MISSIE EN ONTWIKKELINGSHULP NIEUWE BIJBEL-uitgave De liturgie van het weekeinde Wist u dat EER WIE EER TOEKOMT de dag des Heren MARIA TER EER Voor ieder wa t wils. ALS IK MAAR MEE MAG DOEN oktobermaand ROZENKRANSFEEST HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 binnenstadsblad 3 OKTOBER 1975 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans. Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b, Schiedam Tel. 26.30.95 Het is al heel wat jaren geleden dat er voor ons taalgebied een volledige bijbeluitgave uitkwam: dus Oude Testament en Nieuwe Testament. In mijn studentenjaren kocht ik zo'n uitgave maar sinds die tijd is er wel een en ander veranderd in taalgebruik en bijbelwetenschappelijke gegevens. Het is een belangrijke stap voorwaarts in het dagelijks goed gebruik van de bijbel in de kerken en in huiselijke krine. Verkrijgbaar in de boekhandel; (prijs van normale uitgave f 65.Echt iets voor een Meel fijn cadeau. Kapelaan F. Kempen 4 en 5 oktober: in de parochiekerk: zaterdagavond volkszang; zondagmorgen hoogmis, niet om 9.45 uur maar om 11.15 uur, met medewerking van het groot meerstemmig koor IHD en ZIB, preek door F. Kempen, kapelaan, in de kapel 5t. Liduina: zaterdagavond 18.00 uur: medewerking door Valeriuskoor; thema dienst: wereldwijd, preek door en collecte voor: pater H. Sondermeijer, missionaris op Zuid Sumatra. 11 en 12 oktober: in de parochiekerk: zaterdagavond volkszang; zondagmorgen 9.45 uur: hoogmis m.m.v. l.H.D. herenkoor, preek door pastoor J. Laurent. in de kapel St. Liduina: zondagmorgen 10.30 uur: zang door het Valeriuskoor, preek door kapelaan F. Kempen. 18 en 19 oktober: algemeen thema en collecte: de missie. in de parochiekerk: zaterdagavond volkszang: zondagmorgen hoogmis niet om 9.45 uur maar om 11.15 uur met medewerking van het groot gemengd koor van de parochie Overschie, preek door kapelaan F. Kempen, in de kapel St. Liduina: zondagmorgen 10.30 met medewerking van The Creedsingers met thema-dienst, preek door pastoor J. Laurent. 25 en 26 oktober: algemeen thema: jaarfeest Onze Lieve Vrouw van de allerheiligste Rozenkrans. in de parochiekerk: zaterdagavond 19.00 uur met medewerking van Z.I.B. zondagmorgen de hoogmis om 9.45 uur door herenkoor IHD, preek door pastoor J. Laurent. in de kapel St. Liduina: zaterdagavond 18.00 uur m.m.v. het koor Valerius, preek door kapelaan F. Kempen. n.b.: op deze zondag is ?r geen avondmis om half 6 wel is er om 18.00 uur plechtig lof met feestpreekje en processie met kaarsen en bloemen om de beeltenis van Maria te sieren. Bijzonder de kinderen zijn hierbij van harte welkom. Als u dit leest is de eerste woensdag van de maand al voorbij. „Woensdagavond" in oktober betekent voor onze parochie al jaren: Lof ter ere van de Moeder van Christus, op woensdagavonden om 19.00 uur in de parochiekerk aan de Singel! We bidden, zingen er samen de bekende Maria-liederen en haar Rozenkrans. Omdat we daarbij de grote gebeurtenissen van het leven van Jezus, haar zoon, gedenken is er ook „uitstelling en zegen". We nodigen alle parochianen en verder ieder die dit leest en begrijpt, uit om mee te komen bidden. Het is ons vergund om onze eigen intenties en die van anderen aan God voor te leggen: we mógen bidden. ...op 7, 8 en 9 oktober een aantal priesters uit ons Dekenaat in Santpoort bijeenkomen en dat pastoor Laurent onze parochie aldaar zal vertegenwoordigen. Het onderwerp op deze bijeenkomst zal zijn „Parochieopbouw"... ...dat de begroting voor 1976 sluitend is en door het parochiebestuur is goedgekeurd... ...dat de commissie Pastorale Zorg Gezinsmissen gaat voorbereiden, d.w.z. speciale vieringen voor gezinnen met kinderen... ...dat het onderwerp van de kathechese van de basisschool tevens het onderwerp zal zijn voor de prediking in de parochiekerk... ...dat t/m 12 oktober in de Grote of Sint Janskerk een tentoonstelling gehouden wordt, waar onze stadsheilige St. Liduina, een grote plaats