laat mis een vergroting maken een kamera moet bij-de Jiand zijn! fotocollage twee filmzonnen zijn het mooist ■gT1* i Goed, er zijn filmkamera's met de aanduiding XL, wat betekent: existing light of „bij bestaand licht"' En er zijn hooggevoelige films, die ook binnenshuis nog goede resultaten opleveren. Het is allemaal waar. Maar elke smalfilmer komt toch eens tot de ontdek king, dat een maximaal resultaat niet in elke situatie bereikt kan worden zonder hulplicht. En dan brengt de filmzon uitkomst. In dit artikel vinden amateur filmers enkele behartigenswaardige wenken over het toepassen van kunstlicht bij het filmen. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 38 - WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 U hebt deze zomer fijn veel foto's gemaakt. Van de vakan tie of van een dagje uit. Als de zon schijnt, dan krijgen veel mensen de zogenaamde kame ra-kriebel. Dan willen ze foto graferen; want zonnige foto's, dat is het doel waar velen van ons - terecht - naar streven. En we hebben deze zomer alle kansen gehad om veel van die zonnige foto's te maken. Een zeer geslaagde plaat Nu zal het u waarschijnlijk net zo vergaan als de meeste men sen. Die maken veel goede, maar gewone foto's. En een paar foto's, die niet erg ge slaagd zijn en dat komt dan meestal door een onjuiste be lichting. Maar bij de kollektie zitten ook enkele uitschieters, die u met meer dan normale aandacht bekijkt. Goed van kleur en opbouw of erg leuk getroffen, precies op hët goede moment. Kijk, daar zit nu een foto bij, die het waard is om vergroot te Worden. Hoe gaat dat? Heel eenvoudig: wie een foto wil laten vergroten zoekt het bij de foto behorende negatief op. Akkoord, maar dat is nog niet alles. Want nu u die foto laat vergroten, hebt u de kans om er meteen iets bijzonders van te maken. U pakt vier pa piertjes en die schuift u zo over de afdruk van de foto, dat u precies dat deel uit de foto haalt, dat het mooiste is. Soms zult een stuk voorgrond laten vervallen. Soms is het een sto rend element op de achter grond. Bijna altijd wordt de foto er sterker van als u op de ze wijze de minder geslaagde gedeelten weg laat vallen. Tot een maximum Nu mag u dat weg laten vallen niet onbeperkt doen. Want af hankelijk van de scherpte van het negatief kan een beeld een aantal keren vergroot worden. Als u bij wijze van spreken 'n gedeelte van 2 x 2 cm zou la ten uitvergroten tot 20 x 20 cm, dan zullen er waarschijn lijk problemen ontstaan door dat door die tienvoudige uit vergroting de foto straks on scherp wordt. Want u moet bedenken, dat het negatief, vooral dat van kassette-kame- ra's, weer een stuk kleiner is dan de afdruk, die u nu in han den hebt. Uw fotovakman, bij wie u alle informatie kunt krij gen ook over de maten en prij zen, zal u trouwens zeker kun nen vertellen of dat, wat u graag wilt, ook bereikbaar is. De vergroting is klaar En u zult verrast zijn van het resultaat, want zo'n grote kleu renfoto is vaak werkelijk een juweeltje. Dan is de vraag: wat doet u er mee? U kunt hem plakken op een ereplaats in het foto-album. U kunt hem verwerken in uw fotojaarboek. U kunt hem (laten) plakken op spaanplaat of in een lijstje. U kunt 'm ook kado geven aan uw man. Of aan de groot ouders als de kinderen op de foto staan. Of aan vrienden bijv. als een herinnering aan een hoogtijdag in hun leven, waarvan u een foto hebt ge maakt. Want geloof ons: een foto is vaak mooi. Maar een vergroting van een foto is iets, waar je dikwijls en met veel plezier naar zult kijken omdat- ie nóg mooier is dan de foto van het gewone formaat. Dat kunt u tweeledig opvatten. Bij-de-hand dat is: vlug reage rend, een tikje vrijpostig. Dat mag uw fotokamera best zijn om zo het dagelijkse leven om u heen vast te leggen. Maar uw kamera moet dan ook bij de hand zijn, dat is: niet ergens weggestopt in een kast of in een koffer. Direkt voor 't grij pen. En voorzien van een filmpje. Opdat u later niet denkt: jammer, dat ik dat mo ment net heb gemist omdat mijn kamera niet zo gauw be schikbaar en