Een feestelijk gedekte tafel hoort erbij Invloed op woon-werk-verkeer Door Gerton van Wageningen h»^llh>>| r r H - 1 A 'J - f 0 V 1 het glimmend effect van het patroon. Geborduurde tafelkleden daarentegen moeten aan de „verkeerde" kant worden gestreken, dan komt het geborduurde meer „bovenop" te liggen. Wel oppassen tijdens het strijken dat u het patroon niet stuichaakt. TREFPUNT Het is wel een veelgehoorde klacht, dat het kerstfeest veelal ontaard in een eetfeest; dit wordt niet geheel ten onrechte beweerd, Dit neemt niet weg dat we ook op andere feestdagen, b.v. als er iemand jarig is of bij bruiloften, iets bijzonders van de maaltijd maken. Waarom moet dit dan met Kerstmis taboe zijn? We kunnen moeilijk beweren, dat die bijzondere sfeer alleen ontstaat door het lekkere eten, al hoort het er nu eenmaal bij. De hoofdzaak is een goede en gezellige stemming. Steken onder water, verwijten, geklaag, geldingsdrang, fanatieke familieruzies horen beslist niet aan de feestdis thuis en zeker niet aan de kersttafel. Ruzie bederft altijd de eetlust, maar het kan de kerststemming volkomen teniet doen! De eettafel behoort een trefpunt voor hetgehele gezin te zijn en daaraan moet iedereen zich op zijn gemak voelen. Juist met feestdagen moet daar nog eens extra naar worden gestreefd. Buiten de kerstdagen zijn, zonder veel moeite, hiervoor een paar elementaire regels te vinden, zoals een met zorg gedekte tafel, een decoratief servies, servetten die op een aantrekkelijke manier gevouwen zijn en een mooi tafelkleed, met hier en daar een kleine decoratie. In een gezin waar dagelijks, juist aan tafel, een gezonde sfeer heerst, zullen de feestdagen beslist niet in een gulzige toestand ont arden. Danbaarheid, bescheidenheid en goede manieren zijn het grondpatroon voor een goede sfeer. Vooral voor kinderen is zo'n bepaalde atmosfeer erg belangrijk. Een Kerstfeest thuis met het eigen gezin sn naaste familie en wellicht heel goede vrienden zijn dagen, die je bij blijven en en wel je hele leven lang! JOKE VOS Kerstmis is een feest van rustige blijde verwachting, een feest van getemperd licht. Misschien is kerstmis wel het meest innige familiefeest van het jaar. Het kaarslicht, de kerstboom, het dennegroen, de kerstliederen, dit alles schept een atmosfeer van innigheid en vrede. Vermoedelijk wordt pas sedert de vierde eeuw, op 25 december, de menswording van Christus gevierd. Ouder is het midwinterfeest, waarop gevierd werd, dat de duisternis voor het licht gaat wijken. Daardoor komt het dat veel gebruiken van het midwinterfeest bij de kerstmisgebruiken terug te vinden zijn. Zo is de kerstboom, In zijn oudste vorm, het symbool van nieuwe vruchtbaarheid die hierdoor in, of tenminste in de omgeving van het huis werd gebracht. Het kaarslicht betekende, dat het licht altjjd de duisternis zal overwinnen! Tot een van die oude gebruiken behoort ook een gezellig samenzijn aan tafel, waarhij de entourage een heel belangrijke rol speelt. Dan komt gewoonlijk ook het allermooiste tafellinnen, bestek en glaswerk voor de dag. ZORG VOOR HARMONIE Lange tijd was het regel, dat op de kersttafel hoofdzakelijk een wit tafellaken met rood lint werd gebruikt, maar als u in het bezit bent van een wit servies staat b.v. een groen tafelkleed, met in de kandelaren groene kaarsen en hulst met zijn afstekende rode besjes, heel mooi. Groen is de kleur van alles wat jong, fris en levend is. Vooral als de kamer overigens in bezonken kleuren, zoals grijs, bruin of beige, ingericht is, fleurt groen het geheel op. Rood doet het uiteraard ook altijd heel goed. Overdrijf met deze kleur echter niet, het is gauw te uitbundig voor Kerstmis. Een rood tafellaken gaat heel goed samen met een donkergroen servies, groene en witte kaarsen en vanzelfsprekend dennegroen en als finishing-touch koperen kandelaars, fruitschalen e.d. Is kristal en zilver uw trots, dan kunt u in plaats var het smetteloze wit een blauw tafelkleed gebruiken. In ieder geval doet u er verstandig aan de versierde tafel aan het hele decor aan te passen. Veel vooral jonge mensen hebben tegenwoordig de eerlijke boereninrichting gekozen, hetgeen al eeuwenlang pen eigen vaste plaats in het meubelmodebeeld bezit. Bij een dergelijk interieur past een gebloemd, gestreept of geruit tafellaken, hoewel niet bij een gebloemd servies. Op een formicatafel kunt u Amerikaans dekken, dat wil zeggen met kleinere kleedjes of place-mats Op een wit tafellaken doet afstekende ronde kleedjes het onder