inneemt... Wat dacht u? Dacht u, dat missionarissen mensen zijn, die zout, kralen, voedsel, kleding en geld uitdelen? Nee, die tijd is echt wel voorbij hoor. O er komen natuurlijk nog wel situaties voor, waarin je wel moet helpen door te geven, maar dat zijn dan wel extreme situaties. In sommige landen als Bangladesj, de Sahel, Indië e.d. vormt dit soort hulpverlening misschien zelfs nog noodgedwongen de hoofdschotel van het sociale werk, maar dat is een uitzichtloze zaak. Kleding verslijt, voedsel en geld raken op en dan komen de mensen opnieuw om hulp. Je houdt er de mensen wel door in leven, maar ekonomisch worden ze er niet wijzer van. Zo kweek je alleen maar een konstante groep van bedelaars. Daarom zullen wij in Indonesië dit soort hulp tot de uiterste gevallen beperken en dan nog proberen, dat de mensen er iets tegenover stellen. Dan bewaren ze tenminste hun menselijke waardigheid. Belangrijker is hulp, waardoor de mensen ekonomisch echt vooruit komen b.v. door het geven van geldleningen voor de aanschaf van vee, land, naaimachine, winkeltje e.d. Als je op die manier iemand aan een os en ploeg hebt Geslaagde kursisten met zelf genaaide kleren en ten toon gespreid. kunnen helpen, dan kunnen ze opeens veel meer land bewerken en dat betekent dan voor hen ekonomisch een sprong vooruit. Zulke individuele hulp is van grote waarde, maar door gebrek aan financiële middelen bereik je op die manier maar een beperkte groep. Toch wilden we ons niet beperken tot een kleine groep. Zo zijn we begonnen met rijstopslagplaatsen om het gevaar van hongêrsnood de kop in te drukken en met geneesmiddelen- en landbouwposten waar de mensen tegen groothandelsprijs de nodige pillen of zalven, 'n korte zeis, patjoel, endrine, zaden enz. kunnen kopen. Een andere belangrijke vorm van hulpverlening in een land, waar nog een vierde van de mensen ongeletterd is, is natuurlijk de oprichting van scholen. Maar ook wat dat betreft gaan we er vanuit, dat wij mensen helpen bij de oprichting ervan en dat zij volledig instaan voor betaling van onderwijzend personeel en onderhoud van de schoolgebouwen. Onze ervaring met die scholen is zeer positief. Nog belangrijker is mentale beïnvloeding van zoveel mogelijk mensen. Daar zijn we dan ook dagelijks rechtstreeks of via katechisten, onderwijzers, kerkelijke en burgerlijke leiders mee bezig. Het meest intensief gebeurt deze mentale beïnvloeding via onze sociale werk sters. Na een hogere vierjarige middelbare schoolopleiding op Java komen ze bij ons in dienst. Zij krijgen een kontrakt voor drie jaar en worden twee aan twee in één of andere dorpsgemeenschap geplaatst. Zij worden da^r Hoera, in deze maand is er ook de herfstvakantie voor de schooljeugd. Zeker als het mooi weer is, kan je er extra van genieten. Veel plezier. In de Wilgenburg is er de sociëteit voor de ouderen op woensdagmiddag. Gezellig samenzijn met een praatje, een kaartje, wat speciale georganiseerde aktiviteiten en je houdt er altijd wel een paar goede bekenden aan over. De oktobermaand levert ook nog wel wat tuinbloemen op. Wat te denken van een bezoekje met wat eigen bloemen bij een zieke of iemand die de deur bijna niet meer uit kan? Moet je gewoon doen. Iedere woensdagmorgen houden we met de basisschooljeugd de eucharistieviering in de parochiekerk. Sommige kinderen komen graag uit zichzelf. En de anderen? Ouders moeten daarop toch opvoedende raad weten? Wie eens wat wil schrijven voor dit parochieblad is natuurlijk welkom. Het redactie-adres staat bovenaan. Liefst iets wat voor de parochie van belang is: hoe stelt u zich een verdere verlevendiging van de parochie voor? Hoe staat u tegenover een eeuwfeestviering? Vervult de parochie voldoende de taak van een liefdesgemeenschap temidden van vele anderen? Dit zijn maar wat suggesties. Spelers van een reserve-team hebben soms de grootste moeite om de club trouw te blijven. Ze doen graag mee, maar er liggen zo weinig kansen. En