Nieuwe voorzitter jongerenraad Europese Beweging is Schiedammer CASSETTES 119.50 C.KDK REDT EEN LEVEN m TELEFOONKETEN EEN REALITEIT Theo Schoenmakers studentin Leiden èmina Voorzitter E/dos neemt afscheid europa Nierstichting Nederland Een grootse geluidsbeurs uweet niet wat u hoort Dr. R. Agema AFWEZIG T. B. GOEI Afwezig lot 27 oktober GERO, SOLA en W.M.F. 4OKTOBER Meipng J. A. KNOOP AFWEZIG •LOdGi v.a. EN DE VERHUUR zonder chauffeur O t/fi i'v>: n'/.i HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii Zaterdag houdt de Jongerenraad der Europese Beweging in Nederland (JEF) een congres in de feestzaal van de Rotterdamse Doelen. Op zichzelf niets bijzonders, want er vergaderen dagelijks in Nederland duizenden en nog eens duizenden mensen. Toch heeft het zin even stil te staan bij deze jongerenraad der Europese beweging die als enige taak heeft de Europese gedachte onder de Nederlandse jeugd te verspreiden. Het is tenslotte een echt kind van de Europese Beweging in Nederland, ere-voorzitter van deze beweging is niemand minder dan prins Bemhard. Voor een blad dat in Schiedam verschijnt wordt het helemaal interessant als de nieuwe voorzitter, hij wordt zaterdag gekozen, een Schiedammer is. Het is de 22- jarige Theo H. B. Schoenmakers een student in de Nederlandse taal en letteren in Leiden, ex-leerling van het Schiedamse RK Spieringshoeklvceum en iemand die toevallig in deze overigens onbezoldige vrijetijdsbesteding is gerold. Theo, die nog bij zijn ouders woont in een herenhuis aan de Singel, zegt hierover: „Ik was redacteur van een schoolblad dat wordt uitgegeven op het Spieringshoeklyceum. Zonder dat ik het wist had men een verhaal van uij opgestuurd naar een opstelwedstrijd van middelbare scholieren die de Europese Gemeenschap had uitgeschreven. Mijn prijs was toen een 11-daagse reis naar Dublin, waar we zelfs nog zijn ontvangen door de Ierse minister van onderwijs. Daarna ben ik mij pas gaan interesseren voor de Europese gedachte, werd aanvankelijk gewoon lid van de jongerenraad van de Europese Beweging in Nederland, later secretaris en nu dus voorzitter. Wat is die jongerenraad, een club van semi-intellectuelen die op regelmatige tijden bijeen komen om te praten hoe het dan wel moet? „Geen sprake van", zegt Theo Schoenmakers, „wij willen helemaal geen elitaire clubje zijn. Aanvankelijk hadden we wel een schoolmaraton met vragen over de Europese gedachte opgezet bij middelbare scholen maar je moest toch ergens beginnen. Inmiddels zijn wij op alle vormen van voortgezet onderwijs geweest, alleen de lagere school nog niet. VORMINGSCENTRA Daarbij zijn wij ook aan het werk in vormingscentra, want de werkende jeugd is juist een belangrijk deel van onze jongerenraad. Waar haalt de jongerenraad zijn centen vandaan? Theo Schoenmakers: „Wij krijgen subsidie van allerlei Europese instanties en het rijk, maar zijn een particuliere instelling. Wij maken deel uit van de Europese beweging waarvan de Haagse PvdA-gewest gecommiteerde Molenaar voorzitter van is, maar werken ook binnen deze beweging zelfstandig. „Om te kunnen werken zijn wij ook in nauwe samenwerking met alle vakbonden en vooral de jongerenorganisaties binnen deze vakbonden", aldus Theo Schoenmakers. Hoewel wij met alle organisaties samenwe$Jcen zijn wij volkomen a-politiek. Niet rechts en niet links met maar één doel voor ogen AFWEZIG J. H. CORNELISSE TANDARTS maandag 6 en dinsdag 7 oktober Waarneming spoedgevallen uitsluitend op hun spreekuren, de tandartsen P. J. v.d. Burg, Julianalaan 40; J. Salentyn, Stadhouderslaan 79. INTERNISTE van 6 t.m. 12 oktober Waarneming voor spoedgevallen: B. v.d. Esch, internist F. A. M. Arnold, internist Tel. 269126 TANDARTS ENGELKES AFWEZIG tot 11 oktober I Behandeling spoedgevallen via 1 Tel. 26.78.88. Tandarts J. B. Th. G. Schümmer