huwelijksreportage» „Zeven Eeuwen Kerk" BEZIENSWAARDIGE EXPOSTIE TOT 11 OKT. IN DE ST. JAN Dolland/van Roon is de oogarts niet AR Expositie het dier Open huis bij Hendericks Jboto B. van der Mast Het bloemeneiland Tenerife opfemina uweet niet wat uziet OD GO GO GO GO CO dollond/van roon CO GO ...ivanl H ik schaam mij hel evangelie niel. Vignet najaarsaktie Youth for Christ. Bij Dolland/van Roon heersen strenge regels wat betreft de zorg voor uw ogen. Dolland/van Roon heeft een uitstekend refactionist maar géén oogarts onder zijn medewerkers. Bij twijfel zal Dolland/van Roon u dan ook direkt verwijzen naar de juiste man: de oogarts. Dolland/van Roon is zuinig op uw ogen en dat zou u ook niet anders verwachten want u hebt immers maar twee ogen en er is naar één Dolland/van Roon. HOOGSTRAAT 73 SCHIEDAM GO HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 17 - VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 De expositie „Zeven Eeuwen Kerk Schiedam", momenteel ingericht in de Grote of St. Janskerk en door ons ai in het kort aan gekondigd, heeft niet over belangstelling te klagen. Vooral vorige zaterdag bezochten veel mensen hiervoor ons monumentale kerkgebouw waarvan de historie in de expositie is terug te vinden. Enkele klassen van de plaatselijke scholen kwamen reeds collectief een kijkje nemen. Als initiatiefnemer stelde de Wetenschappelijke Kring Schiedam, Vlaardlngen voor de jeugd een vragenlijst samen en creërde hiermee een soort puzzeltocht met ais doei de jeugdige bezoekers te inspireren het kerkgebouw zelf, maar ook het hierin geëxposeerde aandachtig te bekijken. Menigeen heeft waarschijnlijk gedacht dat de tentoonstelling uitsluitend gericht was op de St. Janskerk en haar bestaansgeschiedenis. Niets is bij nadere beschouwing minder waar. In feite is het een reizende expositie, opgezet door de Culturele Raad Noord-Holland samengesteld in samenwerking met het gemeente bestuur van Monnickendam en de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente aldaar. Ook tal van Hervormde Gemeente uit de noordelijke steden en het Bisschoppelijke Museum. Religieuze kunst, stonden hiervoor foto- en ander materiaal af waaronder uit de grijze kerkhistorie afkomstig. ;..rü UITGANGSPUNT Onder het motto „Kerk te Kijk" is deze expositie op zich al bijzonder interessant en dient als uitgangspunt van wat nu heet „Zeven Eeuwen Kerk Schiedam". Door de presentatie deze naam mee te geven meenden de Wetenschappelijke Kring en verdere samenstellers, o.a. het Gemeentelijke Museum en het gemeente-archief, de viering van 700 jaar Schiedam hierbij te betrekken. De expositie „Kerk te Kijk" en wat hieraan is toegevoegd uit het verleden en heden van het kerkelijke leven van onze woonstad bevat een uitvoerige documentatie, waard om aandachtig te worden bekeken. Er zit een opgaande lijn is. Ze bevat tekeningen van bodemprofielen, afbeeldingen in prenten en foto's van gehanteerde bouwstijlen, Romaans, Gotisch en de gehanteerde Basiliekbouw. Welke functie de kunst reeds vroeger had bij de kerkenbouw valt op velerlei wijze waar te nemen. Ook Schiedam heeft zijdelings te, maken gekregen met de Godsdienststrijd. In de verzameling schuilkerken is zulks terug te vinden. Op treffende wijze wordt verder het verval van oude kerkgebouwen in ons land geïllustreerd. Wat aan het herstel wordt gedaan en over kerken die onder de mokerhamer zijn gevallen, waaronder de Frankelandse kerk. Onderaan de neergaande lijn komen nieuwe en moderne kerkgebouwen voor, uitgevoerd in eigentijdse architectuur. Belangrijk is ook het fotopaneel waarop te zien valt hoe leegstaande kerken alsnog in onze huidige samenleving kunnen functioneren. MARIUS RICHTERS Een belangrijke plaats is ingeruimd voor werken van de Rotterdamse kunstschilder, de