ieder bord ook uitstekend. Uw fantasie en goede smaak moet bij een „smaakvol" kerstmaal uw voornaamste leidsman HET BESTEK Het verdient aanbeveling alles van te voren in gereedheid te brengen voor het feest. Behalve dat het huis een goede beurt moet hebben, moet er ook aan de details voor de kersttafel worden gedacht. Bij het poetsen van echt zilver moet men oppassen voor krassen. Gebruik daarom zachte poetsmiddelen. De voorwerpen tussen vinger en duim poetsen teneinde verbuigen te voorkomen. Als het zilver meer weinig aangeslagen is, kan het opgewreven worden met een geprepareerde doek. Een goed resultaat wordt ook verkregen door poets-extract. Volg bij het gebruik van deze middelen nauwkeurig de gebruiksaanwijzing! Wrijf het zilver uit tot het niet meer afgeeft. Let wel op, dat er tussen de tanden van de vorken geen poetsmiddelen achterblijft. Roestvrij stalen bestek kunt u eenvoudig met een stevige linnen of katoenen doek opwrijven. Voor een goede beurt van he+ glaswerk of kristal gebruikt men een afwasmiddel. Belangrijk is, dat het water niet te heet is. Oppassen dat het glaswerk niet te vlug afkoelt, dus niet op een koude aanrecht of op( de tocht zetten. Bij het afdrogen van het glas niet aan het voetje vasthouden, aangezien dit zou kunnen loslaten. Damasten tafellakens, servetten en vingerdoekjes moeten aan de bovenkant worden gestreken vanwege Een voorbeeld van een smaakvol gedekte tafel, Vier dagen Kerstmis Velen zullen het dit jaar wel zó ervaren: Kerstmis duurt vier dagen. Donderdag vrij, vrijdag vrij, zaterdag vrij en zondag vrjj (politieagenten, treinpersoneel, journalisten, artsen, winkelpersoneel en nog een paar categorieën uit de „continubedrijven" natuurlijk uitgezonderd). Maar voor de overigen kunnen die vier aaneengesloten vrjje dagen een voorproeve zijn van wat John Ward Pearson, een Amerikaan, bepleit In zijn boek De achtdaagse week; The right day week. Een achtdaagse week, dat klinkt op het eerste gehoor als een grote stap terug ten opzichte van wat we nu gewend zijn. Wij, dat zil zeggen: de meesten van ons, denken tegenwoordig In termen van vijfdaagse weken. Maar dan bedoelen we: vijf wèrkdagen. En er ls hier en daar zelfs al sprake van een vierdaagse werkweek; er zijn b.v. In Amerika momenteel zo'n 200.000 mensen die nog maar vier dagen per week werken. Maar ze moeten dan op die werkdagen wel tien uur werken; daarna zijn ze vrjj ofwel van vrijdag tot en met zondag ofwel van zaterdag tot en met maandag. man personeel, met een veehouder die het melken van zijn koeien geen vier dagen kan overslaan? En ook: met de grote baas van een omvangrijk bedrijf? Die zal, als hij enig gevoel voor verantwoordelijkheid (lees: hart voor zijn zaak) heeft, die zaak niet telkens vier dagen achtereen in de steek kunnen laten en zelfs niet eens willen laten. Het antwoord dat Pearson op dit soort vragen geeft komt eigenlijk hierop neer: de beoefenaar van een vrij beroep is ook nu al niet altijd vrij wanneer andere mensen het wel zijn; die moet het dus na invoering van de achtdaagse week ook maar zelf zien uit te zoeken. Aardig gezegd, maar hoe loopt het in de praktijk? En dan nog een belangrijke vraag, vooral te stellen namens degenen die hechten aan wat zij als goddelijke voorschriften zien. Het plan van Pearson zal waarschijnlijk als het ooit bij de Verenigde Naties zou worden ingediend te maken krijgen met hetzelfde soort verzet dat indertijd is aangetekend tegen de hervorming van de kalender. RELIGIEUZE BEZWAREN Die hervorming werd voorgesteld in een plan om elk kwartaal van het jaar een gelijk aantal dagen te geven, namelijk 91. Ieder kwartaal zou dan beginnen op een zondag en eindigen op een zaterdag", en het zou bestaan uit maanden van respectievelijk 31, 30 en 30 dagen. En omdat vier maal 91 gelijk is aan 364, zou er aan het eind van het jaar een ongedateerde (blanco) oudejaarsdag worden ingelast, dus tussen de laatste zaterdag van het oude en de eerste zondag van het nieuwe jaar. In schrikkeljaren zou eenzelfde blanco dag worden toegevoegd aan de maand juni; die' dag zou dan volgen op zaterdag de dertigste juni en voorafgaande aan zondag de eerste juli en zelf geen datum hebbenZuiver kalendertechnisch zat dat plan ideaal in elkaar. We zouden verlost zijn van het verschijnsel, dat bijvoorbeeld de vijftiende oktober ieder jaar weer op een andere weekdag zou vallen, de administratie van salarissen zou aanzienlijk kunnen worden vereenvoudigd (we verdienen nu in maart per dag minder