dan zoeken ze het ergens anders. Als het zo zou zijn in menige parochiekerk, dat je niet mee kan doen, dan spijt het me; maar met dat probleem hoeven we niet zo gauw te zitten in onze parochie! Voor menig parochiaan is er plaats in de banken en je mag in verschillende vormen meedoen: bidden, zingen, offeren, maar ook de meer speciale bezigheden als diensten rond het altaar: misdienaar, zanger, voorlezer, verzorger van textiel, versierder, schoonhouder, onderhouder van gebouw enz. (en hiervoor ook alle benamingen in het vrouwelijk). Denk nu niet: dat is niets voor mij; of: ze moeten me maar persoonlijk komen vragen enz. Dat is geen teken van „je er thuis voelen"! En toch mag die kerk je zoveelste „thuis" zijn. Neem dit stukje echt serieus, ook al staat het er misschien wat luchtig. We hebben elkaar harder nodig dan u zou vermoeden. Denk ook niet dat dit alleen slaat op de parochiekerk aan de Singel, want dit geldt op verschillende terreinen net zo goed voor de parochiediensten in de Sint Liduinakaoel. F.K. Jarig zijn is een feestelijke gebeurtenis, 75 jaar worden is een extra feestelijke gebeurtenis, maar als de 75-jarige A. Suyker heet, dan moet dit vermeld worden in het Binnenstadsblad; 15 oktober a.s. is de grote dag...! Voor wie het niet precies weet, de heer A. Suyker verzorgt het ledenregister van de R.K. Kerk in de gehele stad. Voor onze parochie doet hij dit, samen met kapelaan Kempen, in de pastorie, voor de overige parochies werkt hij alle gegevens thuis uit en stuurt deze door naar de respektievelijke parochies. Een konstant terugkerend werk, dat grote precisie vereist. Wie doet hem dat na? Of liever: wie wil met hem meedoen en er ingroeien, zodat hij weet dat er iemand is die zijn werk kan voortzetten als hij het niet meer doen kan. Hartelijk gefeliciteerd, meneer Suyker en wij wensen u, samen met uw vrouw, nog vele jaren in goede gezondheid. de motor van alle sociale aktiviteiten. In het bijzonder behartigen zij de ontwikkeling van de vrouwen, door het geven van lessen van een uur of twee per week in elke wijk. Een veel uitgebreidere en dus veel intensievere training krijgen de meisjes, die wel een uur of tien per week les krijgen. Tijdens die kursussen geven de sociale werksters praktische voorlichting op gebied van naaien, koken, hygiëne, gezondheidszorg, kinderverzorging enz. Zij beginnen ook een soort kleuterschooltje en doen veel aan huisbezoek. Kortom, op duizend en één manieren bewerkenzij de mentale instelling van de mensen en je ziet die dan ook in de loop van die drie jaren veranderen. De meest gunstige ontwikkeling is wel de verspreiding van coöperatievormen. Zo vertelde ik u al, dat de mensen in mijn parochie in hun eigen wijk gezamenlijk een stuk grond bewerken. Daar trekken ze dan een ochtendje per week voor uit. De opbrengst is voor een gemeenschappelijke kas, waarmee dan weer de één of andere weduwe geholpen wordt of waarmee ze gezamenlijk iets nieuws opzetten. Zo ziet u, dat er op sociaal gebied een toch wel boeiende ontwikkeling heeft plaats gevonden, waarbij de nadruk kwam te liggen op de zelfwerkzaamheid van de mensen, We zijn, dacht ik, op de goede weg. HANS SONDERMEIJER Op zondag 26 oktober vieren we het Rozenkransfeest. Dit moet een hoogtepunt worden. In de eucharistieviering beginnen we met de medewerking van het Valeriuskoor (in de kapel) en van Z.I.B. (in de parochiekerk). En in de hoogmis (9.45 uur) zal het herenkoor l.H.D. alle zangers inzetten. Maar tegen de avond, om 18.00 uur, komen we nog een keer samen om een plechtige lofdienst te houden met een kleine feestpreek en een processie met bloemen en kaarsen, naar het beeld van Maria. Het is altijd weer een „je er toe zetten", het kost je moeite, maar als je er bent geweest zal het voor jezelf en anderen nog lange tijd een geestelijke steun zijn. Kunnen we dit voor elkaar overhebben? Uw komst moet dit bewijzen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 10