Besluiten van gemeenteraad Automatisering van bevolkings administratie uitgesteld Openbare vergaderingen Poldervaart in bemalingsplan VERGADERING VAN 27 OKTOBER: - t Herfst TUBEROV A-ONDERZOEK VOOR MANNEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar fcmmastraat 1 - tel. 26 05 00 De gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van 27 oktober na uitvoerige discussie uiteindelijk besloten om het belangrijke voorstel om over te gaan tot de automatisering van de bevolkingsadministratie, waarvoor een krediet van 7.429,500 is aangevraagd, aan te houden en in een van de volgende raadsvergadering weer aan de orde te stellen. Het feit dat ook nadat de bevolkingsgegevens in gevoerd zouden zijn in de computerbanden van het Rekencentrum te Rotterdam, vooriopig de persoonskaarten in de bakken van de secretarieafdeling Burgerzaken gehandhaafd zullen moeten blijven tot ook landelijk de bevolkingsadministratie is doorgevoerd, heeft daarbij een rol gespeeld, uit oogpunt van de bescherming van de privacy. Evenals de kosten van de overschakeling overigens. Ook over de benoeming van raadsleden in de stichtingsraad van de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam heeft de raad geen overeenstemming kunnen bereiken, zodat dit punt eveneens is aangehouden. De gemeenteraad heeft wel de goekeuring gegeven aan een aantal voorstellen van B en W, waarbij kredieten zijn aangevraagd. Zo is een aanvullend krediet verleend van f.645.000,— voor het bouwrijp maken en afwerken van de resterende twee percelen in Nieuwland-Oost, waar dit nog niet is gebeurd. Het gaat om stukken grond aan de 's- Gravelandseweg en aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Bovendien zullen in verband met de komende bebouwing van kantoren met woningen op het terrein aan de s- Gravelandseweg, de aanwezige hoogspanningskabels en gas- en waterleidingen naar de Branderij Hollandia verlengd moeten worden. De centrale typekamer van de gemeentesecretarie zal een tekstverwerkingsapparaat krijgen, zodat efficiënter gewerkt kan worden. Daarvoor is een krediet van f.24.500,- beschikbaar ge steld In de afgelopen 20 jaar zijn de kosten van een brief 3 x maal zo hoog geworden, doch de produktiviteit is gelijk gebleven. Het magnetische geheugen van het apparaat nu kan een aanzienlijke hoeveelheid routinewerk, als het typen van formulieren, standaard teksten, maar ook het herhalen van gedeeltelijk mislukte pagina's, van de typiste overnemen en werkt veel sneller. Er wordt aan gedacht de typekamer om te vormen tot een tekstverwerkingscentrum, doch dit proces zal geleidelijk moeten verlopen, daarom wordt begonnen met één apparaat. De G.G. en G.D. heeft eerder een nieuwe ziekenwagen toegewezen gekregen ter vervanging van een oude. De direkteur wil daarin hartbewakingsapparatuur hebben, zodat alle Schiedamse ziekenwagens voorzien zullen zijn van dergelijke apparatuur. De kosten zijn geraamd op f .17.400,— B en W vinden het gewenst om 58 woningen aan de Mariastraat aan te kopen, gelegen in een tot „rehabilitatiegebied" aangewezen deel van de gemeente. De kwaliteit van de woningen varieert van matig tot zeer slecht. In afwachting van de toekomstige rehabilitatieplannen moeten van deze woningen de technische gebreken verbeterd worden, zodat ze nog 10 jaar kunnen worden gebruikt. Met de aankoop is een totaal bedrag van f.580.000,— gemoeid. Verwacht wordt dat de gemeente voor 56% of f .324.000, subsidie zal krijgen, terwijl de gemeente zelf een bijdrage moet leveren van 14% of f.81.000, Gezocht wordt naar ruimere subsidie-mogelijkheden. SPORT Voor bet aanbrengen van een nieuwe afrastering tussen de velden van D.H.S. en D.R.Z. in het sportcomplex aan de Schiedamseweg is een krediet verleend van 7.12.500, De bestaande afrastering is slecht en bovendien is een deel verwijderd voor de aanleg van de nieuwe iionk bal velden. Dit maakt dat toeschouwers zonder te betalen via het D.R.Z.-terrein naar de wedstrijden van D.H.S. kunnen kijken; bovendien maakt de jeugd de tribunes en de lichtinstallaties tot speelterrein. In het sportpark Harga bestaat behoefte aan training outillage specraal voor keepers, waar de diverse verenigingen gebruik van kunnen Na de verlengde zomer is de herfst nu toch gekomen. Zelfs in de stad is dat aan de natuur goed te merken. In onze parken en plantsoenen hebben de bomen en heesters zich in veelkleurige dos gestoken die, als de zon schijnt, opvlamt in geel en goud en rood en bruin, getemperd door sluiers van de mist. Het weemoedige afscheid van de zomer, de aankondiging van de kille kale winter. gaan maken. De kosten van zo'n „keepers- bak" worden geraamd op f.3.500, ONDERWIJS Voor het onderwijs zijn ook enkele kredieten aangevraagd en toegewezen. De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Kethel krijgt de gevraagde medewerking voor het herstellen van de schade die door onbekenden is aangericht aan de betegeling rondom het schoolgebouw van de Dokter van der Kuy- kleuterschool aan het Bachplein 581. 