Mertens opent „Schiemond" ze het bruin Bij Kok bakken brood al 70 jaar mm* vanWOERKOM ZAKEN- VIZIER Colle (CPN) gepasseerd voor funktie toko- burgemeester Barbara en Bas openden b/oemenzaak Resia Feestelijke opening Slagerij Van Cre veld 70 J A A ft 1 SANITAIRE INSTALLATIES BAKKER y A C J. SCHEFFERS DAM 35 Onze krant mikt vandaag op: «b stflmce HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 22 - VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 BANKETBAKKERIJ Hot Juiste adros Gocn filialen - Tel. 267823 De Bedrijfsgemeenschap Schiemond (de Sociale Werkvoorziening Schiedam) houdt „open huis" op vrijdag 10 oktober a.s. van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 11 oktober van 10.00-16.00 uur. De Schiedamse bevolking kan dan kennis maken met het nieuwe, eerst kort daarvoor officieel door staatssecretaris Mertens geopende pand van „Schiemond" aan de Vijgensteeg 2 en tevens van de vele aktiviteiten en beroepen die binnen die bedrijfsgemeenschap worden uitgeoefend. Tegelijkertijd wordt in een van de grote bedrijfsruimten een zgn. „Sociale Markt" gehouden, waarop een groot aantal Schiedamse organisaties op het gebied van de sociale zorg zich zal presenteren. Met een aparte „stand" zullen de volgende organisaties op de Sociale Markt vertegenwoordigd zijn: Stichting Raad voor het Bejaardenwerk; Stichting Sociaal Pedagogische Zorg; Stichting Kruisraad; Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers „Rijnmond"; De Sociale Raadsman; Bedrijfsgemeenschap Schiemond; Stichting Lentefeest; Federatie Ouderverenigingen Schiedam Overlegorgaan van de plaatselijke vakcentrales SchiedamGewestelijk Arbeidsbureau; Algemeen Maatschappelijk Werk; Kinderdagverblijf „Katja"; Gemeentelijke Sociale Dienst; Gemeenschappelijk Administratie Kantoor ;Gemeenschappelijke Medische Dienst; Stichting Schiedamse Gemeenschap; Stichting Gezinsverzorging Schiedam; Gemeentesecretarie afd. Algemene Zaken; Bureau voor Rechtshulp; Pro Juventute-St. Raymundus. De toegang tot de Bedrijfsgemeenschap Schiemond en tot de Sociale Markt is gratis. Een ieder is van harte welkom. 's-Middags om twee uur wordt de bedrijfsgemeenschap Schiemond geopend door staatssecretaris P. J. J. Mertens van Sociale Zaken. Om de spanning nog wat te verhogen waren de speciale „openingsaanbiedingen" van Slagerij Van Crevelds in de Verbruiksmarkt in Schiedam-Kethel achter schot gehouden... En op de ander foto zien we hoe de dames er een fijne neus en een scherp oog voor hebben om hun keus te bepalen. Broersvcld 137-139, Schiedam Telefoon 26 77 36 VRAAG OFFERTE Binnen het college van burgemeester en wethouders van Schiedam is deze week een eAorme herrie ontstaan over de bezetting van de funktie van loko burgemeester. Deze funktie wordt altijd bekleed door de oudste wethouder in dienstjaren en dat was tot voor kort de nu afgetreden wethouder Cor Bolmers (PvdA). Een funktie van loko burgemeester betekent zoveel dat bij uitstedigheid van de door de kroon benoemde burgemeester drs. A. J. Lems de loko zijn eerste vervanger is. In Schiedam kwam dus na het aftreden wethouder Eef Colle (CPN) in aanmerking voor de funktie van loko burgemeester. De heer Colle is echter een overtuigd communist en dat past natuurlijk niet in de democratisch denktrand van de Schiedamse PvdA en PPR wethouders en helemaal niet te vergeten van de PvdA burgemeester drs. A. J. Lems persoonlijk. Men moet één ding niet vergeten men mag van Evert Colle zeggen wat men wil als wethouder, maar niet dat hij een volkomen integer persoon is. Nee zei het college tijdens zijn geheime overleg niet Colle maar de nieuw benoemde PvdA wethouder voor financiën Rienier Scheeres wordt de loko burgemeester en dat was de zoveelste politieke teleurstelling voor wethouder Eef Colle die in het vorige college wethouder was van woningbouw maar in het nieuwe college werd verbannen naar de post van sociale zaken, gemeentereiniging en volks gezondheid, posten waar weinig politieke eer aan te behalen valt. Of wethouder Colle, dat allemaal zal nemen is de vraag. Als hij een politieke figuur is, dan dient te zeggen jullie kunnen met je college van burgemeester en wethouders de boom in in Schiedam. Maar of hij zal aftreden is natuurlijk een vraag. Zijn CPN, een partij die een enorme machtshonger heeft vindt dat nooit goed en partij dicipline is een eerste vereiste bij de CPN. Bloemenzaak Resia aan de Zwammerdamsingel 11, werd gisteren heropend door niemand minder dan Barbara en Bas. Op de tonen van een draaiorgel en met veel ballonnen werd het een groot feest in en rond de geheel verbouwde winkel, waarover we al eerder schreven. Gistermorgen (donderdag) om tien uur opende de ambachtelijke slagerij van Van Creveld in Verbruikersmarkt Kethel zijn deuren met een feestelijke