DICHTERS AAN HET WOORD PANAGOR door Cor Don Heel even maar.... Droom.... en werkelijkheid Zo leef ik tele - zoom - groothoek - macro-objectieven zijn "kant en klaar"voor uw éénoogreflex-camera! BAZAR VAN WIJKVER. NIEUWLAND' CHERRY KIRSBERRY Nog nooit dronk u zoiets verrukkelijks DRIE SNIKJES CANON, K0N1CA, MINOLTA, NIKON, NIKKORMAT, OLYMPUS-OM en alle P-DRAADCAMERA'S HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 I t C .3 1 V 3 I 1 '•'f - jt\ .i -» c - i vi Verzen waarin dichters hun persoonlijke stemmingen, bewogenheid en gemoedsaandoeningen tot uiting brengen dragen het stempel „Lyrische Poëzie". De lyriek wordt als de kern van onze letterkunde beschouwd en daarin heeft de „Religieuze Poëzie" een heel eigen plaats en taak. De gedichten getuigen van een diep besef der zonden, het verwerpelijk aanhangen van wereldse zaken. De verzuchting en smeekbeden om bevrijding daarvan Het gebonden zijn aan een lichaam des doods wekt benauwenis dat gepaard gaat met hevig verlangen te ontkomen aan de duisternis der ziel. De Heer en Verlosser staat in de godsdienstige gedichten (vaak) centraal. De dichters biechten hun twijfel aan en gemis van God evenals hun vertrouwen in en liefde voor Hem. Spreken er tevens hoop en zielenood in uit afgewisseld door troostgevoelens en schoonheidservaringen. Tot de gedegen beoefenaars der christelijke poëzie behoort stellig Nicolas 'd Alsace, pseudoniem van onze stadgenoot Klaas van Elsacker (38) behorende tot het geslacht van de sinds enkele jaren overleden zeer bekende Rotterdamse voordrachtkunstenaar Jac. van Elsacker. Nico lés 'd Alsace wil een aanspreekbare poëzie schrijven zulks met behoud van de literaire waarden en zonder in rijmelarij te vervallen. Hij acht het van groot belang, dat, afgezien van de goede poëzie uit het verleden, er een voortdurende bezinning moet zijn op de inhoud en vormgeving van de hedendaagse poëzie. Poëzie uit verleden en heden zijn niet het einde doch slechts vluchtheuvels op de lange weg die de poëzie moet gaan, aldus Nicol&s 'd Alsace. De verzen van deze talentvolle Vlaardinger bevatten veelal de gebruikelijke bestanddelen die zijn zangen tot religieuze poëzie verheffen. In de zomer van 1976 zal zijn eerste bundel „Drie in één" het licht zien. Een tweede bundel wordt intussen voorbereid. Verder is een studie over het leven en werk van Willem de Mérode in vergevorderd stadium. Al met al spreekt hieruit een enorme werkdrift en produktie naar welks resultaten wij rijkhalzend uitzien. RAM (21 maart20 april) Tikje onrustige week, omdat veel dingen ineens anders gaan, U heeft de neiging u daaraan te ergeren maar het is beter alles met een tikje humor te overgieten en wat te improviseren. Het contact met een oude relatie, dat uzelf door onachtzaamheid heeft verbroken en nu weer zou willen herstellen zal niet lukken. Zeker niet als u te maken heeft met een Schorpioen. Heel even maar blik ik in het verleden en zie dat eerst en heden telkens weer mijt. geest en leven doen beleven licht en zwaar Heel even maar zie ik dat geest en leven mij telkens doen beleven het zelfde weer wat is, dat is geweest mij treft het meest ifw zienen Heer Heel even maar geeft Gij mij geest en leven. Nicol&s 'd Alsace Ik stel me voor nog jong te zijn vol deugd en rein met vele idealen Ik stel me voor dat 'k later zal verhalen mijn deugd en idealen voor volle zalen Maar nu ik overdenk mijn werken en mijn leven moet ik van- schaamte beven mijn leven was onrein Maar nu ik overdenk al mijn verkeerde gangen schrei ik, inplaats van zangen van al mijn ijdelheid Nicol&s 'd