13 m2 betegeling (ongeveer 150 tegels) zijn verdwenen. Omdat er spoed bij was is de aangerichte schade reeds hersteld. In de openbare kleuterschool ,,Het Stokpaardje" zullen vijf verouderde kleuterclosets vervangen worden, die niet meer te herstellen zijn; de kosten worden geraamd op f.725, De openbare kleuterschool ,,'t Floddertje" beschikte in het gebouw aan de Churchillweg 50 niet over een eigen speellokaal. Nu de school verplaatst wordt naar het Faassenplein, komt er wel een speellokaal beschikbaar voor het geven van kleutergymnastiek. Daarvoor moet het materiaal aangeschaft worden en dat komt op f.4.912, BOUW Het gemeente-archief zal in de tweede helft van november verhuizen naar het voormalige pand van de dienst Gemeentewerken aan de Korte Haven 33 dat tot archiefgebouw is verbouwd. Voor de verhuizing, de aanschaf van meer meubilair, de aanleg van telefoon en voor enkele bouwkundige voorzieningen is een bedrag van 7.99.000,— nodig. Van de verbouwing van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat is in mei j.i. de derde fase voltooid. Het werk is duurder uitgevallen dan geraamd, onder andere ook doordat tijdens het werk ernstige gebreken aan de constructie zijn ontdekt, waarvoor voorzieningen getroffen moesten worden. De Raad heeft nu een aanvullend krediet van f .10.350, toegekend. Ook voor de eerste fase in de bouw van de nieuwe brandweerkazerne is een aanvullend krediet verstrekt van f 96.777,— aangezien de bouwkosten hoger zijn uitgevallen dan geraamd. Zo moest de garage voorzien worden van een paalfundering en kon niet volstaan worden met de geplande fundering op staal. Bij archeologische werkzaamheden daar in de buurt is namelijk gebleken dat de grond op een meter onder het maaiveld erg slecht is. COMMISSIES Bij de nieuwe Algemene Commissie verordening, die op 1 juli j.l. in werking is getreden, is het aantal commissies drastisch verminderd om zo de eenvoud en de doorzichtigheid van de organisatie te bevorderen. De Raad heeft nu ook officieel de Commissie voor Verkeer en Vervoer opgeheven. De behandeling van verkeers en vervoerszaken geschiedt nu in de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening. De vertegenwoordigers van Veilig Verkeer Nederland en van de Ned. Ver. Bescherming Voetgangers kunnen echter in de openbare vergaderingen blijven reageren op de voorstellen. Ook de Sociale Adviescommissie is nu opgeheven. Voor de begeleiding van de sociale raadsman is een afzonderlijke commissie gevormd, waarin de Raad nu vertegenwoordigers van bewoners- en wijkverenigingen als leden heeft benoemd. Dit zijn voor Oost de heer H. van Vliet, voor Nieuwland de heer J. H. Bernard, voor West D. van Vooren, voor Zuid, mevrouw C. Tullings-van Ostende en voor Noord de heer H. F. W. de Haan. Overigens is nu de Algemene Commissie door de Raad op drie punten gewijzigd. Het belangrijkste is dat de mogelijkheid is geschapen om het gebruikelijke vragen- halfuurtje voor het publiek niet alleen meer aan het eind van de bijeenkomst kan worden gehouden, maar ook aan het begin. De commissie-voorzitter kan bepalen wat het beste uitkomt. Het presentiegeld voor het bijwonen van de commissievergaderingen is verhoogd tot f.67,50 per lid per vergadering. Voor de leden van de Welstandscommissie is de honering verhoogd overeenkomstig de tarieven van de B.N.A. De stichting Tuberova, die ook in Schiedam om de twee jaar het bevolkingsonderzoek op ziekten van de borstorganen verricht, heeft zich bereid verklaard om tussentijds in februari of maart 1976 een onderzoek te verzorgen, in het bijzonder gericht op de mannen van boven de 40 jaar. Hiermee kan worden bereikt dat longkanker in een vroeg stadium kan worden opgespoord zodat ook snel met de geneeskundige behandeling kan worden begonnen. Jn de komende twee weken zal weer een aantal commissies in het openbaar vergaderen. Zo komt de Commissie voor Financiën en Economische Zaken vanavond, woensdag 5 november, in vergadering bijeen in de benedenzaal van het Stadskantoor, waarbij een deel van de vergadering openbaar is, beginnende om 20.00 uur. Behandeld zullen worden de herziening per 1 januari 1976 van de elektriciteits- en de aardgas-tarieven en een kredietverlening voor de kosten van kraakpanden. Het publiek krijgt daarna gelegenheid voor het stellen van vragen. De Commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid vergadert op donderdag 6 november om 20.00 uur in de kantine van de Bedrijfsgemeenschap Schiemond aan de Vijgensteeg 2. Op de agenda.staat o.m. de bespreking van de integratie van de G.G. en, G.D.