Na-praten' met een drankje moet nu in de kleedkamer gebeuren.. Het sociaal kontakt is ook voor kleine zaalsporten belangrijk Lezing KNVV in Thurlede 5 Lezing „Natuurgenot in huis" Een nieuwe Sound-serie Euphonia in IMolet ziekenhuis Postzegels in Irene' Calux in De Tempel Ruilbeurs in Nieuwland Jazz in Quibus iè Barbara Nielsen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 Zondag 5 oktober zal het gecombineerd „Euphoniakoor" o.l.v. Dick Stam een nieuwe mis ten gehore brengen in de kapel van het Noletziekenhuis. De mis „Als teken van Verbondenheid" is geschreven en gecomponeerd door Dick Stam. Deze Eucharistieviering begint om half tien. Ook zal het koor om ca. elf uur een doopdienst opluisteren met hun zang en muziek in de kapel. Dit alles staat o.l.v. Dick Stam. Illllllllllllllllllllllllllllll OP maandag 6 oktober heeft in de grote zaal van gebouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 een contactavond van de Schiedamse Aquarium- en terraiumvereniging „Natuurgenot in Huis" plaats. Na de officiële opening van de voorzitter houdt de heer C. Stam een lezing, die na de pauze met verloting vervolgd zal worden. Hierna heeft de rondvraag plaats. Aanvang: 20.00 uur precies. Illllllllllllllllllilllllllllll ii De Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" houdt op zondag 5 oktober a.s. een ruilbeurs, alleen voor postzegels, in Schiedam. De ruilbeurs vindt plaats in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. De openingstijd is van 12.00 uur tot 18.00 uur. Illllllllllllllllllllimilllll Zaterdag a.s. treedt op in sociëteit De Tempel de formatie „Calux". Daar deze groep een ruim publiek wil bereiken hebben zij een gevarieerd repetoire, en spelen zij net zo gemakkelijk country en western als rock and roll. De toegang tot deze avond bedraagt ƒ.4, Vrijdag wordt in De Tempel de film „Carnaval" vertoond, en zondagavond de film „Diskussie gesloten". De toegang tot deze beide avonden is gratis. Illllllllllllllllllllllllllllll De wijkvereniging Nieuwland houdt op dinsdag 7 oktober haar ruilbeurs in Jeugdhaven, Albardastraat 69. Gelegenheid tot het ruilen van postzegels, lucifermerken, suikerzakjes en munten. Aanvang 6 uur voor de jeugd en om 8 uur voor de ouderen. Illlllllllllllllllllllllllllllll Op vrijdagavond treedt in Café Quibus de Rotterdamse jazzformatie „Complete Communion" op. Deze groep, die hedendaagse jazz speelt, bestaat uit alts.ax, tenorsax, piano, drums, bas. Het optreden begin ca. 21.30 uur. De toegang is gratis. „Het zou heel gewoon behoren te zijn, maar het is in Nederland niet normaal", verzuchtte Jan Vijverberg als voorzitter van SVN afdeling tafeltennis (Naaldwijk). Een „buitensportman" kan gewoonlijk het sociaal kontakt binnen de verenigihg hebben in een klubgebouw. Voor elke voetbalvereniging en andere buitensporten is dit een volkomen normale vorm van klubleven. Een „grote zaalsportbeoefenaar" (b.v. basketbal, volleybal en zaalhandbal), die zijn/haar sport als regel in een sporthal of sportzaal kan beoefenen, heeft aldaar een gezelligheidsruimte, zoals een sporthalrestaurant. Ook dit wordt in deze tyd als normaal ervaren. Dit restaurant is echter helaas vaal wel een sluitpost op de begroting. "Kleine zaalsporter" en "vorm van sociaal kontakt", "het wordt beslist geen kroeg hoor. Wat heeft een kleine zaalsport, zoals tafeltennis, judo en gymnastiek voor ruimte om gezelligheid of sociaal kontakt te bevorderen. Niets, totaal niets... Een kleedruimte is er niet voor geschikt, dat begrijpt iedere buitensport- of grote zaalsport beoefenaar wel. Een