schietklaar was. Neem nu de herfst, die na een uitbundige zomer het nu dui delijk begint te winnen. Zo'n bos met najaarskleuren is een heel mooi fotomodel, dat u waarschijnlijk graag eens in kleurenfoto's of -dia's zou wil len vangen. Dat kan en voor wie dat doet, zijn hier wat praktische tips. van de hond, die zijn hart op haalt in het bos. Of van de fa milie, die aan het wandelen is met een mooi stukje bos op de achtergrond. Want als u later die foto's of dia's weer eens be kijkt, dan zult u die mooie plaatjes erg waarderen, maar toch met het meeste plezier kij ken naar de mensen, die dat mooie stukje bos tot een per soonlijke herinnering hebben gemaakt, een stukje uit uw eigen leven. Dit is een uitvergroting van de foto hiernaast. Dus van 'n deel van het negatief. In bijgaand artikel wordt verteld hoe u een vergroting of uitvergroting kunt laten maken. Bij deze foto zijn bepaalde, niet zo be langrijke delen weggelaten. Ook aktiefoto's Meestal stellen we ons veel voor van een bosgezicht mooie kleuren waar de zon op speelt de ruimte de sfeer, die heel apart is. Dat is ook zo, maar maak naast die sfeervolle foto's toch ook een paar aktiefoto's. Van kinderen, die met de bladeren spelen. Of Een tegenlicht-opname in het bos. De mensen zijn kontouren geworden en nauwelijks her kenbaar. Maar dat geeft niet, want het gaat om het kontrast tussen licht en donker. O Profiteer van tegenlicht Daar zijn veel mensen wat bang voor alsof een tegen- licht-foto erg moeilijk is te ma ken. Niks van waar. Het enige, waaraan u moet denken is: laat de lichtbron (dat is buiten meestal de zon) niet in uw lens schijnen, want dan is er niets meer te zien. U kunt dat voor komen door bijvoorbeeld met uw kamera in de schaduw van een boom te gaan staan en vanaf dat punt te fotograferen. Verder is een zonnekapje (als dat op uw kamera past) wel aan te bevelen. U hoeft ook niet bang te zijn dat de foto te donker wordt, want meestal maakt juist dat kontrast-effekt (voorkant wat te donker met een lichtkrans door het tegen licht) de foto zo geslaagd. En het grappige is, dat ook al ziet u de gezichten niet, u de men sen door hun houding toch wel zult herkennen. Daarom is ons advies: belicht bij tegenlicht- opnamen aan de krappe kant. (V1 een bladzij vol wetenswaardigheden en tips over fotograferen en filmen Ontwikkelcentrales van foto's kennen elk jaar twee pieken. Dat is de vakantietijd, waarin per dag soms tienduizenden kleurenfilmrolletjes binnen ko men en worden verwerkt. En de november/decembermaand, waarin voor de feestdagen als geschenk duizenden vergrotin gen in kleur moeten worden gemaakt. En niet tc vergeten de elk jaar groeiende series kleurenfoto-wenskaarten. Een nieuw artikel Hij is nog tamelijk nieuw, die fotowenskaart. Veel mensen worden langzamerhand beu van al die zoete onpersoonlij ke voorgedrukte kerst- en nieuwjaarswenskaarten, die ook elk jaar duurder worden en waarbij het kan gebeuren, dat je een kaart ontvangt van vrienden, die je de vorige dag Maak speciaal voor de feestdagen NU al uw eigen kleurenfoto, die straks als wenskaart een zeer persoonlijke indruk zal maken op de ontvanger. Dat is het advies, dat u wordt gegeven in bij gaand artikel. Hier is zo'n fotovoorbeeld van een originele kaartwat kerstballen zorgen voor een kerstsfeer, een verfrom meld ,,1975" wijst op het jaar, dat voorbijging en de kinderen werken samen aan een nieuw jaar, dat er op dit moment nog schoon" uitziet. Is maar een idee, waar uzelf vast een variant op kunt bedenken als u uw eigen fotowenskaart gaat maken en een aantal af drukken.laat maken via uw fotohandelaar. juist dezelfde kaart hebt toe gestuurd. Dan is een eigen, persoonlijke fotowenskaart 'n veel origineler idee. Het valt daarbij op dat juist die per soonlijke kaarten worden be waard, terwijl andere wens kaarten in het prille begin van een nieuw jaar de trieste reis maken naar de prullebak. Hoe gaat dat? Stel. u hebt van 't jaar een erg leuk geslaagde foto gemaakt van de kinderen. Of van uw huisdier. Of van uw huis. Of van het