AFWEZIG t/m woensdag 15 oktober a.s. Voor spoedgevallen nemen waar de tandartsen: P. J. v.d. Burg, Julianalaan 40, Tel. 26.59.96; A. T. Th. Overtveld, Tielman Oemstraat 7a, Tel. 26.80.38 uitsluitend op hun spreekuren. Theo Schoenmakers (22), woonachtig voorzitter van de jongerenraad van de het realiseren van een Verenigd Europa". „Daarom is er ook een bestuur van de jongerenraad dat bestaat uit vogels van diverse pluimage, zeven personen: drie mannen en vier vrouwen en politiek sterk verdeeld als het op binnenlandse politiek aankomt, maar wel allemaal voor een Verenigd Europa". Ziet Theo Schoenmakers, als overtuigd en jong Europeaan zijn ideaal snel naderbij komen? „Ik denk wel dat 1980 zal worden alles wat er eerder komt is meegenomen", zegt hij. R. M. v. H. op de Schiedamse Singel, Niemwe Europese Beweging. Meer dan 40 internationale merken Zenuwarts te Schiedam VAN 6-10 TOT 19-10 Waarneming telefoon 26.91.26 Gemeente Ziekenhuis ARTS Waarneming spreekuren: Dr. Pet, Tuinlaan 38; Dr. Santbrink, J. v. Zutphenstraat 2; Dr. Houthuysen, Marconistraat 93 Visites aanvragen vóór 9 uur; telefoon 20 66 I I vr. 3 t/m zo. 12 okt. - ahoy' - rotterdam In 1967 gaf kapelaan Chiel Schiebroek de aanzet tot oprichting van de jeugdvereniging „ELDOS" (Eerst leren dan spelen) en heeft nu de wens te kennen gegeven er een streep achter te zetten. Dat gebeurt op zondag, 12 oktober in het Jeugdcentrum aan de Dr. Schaepmansingel 1 en wel van 19.00 tot 2030 uur. Men haalt na de receptie nog even oude herinneringen op. Tenslotte is kapelaan Chiel Schiebroek aan een stuk door voorzitter geweest en wil men hem niet met lege handen laten vertrekken. U kunt daaraan uw medewerking verlenen door uw bijdrage te storten op gironummer 1507474 t.n.v. de penningmeester jeugdvereniging „Eldos" te Schiedam onder vermelding van: kado Chiel. De inzet van oom Chiel is niet voor niets geweest. Mede dank zij zijn voortreffelijke bestuurscapaciteiten en zijn innemende wijze om met mensen om te gaan, is „Eldos" eep bloeiende vereniging geworden. Een Verenging, waarvan de meeste leiding door hem is aangezocht. Denkt u daaraan als u uw girobiljet invult. BROERSVEST 93 - TEL. 267937 WJ M r m rmMm»MA*****0* De landelijke collecte voor de Nierstichting Nederland te houden op maandag 20 t/m zaterdag 25 oktober staat weer voor de deur. De collecte van 1974 was de vijfde, landelijke inzameling ten bate van dialysetransplantatie, patiëntenzorg en medisch wetenschappelijk onderzoek. Zij is gehouden in 580 gemeenten en heeft ca. ƒ.2.660.000,opgebracht. Exclusief de bank en giroakties ten bedrage van ƒ.315.000,Daarmede werd het op de begroting beraamde bedrag met ƒ.400.000, overschreden. Dit uitstekende eindresultaat werd bereikt door de enorme inzet van tienduizenden in den lande bij voorbereiding en uitvoering moet worden toegevoegd, dat deze toewijding ook dit jaar weer krachtige steun van pers, radio en televisie mocht ondervinden. Van alle kanten kwam medehulp, zodat dit eindresultaat bereikt kon worden. Is het wonder, dat men nu met de zesde nationale collecte voor de deur een evengroot, zij het niet groter resultaat verwacht? De Nierstichting Nederland stelde 1,1 miljoen gulden aan subsidies beschikbaar. Sinds haar oprichting noteerde zij subsidies tot een totaal bedrag van bijna 4 miljoen gulden. ENKELE CIJFERS Eén wegwerpnier kost ca. ƒ.90,Eén dialyse behandeling ca. ƒ.400,en één niertransplantatie kost ca. ƒ.45.000,—. Wordt men lid van de Vereniging tot Steun aan de Nierstichting Nederland (minimum contributie ƒ.10,per jaar), dan ontvangt men 4 maal per jaar het informatiebulletin, Dia. Voor tenminsteƒ.100,kunt u lid voor het leven worden. Deze folders zijn op aanvraag verkrijgbaar, evenals u mocht besluiten uw nieren na uw dood zo mogelijk voor transplantatie te laten