IN GESPREK MET: Warme bakker Wim van der Krogt Autogordel spring ft automatisch los na botsing NIVON Schiedam Orgelconcert in Grote Kerk Ruilbeurs Donder FILMAVOND rvZ" (een politieke thriller) 27 november NEDERLANDSE UITVINDING GROTE VEILING TE SCHIEDAM Kerst- klaverjassen en bloemschikken sekretariaat: Damlaan 242, telefoon 70 84 86. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 52 - WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 f 1 ö/n \i CmI< (Ia -37 Volgend jaar is de 63-jarige warme bakker Wim van der Krogt uit het Broersveld 149 maar liefst 50 jaar „in het rak". Een vak van vader op zoon, want reeds op school wist hjj, dat hij later by vader in de bakkerij zoo komen. Vader, die 75 jaar geleden het gloednieuwe pand ic het Broersveld betrok met zijn broer A. van der Krogt, die later overleed. Tevoret s men heel bescheiden op de Achterweg begonnen, maar men wilde meer ruimte. Wim van der Krogt stam! uit een gezin met 11 kinderen. Vier jongens en zeven meisjes. Hij was de jongste van de jongens, maar alle vier kozen het vak van vader. Om later hun eigen weg te gaan. Wim bleef bij vader en volgde hem in 1926 op. Zette zijn schouders onder de zakken meel en bakte naar hartelust. In de winkel hielp zijn vrouw en zij zou dit 35 jaar blijven doen. Nu wonen ze allang niet meer boven de zaak, maar hebben nu de ruimte aan de 's Gravelandseweg. De kinderen zijn allemaal getrouwd (4) en ze hebben het nu rustig. Al komen die kinderen met de 7 kleinkinderen natuurlijk graag op bezoek. JOS EN DRE EMMEN Ze kregen, zoals reeds gezegd, vier kinderen. Eén zoon en drie dochters. De zoon kent alle kneepjes van het bakkersvak, maar vond de tijd te riskant en werd tekenaar. Dochter los was het, die graag in de zaak kwam. Zij leerde Dré Emmen, een broodbakker uit Tilburg kennen en zij vonden elkaar. Er was dus een opvolger voor de toekomst. Dré kan het reuze goed met zijn schoonvader vinden en de tijd van elke morgen om 3 uur opstaan om in de bakkerij aanwezig te zijn, behoort voor Wim van der Krogt allang tot het verleden. Dat heeft Dré van hem overgenomen. Hetgeen nu ook weer niet zeggen wil, dat hij thuis achter de gordijnen zit. Verre van dat zelfs. Hij staat zijn mannetje nog. Daarvoor heeft hij altijd veel te hard moeten werken. Hij begon tenslotte ln een moeliyke tijd. Er was veel werkeloosheid en armoe. In het Broersveld waren maar liefst 10 bakkers. Hij is de enige, die daar nog van over b. DUITSLAND Wim van der Krogt b een bescheiden man. Praat niet graag over zichzelf. Ook niet over de tijd, dat hy in de oorlog in Duitsland zat. De oven zes maanden „kond" was en hy het, net als iedereen, niet gemakkelijk had. Maar hij kwam terug na die oorlogsjaren. Er was niets en je moest weer helemaal opnieuw beginnen. Hij maakte lange dagen en het gebeurde vaak, dat hij vrijdagochtend begon en dan pas op zaterdagavond om half acht van zijn carrier afstapte. De oven werd met takkebossen gestookt en met sinaasappelkisten van Jilles de Boom, u allen welbekend. De oudste dochter van Jos en Dré, Susan van drieënhalf (ze heeft nog een zusje van een paar weken) kijkt als volmaakte bakkersdochter graag naar de oven. Maar ook een kleinzoon Martijn van der Krogt (8) die alle belangstelling voor de bakkerij heeft. KRAKELINGEN Veel bekendheid verwierf Wim van der Krogt met het bakken van krakelingen. In geheel Schiedam bekend. Vroeger was hij alleen een broodbakker. Later kwam het banket erbij. Het bakken van speculaas, boterletters, kerstkrans, suikerbeesten, figuurtjes van marsepein en chocolade enz. Brood nu in wel 50 soorten. Als „warme bakker" in Broersveld staat hij hoog aangeschreven. Toen zijn schoonzoon pas in de zaak kwam, hebben ze allerlei ouderwetse toestanden gebakken. Dat kost nu teveel tijd, al blijft er genoeg over om met iets bijzonders voor den dag te komen. Als mijn gastheer mij de gemoderniseerde winkel en bakkerij laat