Gemeentebestuur over gymnasium letKasbOjetaan toonder van Bank Mees Hope. G.Z. heeft nieuwe adjunct directrice NIEUWJAARS BIJEENKOMST 1976 Het stedelijk Gymnasium 4 GEMEENTE SCHIEDAM Min Metwg Mija Memg Gaslucht in Schiedam-Zuid Mutaties binnen bestuur NCVB Dr. G. H. Jonkers geen spreekuur Gaat Rijksweg 19 nu toch door In deze tijd is een goed cadeau-idee altijd bruikbaar. Heeft u weieens aan de Kasbiljetten van Bank Mees Hope gedacht? Ze zijn aan toonder; met alle voordelen van dien. Zonder administratieve bijkomstigheden kunt u ze cadeau doen. De rente is bijzonder aantrekkelijk. Bij een looptijd van 2 jaar 672%. bij 5 jaar 8'/4% en bij 8 jaar zelfs Vv Bank Mees Hope nv Gedurende vele jaren werd de gewoonte gevolgd dat de burgemeester en zijn echtgenote op de Nieuwjaarsdag recipieerden in de aula van het Stedelijk Museum. In 1974 en 1975 was dit niet meer het geval en werd de uitwisseling van goede wensen gekoppeld aan een toneelvoorstelling. Door het college van burgemeester en wethouders is nu besloten om op 1 januari 1976 een Nieuwjaarsbijeenkomst te houden in de recreatiezaal van het Stadskantoor, des middags van 4 tot 6 uur. Teneinde "file-vorming" te voorkomen, zullen burgemeester en mevrouw Lems niet recipiëren, maar evenals de overige leden van het college met de stadgenoten in de zaal vertoeven. Het college hoopt velen uit Schiedam en omgeving gebruik zullen maken van deze gelegenheid om op de eerste dag van het nieuwe jaar elkander geluk en voorspoed te wensen. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 14 - DINSDAG 23 DECEMBER 1975 Geen samengaan, maar fusie is niet uitgesloten Pas op (finsdag 13 januari zal de commissie vorming en recreatie van de gemeente Schiedam, de raadscommissie die zich o.a. met onderwijsproblemen bezig houdt, zich bezig houdt met de zaak wel of geen zelfstandig stedelijk gymnasium in Schiedam. Zoals bekend is de discussie hierover de laatste tijd opgelaaid. Een groep onder leiding van de PvdA onderwijswethouder mevr. Clara Visbeen-Stroman denkt aan opheffing van het stedelijk gymnasium en wil deze schooHnrichtlng onderbrengen In de Rijksscholengemeenschap, de oude Rijks HBS, die in hetzelfde pand als het gymnasium aan de Burgemeester van Haarenlaan is gehuisvest. Een minstens even grote groep onder leiding van rektor Visser van het Stedelijk Gymnasium zijn woedend geworden over deze gedachte van wethouder Visbeen en wil zelfs de gedachte fusie niet in overweging nemen. Oorspronkelijk was het plan dat de eerder genoemde commissie voor vorming en recreatie zich deze week met dit hete politieke onderwijsprobleem zou bezig houden maar de wnd. wethouder voor onderwijs Chr. Zijdeveld (PvdA) liet in een brief aan de commissie weten dat hij daar niet voor voelde. De eerste verantwoordelijke politieke bewindsman voor onderwijszaken is immers wethouder Visbeen-Stroman en die is door ziekte tot begin volgend jaar uitgeschakeld. Inmiddels heeft het college van burgemeester en wethouders wel geantwoord op schriftelijke vragen over deze zaak. De vragen waren gesteld door de gemeenteraadsleden Taverne van Cam pen (CDA) en Verhulsdonk (VVD). Het antwoord is opmerkelijk door zijn tweeslachtigheid omdat er eerst wordt gesteld dat er niet wordt gestreefd naar een samengaan van Rijksscholengemeenschap en het Stedelijk Gymnasium, terwijl het antwoord op de tweede vraag luidt, dat er niet gezegd wordt dat een dergelijke fusie is uitgesloten. Voor de duidelijkheid laten wij zowel de vragen van de twee raadsleden als de antwoorden van het gemeentebestuur volgen: De leden van de gemeenteraad, mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen en de heer G. P. Verhulsdonk hebben de volgende vragen gesteld: 1. In de beleidsnota van onderwijs stelt de wethouder, dat het Stedelijk Gymnasium een groei in het aantal leerlingen doormaakt en concludeert zij tevens dat het Stedelijk Gymnasium een streekfunctie gaat verkrijgen omdat een derde van de leerlingen van buiten Schiedam komt. Een beleidsvoornemen om te streven naar een samengaan van het Stedelijk Gymnasium met de Rijksscholengemeenschap ontbreekt in deze nota, die toch pas zeer recent is verschenen. Onze vraag luidt dan ook: Sinds wanneer, door wie en waarom wordt er gestreefd naar een samengaan van de hierboven vermelde scholen? 2. Waaruit kan geconcludeerd worden dat de raadscommissie Vorming en Recreatie het initiatief heeft genomen tot fusiebesprekingen tussen het Stedelijk Gymnasium en de Rijksscholengemeenschap? 