Isoleer uw huis: Dubbele beglazing RAPID PANE - snelle levertijd n VPITHERMOWAND I - 33 y3% subside -10 jaar garantie Sint bij „De Watervriendjes" van Ruilbeurs in „De Jeugdhaven' Middenstands examen Filmavonden in De Tempel" I Bon I A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 I Tel.:1 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 25 - VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 Op zondagmiddag 30 november zijn alle „Watervriendjes" van de Schie- damse zwemvereniging in de leeftijd van 4 tot en met 10 jaar te gast bij St. Nicolaas, die om 2 uur in de grote zaal van „Irene" komt. Het wordt een extra gezellige middag, dus zorg, dat je er op tijd bent. BANKETBAKKERIJ Hot luiste adres Gocn filialen - Tel. 267823 Evangelisch-Lutherse gemeente Schie dam, Lange Nieuwstraat/hoek Oranje straat. 30 November eerste zondag van Advent. 10 uur: ds. J. blase. Utrecht, zondagslied 122, Jeugdkerk. De wijkvereniging „Nieuwland" houdt op dinsdag 2 december haar ruilbeurs in „De Jeugdhaven" aan de Albarda- straat 69. Er bestaat gelegenheid tot het ruilen van postzegels, lucifersmerken, suiker zakjes en munten. Aanvang 6 uur voor de jeugd en om 8 uur voor de volwassenen. Het 42e examen voor het middenstandsdiploma algemene handelskennis wordt, voor wat het schriftelijke gedeelte betreft, afgenomen op woensdag 28 april 1976 en voor wat het mondelinge gedeelte aangaat in de periode van 23 juni tot en met 7 juli 1976. De inschrijving is geopend tot uiterlijk 10 januari 1976 bij het Bureau Stichting Middenstandsexamen, Laan van Meerdervoort 133A, 's- Gravenhage. In de sociëteit „De Tempel" aan de Overschiesestraat draait op vrijdaga vond de sexfilm „Etc. etc.". Een discussiefilm. Entree gratis. Zaterdagavond om 8 uur de film „Avontuur in de Pacific". In de hoofdrollen Denholm Elliot en Susan Stephen. Entree: ƒ.2,50. Vul onderstaande bon in en stuur hem in een open, ongefrankeerde enveloppe aan. VP Thermowand, Antwoordnummer 205. De Lier 2253. U kunt ons ook direkt bellen: 01745-5240*. na 18 00 uur 01745-5005/2114 Naam: Ad res Plaats: Ik wil graag dokumentatie/een vrijblijvende offerte ontvangen II IHohorst3a De Lier II VEELZIJDIG Ouderen onder ons zullen zich misschien namen van hun voorouders herinneren, die bij die werken toen betrokken waren. Er is mogelijk vroeger over gesproken door grootvader of bet-overgrootvader. BOEIEND Jaap de Raat is een veelzijdig man. Hij is niet alleen een dichter en een schilder. Hij tekent ook buitengewoon goed. Getuigen daarvan in dit boek zijn: Gezicht op de achterzijde van het Noordeinde, met de boomgaard van Rodenburg, grenzend aan de Vlaardingerweg, het Trotseerloodje, tegen inwatering gesoldeerd over spijkerkoppen in loodbedekking van F. W. Braat, een paardenstellage, een interieur tijdens de restauratie van de Ned. Hervormde Kerk met in het midden de grote grafzerk van Joris Corsz. Post (1630), het wapen van Spaland in het snijwerk van de lambrizering tussen voor- en achterkerk vóór de restauratie (restant van de Spalandsbank?), de aparte plaats van de schoolmeester in de kerk, Kerkschapen, een Saksisch boerderijtje aan de Harreweg 19. Dit „spulletje" komt in 1902 in het bezit van zijn vader en is dus het geboortehuis van de schrijver. Maar het wordt in 1967 onteigend, een fraaie zeventiende-eeuwse boerderij op de hoek van de Groene en Kandelaarsweg, een feestelijke intocht bij het inhalen van een nieuwe pastoor, een zeis harende boer (een