voetballer hoeft niet wijs gemaakt, dat hij zijn kopje koffie of flesje bier moet drinken in de kleedkamer en dat een gezellig gesprek voor of na de wedstrijd ook aldaar beoefend moet worden. Logisch, dat een kleine zaalsportbeoefenaar ook behoefte heeft aan gezelligheid in een daarvoor geschikte, eenvoudige en niet al te grote ruimte. De oplossing is moeilijk bij enig ministerie te qeven. Het Ministerie van Onderwijs kent alleen gymnastieklokalen voor het onderwijs en geeft voor deze onderwijsruimten dan ook subsidies. Het avondgebruik, dat bijzonder talrijk in vele vormen wordt beoefend in deze ruimte, valt uiteraard niet onder de bevoegdheden van dit ministerie. Basisscholen worden uit het gemeentefonds gesubsidieerd, dus hierin heeft de gemeente meer te zeggen. Het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft met de bouw van sportgebouwen (sporthallen, sportzalen en zwembaden) te maken en kent hiervoor ook diverse subsidie regelingen. Dit ministerie is tegenwoordig huiverig om in kantine-ruimten te subsidiëren, want de horeca komt hier vaak terecht tegen op: hier kan hij niet tegen concurreren, want in een dergelijke ruimte wordt veel, zo niet alles, door liefhebbers/verenigingsmensen geheel pro deo gedaan. Beide ministeries betonen zich wel een voorstander van een aparte ruimte voor „kleine zaalsportbeoefenaars", maar hebben hiervoor geen subsidiemogelijkheden Wat dit betreft is „Amstelveen en Otterlo" uniek in Nederland. Daar .is een gezelligheidsruimte aan een bestaand gymnastieklokaal gebouw. „Amstelveen" zou normaal behoren te zijn, want welk zinnig mens ontzegt aan een judoër, turner of tafeltennisser de behoefte zich ergens af te zonderen. Bovendien bevordert een dergelijke, weinig kostbare, ruimte de rust en concentratie in de gymnastiekruimte van dit gebouw. Het is rustig in de gymzaal, want alleen beoefenaars en direkt- geïnteresseerden zijn er. De andere spelers en eventueel toeschouwers komen alleen in de gymzaal, als ze er direkt bij betrokken zijn. In Amstelveen is dit objekt gefinancierd via een 1/3 verdelingsfactor: 1/3 werd door de gemeente opgebracht, 1/3 werd door de kleine zaalsportvereniging gefinancierd en de rest werd tegen een laag rentepercentage geleend. Ook de sporttotalisator kent hiervoor subsidiemogelijkheden, maar dit betreft dan uitsluitend aanbouw en dan wordt elk subsidieverzoek van geval tot geval bekeken, Dit kan voor kleine zaalsportbeoefenaars interessant zijn, maar moet tijdig aangevraagd worden. Dan komt het antwoord in de vorm van een eventuele toezegging bijzonder snel. Op departementaal niveau wordt veel onderling overleg gepleegd, ook over optimaal gebruik van onderwijs- en sportakkommodatie, maar het begrip „multifunktionaliteit" moet noq groeien. In de ons omringende landen wordt dit op grotere schaal toegepast. Dit blijkt niet alleen uit studiereizen en sportambtenaren, maar ook uit diverse sportkontakten, die verenigingen met buitenlandse verenigingen hebben. Dat tafeltennis een „kleine zaalsport" is, is gemakkelijk te verklaren. Een leek kan zeggen: „Ga maar naar een sporthal". Het antwoord is eenvouwdig: „Zes tafeltennistafels in een sporthal is een lachertje, dezelfde zes tafels in een gymnastieklokaal is heel normaal". Andere „kleine zaalsportverenigingen", waar ze ook vandaan komen hebben dezelfde wensen. Wat zegt het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond: „Wij zijn officieel geen „kleine zaalsport", maar de meeste türnverenigingen hebben hun sportbeoefening in een gymnastieklokaal. Er is een accentverschuiving