3. Kan het college ons mededelen of de genoemde commissie spelregels heeft opgesteld t.a.v. de te voeren besprekingen? Zo ja, wanneer zijn deze spelregels opgesteld en hoe luiden deze dan? Zo nee, heeft de inspecteur van het voorbereidend en wetenschappelijk onderwijs ze mogelijk opgesteld? Wij doelen hier op het niet aanwezig zijn van een lid van de oudercommissie bij het gesprek tussen leerlingen en voornoemde inspecteur, het niet mogen notuleren van de besprekingen door de oudercommissie en het verbod van een bandopnameapparaat gebruik te maken. 4. Is het college met ons van mening dat het onderwerp „Stedelijk Gymnasium" als agendapunt behandeld dient te worden in een openbare vergadering van de Commissie Vorming en Recreatie en niet zoals tot op heden onaangekondigd in een besloten gedeelte van de vergadering, hetgeen o.i. in strijd is met de verordening op de raadscommissies en in tegenspraak met het door uw college onderschreven samenwerkingsprogramma van de PvdA/PPR? 5. Is het college met ons van mening, gelet op de onrust die heerst onder alle betrokken partijen, alsmede gelet op de aanmeldingen voor het nieuwe leerjaar, er spoedig duidelijkheid verschaft dient te worden? Zo ja, hoe denkt uw college dit te bereiken? De antwoorden van het gemeentebestuur luiden: 1. Er wordt niet gestreefd naar een samengaan van de Rijksscholengemeenschap en het Stedelijk Gymnasium. Wel wordt, naar onze mening zelfs een eis van goed bestuur, voortdurend bezien of bestaande toestanden moeten blijven voortbestaan of verandering behoeven. Binnen dit kader wordt bezien of het zelfstandig voortbestaan van het Stedelijk Gymnasium voor de toekomst de meest gewenste toestand is. 2. Zoals gesteld wordt niet gestreefd naar een fusie tussen Stedelijk Gymnasium en Rijksscholengemeenschap (Hiermede is nadrukkelijk niet gezegd, dat een dergelijke fusie wordt uitgesloten). Het is dus niét juist te spreken van fusiebesprekingen. 3. In een vergadering van de Commissie voor Vorming en Recreatie heeft de inspecteur van het VWO, drs. J. de Lange aangegeven hoe hij in het verleden in een soortgelijke situatie een serie gesprekken had zien verlopen. De commissieleden gingen toen met een dergelijke procedure akkoord.' 4. De wethouder van Onderwijs heeft het voornemen „Het Stedelijk Gymnasium" in een openbare vergadering van de commissie Vorming en Recreatie aan de orde te stellen. Het college is het met dit beleidsvoornemen geheel eens. Het gemeentebestuur is in het algemeen voorstander van zo groot mogelijke duidelijkheid. Het is met name daarom dat wij de rector van het Stedelijk Gymnasium op 25 november j.l. hebben laten weten, dat hij leerlingen kan blijven aannemen omdat niet de indruk zou mogen ontstaan, dat het einde van het gymnasiaal onderwijs zou worden ingeleid. Men schrijft ons: „Met belangstelling heb ik kennis genomen van het commentaar van R.H.v.H. op uitlatingen van ambtenaar Visser, c.q. Drs. W. A. Visser, Rector van het Stedelijk Gymnasium te Schiedam, geplaatst in het Nieuwe Stadsblad van 10 december j.l. Uw heilige verontwaardiging over een minder fraaie uitspraak zou hartverwarmend werken als u regelmatig kritische kanttekening zou plaatsen bij diverse insinuaties en beledigingen, waarop lezers en kijkers telkens worden getraxteerd door diverse politici, journalisten, radioen t.v. commentators, vakbonds- en partijbonzen. Ik heb b.v. nooit een commentaar gelezen op een uitspraak van een journalist, enkele jaren geleden afgedrukt in een bekend Nederlands dagblad, waarin hij stelde, dat gymnasia instituten voor snobs waren. Misschien ben ik wat te gevoelig, doch ik heb dit nooit als een lofprijzing gezien voor hen die aan dergelijke oöderwijsinstelling hun opleiding ontvingen of ontvangen. Wie kaatst moet de bal verwachten. Waarom de onder alinea 2 genoemde personen wel mogen schrijven en spreken wat hen voor de pen of mond komt en een ambtenaar niet, is mij niet duidelijk. Gelden onze zo hooggeroemde democratische vrijheden wel voor de één doch niet voor de ander? Wellicht kunt u dit laatste uw lezers eens in een volgend artikeltje nader verklaren. H. L. van Zuijlen Revaards plein 14. (Ik heb nooit gesteld dat gymnasia instituten voor snobs waren. Alleen wilde ik uitgebreid commentaar van drs. Visser en dat wilde hij kennelijk niet. Voor het overige ik de inzender gaarne naar mijn commentaar op de brief afgedrukt