tekening die hij bij het gedicht maakte, dat hij aan zijn vader opdroeg); met het spook op de boerenwagen de laan uit, de slager met zijn versierde Paaskoe bij het Kerkhek, het Blazoen van de Kethelse Rederijkerskamer „de Sonnebloem", de oude parochieschool, nu Schepphuis genoemd, het Hofje gesloopt in 1972, vanaf de noordzijde getekend, op de achtergrond de Harreweg, de oude klokkenstoel in de oorlogsjaren met ijzeren noodbel, de toreningang gezien vanaf een 17e eeuwse boerderij naast het Hofje. Voor het hekje is een pad over het kerkhof naar die huisjes. Tekeningen met hun eigen verhaal er bij. Jaap de Raat heeft ze voor u op papier gezet en Jaap de Raat doet Kethel hierdoor weer voor u leven. Een boek, dat bijlagen meekreeg om alles te verduidelijken. Het bezit een predikanten- en een pastoorslijst, een grafzerkenlijst met aantekeningen, een literatuurlijst en een kaart van Kethel en Spaland. Het boek, uitgegeven bij drukkerij „De Eendracht" N.V., zoals reeds vermeld, is het bezit tenvolle waard. Het is in iedere boekhandel verkrijgbaar. Prijs: ƒ.27,50. M.W. Het is geen gewóón boek, dit boek van Jaap de Raat. Maar wel boeiend en je vindt er bekende namen in terng. De naam Kethel komt de eerste maal voor op de ljjst van bezittingen van de Abdij van Echtemach. Een brok geschiedenis met een fraaie foto van de kerk aan de Zuidzijde in 1729. Het is ondoenlijk alles aan te halen, wat Jaap de Raat allemaal op Toreningang, gezien vanaf een 17e eeuwse boerderij naast het Hofje. Vóór het hekje is een pad over het kerkhof naar die huisjes. zijn handen heeft moet verantwoord op de schotel terechtkomen. Hij is de bereidende vakman die met z'n handen „praat" en de kelner zal die „taal" moeten kunnen overbrengen naar de gast. Als je nu alle gestelde vaktechnische eisen kunt voldoen, zit je goed als kelner of als kok. Maar het gaat in dit verhaaltje juist om de mensen die zonder vakopleiding al een tijdje meedraaien in de horeca. Het gaat ook om degenen die op het moment wat anders doen, maar graag het kelnersvak in zouden willen of restaurantkok worden. Welnu, die mogelijkheden zijn er, zowel voor hen die hun reeds bereikte bekwaamheid een waardevaste status willen geven als voor de „beginners". Voor beide categorieën heeft de Stichting Vakonderwijs Horecabedrijven in Den Haag een gedegen basis vakopleiding voor volwassenen (VOV) uitgedokterd. huisschilders, jeugdleiders, aannemers of' wie dan ook die aan een „late roeping" willen beantwoorden, kunnen de horecaladder een heel eind beklimmen als ze hun nieuwe vaardigheden via een verantwoord „entree" (omscholing is niet zo'n aardig woord) onder de knie hebben gekregen en daarvan een certificaat bezitten Natuurlijk is niet iedereen geschikt voor het horecavak. Je moet als kelner met mensen kunnen omgaan, internationaal vaak. Je moet er plezier in hebben andere mensen te helpen en hen een prettig uurtje te verschaffen. Voor wie hiervoor gevoel heeft, zit er muziek in de lucht. We zullen straks proberen duidelijk te maken waaróm. Voor een kok gelden eigenlijk al die voorgaande overwegingen ook; Hij is de man achter de schermen, maar daar kan hij zich dan ook uitleven. Een kok is creatief. Alles wat hij in Een gezicht op de achterzijde van het Noordeinde, met de boomgaard van Rodenburg, grenzend aan de Vlaardingseweg. JAAP DE RAAT Van de beer J. van Pelt, directeur van de drukkerj] „De Eendracht" N.V. te Schiedam kreeg ik het boek „In de om de