van de sport-sec naar meer sociaal funktionerende verenigingen. De vereniging is een centrumwaar sportaktiviteiten plaatsvinden, maar wordt een centrum, waar mensen gemakkelijk communiceren: zo heeft elke turnvereniging een sociale funktie. In dat licht gezien, zien we een duidelijke behoefte aan ruimten, waarin aan dat aspekt vorm kan worden gegeven. Een kleine ruimte buiten gymnastieklokaal, kleedkamers, was/douche-gelegenheid, hal en lerarenkamertje zou gewoon noodzakelijk moeten zijn om deze sociale funktie voor maximaal 40 mensen te vervullen". Wat zegt de Budobond-Nederland, waarin judo en andere dergelijke gevechtssporten bij zijn aangesloten: „Wij kennen clubs en verenigingen. Clubs zijn commercieel, maar beiden maken veel gebruik van gymnastieklokalen. Ook zij hebben behoefte aan een kleine ruimte voor sociaal kontakt. U maakt me toch niet wijs, dat daarvoor dat kleine lerarenkamertje maar moet dienen?" Wat zegt de Nederlandse Sport Federatie: „Wij kunnen het rapport van de Nederlandse Tafeltennisbond over de noden van kleine zaalsportverenigingen. Niet alleen turn-, judo- en tafeltennisverenigingen maken gebruik van een klein gymnastieklokaal van 12 bij 21. Ook schermen, boksen en andere krachtsporten (gewichtheffen en worstelen) behoren ertoe. Verder zijn er nog vijf kleine zaalsporten, die als regel niet van een gymnastieklokaal gebruik maken. Een schermer wordt weieens in het kleine sporthalzaaltje van 10x10 gedacht, maar dat kan niet daarin vanwege de ruimte. Voor de meeste kleine zaal sportverenigingen is dat kleine zaaltje geen oplossing, omdat het veel te klein is. Het sociaal kontakt is voor kleine zaalsporten bijzonder belangrijk. De kleine zaalsport valt uit de boot. No worden veel sporthallen gebouwd, maar dat is voor die kleine zaalsporten geen oplossing. Alleen de nieuwste Deiftse sporthal aan „de Bras" vormt een gunstige uitzondering. Maar deze is dan ook pas in mei 1975 geopend. Drie binnensport-verenigingen in de kleine sfeer kwamen erin en zij vinden het enorm... Maar de tijd, die erin ging zitten voor Voorbeeld van een kleine z.aalsport en de beoefenaren bijeen. Gewoonlijk vinden alle bijeenkomsten van de K.N.N.V., afd. Vlaardingen- Schiedam, plaats in het wijkcentrum „Nieuwelant" te Vlaardingen. Vanavond (3 oktober) houdt de heer v.d. Berg zijn woordje in het bejaardencentrum „Thurlede" aan de Nieuwe Damlaan 759 te Schiedam. Houdt u hier rekening mee? Er zal gesproken worden over de Galapagoseilanden. Op zondag 5 oktober maakt men een excursie naar de Broekpolder. De leiding is in handen van de heer P. W. M. Boom, vertrek vanaf het Kolpabad 9.00 uur. Woensdag 8 oktober heeft een strandwerkgroepbijeenkomst plaats. In tegenstelling tot hetgeen vermeld staat in de vorige convo, zal deze avond de determinatie plaatsvinden voor de gezamenlijke werkgroep. De lezing van de heer Hamstra verschuift naar de 12e november. het zover was... Frits Waser kan er als ex-Phoenix voorzitter boeken over schrijven... We schrijven nu een rapport over de verlangens van de kleine zaalsportverenigingen en hun noodzakelijke behoeften. Dat „sociaal kontakt" hoort er gewoon bij: daar hebben ook zij recht op, want in de gewone kleedkamer van een gymnastieklokaal mag als regel niets. „Amstelveen" en „Otterlo" zijn volgens de 1/3 regeling tot stand gekomen, maar dat is nog maar pas het begin. Wij kennen de kleine zaalsport-akkommodatie van tafeltennisvereniging „Middelburg- Zuid". Dat wordt nu zoveel mogelijk multifunktioneel gebruikt. Wij kennen vele andere eigen klubgebouwen van kleine