Stichting De Schiedamse Gemeenschap S. G. - Uitwisselingscongres 1975: „We hebben ons kapotvergaderd, maar de resultaten zijn prima Schiedam deze maand Schiedam deze maand Is er iets bereikt of niet? Zeker! Congres met erg veel in- en weinig ontspanning Lawine van kulturele kontakten Socialisten, padde stoelen, duikers, enz. Een greep, meer niet! Redaktie: R. H. Pillard Overschiesestraat 1 Tel. 26.80.43 of 26.60.00 Op 7 en 8 november hebben negen vertegenwoordigers van Schiedamse partnersteden gesproken met vertegenwoordigers van de Schiedamse Gemeenschap en het Schiedamse gemeentebestuur. In totaal werd 18 uur lang gesproken over alle aspekten van de internationale uitwisseling tussen de steden Schiedam, Esslingen (Duitsland), Norrköping (Zweden), Velenje (Joegoslavië) en Vienne (Frankrijk). Op het congres waren naast de negen vertegenwoordigers uit Zweden, Duitsland, Frankrijk en Joego-Slavië ook een elftal vertegenwoordigers van het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap en de afdeling Internationale Uitwisseling aanwezig. ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF 28 29 november: Hans Otjes, aanvang 21.00 uur; 6 december: Walter de Buck, aanvang 21.00 uur; 12 13 december: Frits Lambrechts, aanvang 21.00 19 20 december: Misty and the Sunday evening aanvang 21.00 uur; 27 december: Orchestra, aanvang 21.00 uur. De toegangsprijs is voor alle voorstellingen f 7,50 en voor C.J.P.-houders f 6,-. Telefonisch reserveren kan via de V.V.V.-Schiedam, Tel. 26.60.00 op werkdagen tussen 09.00 en 17.30 uur. Vrijdagavond en zaterdag na 13.00 uur aan de theaterkassa, Tel. 26.94.55. AULA STEDELIJK MUSEUM 7 december, aanvang 14.30 uur: René Rakier - piano, met onbekende werken van bekende meesters als Mozart - de Lange - Bartok - Rachmaninoff. De toegang is gratis. De organisatie is van de Ver. Vrienden van het Stedelijk Museum. GROTE KERK SCHIEDAM 16 december, aanvang 20.00 uur: Toonkunstkoor Schiedam. Uitgevoerd wordt het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach. De toegangs prijs is f 9,-. Houders van een C.J.P. en bejaardenpas f 6,- (zie voor nadere informatie elders op deze pagina); 21 december middag en avond: Kinderkerstzang. Kaarten zijn vooraf op diverse pun ten in de stad gratis te verkrijgen. Nadere informatie volgt nog in de dag en weekbladen. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 De vraag die na afloop van een dergelijk congres altijd gesteld wordt, is: Is er nou iets bereikt, is er nou iets wezenlijks uitgekomen?' De afdeling Internationale Uitwisseling ant woordt daar volmondig ja op. 'Laten we eerst even de twee-zijd ige kontakten met Esslingen nemen', zegt de sekretaris van de afdeling, 'dan ligt daar bijv. een vraag van de Duitse Padvinders Organisatie St. Georg, die gratis en voor niets een groep Schiedamse padvinders uitnodigt voor een groot interna tionaal zomerkamp in het prachtige natuur gebied Schwabisch Alb in Baden-Wiirtemberg. Het gaat er bij dit kamp om, ervaringen uit te wisselen tussen padvinders uit de verschil lende partnersteden. Over wat men voor akti- viteiten in de verschillende plaatsen ontplooit, of die aktiviteiten maatschappelijk of zuiver ontspannend zijn gericht, hoe het zit met het imago van de padvinderij, en ga zo maar door. En daar naast natuurlijk, sport en ontspan ning op het kamp zelf. Voor Schiedam is de groep waarschijnlijk al gevonden, die aan dit kamp gaat deelnemen. Verder wil een voet en handbalvereniging uit Esslingen een soort turnfeest in Schiedam in 1976. De Sportraad