Alsace. Inderdaad Ik was zo Ik ben zo Ik ben er mee behebt Ik vecht Alle dagen van mijn leven Ik worstel En kom boven Ik lijd Maar verdraag Ik verga Maar wordt gered Zo leef ik Zo blijf ik leven Zo zal God mij aanvaarden Zo zult gij mij verdragen Al de dagen van mijn leven En daarna zonder dagen Verdraagt God mij En u En ik s Nicolés 'd Alsace voor handel Kerkstra Verkrijgbaar voor KINDERKERSTZANG Zondag 21 dec. in de Grote- of St. Janskerk. Aanvang: 17.00 uur en 20.00 uur. Er zijn nog een aantal gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar bij onderstaande adressen: (zolang de voorraad strekt). Schiedam-Zuid: Spaarbank anno 1820, Leliestraat I (hoek Groenelaan). Schiedam-Oost: Spaarbank anno 1820, Lorentzlaan 68; Sig. mag. 't Hoekje (G. Orgers), Boerhavelaan 80; Sig. mag. van Asch, Prof Kam. Onneslaan 144. Schiedam-Centrum: Spaarbank anno 1820, Lange Nieuwstraat 195; VVV/SG kantoor, Proveniershuis Overschiesestraat I; Het Nieuwe Stadsblad, Broersvest 125; Muziekhandel B. Hakkert, Hoogstraat 163. Schiedam-West: Spaarbank anno 1820, St. Liduinaplein 5; Sig. mag. Rubens (Fa. Rademaker), Rubensplein 6a; Sig. mag. v. Pelt, Aleidastraat 77b. Nieuwland: Spaarbank anno 1820, Dr. Wibautplein 63; Spaarbank anno 1820, Mgr. Nolenslaan 412; Sig. mag. Dullaard, Mgr. Nolenslaan 524. Kethel/Groenoord: Spaarbank anno 1820, Populierenlaan 5; Spaarbank anno 1820, Peter van Anrooylaan 80; B. Scholten, Dr. Sauerstraat II; Geb. Ver. voor Gezondheidszorg Kethel en Omstr., Bachplein. Of bij het comité: secr. Royaardsplein 172; A. van Lieshout, Willem Pijperstraat 80; J. van Lieshout, van Maanenstraat 44. Zonder kaart geen toegang!!! THORBECKESCHOOL Vorige week werd er in de Thorbeckeschool ingebroken. Vermist worden 15 cassettebandjes en een cassetterecorder. Het hoofd van deze school, de heer J. Boven, zou die bandjes graag terug hebben, want er staan radiolessen op waar een ander niets aan heeft. Het adres van de school is: Thorbeckesingel 2. Wie brengt die bandjes terug? M rr In de hal van het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein wordt op zaterdag 20 december een bazar gehouden van de wijkvereniging „Nieuwland". Waarbij talloze handwerken zoals prachtige geborduurde tafellakens, babykleding in diverse maten voor jongens en meisjes, sierkussens voor in huis zowel als in uw auto en nog veel meer zelfgemaakte handwerken worden verkocht. Voor de prijs behoett u het niet te laten, want u betaalt alleen het verbruikte materiaal. Terwijl u keus maakt, vermaakt uw man zich tijdens het Kerst- koppelconcours in de bovenzaal. De bazar is geopend van 1 tot 5 uur. STIER (21 april—20 mei) Heel wat reden tot tevredenheid deze week! U oogst wat u gezaaid heeft en dat komt u toe ook, want u bent druk genoeg geweest om veel dingen voor elkaar te krijgen! Op gevoelsgebied moet u nog wat rechttrekken. U weet wel dat u sinds langere tijd een koers heeft gevaren, die uzelf niet beviel. Wees in dit geval voor alles tactvol en toon begrip! TWEELINGEN (21 mei—20 juni) Deze week kunt u heel veel goeds doen en ook in uw werk dingen voor elkaar krijgen die eerst een tikje vastgeroest leken. Een bepaald gevoel van onzekerheid kan u parten spelen maar daar moet u zich niet te veel aan storen. Vooral artiesten onder u kunnen ineens gaan denken, dat het werk niet deugt of vlot. U kent dat wel van uzelf. Niet op ingaan! Wel op het voordeeltje, dat zich voordoet. KREEFT (21 juni—20 juli) Een beetje last van de botjes? U heeft een gevoel van stijfheid dat zich ook voortplant in uw denken en doen. Gauw de warmte opzoeken