5). t SiWe laersje, c ^25^31 HARG A-filosofietjes „Roddel laatste redmiddel voor wethouder 8f 9f 0? 6? CDA EN CPN EENS OVER RIJKSWEG 19 Min Ja 95 Geschenken die altijd welkom zijn: Modeschoenen en tassen Laarzen met en zonder bontvoering exclusieve pantoffels en muilen Ruilbeurs in „Arcade" Teleurstelling Meqmg Wel eens CAPUCINO gedronken? JAN STEEN J. H. DALSTRA AFWEZIG IMPERIAL 595 Drankenpaleis Jonge jenever Jonge jenever Jonge jenever f BolsII Jonge jenever Bessen jenever Hasekamp likeuren HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 Schiedamse gemeenteraad „werk opschorten, maar niet het plan schrappen" De CDA-fractie en de fraktie van de CPN in de Schiedamse gemeenteraad hebben maandagavond voor een kerstverrassing gezorgd door gezamenlijk de alles beheersende PvdA-fraktie een politieke nederlaag te bezorgen. Aan de orde was namelijk de problematiek van wel of geen rijksweg 19, die door de noordelijke Schiedamse woonwijken komt te lopen en zo een rechtstreekse verbinding met Delft moet krijgen. de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord die een afschrift van hun protest aan de ministers Westerterp, Gruijters en Vorrink alsmede aan de frakties in de tweede kamer van de Staten Generaal hadden gestuurd als brief aan de gemeenteraad. Dat was het moment waarop het PvdA gemeenteraadslid Nicolai Dielemans had zitten wachten, want hij diende een motie in waarin de raad als zijn mening uitsprak dat de aanleg van rijksweg 19 niet verder in overweging wordt genomen. Dat was het moment voor één van de talrijke schorsingen want, zoals raadsvoorzitter burgemeester Arie Lems het uitdrukte: ,,ik ben voor een avondvullend programma". Vervolgens kwam CDA-woordvoeder Siem Rosman met een motie die mede was ondertekend door de VVD-er Th. Bakkers. Hij vond de motie veel te ver gaan want we moeten naar alternatieven zoeken om geen sluipwegen voor het verkeer te maken. Dus kwam hij met een motie dat de uitvoering van rijksweg 19 dient te worden opgeschort totdat meer duidelijkheid bestaat over de noodzaak van rijksweg 19 en de mogelijke alternatieven. Dat was het moment voor de volgende schorsing waarna het PvdA-raadslid Dielemans zei niets voor de zienswijze van de CDA en VVD te voelen. „De motie stelt niet voor", zei hij. Toen kwam de grote verrassing, want bij de stemmotivering zei de CPN-er De Wolf niets voor PvdA-motie te voelen. Daarmee was het lot bezegeld van Dielemans en zijn PvdA, want aangezien wethouder Visbeen (PvdA) door ziekte afwezig was en de CPN- wethouder Collé zich uiteraard met het standpunt van de heer Wolf verenigde, werd de motie waarin de weg niet verder in overweging wordt genomen met 17-16 stemmen rrofrsvfst Siem Rosman (CDA): „Alternatieven zoeken". De discussie rond het aanleggen van die weg is hoog opgelopen. Zo hoog zelfs dat ook in de tweede kamer en bij het ministerie van verkeer en waterstaat en zijn bewindsman Westerterp de vraag opkomt of deze weg wel mag worden aangelegd. Naast de geluidshinder, die met name de bewoners van Schiedam-Groenoord en Woudwijk zullen hebben van het voortrazende verkeer, vooropgesteld natuurlijk dat deze weg er komt, is er ook nog het probleem van het t.z.t. aan te leggen recreatieschap midden- Delfland waar de weg ook door of langs moet gaan lopen. Dat alles heeft de milieuaktiegroepen goed wakker gemaakt en maandagavond was het de beurt aan de Schiedamse gemeenteraad om er zijn zegje over te doen. De politieke voorzet was