zwaai. Hierdoor is deze Verbruikersmarkt een kompleet levensmiddelen-centrum geworden waar de konsument „Alles onder een dak" kan kopen. Deze nu geheel verbouwde slagerij zal, zo vertelde men ons, dezelfde prijspolitiek gaan toepassen als alle andere afdelingen in de Verbruikersmarkt Kethel. De Van Creveldslagerijen dateren al van 1850. De Vleeschhouwers uit die tijd zijn in de loop der jaren tot een niet gering aantal winkels uitgegroeid, die Van Creveld een „goede naam" hebben bezorgd. Uitgaande van de formule „Vers-van- het-mes" heeft men zo een goede naam opgebouwd, die men nu ook in Kethel hoog zal houden. Via een hoge omzet toch lage prijzen, dat is het doel waarnaar de heer Gommel, direkteur van deze zaak streeft, en als boodschap meegeeft aan prijsbewuste huisvrouwen. Dit acht hij dan niet alleen van toepassing op de slagerij en supermarkt, maar ook op zijn kaasboetiek, noten- en broodboetiek, bloemen-, groente- en fruitafdeling. Na de recente verbouwing komt uiteraard onmiddellijk de vraag naar voren of de heer Gommel wellicht weer met uitbreidingsplannen rondloopt. Het antwoord ging nog in ontkennendenog in bevestigende richting, maar verrassingen zijn bij hem nooit uitgesloten... Bakker Kok bakt niet alleen zoete broodjes, maar broodsoorten in allerlei variaties. Hier gaan ze weer, een paar de oven in van deze warme en nu ook nog jubilerende bakker. De vooral in Schiedam-Zuid al lom bekende broodbakkerij Kok herdenkt een uniek jubileum. Het is nu 70 jaar geleden dat wijlen Krijn Kok de bakkerij overnam van de wed. V.d. Laan, toen gevestigd in de Visserstraat. Hij legde hiermee de hoeksteen voor een van de meest gerenomeerde bakkerszaken die Schiedam momenteel kent. Een echt familiebedrijf dat sindsdien met twee filialen is uitgebreid. Een bedrijf waar nu nog gebakken wordt, net zoals dit zeventig jaar geleden al gebeurde; in een met kolen gestookte oven. Een warme bakker, zo zegt men tegenwoordig na de opkomst van het z.g. fabrieksbrood, al dan niet in diepvries bewaard. Het is aan Kok voorbij gegaan en de klanten profiteren hiervan nog dagelijks. In 1913 was stichter Krijn Kok gedwongen zijn zaak te verplaatsen naar het huidige adres in de Ploegstraat. Hier is steeds gewoekerd met de ruimte, maar toch is er in- wezen weinig veranderd. Op werkdagen wordt hier voor dag en dauw telkens hard gewerkt aan de dagelijkse broodproductie. Het opzetten van de degen en het bakken van brood waarvan het assortiment in de loop der jaren is uitgegroeid tot wel veertig soorten groot- en kleinbrood. Het publiek is verwend en eet er tegenwoordig goed van en bakker Kok houdt hier terdegen rekening mee. Een globale berekening toont aan dat er sinds de oprichting.in deze kleine bakkerij zo'n slordige veertienduizend baaltjes bloem tot knapperig en geurig brood zijn verwerkt. In 1937 deed Krijk Kok de zaak over aan zijn zoon en naamgenoot die het door hem gelegde spoor op de voet bleef volgen. De derde en huidige generatie verscheen als 15-jarige jongen in het bedrijf. Deze Gerrit Kok, naar zijn zeggen, bakker in hart en nieren, nam enkele jaren terug de zakelijke leiding van zijn vader over. Jeugdig bloed was nodig daar 20 jaar geleden het eerste filiaal kon worden gesticht in de oostenlijke stadswijk, Lorenzlaan. Zes jaar later volgde het tweede in het westen, op de hoek Parkweg-Burg. V. Haarenlaan. Gerrit Kok richtte het moderne winkelinterieur zelf in. De komst van een bakkerij in dit stadsgedeelte voldeed aan een hiervoor bestaande behoefte. Vandaar de de op Duidelijke zaak: als je ze al 70 jaar bruin (en warm) bakt... dit gebied sanerende gemeente het betrekken van dit pand voor Kok onmogelijk maakte. Het jubileum zal in de oude Gorzen zeker herinneringen oproepen uit het verleden. Aan de crisisjaren, toen Tante Mien nog achter de toonbank stond en menige vaste klant in de week moest matsen met een broodje op de pof. Terug denken aan de oorlogsjaren toen Krijn jr. brood bakte voor de hongerigen die hier of daar wat tarwe op de kop hadden weten te tikken. Het is niet alleen de zaak die jubileert. Ook het oudste personeelslid, Willem Sijbrant, hij heeft iets te herdenken. Als jongen van veertien jaar kwam hij als bakker bij Kok in dienst en dat is nu veertig jaar geleden. Hij is uitgegroeid tot een lid van de familie, zegt hierover zijn baas, die hem geen beter compliment kan meegeven. Festiviteiten zijn niet aan dit dubbele jubileum verbonden. Wei gaat de familie Kok met al zijn medewerkers dit weekeinde uit. Zaterdag na winkelsluiting weg en zondag weer thuis. Maandag immers gaat men weer over tot de orde van de dag. Vers brood bakken en over de toonbank verkopen. Want, in lengte van jaren wil men ze bij Kok bruin blijven bakken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 22