gebruiken. Hiervoor kunt u een codocil invullen. Het adres hiervoor is: De Nierstichting Nederland, Ver. tot Steun aan de Nierstichting Nederland (landelijk) Vondelstraat 164 te Amsterdam, tel. 020-121343. Postgiro 88.000, Algemene Bank Nederland, Van Baerlestraat te Amsterdam. Het postgironummer van de Vereniging is 388.000, Amrobank, Van Baerlestraat 58-60, Amsterdam. Chronische niervergiftiging is lang een dodelijke ziekte geweest. Met andere woorden, iemand die er aan leed, was ten dode opgeschreven. Dankzij de kunstnier is daar gelukkig verandering in gekomen. De kunstnier, het woord zegt het al, vervangt onze nieren, wanneer die hun werk niet meer kunnen doen. De behandeling aan de kunstnier heet dialyse en zo'n behandeling moet twee, soms drie keer per week worden toegepast. Elke behandeling duurt 8 i 12 uur. De enige mogelijkheid om van de dialyse-behandeling af te komen is de niertransplantatie. Deze mogelijkheid heeft 2 voordelen. In de eerste plaats kan iemand na een geslaagde niertransplantatie weer leven als ieder gezond mens. En bovendien komt er een plaats vrij voor een nieuwe patiënt aan een kunstnier. Vele tientallen mensen per jaar, die in Nederland sterven aan een niervergiftiging, hadden in leven kunnen blijven als er voor hen een plaats aan een kunstnier zou zijn geweest. COLLECTANTEN De Nierstichting Nederland probeert samen met anderen op korte manier hun leven te redden. Men heeft in de afgelopen jaren al veel kunnen doen. Speciaal al door de collecte, die dit jaar van maandag 20 t/m 25 oktober a.s. gehouden wordt. Men kan zich voor Schiedam opgeven bij mevrouw V.d. Haspel-Hardeman, Roos 26 te Krimpen a.d. IJssel. Tel. 01807-18155. Het gironummer is 388.000, maar de leuze van het jaar is: geef met gulle hand aan de collectant. Meldt u zich als collectant(e) bij mevrouw V.d. Haspel, te Krimpen a.d.IJssel. Redt een leven. Men schrijft ons: „Vanmorgen om 9 uur was het zover. De telefoonketen in Schiedam voor bejaarden, invaliden en verder iedereen die wil deelnemen, is gestart door een aantal vrijwilligers. Misschien herinnert u het zich nog wel. Naar aanleiding van een bericht van Mieke in ons stadsblad over een bejaarde die na drie dagen dood werd aangetroffen in zijn huis, werd het initiatief genomen een telefonische keten tot stand te brengen. „Het begin was erg moeilijk" aldus de initiatiefnemers. „Na de eerste krantenberichten kwamen er meer aanmeldingen binnen van vrijwilligers en gelukkig niet alleen van dames, maar ook van heren dan van deelnemers. Er was een tweede persbericht voor nodig om meer aanmeldingen te krijgen. Dat het daarna nog een tijdje geduurd heeft voordat een en ander werd gerealiseerd is te wijten aan het feit, dat iedere deelnemer bezocht is, om nog eens duidelijk te maken waar het precies om gaat. Het aantal deelnemers is nog in ruime mate voor uitbreiding vatbaar. Behalve één telefoontje per dag zijn er geen kosten aan verbonden. Voorlopig zijn er voldoende vrijwilligers beschikbaar en wij zijn hen bijzonder dankbaar dat ze zich van het begin af aan zo enthousiast hebben getoond. Maar kijkt u niet vreemd op als binnenkort een oproep komt voor nieuwe vrijwilligers. Dat zou immers betekenen, dat het aantal deelnemers geweldig wordt uitgebreid. Verhinderen dat er een alleenstaande bejaarde of invalide iets overkomt kan niemand, maar we kunnen wel één keer per dag al is het maar telefonisch laten weten dat we er zijn, en dat zijn we toch op zTi minst aan onze medemens verplicht". Inlichtingen en aanmeldingen bij het Dienstencentrum „De Vier Molens", de heer P. van Mansum, telefoon: 705500". Mevrouw A. C. Lams-Koch, echtgenote Schiedamse burgemeester. BUSJES EN BESTELAUTO'S BOKËLWÈG 4 Schiedam, achter Station Telefoon 15.09.40 ii.1

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 3