Hoe Harry Thomas striphelden met Duitse schlagers vergelijkt Blue Diamonds 15 jaar in het vak Nana Mouskouri in gesprek met Jan van Hillo Gereformeerd - hervormd - eh - heropgericht: Colosseum „Harry Thomas presenteert het Schlagerfestival 1975 en de Duitse hitparade" is de weinig beknopte titel van een dubbelal- bum dat de platenfirma Ariola op de markt brengt. Op de plaat zijn roemruchte sterren als Rex Gildo, Tony Marshall, Heintje Simons, Bernhard Brink, Renate en Werner Leismann, Freddy Breek, Jürgen Marcus, Bernd Clüver, Gunter Gabriel, Chris Roberts. Ricky Shayne, Roby Manilla, WiHy Sommers, Udo Jürgens Dennie Christian, Cindy und Bert, Nina und Mike en Mi chael Holm te horen. Het uit brengen van dit plaatwerk van slechts 25 gulden is opgehangen aan twee belangrijke schlagerge beurtenissen, beide door de onstuitbare Harry Thomas op touw gezet. Allereerst het Schla gerfestival 1975 dat op 22 en 23 augustus in Kerkrade plaatsvond en binnenkort, n.l. op 5 September, door de TROS .zal worden uitgezonden. Bijna alle populaire Duitse artiesten die daar van de partij waren, komen op deze dubbel LP voor Een ander schlagergebeuren da teert van de periode dat Dieter „Thomas" Heck met zijn Duitse hitparade op de Europawelle be gon. Zijn radioprogramma werd het populairste in Duitsland en men besloot zijn formule over te nemen voor een televisie-pro gramma. Tegenwoordig kan ie dere schlagerfan om de maand zijn of haar hart ophalen op Duitsland 2 van 19.30 uur tot 20.55 uur en kennismaken met het allernieuwste schlageraan bod. Dit programma is inmid- des het populairste muziekpro gramma van de Duitse tv ge worden, waar iedere maand al leen in Duitsland al 23 miljoen mensen naar kijken. Ook in Ne derland is dit programma popu lair. Vorig jaar besloot Heek op toernee te gaan. Honderdvijf tigduizend schlagerfans kwa men voor dit gebeuren op de been, genoeg reden "voor Heek om opnieuw drie maanden te gaan toeren en voor Harry Tho mas genoeg reden om die toer nee ook naar Nederland te ha len. Wanneer dit gebeuren zal plaatsvinden zullen we te .zijner tijd nog melden. Opmerkelijk is dat Harry Tho mas voor de hoesversiering van deze dubbel lp een nogal woest uitziénde stripheld ver koos. Waarom verklaart hij als volgt: „Op de hoes een afbeel ding van RAHAN. Velen zullen zich afvragen wie is hij en waarom? Rahan is een stripfi guur van de tekenaaar André Cheret en heeft in Frankrijk inmiddels een geweldige popula riteit. Miljoenen Franse strïp- liefhebbers hebben een plaatsje in hun hart gereser veerd voor de blonde, sterke Rahan. Waarom zijn beeltenis op de hoes? Wie de verhalen van Rahan kent, weet dat Ra han altijd weer moet opboksen tegen onwil en onwetendheid. Zijn vaak hopeloze strijd doet öp zijn zachtst uitgedrukt veel denken aan de voortdurende strijd om de Duitse Schlager. Ik hoop dat de overwinning die Rahan gewoonlijk behaalt in zijn vele avonturen, eveneens de strijd om het schlagergebeuren zal symboliseren". In oktober zitten ze 15 jaar „in 't vak", Ruud en Riem de Wolff, beter bekend als The Blue Dia monds. Hun eerste hit in 1960 was „Ramona" en sindsdien zijn de twee broers niet meer uit het nieuws geweest. Alleen de laatste paar jaar hoorden we weinig van ze, omdat hun karrière vooral in Duitsland een schitterende vlucht nam. In die „stille" periode heb ben ze trouwens hard gewerkt aan een nieuw geluid en toen EMI-Bo- vema interesse toonde in het be roemde tweetal was de zaak snel beklonken. Gewapend met een zeer melodieus lied van de hand van John Steenkamp en Eddie Hil- berts togen de Blue Diamonds on der leiding van laatstgenoemde aan het werk. Het resultaat liegt er niet om en als de voortekenen niet bedriegen za.1 „I'll put my arms around you" het 15-jarig jubi leum van Ruud en Riem een extra feestelijk hit-tintje