dorpskerk van Kethel en Spaland", geschreven door ond-Kethelaar Jaap de Raat. Een boek, waarbij Jaap de Raat een gedichtje aanhaalt alt het slerschrlft van zijn voorvader Corn. Plennszn. de Raat, geschreven in de school te Hekelingen in 1802. „Schier even zelden treft men aan Een witte raaf, een zwarte zwaan Een pen, (Be nimmer kwalijk schreef Een drukpers, de nooit fout bedreef" Gemeentearchivaris drs. G. van der Feijst schrijft in zijn voorwoord, dat ter gelegenheid van haar 700-jarig bestaan als stad over Schiedam enige boeken verschenen. Hij haalt hierin aan, dat men vergeefs zal zoeken naar gegevens over het oude, voormalige dorp Kethel. Voor diegenen, die er geboren zijn, mogelijk een teleurstelling. De oorzaak van deze afwezigheid is, dat Kethel pas in 1941 bij Schiedam is gevoegd en de betreffende boeken alle oudere periodes behandelen. De schrijver van dit voorwoord haalt echter aan, dat dit het eerste boek is over Kethel, dat ooit is verschenen. Het bevat veel gegevens over het dorp en zijn inwoners heel lang geleden. En daar mogen we Jaap de Raat dankbaar voor zijn, want hij heeft het Gemeentearchief letterlijk uitgespit en omgespit. Heel veel uren heeft hij hier doorgebracht. Aantekeningen makend, turend in oude documenten. Rustig werkend, uren lang. Toen het boek klaar was, dankte hij een ieder voor de gegevens, die hij mocht verwerken van recente opgravingen en vele, oude „Kethellappers", die overleveringen en belevenissen ten beste gaven. Zeer in het bijzonder dankt hij het Gemeentearchief van Schiedam, waar de gehele staf zijn medewerking verleende. indringende wijze vertelt. De St. Jacobuskerk en de Ned. Hervormde Kerk zijn er nog in Kethel en het is interessant te lezen, wat Jaap de Raat hier allemaal van weet. Een geschiedenis apart. Waarschijnlijk trappen we bij de horecawereld een open deur in, maar sinds jaar en dag bestaat er in onze gastronomische contreien een groot tekort aan vakbekwame medewerkers, restaurantkelners en -koks. Ook vandaag, nu de werkloosheid overal blijft toenemen, is de vraag naar vakbekwame koks en kelners niet kleiner geworden. Een vakbekwaam restaurantkelner is iemand die bij zijn baas en bij zijn gasten in hoog aanzien staat. Immers hij kan uw avondje „uit" doen slagen of mislukken. De kenners en andere bevoorrechte smulpapen weten dat we gelijk hebben als we durven stellen, dat het klaarmaken, het introduceren, het vóórtoveren van een Chateaubriand Stroganoff een culinair hoogtepunt is. Als je dat al kelner helemaal in de vingers hebt, mogen ze "u', tegen je zeggen. Beroepsmensen die zover zijn, mogen hun handen dichtknijpen; hun kostje is gekocht. Maar er zijn ook lieden die eerst andere wegen zijn ingeslagen en pas later tot de ontdekking kwamen dat de dienstverlenende sector in het horecabedrijf het meest tot hun verbeelding sprak. We kennen een jonge leraar Nederlands (MO) die de barricades die de hedendaagse jeugd vaak voor haar leerkrachten opwerpt, niet meer kon nemen. Hij keek naar een andere betrekking om. De man was van zichzelf al een lekkerbek, een „thuiskoker" en keukenspecialist in koekjes-van-eigen-deeg, en hij koos doelbewust het kelnersvak. Jawel, dat dééd hij. Hij is nu sedert enige tijd in een gerenommeerd etablissement een man van hoog aanzien en heeft reeds tientallen gasten aan zich verplicht. U ziet: het kón. Ook gemeentelijke voorlichters,bibliothecarissen,

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 25