in 1955 overleden Marius Richters. In de periode 1950- 1952 voorzag deze door de bijbel geïnspireerde kunstenaar het hoofdkoor van nieuwe gebrandschilderde ramen. Zijn voorstudies in olieverf met nog enkele van zijn werken, waaronder een zelfportret zijn in de expositie opgenomen. Twee figuren zijn terug te vinden uit het kerkverleden van deze St. Jan, die blijven voortleven in de herinnering van het plaatselijke kerkvolk. Francois Haverschmidt en dichter Piet Paaltjes; de tijd welke hij als predikant in Schiedam doorbracht waar hij in 1894 in zijn pastorie aan de Lange Haven overleed. Zijn afkeer voor de toen heersende kerkelijke richt ingstrijd maakte hem voor velen een discutabele figuur. ST. LIDUINA Ruime aandacht is ook besteed aan het leven en lijden van St. Liduina (Lydwyt) in de vorm van prenten, literatuur waaronder zeer oude. Nog maar kort geleden gecompleteerd met een biografie van stadgenoot Piet Groenendaal. Wie een kijkje wil gaan nemen in de sfeervolle St. Jan verzuime niet naar de korte beschrijving te vragen van de Grote of St. Janskerk. Een brokje kerkgeschiedenis waarvan in feite iedere rechtgeaarde Schiedammer kennis van dient te nemen. De toegang tot de kerk is vrjj op werkdagen van 12.00 tot 17.00 uur, op de zaterdagen, voor het laatst op 11 oktober, van 19.00 tot 17.00 uur. eervoll NIEUW STRAAT 43 TEL. 26.66.16. in één van de 250 stands vr. 3 t/m zo. 12 okt. - ahoy' - rotterdam Fotograaf Govert Aardsche Janse uit Schiedam (Hargplein), exposeert t/m 17 oktober in de Bijenkorf. Abusievelijk vermeldden we in een eerder bericht dat deze expositie tot 3 oktober zou lopen. Allefoto's hebben „het dier" tot onderwerp. Zaterdag 4 oktober houdt de bekende ontwerper en glazenier Frits Hendericks open huis in zijn studio aan de Oude Sluis. Aangezien er nogal wat aanloop wordt verwacht, wil Frits Hendericks gaarne eerst telefonische aanmelding van de gegadigden. Hij is te bereiken onder de nummers 266267 of 261938. In een vorig bericht is dit laatste nummer niet correct overgekomen. Regelmatig kun je in deze rubriek lezen wat wij jou te vertellen hebben over ons geloof in Jezus Christus. Misschien vind je die stukjes maar waardeloos, en vind je bepaalde opmerkingen en visies zeer aanvechtbaar. Als dat zo is, is dat een teken dat je wel over de dingen nadenkt, en ook echt een eigen mening over deze dingen hebt. Wat wij nu graag willen, is dat jij die eigen mening en visie niet voor jezelf houdt, maar daar met ons van gedachten over wisselt. Daarvoor is tenslotte elke zaterdagavond de koffiebar open en als er alleen maar mensen zouden komen die het altijd volledig eens zijn, zou het een saaie boel wezen. Schaam je dus beslist niet je eigen gedachten naar voren te brengen want we zitten op zo'n avond bij elkaar om er samen wat wijzer van te worden. Af en toe hebben we op een koffiebar-avond een speciale gast met een eigen programma. Dit is ook het geval op zaterdag 4 oktober, voor die avond hebben we namelijk uitgenodigd de jazz-musicus, zanger/pianist Carel Heinsius. Eigenlijk is hij een bijzonder figuur: Van succesvol en vermaard jazz pianist, christen geworden. Hoe dat gekomen is en wat hem daartoe bracht zal hij zelf wel vertellen. Zijn verleden staat dus wel garant voor zijn muzikale kwaliteiten, maar wat belangrijker is: zijn teksten zullen je kunnen vertellen wat het nu eigenlijk betekent christen te zijn, vooral in deze tijd waarin allerlei oude zekerheden aan het wankelen dreigen te worden gebracht. Vraag jezelf eens eerlijk af wat er mis is aan onze houdige wereld en maatschappij en wat de mogelijkheden zijn om een andere toekomst te gemoet te gaan. Koffiebar „de Goede Haven". Voorhof, Julianakerk B.K.-Laan 29, Schiedam. i

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 17