Gas in het Westland - een "schone" zaak Gazzificatie in het Westland voltooid Stadsblad jt Vrijworstelgala in Rotterdam Een nieuwe hit-compilatie van La Bassey IN AMSTERDAM Een muzikaal medicijn Het Nieuwe is één van de 25 Randstad-Edities die wekelijks in een groot gedeelte van Zuid- Holland met een totale oplage van ruim 680.000 exemplaren huis-aan-huis worden verspreid. HET NJC' HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 De dreigende energiecrisis die eind 1973, begin 1974 de kop opstak, heeft alle prognoses voor de „gazificatie" van het Westland naar de prullenmand verwezen. Onverwacht veel tuinders meldden zich bij het Gemeentelijk Energiebedrijf van Den Haag als klant voor de „gazificatie". Een woord waar de woordenboeken niet goed raad mee weten, maar dat staat voor de aansluiting van de Westlandse tuindersbedrijven op het aardgasnet. De stroomversnelling in de aansluiting van het kassengebied heeft tot gevolg gehad dat de komende winter rond de jaarwisseling 2500 van de ruim 3000 tuinders in het concessiegebied van het Energiebedrijf aardgas zullen stoken. Dat ze niet meer met olie stoken is duidelijk te merken aan de sterk verbeterde kwaliteit van de lucht in het Westland en Den Haag. Het betekent dat de komende winterperiode maar liefst 25.000 ton zwavel minder in de lucht boven Westland en Den Haag terecht komt dan vijf k zes jaar geleden. En dat is een „schone" zaak. Niet 411e roetende rookpluimen zijn nu voortaan 's-winters boven de glazen horizon van het Westland verdwenen, maar de zwaarste grauwsluiers zijn toch wel weggetrokken. ZWARTMAKER Jaren geleden daalde in de wintermaanden meer dan eens een stofdunne roetregen op de kraakheldere was van Haagse huisvrouwen aan de zuidwestkant van de stad. De zwartmaker was de stookolie van de Westlandse kassen en warenhuizen. Maar de tuinders waren de boosU doeners tegen wil en dank. Zij moésten immers wel stoken om de wereldberoemde produkten van de Glazen Stad te kunnen blijven leveren. En de enige brandstof die daarvoor in aanmerking kwam was olie. SNELREINIGER Zelf hadden de tuinders ook last van de neerdwarrelende rook- en roetdeeltjes. In het stookseizoen moesten de jonge plantjes in de kassen alle moeite doen om het schaarse winterlicht voor hun groeiprocessen op te vangen. Maar de roetdeeltjes op de kassen zeefden het licht vaak zo sterk, dat meer dan eens de oogst alleen al hierdoor mislukte. Wel zetten de tuinders soms op de kassen als snelreinigers de „ruitensproeiers" aan, waarmee zij 's-zomers zonodig de kassen konden koelen. AARDGAS Het aardgas zou tenslotte uitkomst brengen. Aan het eind van de jaren zestig begon steeds meer de betekenis van olie als politiek machtsmiddel in de wereld duidelijk te worden. Oók in de jaren zestig was men begonnen de verbazingwekkende vondst van de aardgasbel in het noorden des lands met een buizenstelsel pijlsnel naar de Nederlandse huiskamers te brengen. Zo was Den Haag in de jaren 1964- 1967 na een omvangrijke operatie overgeschakeld op aardgas. Nu, in 1975, stookt bijna 86 procent van de Hagenaars zijn huis daarmee warm. En ook het Westland kreeg aardgas voor huisverwarming. BEDRIJFSZEKERDER Het Westland bezat echter nog geen zware gasleidingen om stookinstallaties voor de kassen op aan te sluiten. Maar zowel de tuindersorganisaties als het Energiebedrijf gingen er wat in zien om over te gaan tot gazificatie van het Westland. De prijs voor aardgas was destijds nog niet helemaal doorslaggevend voor de tuinders, omdat de olieprijzen nog lang niet zo opgelopen waren als later zou gebeuren. PLUSPUNTEN Natuurlijk waren er meer pluspunten. Zoals het voordeel dat de roetaanslag op de kasruiten voortaan tot het vrrieden zou behoren. I.n aardgas veroorzaakte in tegenstelling tot olie geen verontreiniging van de stookinstallaties. Dót betekende weer minder storingen en een grotere bedrijfszekerheid. In 1970 ging tenslotte de eerste spade de grond in voor de aanleg van het net van aardgasleidingen. Hoeveel tuinders aansluiting op dit net wilden, wist men nog niet exact. Het