zaalsport verenigingen, die nauwelijks gesubsidieerd kunnen worden. Ook over subsidiehokjes voor jeugd en sport kan ik nog heel wat zeggen, maar dan wordt dit artikel te lang". Overheid en particulier initiatief kennen de problemen. De oplossing is gegeven en de eerste stap is gezet. Nu kan al gezegd worden, dat de eerste stap te laat is gezet, maar het is nog géén „twaalf uur"! SCHIEDAMSE NOTITIE De Vereniging Het Singelkwartier houdt op maandag 6 oktober haar jaarvergadering in zaal Marijke Broersveld. Aanvang 20.00 uur. Op dinsdag 7 oktober is er in zaal Marijke een grote bingoavond met zeer mooie prijzen. Aanvang 20.00 uur. Op zondag 12 oktober is er een grote kinderbingomiddag, ook in zaal Marijke. Aanvang 14.00 uur. „Over liefde kun je echt nog Wel zingen, maar niet meer op een versleten manier, die niets meer met de werkelijkheid te maken heeft". Dat zegt Barbara Nielsen, een 25-jarige zangeres, die haar grammofoonplatendebuut maakt via de elpee „Barbara Nielsen", waarop het onderwerp liefde veel vuldig wordt aangesneden en inder daad op een verre van clichémati ge manier. Barbara, die aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam Duits en Engels studeert, wend in 1949 in Venlo geboren. Op zesjarige leef tijd verhuisde zij naar Amsterdam, waar zij muziek- en balletlessen volgde. Als vijftienjarige zong zij in het oratoriumkoor van Piet van Egmond, maar het was met een totaal ander repertoire dat zij voor het eerste als soliste optrad: zij zong met een combo in bruine cafés voornamelijk bossa nova stukken. In dit verband is het wel aardig om te weten dat Barbara zich on langs in een weer geheel ander genre heeft gemanifesteerd, toen zij op de universiteit Brechtliede- ren zong. Barbara's eerste kontakt met een platenmaatschappij liep op niets uit, doordat zij niets zag in het brengen van nogal domme Neder landstalige liefdesliedjes. Toen zij vervolgens in kontakt kwam met Ariola, vond zij de vrijheid, waarin zij kon gaan werken aan een elpee met songs in de Nederlandse taal. Er werd gekozen voor twaalf num mers uit het „betere" Engelse en Amerikaanse werk, waarvoor Bar bara grotendeels zelf de „vertalin gen" schreef. Vertalingen .tussen aanhalingstekens, want het zijn bij na allemaal kompleet nieuwe Ne derlandse teksten geworden, die weinig of niets meer met de oorspronkelijke teksten te maken hebben. Zo kregen o.a. Elton John's „I need you to turn to", Lesley Dun can's „Love Song", Veronique Sanson's „Amoureuse' en Billy Joel's „She's not away" uitstekende Nederlandse teksten, die op buiten gewone wijze onderseund worden door de arrangementen van Hans Hollestelle. De, door Martin Duiser geprodu ceerde, elpee „Barbara Nielsen" be wijst dat goede Nederlandse teksten nog steeds tot de mogelijk heden behoren, dat deze teksten best te kombineren zijn met pop ar rangementen, maar de plaat be wijst bovenal dat Nederland een nieuwe zangeres Van grote klasse rijk is: Barbara Nielsen. Sound-orkesten timmeren, zo op- 't oog, niet erg hard aan de weg. Maar intussen vinden hun platen gretig aftrek bij een steeds groter wordend publiek. Namen als Ja mes Last, Hugo Strasser, Frank Pourcel en vele anderen bezitten een warme, bekende klank. Ge ruisloos lawaai dus. Om deze trend, als je daar al van kan spre ken, nog een extra impuls te ge ven, maakte Bovema dit jaar een begin met een Sound-serie. Grote namen als Helmut Zacharias, Ma nuel en Frank Pourcel inbegrepen met een uitgekiend repertoire en voor een schappelijke prijs (13,90).

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 12