gegeven door Nicolai Dielemans (PvdA): „Weg mag er helemaal niet komen". verworpen. Daarna kwam er nog een verrassing en daar zorgde de eerder genoemde PvdA-er Dielemans voor. „De motie dat de uitvoering dient te worden opgeschort tot meer duidelijk is over de weg is verkregen is slap, stelt niets voor maar een geluid is beter dan geen geluid", aldus Dielemans, waarna de hele raad met de motie Rosman-Bakker akkoord ging. Morgenavond 18 december houdt de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" wederom een ruilbeurs in Schiedam en wel in gebouw „Arcade" aan de Lange Haven 71. Daar dit de laatste maal van het jaar is en u zo vlak voor de feestdagen zit, mogelijk een gelegenheid om nog iets aan uw verzameling toe te voegen. Vanaf 7 uur is iedereen van harte welkom. Hollé, hollé, Haarlem hollé. Barry, we zijn er bijna, maar nog niet helemaal. Een oorverdovend gezang van Haarlemse supporters achterop de tribune, toen Haarlem zijn opwachting maakte op het SVV-veld en trainer Barry Hughes met geruit petje op de dug-out inkroop. Scheidsrechter E. Mulder uit IJmuiden, blies af en toen zaten we weer middenin het tumult, waarvoor oud-burgemeester H. Roelfsema een wijze glimlach had. Eindelijk zag ik de aanwinst van SVV in aktie. Backo Pavlovic deed aandoenlijk zijn best, maar is het toch niet helemaal. Komt best in orde. Een wedstrijd dus van de bovenste tegen de onderste op de lijst. Dat belqofde watt al viel Haarlem bitter tegen. Barry mag dan schelden op de grasmat, daar hadden de SVV-ers ook last van. Een zeer ongelijke strijd, zou je denken. Maar dat viel van Haarlems kant tégen. Ik had wel een mooiere wedstrijd verwacht. Verstandig dat SVV dit trachtte uit te buiten, vooral Danny Molendijk was deze keer erg beweeglijk., hetgeen Chris van Dijk de zucht deed slaken: ik hoop dat ze nu eens winnen, want ik zie een Schiedamse club nu eenmaal graag winnen. Waarmee Arie Verlinde het gloeiend eens was. Jan Bronneman schudde energiek zijn „behoede" hoofd. Dit wordt een gelijkspel, zei hij zelfbewust. Op datzelfde moment verslikte ik me haast in de levensgrote bonbon van buurman zenuwenpil Piet Steenbergen, die geen moment stil kon zitten. Ene v.d. Berg van Men schrijft ons: „Het beleidspeil van wethouder Visbeen dreigt thans naar een ongekend dieptepunt af te zakken. Zij, die zich steeds op het standpunt heeft gesteld, te zwijgen, wanneer men persoonlijk denkt te worden, begaat nu de ernstige fout haar belofte te breken en bovendien naar middelen te grijpen, die zij zelf steeds verfoeit: het verwijzen naar persberichten, zoals bijvoorbeeld die in de N.R.C. De wispelturige journalistiek van de heer R. van Houwelingen is voor eenieder die de politieke situatie hier ter stede nauwkeurig volgt, geen frontpaginanieuws waar men zich over behoeft op te winden. Het is alleen jammer, dat de argeloze burger ten aanzien van het Schiedams Gymnasium foutieve voorlichting krijgt. Een nauwkeurige studie van de historie van het gymnasium leert ons namelijk, zoals velen dat met mij kunnen beamen, dat, hoewel de heer Van Bockhove en de heer Engelsman, deze laatste ook als curator, zeker de school een goed hart hebben toegedragen, juist in de laatste decennia de school niet in eerste instantie door de gemeente tot groter bloei is gekomen, maar dat het vooral aan de inzet van de rectoren (ik noem hier de heer Endenburg, de heer Labordus en thans vooral de heer Visser), juist ook door hun aktief wervingsbeleid te