is van dit verzoek in kennis gebracht. Ook een aardig initiatief is de uitnodiging van de 'Goldene Altersclub' uit Esslingen. De club zou je kunnen vertalen met de 'Gou we Ouwe Club'. Het is een club voor mensen van 60 jaar en ouder, die op allerlei soos- middagen ontzettend aardige dingen doen. Niet alleen voor zich zélf, om bezig te zijn, maar ook voor anderen, als een soort service instituut. Zélfs voor jongeren-organisaties die hulp no dig hebben. Zij zoeken soortgelijke clubs in Schiedam om van gedachten te wisselen, om ervaringen uit te wisselen. Dat kan voorlopig per brief gaan. Wij, de afdeling Internationa le Uitwisseling, zoeken nu een partner die aansluit bij dit verzoek.' Op het congres was ook een sterke delegatie aanwezig uit Vienne, een stadje even voorbij Lyon, op de weg naar het warme zuiden van Frankrijk. De Fransen waren vooral te spreken over het goed getimede en efficiënt georganiseerde congres, dat door de leden van de afdeling Internationale Uitwisseling tot in de puntjes was georganiseerd. Van programmapunt tot programmapunt ver liep alles volgens een degelijk, doch soepel draaiboek. Ook de kosten voor dit congres waren tot op de laatste cent begroot, en in tal van be stuurslagen doorgesproken en verdedigd. Vandaar dat de penningmeester aan het eind van het congres dan ook tevreden de rekening kon opmaken, en kon vaststellen, dat men ruim binnen de begroting gebleven was. Een woord van kritiek is er tijdens het hele congres niet gehoord. Zelfs niet van de deel nemers, die na een langdurige ochtendverga dering ook 's-middags weer vijf uur lang aan de tafel moesten om verder te praten. Misschien was de verhouding tussen werk en ontspanning wat al te krap, maar zoals de Duitse burgemeester Luithle na afloop ver klaarde: *Wc zijn naar Schiedam gekomen om zaken te doen, niet voor ons plezier. Zaken hebben we nu gedaan, plezier komen we later op eigen kosten nog wel eens halen, want Schiedam lijkt ons dat waard.' Ook de Zweedse, Franse en Joegoslavische gasten sloten zich hierbij aan. Waarderende woorden voor SG en deelnemers sprak ook Schiedams' burgemeester drs. A. J. Lems, tijdens een genoegelijk dinertje dat de twee dagen hard werken eindelijk afsloot. 'Maar voor Schiedam zijn al deze mooie woorden', zo vervolgt de sekretaris van de afdeling Internationale Uitwisseling, wel ple zierig, maar niet essentieel. Het gaat ons om de kontakten die gelegd zijn. Bijvoorbeeld ook met Vienne. Vienne wil kon takten leggen tussen de organisaties van be roeps-beeldende kunstenaars uit Vienne en Schiedam, om samen over hun werken te praten en te denken, en misschien samen te exposeren. Datzelfde geldt voor de foto- en filmclub van Vienne. Dan is er een vraag van de Maison pour tous, het 'huis voor iedereen'. De leiders van dit huis, dat in een nieuwbouwwijk staat, willen praten met leiders van dergelijke huizen in Schiedam en Velenje, om te zien of er iden tieke problemen bestaan, die op geheel eigen wijze worden aangepakt. Over die aanpak en de resultaten daarvan wil men praten. De deur openzetten, het zichtsveld vergroten. In Vienne is ook de Club Léo-Lagrange, dat is een socialistische organisatie, die zich bezig houdt met sociaal-kultureel werk, voorname lijk onder jongeren, maar ook onder jong volwassenen. Deze club wil kontakt met ge lijkgestemden uit Schiedam. Voorlopig per brief, maar later ook persoonlijke kontakten tussen leiders en tussen de leden. Dan nog in het kort: Het Rode Kruis-Vienne wil kontakt met het Rode Kruis-Schiedam, voor