bezorgen! Er zijn veel artiesten wier naam nooit bekend zal worden over de gren zen van hun eigen land, maar van enkele anderen wel. Een van hen is Nana Mouskouri, die wereldfaam geniet en zich vooral hier in Nederland enorm populair heeft weten te maken. Op 2 september zendt de NCRV 'n interview uit dat Jan van Hillo met Nana Mouskouri in Genève maak te. Tevens zal deze omroep in september drie BBC-specials vertonen die de Engelsen van Nana maakten. Ze is op 13 oktober 1934 in Athene gebo ren. Ze bracht haar jeugd door in Griekenland. Aan deze jeugd heeft ze niet zulke prettige herinneringen overgehouden, omdat Griekenland in die tijd een ware haard van 'verzet vormde. Haar herinneringen zijn dan ook die van geweld, dood en honger. Een vriend van de familie, die getroffen was door haar mooie stem en muzikaliteit bood aan haar zang- en muziekstudie te bekostigen, aange zien haar ouders geen geld hadden. In 1951 ging ze op advies van haar mu ziekleraar naar het conservatorium van Athene. Hier studeerde ze zang en piano en kreeg ze 'n klassieke opleiding. Na acht jaar kwam ze zeer on verwacht in kontakt met jazz, wat haar zo goed beviel dat ze zelfs met vrienden die een orkest gevormd hadden optrad voor de radio. Haar mu ziekleraar van het conservatorium was hierover zeer verbolgen toen hij dit ontdekte en verbood haar eindexamen voor het conservatorium te doen. Zij besloot zich op jazz te oriënteren en ging als big band vokaliste werken in een Grieks café „le Tzaki". Hier begon een grootse carrière. Een van haar toehoorders, de bekende componist Maros Hadjidakis, was bijzonder onder de indruk en schreef tientallen chansons voor haar, waarmee ze o.a. h.et Songfestival van Grie kenland in I960 en een Songfestival in Barcelona won. Dit was en werd de gelegenheid om over de grens van Griekenland bekendheid te krijgen. Ze kreeg aanbiedingen over de hele wereld en trad daar ook op. Zowel haar platenopnamen als de verkoop daarvan zijn talrijk. Zè zingt en spreekt niet alleen Grieks maar ook Italiaans, Engels, Frans, Duits en Spaans. Ze heeft samen gedongen met Nat King Cole, Bing Crosby, Ella Fitzgerald, Danny Kaye, Mahalia Jackson, Edith Piaf en vele anderen. Met Harry Belafonte heeft ze verschillende tournees gemaakt, die bijzon der succesvol bleken. In 1970 bezocht zij Nederland voor een optreden tijdens het Grand Gala. Mede dankzij dit bezoek is de belangstelling voor deze zangeres aanzien lijk toegenomen. De vrouw met „the voice of nostalgia", stem der wee moed zwijgt overigens in alle talen over haar privéleven. Zij is getrouwd met een van haar trouwste begeleiders Georges Petsilas. De familie Bron, regenten van het Bronze-label, heeft een kontrakt getekend met Colos seum II, de nieuwe groep van Jon Hiseman en Gary Moore. In oktober beginnen de opna mes voor de eerste elpee in de Roundhouse Recording Studios met Hiseman als producer. De release van de plaat staat voor lopig gepland voor januari '76. In de tijd tussen de opname en de release zal de groep een groot aantal optredens verzor gen in Engeland en op het Euro pese kontinent. Colosseum II (de oorspronkelijke groep ging in 1971 uit elkaar) bestaat naast drummer Jon Hiseman en de 22 jaar oude Ierse gitarist Gary Moore (eks-Skid Row) uit zan ger Mike Starrs (een prof-at leet, die door Jon en Gary ont dekt werd in een pub), Neil Murray (een 24-jarige bassist uit Engeland die deel heeft uit gemaakt van de Amerikaanse formatie Handsome) en Don Ai- rey op keyboards, van wiens ka- pasiteiten de heer Cozy Powell enige tijd gebruik heeft ge maakt. Jon Hiseman ziet in Colos seum II echt een voortzetting van de eerste groep: een groep die vokaal sterk voor de dag komt en bovendien over een groot improvisatievermogen beschikt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 36