danken is geweest dat de school, zoals ook vermeld in de beleidsnota van wethouder Visbeen, nog steeds groeiende is en zelfs een streekfunctie vervult. Met eenzelfde inzet zorgen leiding' en docenten voor de continuering van hun school en mogen datzelfde naar mijn mening thans ook verwachten van het college van burgemeester en wethouders, dat als bestuur van de school de-verantwoording draagt voor het wel en wee van de leerlingen in de *1 eerste plaats. Laten wij hopen dat zij die verantwoording (en dat geldt niet alleen voor deze school, maar voor het totale onderwijs waarvoor zij het beleid bepalen) die op hun schouders rust erkennen en ernaar handelen! Bijzonder ondeskundig is de opmerking dat de school door de Schiedamse burgers, c.q. socialistische raadsleden, betaald wordt. Iedereen weet dat alle openbare scholen door het Rijk worden gefinancierd. Zoals men lezen kan in de begroting draait de school door omstandigheden zelfs met een batig saldo, hetgeen in het verleden wel anders is geweest. Helaas werden de vergaderingen met de wethouder en de commissie voor Vorming en Recreatie steeds achter gesloten deuren gehouden, zodat het voor journalisten inderdaad vrij moeilijk was critisch een mening te vormen omtrent de beweegredenen van de wethouder c.q. haar fractie, maar ook déér zou men niet veel wijzer zijn geworden. Wanneer men door ervaring een duidelijk inzicht heeft gekregen omtrent de politieke doelstellingen van de wethouder, dan zou men alleen het volgende kunnen stellen: de tendens van minister Van Kemenade zoals wij allen deze dagen in de kamerdebatten kunnen beluisteren, ter attentie van basis en middelbaar onderwijs, duidt op een beleid dat gestoeld is op een nieuwe visie in de socialistische filosofie; het nivelleren van kennis en het terugbrengen der mogelijkheden voor volledige ontplooiing van ieder individu. Een navrante uitzonderding daarbij is het imbecielenonderwijs, dat zich gelukkig juist weer mag verheugen in schaalverkleining, uitbreiding leerkrachten, lesruimten en differentiatie. Ook plaatselijk zal men die lijn, gezien de reeds vele malen gehekelde partijdiscipline in de partij van de arbeid moeten volgen. De moeilijkheid voor de wethouder is echter dat het ministerie vooralsnog slechts praktische normen hanteert. Hopelijk zal een overlegsituatie gecreëerd worden; was dat maar eerder gebeurd! Wij leven gelukkig nog in een vrij land met vrije meningsuiting. De rector van het Gymnasium is ook een vrij mens en het interessante van meningen is juist dat daarover verschil bestaat. Eén ding is zeker en dat is: „Iedereen verlangt naar een spoedig einde van al dit en ander soort manipulaties in deze zinloze schoolstrijd". Reeds bij andere gelegenheden heb ik de wethouder van zeer ernstige zaken beticht zoals „ondemocratisch handelen". Toch ben ik nooit vervolgd wegens smaad en heeft iemand getracht mij van het tegendeel te overtuigen. Moge het dit college gegeven zijn in deze donkere tijden de wijsheid te vinden, bij allen die betrokken zijn bij de gang van zaken op het Gymnasium, het licht te brengen waar men reeds in vele bange weken op wacht. Jammer dat de wethouder thans ziek is geworden, zoals wij uit betrouwbare bron mochten vernemen. Vanaf deze plaats wens ik haar van harte beterschap". A. n:rkzwager-Van Zoelen ArË; Prinslaan 14. (Noot van onze Rijnmond-redacteur Ruud van Houwelingen: Voor de duidelijkheid even het volgende: de rector van het Stedelijk Gymnasium, de heer