Twee speelplaatsen in Schiedam-Zuid Wilhelminaplein eerst, dan volgt Rozenburgerplein Nieuwjaarsbijeenkomst 1976 f u.°ï spcldla f k '- Gemeente heeft weinig bevoegdheid om het slopen tegen te gaan Openbare vergaderingen In overleg met bewoners: Niet ondertekende brieven worden niet behandeld W" 1 '*m Voorbereidingsbesluit HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 28 - WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 Nu de bewoners van Schiedam—Zuid op een begin december gehouden informatie-avond hebben ingestemd met de plannen van de dienst Gemeentewerken om het Wilhelmina plein en het Rozenburgerplein in te richten tot speelpleinen, zal binnenkort begonnen kunnen worden met de uitvoering. Het Wil helminaplein komt het eerst,aan de beurt en na enkele maanden zal het Rozenburgerplein volgen. Dit sluit dan mooi aan op de verbete ringen van het 'woon- en leef klimaat' in de zuidelijke stadswijk, waarvoor al meer voor zieningen zijn getroffen, zoals in de Groene- laan/Dwarsstraat en omgeving en in een aan tal 'leefstraten'. Het is het algemene uitgangspunt geweest dat de her-inrichting van deze twee pleinen verband moet houden met de verbetering van de straten in de hele wijk. Die pleinen krijqen dan ook niet alleen een functie als speelgelegenheid. Nee, ook andere en meer dere qroepen uit de bevolking, als moeders met kinderen, de bejaarden en de jongeren moeten er gebruik van kunnen maken. Het nodige geld voor deze verbetering zal ge put kunnen worden uit het z.g. fonds Wel zijnsvoorzieningen afkoopsom watercon tract'. Daar is de gemeenteraad vorig iaar november mee akkoord gegaan. De bewoners van Zuid gaan dus nu enige vruchten pluk ken uit het feit dat de gemeente Schiedam het voordelige contract met Rotterdam voor de levering van goedkoop drinkwater heett laten afkopen. De plannen voor de herinrichting van deze twee pleinen zijn overigens ontwikkeld in samenspraak met de bewoners. Een werk- qroep 'Speelpleinen' heeft een onderzoek verricht naar de mogelijkheden en de wensen ten opzichte van het spelen in Zuid en daar na heeft Gemeentewerken in samenwerking met een ingenieursbureau 'praatplannen op- qesteld. De werkgroep heeft de plannen toen besproken met de Bewonersvereniging en de Middenstandsvereniging in Schiedam Zuid en met de scholen. Tenslotte is alles voor- qeleqd aan de bewoners zelf, op de informa tie-avond begin deze maand. Enkele wijzi- qinqen zijn toen nog te berde gebracht; zo waren er practische bezwaren tegen een zandige speelkuil op het Rozenburgerplein, dat daarom aangepast zal worden. Inrichting Wat het Wilhelminaplein betreft, dit is van de wegen afgeschermd met behulp van palen- rijen, plantenbakken en groenstroken, zodat de kinderen er veilig kunnen spelen. De bij gaande tekening maakt dit duidelijk. Voor de winkels is een voorplein gedacht met tafels en banken, waar gedamd of gekaart kan worden, maar afgeschermd van de rij weg In het midden komt een gevariëerd ter rein met klinker-heuvels en verlagingen, zo dat daar niet gefietst kan worden, met palen- rijen en houten speelelementen. Wat afzon derlijk ligt een speelhoekje voor de kleuters met banken voor de moeders. Het oostelijke terrein is geschikt voor diverse balspelen en voor rolschaatsen, maar er is ook klim- en klautergelegenheid. De bestaande bomen zijn in het plan weer opgenomen, terwijl het heestergroen beveiligd wordt door een om lijsting van houten wanden. Bij deze her inrichting is de parkeergelegenheid zoveel mogelijk gehandhaafd. Op het Rozenburgerplein liggen de mogelijk heden anders; niet alleen door de kleinere oppervlakte, maar ook door boven- en ondergrondse obstakels als een schuilkelder, een PTT-kast, urinoirs en kabels. Niet alle bewonersgroepen kunnen hier aan hun trek ken komen. De woonfunctie van de Bijerlandsestraat is versterkt door verkeersbeperkingen op te leggen, zoals drempels en het weglaten van de rijweg. Terwijl de winkels en de bedrijven bereikbaar blijven, is het parkeren in dit ge deelte van de straat teruggedrongen naar de Gedurende vele jaren werd de gewoonte gevolgd dat de bur gemeester en zijn echtgenote op de Nieuwjaarsdag recipieer den in de aula van het Stedelijk Museum. In 1974 en 1975 was dit niet meer