Helft van Nederlandse vrouwen wil groot aantal kilo's kwijt EEN ZWAARGEWICHTIGE WENS IN HET JAAR VAN DE VROUW %t*i *0^:' Juist met december voor de deur misschien een hard gelach, maar ieder pondje gaat door het mondje. Toch wel even om te onthouden als het om uw calorieeën gaat. CIJFERS SPREKEN „Hoewel het een echt vrouwelijk ideaal schijnt te zijn slank te wezen bewijzen mijn cliënten iedere dag dat dikkerdjes in trek blijven. Dat mogen dan minder slanke typen best eens bedenken". Verkoopsters van vermageringspillen waarvan het gebruik vaak lang niet onschadelijk is weten uit ervaring dat het afslanken typisch een modeverschijnsel is. Een verkoopster zegt: „Af en toe gaat er een rage door de vrouwenwereld. Op de tv heeft iemand weer eens verklaard dat we moeten afvallen en dan gaan talloze vrouwen weer middeltjes slikken. Daarnaast heb je de seizoeninvloeden. In december wordt veel gesnoept en uitgebreid gegeten. Zodra het januari is gaan alle volslanke dames weer aan haar lijn denken. En wanneer het eenmaal lente geweest is en men het strand weer kan opzoeken volgt de tweede golf. Iedereen wil in bikini kunnen zonnen en dan moeten er heel wat pondjes weggewerkt worden voordat men naar de Spaanse Costa's kan". HU PRAAT ER VAN MEE Een man die kan meepraten over dat jaarlijks terugkerende vermageren door vrouwen die vrezen haar bikini niet aan te kunnen trekken vanwege het overgewicht is de tand technicus! Hoe ongeloofwaardig dat misschien ook mag klinken. Wat is het geval! Vrouwen die een kunstgebit dragen en plotseling sterk gaan vermageren krijgen klachten over de prothese die eerst prima paste maar nu gewoon slecht zit. Zij krijgen allerlei mondklachten en de technicus moet er aan te pas komen om het kunstgebit van de slanker geworden dames weer wat op maat te brengen... De NIPO enquête leerde dat acht procent van onze vrouwen de 55 kilo haalt of er onder blijft. Zestien procent weegt tussen de 56 en 60 kilo. Eenentwintig procent komt boven de 60 kilo uit maar blijft onder de 65 kilo, weer 20 procent haalt een gewicht tussen de 65 en 69 kilo, 14 procent tussen de 70 en 74 kilo, acht procent loopt naar de 90 kilo en 5 procent ziet de naald op de weegschaal trillen bij de 85. Nog eens vier procent komt zelfs over de 85 kilo en bij de dikkerdjes mag men stellig ook de 4 procent dames tellen die niets wilden zeggen over haar gewicht... MAAKT DIK ONGELUKKIG? Wereldberoemd is het verhaal van de befaamde Britse schrijfer Somerset Mauhgum over een aantal Britse dames dat in een kuurplaats aan zee kilogramman probeert kwijt te raken. Dat lukt aardig totdat een hongerige sexegenote in hetzelfde hotel haar intrek neemt en de menukaart alle eer gaat bewijzen. Tussen de dames ontstaat een sfeer van haat die een explosief einde krjjgt als de hongerige badgaste haar koffers weer pakt en de vastende dames zich als wolven op de spijskaart storten, alle goede voornemens vergetend. Het NIPO heeft het niet met zoveel woorden gevraagd, maar een reeële kwestie bij een dergelijk onderzoek naar het lichaamsgewicht van Nederlandse vrouwen zou kunnen zijn: „Als u vindt dat u veel te veel weegt, bent u daar ongelukkig door?" Er zijn vrouwen die dat beslist wel zijn, maar er zijn ook super volslanken die er geen nachtje van wakker liggen. Zwaargewichten als Rita Corita lachen om haar 200 pond, haar dikte is zelfs een handelsmerk geworden. Ook Heintje Davids had er nooit moeite mee. Daarentegen is het weer bekend dat de vrouw van vakbondsleider Kok, die in een prachtig huis woont met een droomkeuken en die de voortreffelijkste gerechten kan bereiden er veel weet van heeft als de echtelijke smulpartijen beiden tot een te groot aantal extra pondjes. PRINSES Prinses Beatrix heeft zich veel moeten ontzeggen om haar huidige gewicht te bereiken, de artieste Mimi Kok die ook bijzonder zwaar is doet er niets voor om af te vallen en vindt het best dat de weegschaal kreunt als ze er op stapt. Zo gaan de meningen sterk uiteen, maar een feit blijft dat In het nu op een eind lopende Jaar van de Vrouw een van de zwaar wichtigs te van haar problemen is: hoe raak lk wat kilo's kwijt? Althans voor minstens 44 procent van de Nederlandse vrouwen is dat zeker zo. Lingerieontwerpers weten: Ned. vrouwen vragen naar grotere maten, met name bij beha's waar C en D cups grif verkocht worden. De pil is er o.m. schuld