Visser, stelt in het door mij aangehaalde NRC- interview een overtuigd VVD-er te zijn en mevr. A. Dirkzwager-van Zoelen is enige tijd raadslid voor de VVD in de Schiedamse gemeenteraad geweest. Dan weten tenminste onze lezers uit welke hoek de politieke wind waait. Hén van de sympathieke trekjes van het toenmalige VVD-raadslid mevrouw A. Dirkzwager-van Zoelen was haar charmante optreden in de toenmalige gemeenteraad. Haar bijnaam „mooie Anita" is voor wat dit betreft duidelijk genoeg. Met dit charmante optreden wist zij ook verschillende journalisten voor haar standpunt te winnen. Aangezien ik op het standpunt sta dat bij een indringend medium als een huis aan huisblad niet links of rechts kan worden geschreven en dat men niet boven de partijen maar er middenin moet staan, is haar dat met mij nooit gelukt. Daarbij komt nog dat mevrouw Dirkzwager het stukje kennelijk niet goed heeft gelezen. Tot driemaal toe hebben wij getracht een gesprek te krijgen met rector Visser van het Stedelijk Gymnasium en tot driemaal toe gaf hij niet thuis. Dan was hij weer in bespreking, ging net in een bespreking, of stond op het punt iemand te ontvangen en had geen tijd. Het is namelijk altijd onze gewoonte om naast de ene partij, wethouder Visbeen, ook de andere partij, rector Visser, aan het woord te laten. Dat dit nu niet is gelukt, ligt niet aan ons. Of was hij toch zo geschrokken van het interview in de NRC? Gezien de strekking van het ingezonden stuk van mevrouw Dirkzwager, is zij kennelijk zelf leerlinge van het Stedelijk Gymnasium geweest en dat is nauwelijks een basis om tot een objectief oordeel te komen over de vraag: wel of geen zelfstandig gymnasium in Schiedam. Daarbij voel ik mij door de opmerking van het voormalige VVD-raadslid mevrouw A- Dirkzwager-van Zoelen dat ik wispelturige journalistiek bedrijf, nauwelijks geraakt noch aangesproken. Ik van mijn kant, zal haar dan ook beslist niet, om in haar terminologie te spreken, wegens smaad aanklagen. Ik heb namelijk van huis uit wat liberale trekjes meegekregen en die zijn uitermate vergevingsgezind). Haarlem nam de hem aangeboden kans waar en liet 0-1 voor Haarlem aantekenen. Grote ontsteltenis bij ons op de tribune, diepe vreugde daar achterin. Geen wonder, zouden wij ook zijn met een voorsprong. En in 't doel daar staan de Haarlemmers, werd er gezongen. Een raar elftal dan met al die keepers. Tot opeens Fred Meerhof met een juweel van een schot ons op deed veren, de stand was gelijk. Met een gerust hart dus koffie drinken met een plak ontbijtkoek. Niets voor Chris bewaard, want die had weer de benen naar „Schiedam" genomen. Haarlem was op dat moment al periodekampioen en zou champagne kunnen drinken. Maar SVV was er ook nog en dat telde tenvolle mee. Sjaak Boumeester verdedigde zijn doel als een panter. Men wilde zo verschrikkelijk graag winnen. Men moest van die gehate onderste plaats af, het zat er een beetje in. Totdat... och, u heeft het allemaal al gelezen, het werd helaas 2-1 voor Haarlem en SVV kon inpakken. Jammer, ze hebben er zo hard voor gevochten. P-S. En Hermes-DVS hield het op een gelijkspel tegen UVS. MIEKE Heerlijk hoor; met gebak, bij PETIT,RESTAURANT CAFÉ CHANTANT Rubenspiein 22 TANDARTS IS VAN DONDERDAG 18 DEC. T/M VRIJDAG 2 JANUARI Bij pijnklachten tel. 26 83 03 Rotterdamsedijk 242, S'dam. Tel. 26 89 38 HASEKAMP 11,85 nu HOPPE 13,75 nu Clareijn 1 v. Zanten, p. liter 7 smaken

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 3