het geval en werd de uitwisseling van goede wensen gekoppeld aan een toneel voorstelling. Door het college van burgemeester en wethouders is nu be sloten om op 1 januari 1976 een Nieuwjaarsbijeenkomst te houden in de recreatiezaal van het Stadskantoor, des middags van 4 tot 6 uur.Teneinde 'file-vorming te voor komen zullen burgemeester en mevrouw Lems niet reci piëren, maar evenals de overige leden van het college met de stadgenoten in de zaal vertoeven. Het college hoopt dat velen uit Schiedam en omgeving ge bruik zullen maken van deze gelegenheid om op de eerste dag van het nieuwe jaar elkander geluk en voorspoed te wensen. andere zijde van het plein. Centraal op het plein ligt een variatie aan speelgelegenheid voor de kleuters en de jongere schooljeugd: een beteqelde speelkuil, palenrijen, een klinker—heuvel en een klirp—klauterelement. Aan de westzijde ligt een kleine zandbak met zitgelegenheid. Maar het spelen met de bal en het fietsen wordt door de inrichting ver hinderd. Getracht wordt om het transforma torhuisje en de urinoirs met behulp van be groeide palenwanden visueel maar ook functioneel te koppelen. Bij het cafetaria is een zithoek gemaakt. Diagonaal over het plein loopt de route van de voetganger met aangepaste oversteek plaatsen op beide hoeken. Voor het spelende kind wordt het plein afgescheiden van de rijweg door een groenstrook en door palen wanden. Na deze twee pleinen zullen nog drie andere pleinen in Schiedam herzien worden: het Van 't Hoffplein, het Fabriplein en het Hoofdplein. In welke volgorde dat zal ge beuren is nog niet vastgesteld en evenmin wanneer. WILHELMINAPLEIN SCHETSONTWERP ry, PCUTCG-.- -Xf IZLEIM-E>ai EOLSCUQOT 3 MOCbLL'JWLUOD lOXUTCE i S-.KUM PLACET 5 DLONT 1 \jALd l^LINl^CGBUö BOOM fi.J* Nederland is een vrij land waar de burgers in vrijheid kunnen leven. In onze rechtsstaat geldt nog steeds de gulden regel: alles mag, tenzij bij wet of verordening is gesteld dat het niet mag. Toegegeven moet worden dat er in Nederland wel bijzonder veel wetten en verordeningen zijn waarin iets geregeld of verboden wordt, maar dat neemt niet weg dat hier de rechten en vrijheden van de indi viduele burgers gewaarborgd zijn tegen een ingrijpen van de overheid. Dit geldt ook voor het recht van eigendom en eveneens voor het recht om zich van een eigendom te ontdoen. Bijvoorbeeld door het slopen. Over dit laatste willen we het hebben. Wie eigenaar is van een onroerend goed heeft het volste recht om zijn eigendom te slojsen. Het is niet verboden en ook de gemeente kan hem niet tegenhouden. Het enige waar die tot slopen overgaande eigenaar rekening mee moet houden is de Bouwverordening van de gemeente en in enkele bepaalde gevallen de Monumentenwet. Verder nergens mee Wat in de bouwwereld en in de volksmonrl een 'sloopvergunning' heet, bestaat dan ook niet. Indien iemand wil gaan slopen, dan is hij volgens de Bouwverordening verplicht daar van eerst bericht te geven aan de gemeente. De gemeente van haar kant moet dan een 'mededeling van ontvangst' van dit beiicht afgeven aan de eigenaar en wel binnen twee maanden. Het is deze 'mededeling van ont vangst' die de onjuiste benaming van sloop vergunning heeft gekregen. Onjuist, omdat het een kennisgeving is en géén vergunning; de gemeente kan namelijk die mededeling niet weigeren. Aan de andere kant mag de eigenaar weer niet met slopen beginnen voor hij die 'mededeling van ontvangst' ook wer kelijk heeft ontvangen. Zelfs niet wanneer de termijn van twee maanden is verstreken; hij moet daarop blijven wachten. Het is echter niet netjes wanneer de gemeente te lang wacht met het versturen van die mededeling van ontvangst. Deze mag dan ook niet ge bruikt worden om het slopen te blokkeren. Wat de gemeente wel mag doen en gewoon lijk dan ook inderdaad doet, dat is het stel len van voorwaarden bij het afgeven van die mededeling van ontvangst. Deze voorwaar den slaan echter meestal op de veilinH„iu en vallen onder de voorschriften van de Bouw verordening. Het gaat dan om het afsluiten van het sloopterrein, het nemen van maat regelen dat voorbijgangers niet geraakt worden door vallend puin, het aanbrengen van verlichting 's avonds, enzovoort. Doch het slopen zelf kan de gemeente niet