van. Negen procent van onze vrouwen weegt in ieder geval meer dan 80 ldlo. Met degenen die niets antwoorden (4 pet.) mee kan men veilig aannemen dat één op de 10 vrouwen bij ons een zwaargewicht is. Veel dames tobben er over maar vreemd genoeg zeggen heel veel mannen: „wij zien al die dikkerdjes graag!" Het NIPO onderzoek windt er geen doekjes om. Vierenveertig procent van de ondervraagde vrouwen verklaart: „Wjj willen afvallen". Of het er werkelijk van komt staat nog te bezien. In totaal 46 procent van de vrouwen die aan de enquête deelnamen meent dat zij maar by haar huidige gewicht moeten biyven. Wat nog niet zeggen wil dat zij er allen gelukkig mee zijn, zij aanvaarden haar aantal Ulo's alleen maar. Zes procent, een zeer kleine minderheid dus, wil niet vermageren maar zwaarder worden, geen moeilijk voornemen in het zicht van de komende december feesten. Er is bovendien nog vier IIlUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIlllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllNIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininui iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^7!||||||||||||||||||inillllll!lllllllllllllllll!llllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||t|||||!|||||||||||||||||l|||||||! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AF minim pröcent die zich niet willen uitlaten over haar gewicht, zij lieten de gestelde vragen onbeantwoorde DIKKERDJES IN TREK Vreemd genoeg zeggen heel veel Nederlandse vrouwen dat ze kilo's willen kwijt raken, terwijl steekproeven onder mannen over het algemeen uitwijzen dat zij weinig gesteld zijn op Twiggy's en andere superslanke dennen. Een enquête in Amerika bewees de juistheid van een eerder onderzoek, in Engeland ingesteld, waarbij de meeste mannen toegaven een zwak te hebben voor mollige vrouwen. In Nederland zal dat wel niet anders liggen want zowel bij huwelijksbureaus als in huwelijksadvertenties is de praktijk dat heel veel zoekende mannen uit zijn op een levenspartner die volslank is. Een huwelijksbureau-eigenareszegt: Zy behoort tot de helft van alle Nederlandsen die kilo's kwyt willen raken. achter dat talloze Nederlandse vrouwen een overgewicht bezitten. En bij het samenstellen van het foundation pakket gaan zij er dan ook al van uit dat er een stijgende vraag is naar grote maten. Vraag aan de vakman: Eet de gemiddelde vrouw te veel? Snoept ze misschien te veel? Neemt ze te weinig beweging? Maakt ze het zich in haar flat te gemakkelijk? Waar komen die extra kilo's vandaan? De „vrouwenkenners" van de ondermode: „Wij weten uit de omzetcijfers dat tegenwoordig veel meer beha's in de grote maten verkocht worden. Vroeger was het vrijwel uitsluitend A en B cups, nu is er een goed marktaandeel voor C cups, de forsere vrouw vraagt daarnaar en zelfs D, cups. In iedere lingeriezaak kan men vertellen dat die grotere maten meer aftrek hebben. Wij geloven dat het niet alleen veel eten en overmatig snoepen is dat hier meespeelt, maar vooral te veel drinken en... het gebruik van de pil. Het is een publiek geheim dat vrouwen vaak aanzienlijk aan gewicht winnen door regelmatig slikken van de pil. Met name de boezem wordt dan zwaarder. Een tweede punt is het groter aamtal drinks dat veel Nederlandse vrouwen genieten. Het hogere alcoholgebruik onder vrouwen weerspiegelt zich nu in haar figuur. Nee, we zijn nog niet zo ver dat we vrouwen met een bierbuikje aantreffen, maar er zijn beslist al vrouwen aan wier uiterlijk je het drinken van een stevig glas aanziet". Nederlandse vrouwen staan op minder goede voet met de weegschaal, dat hebben zij zelf in meerderheid verklaard tydens een representatief onderzoek dat het NIPO heeft gehouden. Het Nederlands Instituut voor Opinie Onderzoek heeft namelijk een groot aantal vrouwen de vraag gesteld of zy tevreden zyn met haar huidgewicht en by na de helft antwoordde ronduit ontkennend. Bf]na de helft, 44 procent zei nameiyk onomwonden: „Ik weeg te veel en lk weet het. Ik ben er niet gelukkig mee dat lk zoveel pondjes haal, maar het is nu eenmaal zo". Niet alleen Nederlandse vrouwen zelf, maar huisartsen, specialisten en voedingsdeskundigen zijn het er over eens dat de doorsnee Nederlandse vrouw te corpulent is, ook de modemakers en speciaal de vervaardigers van lingerie zijn er

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 34