wedstrijden, ervaringen, enzovoorts. Een club van paddestoel-deskundigen, zeg maar, mensen die paddestoelen bestuderen, wil schrijven en praten met een Schiedamse club, die hetzelfde doet. Wat vind je voor paddestoelen in Nederland? Waar vind je ze? Ze willen ook paddestoelen uitwisselen, en later kontakt met elkaar. De Onderwatersportvereniging Vienne, dui kers of kikvorsmannen zijn dat geloof ik, willen kontakt met Schiedammers die hetzelf de doen, en dan uitwisselen. Zij naar hier, samen in Zeeland duiken bijvoorbeeld, en de Schiedammer naar de Rhöne, en naar Zuid- Frankrijk met de club uit Vienne. De vrijwillige brandweer van Vienne wil hier komen spuiten op de jaarlijkse reis, kijken naar het Schiedamse materiaal, praten over rampenplannen, praten over bestrijding van chemische branden, want Vienne ligt vlak bij het Chemische Industriegebied van Lyon. En de Schiedamse brandweer is uitgenodigd in Vienne. De rennersclub van Vienne wil hier komen fietsen, op de baan en in de stad. De Schie dammers zijn uitgenodigd in Vienne en kun nen daar meedoen aan een pittig bergklasse- ment in de bergen rondom Vienne. Verder zijn er kontakten gevraagd voor turners en volleyballers in Schiedam.' De sekretaris van de afdeling, bladerend in de uitgebreide notulen van het congres, notu len, die nog tijdens het slotdinertje, in het Duits vertaald, werden overhandigd, verzucht: 'Je begrijpt, het is maar een greep uit alles wat besloten is. En het is dan ook nog maar een greep uit al die zaken die direkt met de SG, als kulturele instelling te maken hebben. Want dat staat voorop, de internationale kon takten die de SG heeft moeten kultureel of sociaal-kultureel zijn. Daarnaast heeft de sportraad deelgenomen aan het sportgedeelte. De sportraad kreeg trouwens erg veel hulde voor de organisatie van het monster-sporttoernooi dat hier gehou den was. Alle delegaties spraken van een perfekte organisatie, die nergens te evenaren En dan natuurlijk de jeugduitwisseling. De SG houdt zich er niet meer mee bezig, maar heeft toch wel organisaties in de stad gevon den, die er positief over denken. We hopen dat er iets uit gaat ontstaan, waar de Schie damse jeugd toch wat wezenlijks aan heeft. En datzelfde geldt voor een kamp voor 16- en 17-jarigen, dat volgende zomer in Frankrijk wordt gehouden. In dat kamp kan van alles gedaan worden: het programma wordt door de deelnemers zelf gemaakt, geen dwang van boven af, helemaal niks. Taienkursussen kun nen erin, schaakwedstrijden, excursies, wer ken op het land, sport, en ga zo maar door. Een uniek experiment van de gemeente 'Esslingen en Vienne samen. Een experiment dat veel financiële steun krijgt van de Duitse en Franse lage èn hogere overheden. Schiedam is nu gelukkig ook uitgenodigd voor dit kamp. Het is de bedoeling dat er 5 jongens en 5 meisjes met een leider en een leidster heengaan. En dan niet de allerrijkste jeugd, die toch wel naar het buitenland gaat, nee, nu Schiedammers die wel graag willen, die denken er ook iets aan te hebben, maar die misschien, door wat voor oorzaak dan ook, of sociaal, of financiëel er geen mogelijk heid voor hebben. Wij als afdeling willen voor dit kamp be middelen, en zoeken ook naar subsidie. Van de provincie Zuid-Holland is ai een halve toezegging. Als de SG nou ook nog wat geld vindt, èn de gemeente, dan zal het volgend jaar best lukken, en krijgen kinderen, die, toch ai veel missen nou tenminste een fijne vakantie met diepgang, ja waarom eigenlijk niet, met diepgang....'

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 20