naar lichaam en geest en gewoon doorgaan met alles. Uw plannen zijn zo goed en u kunt rekenen op de nodige medewerking. Een oudere figuur in uw omgeving heeft het een tikje te kwaad. Geef daar wel aandacht aan. Leuke ontmoeting mogelijk. LEEUW (21 juli—20 augustus) U heeft in de afgelopen periode toch niet helemaal gedaan wat de sterren u hebben aangeraden. Schuif toch eens een overlast van uw schouders! Laat u vooral niet beïnvloeden door de wonderlijke houding van een van uw familieleden! U weet toch hoe dat altijd gaat? Verwen uzelf nu eens terdege en neem de nodige rust. U heeft zulke aardige kansen, die zou u uit pure moeheid niet zien! MAAGD (21 augustus20 september) U heeft in de afgelopen periode momenten van groot geluk gekend die u eigenlijk niet meer durfde verwachten. Let nu op uw zaak en verstoor het gunstige klimaat niet door allerlei eisen en bedisselarijen! Dat is u al meer opgebroken. Aanvaard dankbaar wat komt en bewaar onder alle omstandigheden uw gevoel voor humor. Op zakelijk gebied doen zich enkele mogelijkheden voor. WEEGSCHAAL (21 september—20 oktober) Probeer deze week eens, om emotie te scheiden van echte gevoelens. U bent de laatste tijd erg onzeker omtrent uw eigen neigingen en het zit erin dat u er een potje van maakt! Tenslotte vaart niemand wel zonder de grondwaarheden: goede trouw en toewijzing zijn meer waard dan uiterlijke fraaiigheden. Dat valt zelfs met een geestige opmerking niet ongedaan te maken! SCHORPIOEN (21 oktober—20 november) Over het algemeen een prettige week. U heeft heel wat omhanden, maar het werk ligt u wel! Ook nieuwe perspectieven gaan zich in deze periode openen. U kunt terugvallen op oude plannen en ideeën, die nu ineens een kans blijken te krijgen. Op gevoelsgebied is grote tact en eindeloos geduld geboden. Niet opstuiven! Oude koeien in de sloot laten! BOOGSCHUTTER (21 november—20 december) U heeft de laatste tijd de neiging uzelf te beklagen. Nu zit het iedereen echt niet altijd mee, maar u moet weten te relativeren! Maak er een goede week van door te laten zien. dat u echt nog wel lachen kunt, ook en vooral om uzelf. Iedereen is erg druk met u en doet zijn best. Dus wat wilt u? STEENBOK (21 december—20 januari) Dit kan een plezierige week worden als u afstand weet te nemen van een bepaalde kwestie die u hindert. U heeft er dagelijks mee te maken en soms bent u het méér dan moe! Dat is begrijpelijk maar er zijn nu eenmaal dingen waar we mee moeten leren leven. U bent overigens juist heel dapper en taai en u heeft wel voor hetere vuren gestaan! Voordeeltje is mogelijk als u goed oplet. Brief op komst. WATERMAN (21 januari—20 februari) Voorkom dat u deze week in de clinch komt met een Schorpioen die u nu en dan op de zenuwen gaat werken. Dat kan de persoon in kwestie ook niet helpen! Bewaar uw geduld en regel de dingen met tact, want het zit erin dat uw plannen grotendeels slagen. Bijt u ook niet vast aan een soort ergernis over de dingen van alledag! De geschiedenis gaat haar gang en er is weinig nieuws onder de zon. Houd uw post in de gaten, want er is een belangrijk bericht op komst. VISSEN (21 februari—20 maart) Ziezo! U kunt tevreden zijn want uw plannen zijn toch doorgegaan! U had wat tegenwerking maar u heeft dat goed opgevangen en zo is er toch schot in de boel gekomen. Maak er nu maar een prettige week van want dat kan! U heeft leuke contacten en er zitten ook een paar uitgangetjes voor u in. Vergeet dan niet een oude en trouwe relatie mee te I nemen. Die mag er wel eens uit!

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 20