Bewonersver. Schiedam Zuid EN CENTRUM Dukdalf bang voor afvallozingen ijsfabriek crematie Zoldertheater in de Teerstoof SKIGYMNASTIEK: het aanloopje voor uw wintervakantie Zo doe dat, op de skigym cjoh.m.van der Spek HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 17 - VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 Al een jaar of 12 geeft de heer Wvan Zntphen, gewezen gymnastiekleraar, lessen In sklgymnastlek ter voorbereiding op de wintersportvakantie. Om dan minder het risico te hebben met een gebroken been naar Nederland terug te keren. Die lessen hadden vroeger in een lokaal in Vlaardingen plaats. Maar dat liep uit de hand en de Nederlandse Ski Vereniging, afd. Rijnmond kon toen beslag leggen op het gymlokaal van de Prof. Dr. Gunninghschool aan de Burg. van Haarenlaan, ingang Piersonstraat te Schiedam. Hier komen de leden op dinsdagavond om 9 uur bijeen en krijgen dan les tot 10 uur. Een pittige les, waarvan ik getuige mocht zijn en waar de fotograaf zijn plaatjes schoot; hij kon het tempo amper bijhouden. ZO GAAT DAT Het begon direct al met een looppas. Hup één, één knie heffen en spaar je adem. Landen op de tenen, één, één, één, met grote passen. Losjes, zwaai de armen door. Je hoofd op één hoogte houden. Denk om die arm. Voorste voet- naar voren schuiven. Tempo hoger maken, looppas. Hé, hé, was me dat werken. Toch hoorde je maar heel weinig zuchten. Stil, we gaan verder. Uit elkaar een beetje wandelen op de hakken, één, één, loop door, één, één. De heer Van Zutphen in smetteloos wit kostuum met gekleurd biesje langs V-hals, telt onvermoeibaar en staat temidden van deze zwoegende mensen. Hup van links naar rechts springen. Wandelen, 't Handigst is als je allemaal dezelfde kant uitgaat. Hetgeen dan ook gedaan wordt. Hoog op, de knieën heffen. Buigen zo hoog als 't boven je hoofd uit kan. Wandelen maar. Looppas. Op de hurken zitten, één twee, vooruit. Halt. Ga maar zitten. SPRINGEN Heupen omhoog, op de buitenkant van de voeten lopen. Looppas, twee handen aan de grond. Op je hurken zitten, op 't linkerbeen springen, passen maken, 't Klink allemaal ongelooflijk, maar het gebeurt, wat of er gezegd wordt. Razend knap en goed voor de spieren. Zoveel mogelijk naar links springen, op één been staan. Looppas met z'n tweeën, gezichten naar elkaar, handen op de schouders. Voopover buigen. Op en neer veren. Op uw hurken zitten, linkervoet vooruit. Wisselen met sprongen achter elkaar door. Ruggen tegen elkaar. Op uw hurken huppelen, zijwaarts. Op de binnenkant van de voeten doorzakken en lopen. Ze kennen geen pijn en vermoeidheid, is het oordeel _van de heer Van Zutphen. Hoog op de tenen verder schuiven, een goede heupoefening. Halt. Looppas. Op de vierde tel een sprong maken. Losjes met de armen doorveren. Voor je lichaam kruisen en de andere kant op draaien. Op de tenen staan en armen omhoog. Spannen tot 't uiterste van je vingers. Goed door de heup heenzakken, néveren. Handen plat, vingers iets naar binnen, heen en weer. Hand gestrekt. COMPLIMENT Knieën op de grond, linkerbeen omhoog strekken, hoofd op ronde rug, neus tegen de knieën aan. Hoofd omhoog en weer buigen. Goed zo, prachtig. Een compliment kan er royaal af. En ik zit maar op die bank te krabbelen op mijn bloknootje en ik heb ontzag voor hetgeen hier gepresteerd wordt. En met zoveel gemak. Daar gaan ze weer. Plat op de buik liggen, handen onder de schouders, omhoog, voeten tegen het achterhoofd aan. Een moeilijke opgave, maar één dame is meteen al zo lenig. De anderen volgen moeizaam. Op de grond liggen, benen omhoog gestrekt. In tien tellen zijn ze op de grond. Handen in je nek, benen omhoog en weer omlaag. Er wordt nu tot 7 tellen afgeteld. Fietsen, hup, een. Been rustig zwaaien in eigen tempo, dan met 't andere been. Zijwaart, evenwicht volhouden. Been statisch hoog optillen, andere kant. Huppelen en springen, voeten recht naar voren, armen rond zwaaien. Handen nmhooo. met knieën eoed doorveren, Van Zutphen zegt:. Handen over de borst kruisen, zonder handen te gebruiken opstaan. En naar de kleedkamer. Het uur Is omgevlogen en niemand is amechtig. Een kwestie van goede gymnastiek, specifiek afgestemd op