concessiegebied van het Energiebedrijf besloeg het overgrote deel van het Westland, met de gemeenten Naaldwijk, Maasland, 's- Gravenzande, De Lier, Monster en Wateringen. Het gebied telde ruim 3000 tuindersbedrijven. De gazzificatie van het Westland is voltooid. Ofwel: 2500 van de 3000 tuinders verwarmen hun kassen niet meer met zware stookolie, maar met schoon gas. Tamelijk stilzwijgend is deze Uftfe»«jct Haagse milieu belangrijke mijlpaal bereikt. m. Weinigen zullen er daadwerkelijk iets van heem gemerkt, aldus de redaktie van „Den Haag", het maandblad dat de gemeente uitgeeft en waarin in het septembernummer onder de pakkende kop „Gas in het Westland een schone zaak" nader op deze materie wordt ingegaan. Bijgaand verhaal, uiteraard bekeken vanuit de Haagse i.e. gemeentelijke hoek, drukken we hierbij graag af. Weinigen zullen er iets van hebben gemerkt, om de draad van de inleiding tot dit artikel weer even op te nemen. Jawel, behalve dan de mensen die dicht tegen het Westland aanwonen. En geen last meer hebben van roet in de lucht, die ondanks al onze moderne witmakers de witte was, die op de maandagmorgen nu eenmaal buiten hangt bij ons proper volkje, danig aantastte. En daarmee het humeur van vele huisvrouwen, aldus preekt „Den Haag" voor eigen parochie. Om er in één adem op te laten volgen dat zulks nu algemeen gesproken verleden tijd is, al wil er uit Rijnmond (zo wordt het vervuilingsballetje handig teruggekaatst) nog wel eens iets onaangenaams overwaaien... Op deze pagina een schets van deze ontwikkeling, die bijzonder versneld werd door de energiecrisis. RUIM 86 MILJOEN Bij de start van het gazifïcatieproject stelde de Haagse gemeenteraad in december 1970 een krediet van ƒ.52 miljoen beschikbaar. In de loop der jaren bleek nog aanzienlijk meer nodig dan dit startbedrag. Alleen al omdat steeds meer tuinders meededen. Maakt men anno 1975 de balans op, dan blijkt de gazificatie in totaal ruim 86 miljoen te hebben gevergd. PUZZELS De N.V. HABO, aannemer van het projekt, begon in 1970 in Naaldwijk. Daar was een aansluitpunt op een zware gastransportleiding van de N.V. Nederlandse Gasunie. Men wilde ook eerst de middenstrook van het Westland aanpakken, van Naaldwijk naar het noorden, omdat daar het zwaarst gestookt werd. Het is het gebied waar vooral tomaten en komkommers gekweekt worden. Behalve de juridische puzzels, als men door een stukje particulier land heen moest, waren er vaak ook technische problemen, die de buizenleggers soms tot wanhoop dreigden te brengen. Het Westland had nooit een uitgebreid wegennet bezeten. De elders gevolgde methode om de gasleidingen zoveel mogelijk in straten en wegen aan te leggen, was in het Westland dan ook vrijwel nergens bruikbaar. MET DE HAND In vroeger tijden brachten de tuinders hun produkten per bootje naar de veiling, via de vele slootjes en vaarten die dit gebied doorsnijden. Pas later is men weggetjes gaan aanleggen en daarbij bracht men nu niet altijd de beste fundering aan. Betonnen kasvoeten en stenen van oude bouwwerken werden in de grond gestort als ondergrond voor de daaroverheen aangelegde weggetjes. Mede hierdoor was de bodemkwaliteit voor het leggen van de gasleidingen nog veel slechter dan men aanvankelijk had gedacht. Vaak in één woord: puin. Soms moesten de buizenleggers „met de hand" een sleuf dwars door een kas heen graven. Onverdroten zetten ze echter het werk voort, ondanks tegenslagen. Eind 1974 bereikte het net van hoofdleidingen zijn voltooiing. In de Oranjepolder in Naaldwijk, de gemeente waar het projekt vier jaar eerder was begonnen. De tuinders kwamen vanaf 1970, zij het aanvankelijk nog wat schoorvoetend, om aansluiting van hun bedrijven vragen. Zelf betaalden zij een deel van de aanlegkosten van de hoofdleidingen naar hun tuinen, en bovendien moesten ze in hun bedrijven een andere stookinstallatie laten neerzetten. Alles ging zijn gangetje. Nog in 1973 raamde het Energiebedrijf dat in 1976 het aantal gas stokende tuinders rond de 1200 zou liggen. Maar die raming bleek veel te pessimistisch, omdat