-diensten; een krediet voor de aanschaf van medicijnen door de G.G. en G.D.; een bijdrage aan de Nederlandse Stichting Geluidshinder; het rapport-Martens inzake de regionale samenwerking sociale werkvoorziening en de uitbreiding van de onderkomens van de afdeling buitenobjecten van de sociale werkvoorziening. De Commissie voor de V.R.O.M.- en Havendienst komt bijeen op woensdag 12 november in de benedenzaal van het Stadskantoor. Op de agenda staat o.m. de behandeling van de notulen van de Medezeggenschapscommissie van de VROM-dienst; de jaarverslagen van de Havendienst en van de VROM-dienst over 1974; de objectenlijst van de VROM-dienst en de verhoging van de tarieven van diverse rechten die door zowel de VROM-dienst als de Havendienst worden geheven. Aan het slot is er een vragenhalfuurtje voor het publiek. Op het vergader-schema staan verder de volgende openbare vergaderingen. De Welstandscommissie komt bijeen op vrijdag 7 november in de benedenzaal van het Stadskantoor; het openbare gedeelte begint om 16.00 uur. De commissie voor Vorming en Recreatie heeft een openbare vergadering vastgesteld voor dinsdag 11 november. De commissie voor Communicatie, Wijk- en Jeugdzaken vergadert op donderdag 12 november. De commissie voor de Ruimtelijke Ordening heeft de vergaderingen op maandag 17 november en op woensdag 19 november. De commissie voor Financiën en Economische Zaken houdt de tweede openbare vergadering op woensdag 19 november, waarbij o.m. aan de orde zal komen de agenda voor de Gemeenteraadsvergadering van maandag 24 november, voor wat betreft de financiële aspekten van de voorstellen. Uit de statistieken blijkt dat deze ziekte aanmerkelijk vaker voorkomt bij mannen dan bij vrouwen en dan nog vooral in de leeftijd van boven de 40 jaar. Voor het komende onderzoek komt dan ook vooral deze groep in aanmerking, wat inhoudt dat zij door Tuberova, met medewerking van de afd. Burgerzaken, speciaal opgeroepen zullen worden op de gebruikelijke wijze. Ook anderen, vrouwen en jongere mannen, zullen zich kunnen laten onderzoeken, maar zij ontvangen geen oproep. De ervaring leert dat 75% gehoor geeft aan de oproep en dat maakt dat ca. 8500 mannen onderzocht zullen worden. Aan hen zal een vrijwillige bijdrage van f.3,— worden gevraagd, maar dan blijft er voor de gemeente nog een te dekken tekort over van f.7.000, Daarvoor heeft de raad een krediet verleend. Na de opheffing van de Poldervaart in 1968 is de gemeente begonnen met de uitvoering van het nieuwe z.g. Polderbemalingsplan. Met de opheffing wordt bedoeld dat de Poldervaart de functie als boezemwater heeft verloren, maar het water als zodanig zal niet gedempt worden, op enkele gedeelten na zoals bij de Sportparkbrug en de Blauwe Brug (die overigens binnenkort zal verdwijnen). Er wordt naar gestreefd om het karakter van de Poldervaart te handhaven, zonodig met een lager water-niveau, zoals in het Pr. Beatrixpark is geschiedt. De verloren functie als ontwateringskanaal voor de aangrenzende polders wordt nu overgenomen door een nieuw systeem van bemaling, het genoemde polderbemalingsplan. Voor de uitvoering van dit plan, waarvan overigens nog een groot deel moet geschieden, zijn in de loop der jaren door de raad kredieten verleend tot een totaal bedrag van f.12.522.000, Nu in de komende maanden de rest van het werk uitgevoerd zal worden, o.a. met de bouw van een gemaal in het industriegebied, heeft de raad een aanvullend krediet verleend van f.2.737.000, Ook dit bedrag zal niet toereikend zijn, maar dat zien we later dan wel. In aansluiting hiermee zullen ook een paar bijkomende werken uitgevoerd worden en daarvoor is dan weer een krediet van f.1.370.000, verleend. Het gaat om de bouw van een voetbrug over de Poldervaart ter hoogte van Kethel-Oost; het aanpassen van het gebied bij Spieringshoek aan de polderbemaling; het afwerken van het gebied tussen de Blauwe Brug en de z.g. spleetstuw ter hoogt van de Sportlaan en daarbij de verdere aankleding van de groengebieden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 12