ver hinderen. Een hinderpaal voor de slopende eigenaar kan, in bepaalde gevallen, zijn de Monumen tenwet. Maar alleen wanneer dit voor sloop bestemde pand op de monumentenlijst staat. De Monumentenwet stelt, dat zonder toe stemming van de minister van C.R.M. geen op de lijst staand monument gesloopt of ook maar beschadigd mag worden. Wanneer de minister meent dat hij de toestemming wel kan verlenen, dan moet hij eerst de mening van het gemeentebestuur vragen, doch hij is niet verplicht zich daaraan te houden. De verantwoordelijkheid voor het wel of niet slopen van een monument ligt bij de minister en niet bij de gemeente. Uit het bovenstaande blijkt, dat in onze rechtsstaat de gemeenten weinig of geen be voegdheden hebben om tegen ongewenst ge achte sloopplannen op te treden. Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat dit in de toekomst zal gaan veranderen, n.l. wanneer de wet op de Stadsvernieuwing tot stand is gekomen. Het ligt in de bedoeling om de ge meenten dan sterkere bevoegdheden te geven, ook bij het s'open. Maar zover is het momenteel nog niet. In verband met de komende feestdagen zal er in de nog resterende weken van dit jaar niet druk vergaderd worden. Wel komt de Commissie voor Communicatie-, Wijk- en Jeugdzaken in het openbaar bijeen op don derdag 18 december in een vergaderkamer op de 10e etage van het Stadskantoor, Emmastraat 1, aanvang om 20.00 uur. Op de agenda staat de behandeling van de Beleidsnota 1976 van de wethouder voor communicatie, wijkaangelegenheden en jeugdzaken; de Gemeentebegroting voor 1976 en het verlenen van medewerking voor de verspreiding van de brochure 'Boekje open over dienstplicht' onder de dienstplich tigen die in juli 1976 voor keuring opge roepen worden. Zowel aan het begin als aan het einde van de bijeenkomst is er een vragenhalfuurtje voor het publiek, dat kan reageren op de agendapunten. De Sportraad houdt eveneens op donderdag 18 december een openbare vergadering, in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emma straat 1, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan ter behandeling de volgende punten. De verslagen van de informatieavond op 18 november, van de vergadering van het Dagelijks bestuur van 13 november en van de bijeenkomst van de sectie gymnastiek en wandelsport van 27 november. Verder de vergoeding voor het gebruik van sport accommodaties, de verhoging van de jeugd- sportsubsidie 1976, de begroting van de Sportraad voor 1976 en brieven van D.R.Z. en w.s.v. De Schie. Na de rondvraag is er het vragenhalfuurtje voor het publiek, naar aan leiding van de behandelde punten. De Welstandscommissie vergadert op vrijdag 19 december in de benedenzaal van het Stadskantoor, waarvan het openbare gedeel te begint om 16.00 uur.Volgens het ver gaderschema zal de Commissie voor Ruimte lijke Ordening voor het eerst in het nieuwe jaar bijeenkomen in openbare vergadering op maandag 5 januari. Het is merkwaardig, maar het gebeurt wel eens dat er brieven of soortgelijke ge schriften naar het gemeentebestuur worden gestuurd die niet zijn ondertekend. Nu is een brief pas een brief, wanneer deze onder tekend is en daardoor uit de anonimiteit tevoorschijn komt. Het teken ook dat iemand de verantwoordelijkheid draagt voor die brief. Dit is de reden' dat B en W hebben bepaald dat brieven die niet zijn onder tekend, ook niet in behandeling genomen zullen worden. Immers, het is denkbaar dat iemand een brief schrijft en er een willekeurige naam onder zet. Dit is geen serieuse brief en indien daarop gereageerd wordt, kunnen er misver standen en moeilijkheden ontstaan. Daar moet de gemeente wel degelijk rekening mee houden. Het zetten van een valse hand tekening is natuurlijk ook mogelijk, maar dat is toch wel gevaarlijker en dat zal niet gauw gedaan worden. Op de gemeentesecretarie afdeling Openbare Werken op de 5e etage van het Stadskantoor ligt voor een ieder ter inzage het besluit van 24 november 1975 van de gemeenteraad waarbij verklaard is dat voor de omgeving van de Sporthal Margriet, te weten het ge bied dat wordt begrensd door de Nieuwe Damlaan, de Rijksweg 20 en de oostelijke kant van het tracé van de Poldervaart, een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 28