begin 1974 de gazificatie onder invloed van de energiecrisis in een stroomversnelling raakte. GORDIJNEN DICHT Iedereen weet het zich nog te herinneren: de sombere voorspellingen over de leveranties van olie in de komende jaren, de autoloze zondagen, benzinebonnen, het graadje lager van de verwarming en 's-avonds moesten van de minister de gordijnen vroeger dicht. Het spook van de energiecrisis deed de olieprijzen de pan uit rijzen. Honderden tuinders haastten zich dan ook om zich bij het Energiebedrijf aan te melden als aardgasklant. De energiecrisis, of liever gezegd de schaduw daarvan, maakte dat de gazificatie van het Westland een stormachtige ontwikkeling doormaakte. De reactie van de tuinders was gemakkelijk te begrijpen. Want op een bepaald moment in 1974 waren de prijzen van olie het drievoudige van die van aardgas. Er waren voorbeelden van tuinders die ƒ.100,000,aan stookkosten zouden hebben als ze het winterseizoen met olie hadden moeten stoken, en die maar ƒ.30.000,moesten neertellen voor de benodigde hoeveelheid aardgas. En zo kwam het dat in plaats van de 1.200 gas stokende tuinders die het Energiebedrijf in 1976 verwachtte, er nu rond 2.400, dus tweemaal zoveel, zijn aangesloten. Nog vóór het einde van dit jaar zal de 2.500 zijn overschreden. Veel verder verwacht het Energiebedrijf niet te komen. Want van de nog resterende 500 tuindersbedrijven in het Haagse concessiegebied stookt driekwart zelden (de zogenaamde „koude tuinen"). Een rekensommetje leert dat er nog altijd zo'n 125 tuinders overblijven, die met stookolie blijven werken, meestal omdat ze de investering voor de aardgasaansluiting niet kunnen of willen doen. Een enkeling heeft een zeer moeilijk bereikbare tuin, waar aanleg van een aardgasleiding zoveel problemen met zich mee brengt, dat er vrijwel geen beginnen aan is. Maar volgens het Energiebedrijf zijn in het Westlandse kassengebied bijna geen grote oliestokers meer te vinden. Hieronder is nog eens in een lijstje het aantal aansluitingen van tuinders in de vijf jaren van het gazifïcatieproject te zien. De schrik van de energiecrisis komt er duidelijk in tot uiting: aansluitingen per 1.1.1971: 69 aansluitingen per 1.1.1972: 279 aansluitingen per 1.1.1973: 627 aansluitingen per 1.1.1974: 1237 aansluitingen per 1.1.1975: 2106 Verwacht aantal per 1.1.1976: ruim 2500. Het aardgasverbruik is in de loop 'van de jaren ook met enorme sprongen gestegen. Hieronder is het aangegeven in miljoenen kubieke meters: verbruik over 1971: 70 verbruik over 1972: 202 verbruik over 1973: 409 verbruik over 1974: 711 verbruik over 1975: 985 (raming) De raming voor 1976: 1100 miljoen, ofwel 1,1 miljard kubieke meter. Het gebruik van aardgas in plaats van stookolie heeft onmiskenbaar zijn invloed gehad op de luchtverontreiniging in het Westland en het Haags stadsgebied. De zware stookolie levert door zijn samenstelling bij verbranding zeer veel zwaveldioxyde, en daarnaast ook zwarte bestanddelen als roet in de rook. Deze sterk verontreinigende factoren zijn door de gazificatie van het Westland een heel eind teruggedrongen. LEYWEG De afdeling Milieutoezicht van Bouw en Woningtoezicht meet al jarenlang een aantal componenten van luchtverontreinigende stoffen, op diverse plaatsen in de stad. Een van de meetpunten bevindt zich aan de Leyweg, het dichtst bij het Westlands kassengebied. Daar is de invloed van de oliestook op de luchtverontreiniging destijds heel duidelijk geregistreerd. Naarmate de gazificatie verder zijn beslag kreeg, zijn de concentraties zwaveldioxyde en standaardrook op dit meetpunt sterk gedaald als gevolg van de omschakeling. De gemiddelde verontreiniging met deze stoffen ligt op het meetpunt aan de Leyweg nu vrijwel gelijk met die op andere punten aan de noordkant van de stad, waar de invloed van de kassen altijd veel minder merkbaar is geweest. De dalende lijn voor het meetpunt Leyweg springt naar voren uit onderstaande getallen. Ze geven over de winterhalfjaren oktober tot en met maart de gemiddelde verontreiniging met zwaveldioxyde aan in microgrammen