de wintersport met zijn skioefeningen. Op 14 oktober j.l zijn ze met déze lessen begonnen. De cursus omvat 15 lessen en de kosten voor ieden- skivereniging bedragen ƒ.40,voor niet-leden ƒ.50, Een lidmaatschap van de Ned. Ski Vereniging bedraagt ƒ.30,per jaar, waarbij een ongevallen ski-verzekering is inbegrepen. Men schrijft ons; „Dinsdag 25 november omstreeks 12.30 uur merkten de werkers van centrum Dukdalf dat naast hun gebouw een stinkende borrelende vloeistof stroomde, die zich ook uitspreidde op de binnenplaats van de Dukdalf, op het terrein waar dagelijks kinderen spelen. De werkers van centrum Dukdalf iets meer met de rechter en linkerknie, laag blijven. De hoek zo klein mogelijk houden, voet mag niet van de grond komen. Evenwichtsoefening? Iets naar binnen zetten de voeten, in een vierkantje huppelen. Op de hurken, voeten recht, gewicht tussen twee voeten in. Voeten iets wijder uit elkaar, laag blijven, niet teveel voorover hangen, wel de hurkzit, even vasthouden. Niets aan de hand. 't Is altijd luiheid, aldus de heer Van Zutphen, gemoedelijk maar wel beslist. WIEBELEN Maar dat nemen ze niet, deze dames en heren. Ze beginnen opnieuw en dan mogen ze gaan wiebelen. Linker- en rechtervoet zakken, wat langzamer doen. Voeten plat op de grond, wat meer zijwaarts. Voet vooruit en een naar achter, knie buigen, neus naar de knie. Dat gaat even soepel. Op je rug liggen, op je tenen staan, handen boven het hoofd, elleboog op de grond. De andere kant op. Zachtjes leerleggen, handen op je dijen en weer terug, op de buik rollen. Armen en benen omhoog, op de buik liggen. Looppas met z'n tweeën. Hou vast. Met z'n vieren blijven lopen, allemaal richten achter elkaar. Buitenste rij twee passen naar buiten, één lange rij vormend. Handen aan voeten vasthouden. Daar liggen ze dan in lange rijen over de vloer verspreid. Een aparte opdracht: u rolt allemaal tegelijk op uw buik, hand boven het hoofd houden. Als kettingen liggen ze daar en rollen naar rechts en naar links, 't Gaat steeds beter, tot de heer VOORDELEN Leden van de Ned. Ski Vereniging (NSkiV) kunnen voor zover zij tussen de 10 en 18 jaar zijn, mee met de sportieve reizen in de Kerst- en Paasvakantie. Zij kunnen inschrijven op de speciaal voor hen georganiseerde voorjaarstochten naar de Alpen en Skandinavië. Zij krijgen gratis het tijdschrift „Ski", vol met informatie over wat voor de skiër interessant kan zijn. Zij krijgen op hun vragen over plaatskeuze, hotels, skicursussen, skischolen en skimateriaal uitgebreide informatie en zijn W.A. verzekerd tot ƒ.250.000,Zij kunnen deelnemen aan cursussen skigymnastiek en hebben een wintersportverzekering, die zó uniek is, dat dét alleen het lidmaatschap waard is. De Ned. Ski Vereniging telt duizenden leden over het gehele land. De afdeling Rijnmond heeft natuurlijk een eigen bestuur, dat gevormd wordt door de heer H. Kramer, voorzitter, mej. E. van Reenen, secretaresse en mevrouw A. A. GÏeerdesJonker Roelants, penningmeesteresse. Haar adres is: Willem de Zwijgerlaan 31, tel. 265807. Dit voor als u wat te vragen heeft. Het is een gezellige vereniging, waar nogal eens wat te doen is. Zo was er op 9 oktober in boerderij „Landvreugd" in Groenoord, een Franse avond. Er werd een film over Franse ski gebieden vertoond. De veiligheid en onderhoud van ski's werd behandeld en er vond een show van de nieuwste wintersportartikelen plaats. In Schiedam heeft Sporthuis Ritman een uitgebreide collectie, uw adres voor uw De heer W. van Zutphen, gewezen gymleraar, geeft aan wat hij onder goede skigymnastiek verstaat en dat is niet weinig. Maar zijn pupillen zien er geen been in en volgen onvermoeibaar zijn aanwijzingen op. In de wetenschap, dat wat ze nu leren hen straks als ze echt op de smalle latten staan te pas zal komen. Want zonder een optimale conditie begin je niet veel, in de sneeuw. hebben toen kontakt opgenomen met de bewonersvereniging Schiedam- Zuid, om gezamelijk tegen de ijsfabriek annex koelhuis te protesteren. Daartoe werden de politie en brandweer en de hinderwet gealarmeerd. De hinderwet verwees ons naar Rijnmond die snel ter plaatse was en een monster van het gevaarlijke spul nam en