dan in februari) en zo is er nog een aantal voordelen te noemen, maar de wereld wil er niet aan. Oorzaak: het verzet van religieuze kant. Miljarden mensen op aarde zijn gelovig en willen vasthouden aan de zevendaagse week, die ze beschouwen als een goddelijk gebod, inclusief de voorgeschreven rustdag. Maar dat zevendaagse ritme (tamelijk nauwkeurig gedirigeerd door schijngestalten van het hemellichaam maan!) wordt verstoord door plannen zoals die van Pearson en van de vroegere kalenderhervormers. Grote groepen van mensen willen dat niet. Daarom moeten we de „vier vrije dagen van Kerstmis '75" maar blijven zien als een buitenkansje. ZORG VOOR RUST Wie niet van al te uitbundige kerstversieringen houdt, zal zijn toevlucht zoeken tot het altijd fijne dennegroen. Probeer eens verschillende soorten sparre-groen, pinus-groen en andere coniferen-groen te bemachtigen (liefst takken met kegels) en vul daarmee in de decembermaand uw vazen en grote potten. Wat subtiel groen met kaarsjes aan tafel en een kransje rond de lamp kan daarbij beslist geen kwaad. Als u met linten werkt, dan moeten ze in het vierkant worden gespannen. Op de hoekpunten van de Tinten kan een kerststukje of kandelaar worden geplaatst. Kaarsen moeten zo hoog of laag zijn, dat niet in de vlam gekeken kan worden. Gebruik er altijd minstens twee. Bent u in het bezit van een toren-, fruit- of koekschaal, dan leent die zich buitengewoon om er een bloem-, fruit- en notentoren van te bouwen. Als u zo'n mooi antiek kanten tafelkleed hebt, leg er dan een gewoon tafelkleed onder als bescherming! Niet alleen het kerstdiner vraagt bijzonder voorzieningen, ook bij het ontbijt en de lunch behoort op deze dag een feestelijk gedekte tafel met kerstbrood. De kerstbroden herinneren aan de offerkoeken en de kerstkrans is het symbool van de zonnekringloop. Handig is het, als naast de „vrouw des huizes" tijdens het eten een dienwagen of een laag tafeltje staat, waarop diverse zaken zijn klaargezet. De gastvrouw hoeft dan niet steeds van haar plaats op te staan. Maar Pearson bedoelt met de titel van zijn boek dan ook niet een achtdaagse wèrkweek. De term betekent bij hem: een week waarin vier dagen wordt gewerkt en waarin men de volgende vier dagen vrij ls. Ook bij hem zou een werkdag tien uren moeten tellen. Hij betoogt dat je op die manier per jaar niet meer werkuren maakt dan bij een vijfdaagse week van acht werkuren per dag en dat klopt: vijfmaal acht ls evenveel als viermaal tien. Maar in de week van Pearson werkt niet iedereen op dezelfde dagen. Hij verdeelt de beroepsbevolking in acht groepen, acht ploegen, zouden we kunnen zeggen. Ploeg nummer één werkt op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag, nummer twee op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag, de derde begint op woensdag en eindigt op zaterdag, enzovoort. Het resultaat daarvan is, dat op elk willekeurig moment elke ploeg in de weer is met zes andere tegelijk en maar met één ploeg niet (namelijk dje, waarvan de vier vrije dagen precies samenvallen met de vier dagen van die ene werkende ploeg). Nu komt er organisatorisch nogal het één en ander bij kijken om de zaak rond te krijgen; dat geeft Pearson zelf ook toe. Maar volgens hem zijn er ook grote voordelen verbonden aan het systeem. Eén daarvan is een grote verbetering in de dagelijkse vervoer-misère in de grote steden; drukte van het woon werkverkeer zou met ongeveer de helft worden teruggebracht, zo berekent hij. Verder wordt het industriële machinepark continu gebruikt, er is immers geen sprake van „leegloop", en bovendien krijgen de deelnemers aan dit systeem meer tijd voor recreatie en voor wat met een Franse term éducation permanente heet: de voortdurende bijscholing die we allemaal nodig hebben om de snelle, vooral technologische ontwikkelingen in de maatschappij bij te houden. NIET ALTIJD MOGELIJK Nii is het idee van Pearson natuurlijk vooral interessant voor de grote massa van wat ik maar met een onvriendelijk klinkend woord loonslaven zal noemen. Zo'n achtdaagse week, waarvan gedurende vier dagen slechts hoeft te worden gewerkt kan voor die mensen, met het nodige passen en meten, worden ingevoerd. Maar hoe moet dat dan b.v. met een leraar aan een middelbare school, met een jonge advocaat met maar één secretaresse, met een zelfstandig journalist die op vaste dagen radiocauserieën moet houden, met een kleine winkelier met maar één of twee

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 10