hele gezin. Zo'n foto wordt dan de overbrenger van uw wens. want uw fotohande laar kan er voor zorgen, dat u een door u vast te stellen aan tal van deze foto's ontvangt, die zijn afgedrukt op een wens kaart. Dus kant-en-klaar, maar toch zeer persoonlijk en uniek. Negatief nodig Er is natuurlijk wel een nega tief nodig van de foto, waar het om gaat. En verder moet u met de bestelling van die 25 of 50 of misschien wel 100 wenskaarten ook niet net op de 22e december binnen ko men rennen, want natuurlijk is er enige tijd nodig om zoiets goed verzorgd voor u klaar te maken. Waarmee we maar willen zeggen: ga eens tijdig met uw fotohandelaar praten en informeer naar de prijs. En misschien is het leuk om spe ciaal voor dit doel een foto te maken. In elk geval is zeker, dat u met zo'n eigen fotowens kaart een erg opvallende en zeer persoonlijke groet over brengt aan familie en vrienden in de donkerste dagen van het jaar, die dichterbij zijn dan u nu misschien denkt. Een bos in de herfst is een mooi fotomodel en u kunt er sfeer volle plaatjes in maken. Maar vergeet ook de aktie-foto's niet. zo is het advies in dit artikel. O DE IDEALE BELICHTING BIJ SMALFILMEN BINNENSHUIS witte muur of dat plafond er niet, dan kan een groot vel wit papier ook goede diensten be wijzen. Erg kostbaar? We kunnen ons voorstellen, dat die vraag bij u opkomt. Maar dan is het goed te weten, dat er filmzonnen zijn in prijs klassen vanaf zo'n 60 a 70 gulden. En dat de brandtijd van een lamp ongeveer 15 uur is, wat wil zeggen, dat u met één stel lampen zo'n 250 filmpjes van 3 minuten kunt maken. Dat is dus een inves tering van zeg 150,ofte wel 60 ct. per filmpje. Daarna kost een nieuwe lamp rond 30,zodat de_ lampkosten na de eerste aanschaf nauwe lijks meer van invloed zijn. En om maar meteen met de deur in huis te vallen: wie filmt met één filmzon haalt veel licht in huis, maar wie het doet met twee lampen heeft de ideale filmverlichting. Eén lamp geeft namelijk wel een grote en voldoende hoeveel heid licht tot redelijke afstand, maar geeft ook schaduwen. Soms zijn die niet storend, ze ker niet als ook de achter grond een donkere kleur heeft. Maar in andere omstandighe den kunnen die donkere slag schaduwen het goede effekt verstoren en dan zoekt de fil mer naar een betere oplossing. Pje is: een tweede lamp Want die tweede lamp krijgt een plaats, die het mogelijk maakt ook de achtergrond goed uit te lichten. Om dan geen felle lichte plek te ver krijgen, wordt die lamp „indi- rekt" afgesteld, dus schijnend op een witte muur of een wit plafond, waardoor het weer kaatste licht voor een goede lichtverdeling zorgt. En ook hier geldt, n. t als bij de flits van de fotograaf, dat het weer kaatsende oppervlak wit of bij na wit moet zijn, want anders krijgt de film een kleurzweem door dat gekleurde licht. Is die Fhtnen binnenshuis geeft betere resultaten als er een filmzon wordt gebruikt. Toch kan dat, vooral bij een lichte muur.-pro blemen geven door slagschaduwen, zoals ook deze foto laat zien. De oplossing is: een tweede filmzon, die voor indirekte verlichting zorgt. Enkele tips Zorg, dat u een paar goede verlengsnoeren hebt om bij het filmen een grotere bewe gelijkheid te hebben. En ge bruik bij voorkeur de z.g. aangespoten rubberen kon- taktstoppen, daar andere stoppen nogal eens stuk ge trapt worden. Kijk of uw filmzon een in gebouwde netschakelaar heeft (voor het aan- en uit schakelen van de lamp) en of er een smeltveiligheid in is verwerkt, u weet wel: een. zekering. overschrijd de maximaal toegestane brandtijd van de filmzon niet (deze is ver meld op de gebruiksaanwij zing of op de filmzon zelf). Meestal is deze drie minu ten om oververhitting te voorkomen. Leg - en dat is ons laatste advies - de filmzon na ge bruik niet zonder meer neer op een brandbaar opper vlak. want de hitte kan dan dc ondergrond doen smel ten of zelfs brand veroor zaken. Laat de lamp eerst afkoelen en leg hem dan weg met de open kant van dc reflektor naar boven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 38