per kubieke meter lucht: winterhalfjaar 1971-1972: 151 winterhalfjaar 1972-1973: 120 winterhalfjaar 1973-1974: 87 winterhalljaar 1974-1975: 54 De tabel voor de gemiddelde hoeveelheid standaardrook in microgrammen per kubieke meter lucht geeft een indicatie voor de mate van „zwartheid" van de lucht, veroorzaakt door bijvoorbeeld roet: winterhalfjaar 1971-1972: 45 winterhalfjaar 1972-1973: 34 winterhalfjaar 1973-1974: 32 winterhalfjaar 1974-1975: 23 Zoals gezegd betekent het stoken met aardgas in plaats van olie dat er nu per stookseizoen, als er een miljard kubieke meter aardgas in het Westland in vlammen opgaat, 25.000 ton zwavel minder in de atmosfeer terecht komt dan vroeger. Het zou overigens niet juist zijn te denken dat er nu geen vuiltje meer aan de lucht is en dat uit de richting van het Westland alleen maar schone frisse lucht over onze streken stroomt. Op de dagen waarop de meeste luchtverontreiniging door zwaveldioxyde wordt gemeten, blijkt die nog altijd uit het zuiden te komen, van Westland, Rijnmond en ook enigszins van het op dieselolie draaiende vrachtverkeer. Wie de blik naar het Westland richt, zal best nog eens een zwarte rookpluim boven de Glazen Stad zien hangen, maar vergeleken met vijf jaar terug is - er toch onnoemelijk veel verbeterd. Of dat zo blijft is niet helemaal zeker. De afdeling Milieutoezicht hoopt dat de regering in het kader van het energiebeleid het stoken met aardgas in het Westlandse kassengebied niet zal beperken. Deskundigen zeggen dat de energiebehoefte in de toekomst meer gedekt zal moeten worden met olie. Als de regering zou beslissen, dat de energiecentrale van Den Haag niet meer met gas mag werken en dus wel op olie moet overschakelen zou dat alleen aanvaardbaar kunnen zijn als het Westland met aardgas mag blijven stoken. Zo zegt de afdeling Milieutoezicht. Wettelijke normen voor toelaatbare luchtverontreiniging kent ons land nog niet. Wél heeft de Gezondheidsraad normen gesteld, die de raad als grenswaarden gehanteerd wil zien. Vóór de gazificatie van het Westland werden deze grenswaarden in Den Haag overschreden. De laatste jaren liggen de meetresultaten er dankzij het aardgas ruimschoots onder. En dat is toch wel een „schoon" gegeven. Op maandag 6 oktober zal er in het Sportpaleis Ahoy' een Vrijworstelgala met professionals plaatsvinden. Europa's grootste promotor op dit gebied de Belg Pete Brackeniers, heeft met grote zorg een programma samengesteld, waarin deelnemers uit onder meer Spanje, Italië, Hongarije, Australië, Japan, Engeland, West Duitsland, België en Canada in de ring zullen verschijnen. Aaanvang 20.15 uur. Terwijl op dit moment een laatste hand wordt gelegd aan een geheel nieuwe elpee van La Bas sey, ziet alweer het tweede dubbe- lalburn met verzamelde hits het le venslicht. Drie plaatkanten met gouwe ouwe, zoals „The Shadow of your Smile", „It must be him", „Big Spender", enzovoorts en een live kant, opgenomen in The Talk of the Town. Mede in verband met haar uitge breide bezoek aan ons land in no vember, verdient deze hit-compila tie ieders aandacht. Voor alle ze kerheid geven we hier nog even de concert-data: 25 november Amsterdam. 26 november Utrecht. 27 november 28 november Amsterdam. 29 november Den Haag. 30 november Rotterdam. „Muziek als medicijn" is een LP die door platenmaatschappij Ario- la-Eurodisc werd uitgebracht ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. De medicinale werking die van de muziek uitgaat wil men nog versterken door een gedeelte van de opbrengst van deze plaat af te staan aan de Stichting Zonnefonds Ziekenhuisomroepwerk om op die manier steun te verlenen aan al die mensen die hun vrije tijd opoffe ren om de zieke medemens muzika le medicijnen toe te dienen. Op de binnenhoes van dit plaatwerk is een kryptogram afgedrukt waar mee prachtige prijzen zoals een kleurentelevisie te winnen zijn. Op de elpee zelf staan nummers van Cat Stevens, Udo Jürgens, The Car penters, De Wiener Symphoniker, Sacha en Paul en Stealers Wheel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 20