toen verklaarde dat zij geen bevoegdheid hadden in Schiedam, maar dat wij bij de hinderwet moesten zijn. Ons inziens is de gemeente in deze zaak haar verantwoordelijkheid ten aanzien van bescherming van het milieu schromelijk te kort geschoten. We hebben weer eens duidelijk gemerkt dat het afschuif-systeem voortreffelijk werkt, als het er op aan komt. Toen de brandweer door Rijnmond gewaarschuwd, kwam om de boel schoon te spuiten reageerde het personeel van de ijsfabriek voor het eerst. Zij vertelden dat een tank met 1500 liter verdunde zoutzuur geleegd was in het riool wat verstopt bleek te zijn, vandaar het ongerief. Dit betekend dus dat wanneer het riool niet verstopt was de zoutzuur- oplossing „gewoon" in het riool geloosd zou zijn. Ook dit is een onverantwoorde en ontoelaatbare zaak. De zoutzuur-oplossing was teruggebracht tot 3%. Maar volgens de brandweer levensgevaarlijk voor kinderen. De bewonersvereniging en de Dukdalf vragen zich het volgende af. 1. Waarom moesten wij stappen ondernemen om de jeugd tegen het gevaar te beschermen, ondanks dat de ijsfabriek wel degelijk wist wat er gaande was en hoopte dat het zuur in de grond zou verdwijnen. 2. Is het verantwoord 1500 liter verdunde zoutzuur op het riool te lozen, gezien de milieuverpestende eigenschappen van zoutzuur. De bewonersvereniging en de Dukdalf hebben trouwens in twee brieven aan het gemeentebestuur te kennen gegeven bang te zijn voor afvallozingen van die ijsfabriek. Zeker vragen zij zich af wat er gebeurt op het moment dat die ijsfabriek gaat verhuizen met de gevaarlijke amoniak die daar wordt gebruikt". De Bewonersvereniging Schiedam- Zuid in samenwerking met Centrum Dukdalf. wintersportartikelen. Informatie over Finland en bestuursmededelingen, 't hoort er allemaal bij. Het voordeel als je lid van de NSkiV bent. Vorige week was er wederom een gezellige avond in „Landvreugd". Toen waren de wintersportplaatsen in Italië aan de beurt. Het is in elk geval goed te wéten, dat er een afdeling Rijnmond van de NSkiV bestaat. Mocht u in de toekomst plannen hebben om op de lange latten te gaan staan, dan weet u nü, waar de skigymnastiek gegeven wordt. Het was leuk dit allemaal gade te slaan, en de foto's zijn er het beeldend bewijs van. H Is wél even wat anders dan zomaar wat ochtendgymnastiek! M.W. KANTOOR EN ROUWKAMER: Mathenesserlaan 282 (hoek Claes de Vrieselaan) Rotterdam 010-762188* (dag en nacht) Krimpen a/d IJssel 01807-13147 Capelle a/d IJssel 010-501640 Het programma voor vrijdag (vanavond) en zaterdagmiddag a.s. dat in Zoldertheater in de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 zal worden gegeven ziet er als volgt uit: Vrijdag 28 november, zaterdag 29 november, 21.00 uur: Cabaretier Hans Otjes. Prijs ƒ.7,50 (cjp ƒ.6, Zaterdag 29 november, 14.30 uur: Peter Junior met „Poppentheater Globedorus". Prijs ƒ.2,50 p.p. Telefonische reserveringen: via VVV Schiedam, tel. 010-266000 en vrijdagavond en zaterdag via het theater, tel. 010-269455. POPPENTHEATER GLOBEDORUS Zaterdagmiddag zal het Poppentheater van Bartje Blok twee belevenissen van Bartje Blok spelen in het Zoldertheater in de Teerstoof. Aanvang 14.30 uur. Bartje Blok in wortelland. Bartje Blok is een figuurtje uit speelgoedland. Hij maakt kennis met Wim Worm, dus een dier uit wortelland. Wim Worm neemt Bartje mee onder de grond, waar het verhaal verder gaat. Ze beleven daar van alles, o.a. raakt de koningin haar juwelen kwijt en een glimworm heeft ze gestolen. Met allerlei verwikkelingen wordt de boef gevangen, de koningin krijgt haar juwelen terug en Bartje en Wim worden beloond en beloven de kinderen het volgende avontuur in speelgoedland. Bartje Blok en de grote tovenaar Zwiezo. Bartje en Wim komen op en Bartje vertelt over speelgoedland. Dan komt de tovenaar die met de beide jongens kennis maakt en hij waarschuwt dat ze overal moeten afblijven. Natuurlijk komen ze wel aan de spullen van de tovenaar, waardoor er een duveltje ontsnapt. Dat duveltje moet natuurlijk terugkomen en dat geeft weer allerlei toestanden. Verder spelen mee: een agent, moeder, oom Moppie (in totaal 9 poppen).

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 17