in het jl. woensdag verschenen Nieuwe Stadsblad (R. M. van H.) In de morgen van donderdag 18 december was er in een deel van Schiedam-Zuid een sterke gaslucht waarneembaar. Deze was afkomstig van het terrein van de Gem. Technische Bedrijven aan de Dwarsstraat. De oorzaak is dat bij het slopen van een gebouw op bedoeld terrein met een drag-line een leeg vat is opengescheurd waarin een gas- odorant heeft gezeten. Dit odorant is het chemische middel waarmee het van oorsprong reukloze aardgas van het bekende „gas-luchtje" wordt voorzien, zulks uit overwegingen van veiligheid. Kennelijk is van het opengereten vat de bodem nog vochtig geweest van het wel zeer sterk geurende maar verder onschadelijke odorant. Er is dus geen sprake van een lek in de aardgasleidingen. De Gem. Technische Bedrijven heeft de Dienst Centraal Milieubeheer van Rijnmond op de hoogte gebracht van het gebeuren. Aankoopbedrag Looptijd Coupures 881.66 672,76 ƒ511,17 2 jaar 5 jaar 8 jaar 1.000.- 834% .BMHt Er zijn ook coupures van./5.000.-en./T0.000-. Schiedam, Nieuwe Haven 133/hoek B.K. laan. tel. 010-3402 22 Vlaar dingen, Schiedamseweg 53. Iel. 010-34 02 22. Het Schiedamse Gemeenteziekenhuis heeft een nieuwe adjunkt direktrice in de persoon van zuster De Frele. De funktie was vakant gekomen nadat haar voorgangster zuster Veenstra na slechts enkele maanden in funktie te zijn geweest een funktie aanvaardde als adjunkt direktrice van het Rotterdamse Bergweg ziekenhuis. Volgend jaar zullen er enkele mutaties binnen het bestuur van de Ned. Christen Vrouwen Bond, afdeling Nieuwland plaatsvinden. Allereerst legt mevrouw Donkers per 1 januari (na 6 jaar trouwe dienst) haar taak van penningmeesteresse neer. Mevrouw v.d. Berg, tweede penningmeesteresse, is bereid haar taak over te nemen. Bent u het hier niet mee eens, neemt u dan contact op met mevrouw Donkers en dat liefst vóór 1 januari a.s. Heeft u namen van kandidaten voor de vakante plaats van tweede penningmeesteresse, dan houdt het bestuur zich hiervoor aanbevolen. Autodienst: mevrouw Schotting, tel. 703657 en mevrouw Tangenbergh, tel. 714524. OOGARTS van 29 december tot 5 januari Men schrijft ons: „Afgelopen week is in de Tweede Kamer met 70 tegen 58 stemmen een motie verworpen om het werk aan rijksweg 19 door Midden Delfland op te schorten en de weg opnieuw in studie te nemen. Alleen PvdA, PPR, DS70, D66 en PSP stemden voor de motie. De massale tegenstand vanuit de regio blijkt geen enkel effect te hebben gehad. Afgelopen maandag nog werd in de gemeenteraad van Schiedam met algemene stemmen erop aangedrongen de aanleg op te schorten en opnieuw te overwegen. In Vlaardingen gebeurde dit voorjaar hetzelfde en ook Delft sprak zich toen uit voor uitstel. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben ons bericht niet ervan overtuigd te zijn, dat de aanleg verantwoord is. De provincie besloot de Kruithuisweg in Delft voorlopig maar niet op rijksweg 19 aan te sluiten. Al deze weerstand vanuit de regio zou toch op z'n minst aanleiding moeten zijn om de noodzaak van de weg nog eens te bekijken. Temeer daar voldoende tijd voorhanden is. Maar nee, de weg wordt gewoon afgebouwd en het deel Schiedam-Delft zal straks volgens het werkschema minimaal 2 3 jaar ongebruikt klaar liggen. De afgelopen maanden is er druk gepraat over de verschillen van inzicht in de regio en in de kamer met name bij de KVP en AR. De standpunten van het CDA uit Delft, Schiedam en Vlaardingen is uitdrukkelijk onder de aandacht gebracht van KVP- en AR- kamerleden. Deze wensten echter niet op een eerder genomen beslissing terug te komen. Er werd niet meer over de argumenten voor de weg gepraat. „Als er nu nog begonnen zou moeten worden, zou de zaak heel anders liggen" zo werd gezegd. De 30 miljoen, die het al gekost heeft is kennelijk het belangrijkst. Nog 125 miljoen uitgeven voor een weg, die onnodig is is minder belangrijk. Het terugkomen op eerder genomen beslissingen vindt de woordvoerder van de KVP niet getuigen van „behoorlijk bestuurlijk handelen'. Rijksweg 19 wordt nu niet meer aangelegd voor het verkeer, maar voor het behoorlijk bestuurlijk handelen. Daarmee wordt dan tevens Midden Delfland als rekreatiegebied opgeofferd. De omwonenden mogen doorgaan met moties aannemen in de diverse gemeenteraden. Verder tellen ze niet mee. Geen vrolijke dag voor de democratie". Milieudefensie Delft P. J. van Vemele

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 14