zien, liggen er juist verrukkelijk appelbollen op de plaat. Heeft u die van hun al eens in de grote zaal van „Irene", Nieuwe Haven 1S6. vertoning van de film: van Gravas, hoofdrolspelers: Yves Montant en Jean Louis- Trintigant. Muziek: Mikas Theodoratis. Aanvang 8 uur Entree f geproefd? De moeite waard. Mocht hij dan vroeger bekend zijn geweest door zijn krakelingen, tegenwoordig geldt dit voor het molenbrood. Daar heeft men overal vaste klanten voor. LID ECHTE BAKKERSGILDE Vijfjaar geleden b Wim van der Krogt toegetreden als lid van het Echte Bakkersgilde. Bij dat Gilde mogen alleen bakkers aangesloten zijn, wier broodkwaliteit met korst en schouders uitsteekt boven bet brood van „zomaar" een bakker. Hij is daar vanzelfsprekend erg trots op, deze warme bakker. Al laat hij dat beslist niet merken. Hij stelde het destijds er op prijs, dat de bedrijfsschool van Wilton-Fijenoord een tentoonstelling organiseerde met als onderwerp: „Wat is een echte bakker?" Wim van der Krogt heeft toen op al die gestelde vragen een antwoord gegeven en iets verteld over het bakkersleven. KRENTENBROOD BOTERKOEK ■,*w De winkeliers van het Broersveld hebben maandagavond voor een spectaculaire her-opening gezorgd. Ze zijn er trots op, dat Wim van der Krogt (fit allemaal bereikt heeft. Dat hij dikwijb verbeterinqm ln al de jaren heeft aangebracht in zijn pand. Dat vroeger een hofje was, maar door zijn vader en zijn oom tegen de grond werd gesmeten. Het is niet altijd koek en ei geweest. Hij heeft ervoor moeten vechten, om dit allemaal te bereiken. Maar nu kan hij met een dankbaar hart hierop terugzien. Een goed draaiende bakkerij- en banketbakkerij aan jonge handen overdragen. Een tevreden mens zo aan de vooravond van zijn zaak, die hij met Dré Emmen nog groter brengt. Vandaar dat men op zaterdagmorgen altijd in de rij staat. Dat het op marktdag altijd druk is. Al zijn zwoegen is niet voor niets geweest. Bakker Wim van der Krogt heeft zich een goede naam in het Broersveld en omgeving verworven. Gistermorgen is de gemoderniseerde winkel op nummer 149 voor het publiek opengesteld. Een zaak omlijst met de allermooiste bloemstukjes. Als klant kunt u in deze feestweek tot zaterdag, 22 november bij aankoop van vijf gulden aan boodschappen voor slechts vijf losse centen een gulle plak amandelspeculaas krijgen. Verder een half krentebrood voor .1,25 en een goudgele boterkoek voor .1,80. Let u op de speciale etalage door dochter Jos gemaakt? Als laatste vraag aan Wim van der Krogt: of hij nog hobbys heeft? Dat blijken dan vissen en tuinieren te zijn. Verder rookt hij graag een sigaartje en versmaadt hij geen eigen gebak bij de koffie. Over 2 jaar, als hy de pensioen rechtigde leeftijd bereikt heeft, gaat hij het rustiger aan doen. Dan komt er inderdaad met tijd voor dat lapje grond in Kethel, waarop de caravan staat. Maar op het ogenblik brengt hy nog graag zijn uren in de bakkerij door. Een bakkerij waaruit de heerlijkste dingen aangereikt worden naast het voortreffelijke brood in wel 50 soorten. M.W. ËillllllllMIIIIIHIIIIIIIMIIIflIMMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIimillllllHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIfilli Op donderdagavond 20 november a.s. aanvang 19.00 uur zal in ge bouw „Arcade", Lange Haven 71 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. gerechtsdeurwaarder G. J. Es te Rotterdam een partij goederen publiek contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe antieke hanglampen 6- en 12-delige cassettes zilveren ser viezen platenspelers oude lampen commodes w.o. wortel noten en eiken stereo apparatuur cassette recorders Breton se klokken draagbare radio's wandornamenten dekenkisten lade- en hoekkasten bijzet- en telefoontafeftjes gouden sieraden w.o. dames- en herenhorloges perzische kleden en lopers gebruikte kleuren t.v.'s. Een Nederlandse vinding maakt het mogeiyk dat circa 10 seconden