal zijn hiervoor uit heel Schiedam 500 kinderen geselecteerd tot de leeftijd van vier jaar die allemaal worden onderzocht in het nieuwe Ketheise wijkgebouw aan het Bachplein. Het onderzoek is pas begonnen, zodat er nog geen resultaten bekend zijn. Frappant is echter wel dat de test helemaal moest worden aangepast aan Nederlandse normen omdat de Amerikaanse wijze de onderzochte kinderen voor te grote problemen stelde. Gebleken is namelijk dat de Nederlandse kinderen in vrijwel alles achteraan de Amerikaanse kinderen hobbelen, maar dat er twee uitschieters zijn waarbij de Nederlandse kinderen de Amerikaantjes ruimschoots verslaan, namelijk op, bet terrein van het voetballen en fietsen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 3