na een botsing de antogrodel automatisch losgaat. Het apparaat, de Laas Noodontslulting wordt gemonteerd tussen de normaal te gebruiken autogordel en de bodemplaat van een auto. Speciale voorzieningen zfjn getroffen voor kettingbotsingen. Pas 10 seconden na de laatste botsing ontkoppelt de autogordel zich; onbeveiligd In een kettingbotsing zitten Is dus niet mogeiyk. Als een inzittende bewusteloos is, is het van groot belang dat de gordel juist gesloten biyft, bijvoorbeeld als de auto ln het water terecht is gekomen. Zolang er een druk van één kilo op de gordel (en dus op de Lass Noodontslulting) wordt uitgeoefend, biyft de gordel gesloten. Als de druk wordt opgeheven (bijvoorbeeld door hulp van buitenaf) ontsluit de noodontslulting zich binnen eenduizendste seconde. De Lass Noodontslulting werkt pas bij een druk van 60 kilo (vergelijkbaar met een botsing van 5 kilometer per uur tegen een stilstaand voorwerp). Bij noodstops wordt deze druk niet bereikt, zodat de autogordel dan gesloten blijft. Uit consumentenreacties blijkt dat de Lass Noodontsluiting het gebruik van de autogordel bevordert, omdat men nu het gevoel van belemmering kwijtraakt. De Lass Noodontsluiting kan gemonteerd worden in circa 70% van de in Nederland rijdende auto's. Het apparaat is verkrijgbaar bij garagebedrijven en kost ƒ.78,50 per stuk, incl. BTW. E en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden ver- kocht onder volle garantie. 1 gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.00 uur. E Voor handelaren en partikulieren bestaat de gelegenheid tot het inbren- E gen van goederen tot 17.30 uur. TflIIIIIIIMIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllifP. Het is nog wel ver weg, mm op vrijdag 12 december organiseert de Schiedamse Volkstuinders Vereniging „Vijfsluizen" een Kerst- kiaveijasavond. Inleggeld: twee gulden per persoon. U kunt zich tot en met 8 december opgeven bij de heer A. v.d. Windt, tel. 709281. Zaal open: half 8, aanvang: 8 uur. Dit jaar doet men ook aan bloemschikken voor de Kerstmis en wel op woensdagavond 17 december a.s. om 8 uur. Alle dames en heren, die voor Kerstmis een stukje willen maken onder leiding van Hans Rietkerken, kunnen hieraan deelnemen. Kosten: drie gulden per persoon. Breng zelf zoveel mogelijk materiaal mee. Al kunt u op de avond zelf ook materiaal bij Hans Rietkerken kopen. Op vrijdag 21 november heeft in de Grote Kerk een orgelconcert plaats. Waarbij het orgel bespeeld zal worden door Jan Jongepier. Deze organist werd in 1941 te Zaandam geboren. In deze plaats volgde by zijn eerste orgelleseen by Cor Kroonenberg. Deze studie resulteerde in 1962 in het staatsdlplania orgel A. Van 1963 tot 1971 studeerde hij bij Piet Kee aan het Amsterdams conservatorium en behaalde in 1967 het einddiploma solospel. Winnaar van het nationaal improvisatie-concours te Bolsward werd hij een jaar later. Successen verwierf hij in 1970, 1971 en 1972. Toen werd hij winnaar van het internationaal improvisatie-concours te Haarlem. Bovendien verwierf hij in 1971 de prix d "Excellence. Jan Jongepier is organist van de Grote Kerk te Pu rm erend en cantor-organist bij de Ned. Herv. Gemeente, eveneens te Purmerend. Hij is docent orgel aan de Muziek Paedagogische Akademie te Leeuwarden en hoofdredakteur van het maandblad „Het Orgel". Hij is adviseur bij de restauratie en nieuwbouw van orgels, in het kader van de orgelcommissie van de Ned. Herv. Kerk. Deze veel zy dl ge organist geeft op vrijdagavond u. om 8 uur een concert, waarby hy werken zal laten horen van Joh. Seb. Bach, John Stanley, Johann Schneider, Carl Ph. Em. Bach, Joh. Ludw. Krebs en Matthew Locke. Op donderdag, 20 november wordt door Ned. Vereniging „De Verzamelaar" wederom een ruilbeurs gehouden in de bovenzaal van gebouw „Arcade" aan de Lange Haven 71. U bent met alles vanaf zeven uur van harte welkom.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 52