Met grote sprongen door het oude jaar 1975 Schiedam 700jaar nu definitief af gelopen 11 VERVOLG VAN PAG3 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 5 - DINSDAG 30 DECEMBER 1975 „De Rekels". En honderden kinderen lieten op dat moment hun ballonnen los, waaraan hun namen hingen. Een geste van de winkeliersvereniging City Centrum Schiedam. Bijzonder fraai was het levend schaakspel met Jan Hein Donner en Sosenko „op de bok". Op het Proosjes Pretplein viel van alles te beleven en Ursula Benz en Hans Koopman veroverden de harten tijdens het Weens concert in het Passage Theater. „Op losse groeven" van de „Tros" in de sporthal „Margriet" was voor het middeleeuwse bruidspaar en het echtpaar Lems een belevenis. De bewoners en gasten van „Huize Spaland" zaten in ouderwetse klederdracht aan een diner, door de direktie en het bestuur aangeboden. HOOGTEPUNTEN VAN DE WEEK De oud-Hollandse beestenmarkt in de Lange Kerkstraat werd een 'openbaring. Er zijn zelfs stemmen opgegaan om dit jaarlijks te organiseren. Hoogtepunten van deze feestweek wera ongetwijfeld de middeleeuwse bruiloft, met als stralend bruidspaar dan eindelijk Fija van Lieshout en Leo Noordzij. Door burgemeester drs. A. J. Lems in de echt verbonden en een groots feest toen in die speciale tent met de gehele familie. Ook het standwerkersconcours trok de nodige aandacht. Het echtpaar Van Lieshout met de kinderen Mark, Katrine, en Mary kwamen speciaal uit Australië over om de bruiloft van hun nichtje en a.s. neef bij te wonen. Er was grote vreugde in het Noletziekenhuis, want negentig procent slaagden voor het I.D.- diploma. Protest was er volledig voor de aanleg van de Rijksweg 19. Die men overbodig vond. De krakers aan de Laan in het hartje van de stad kregen toch water, al was daar nogal beroering over in de raadszaal. Er vielen twee doden tijdens een explosie aan boord van de uit Stavanger afkomstige en bijna 100.000 ton tanker op de werf W.F. Later overleed een derde gewonde. De slachtoffers waren allen gehuwd. Eén ervan kwam uit Spanje. Op de werf „Nieuwe Waterweg" brak brand uit in ruim twee van de 8000 ton „Nyola". Er waren gelukkig geen slachtoffers. En de brandweer spoot er maar op los tijdens die „Open Dag" in de nieuwe brandweerkazerne. boekwerk van Los Angeles en een groot herinneringspl ateuau mee. Geschenken van de burgemeester van die stad, die hij een bezoek bracht. Felix S., een voortvluchtige misdadiger bracht eind juli een bezoek aan zijn ouderlijk huis en schoot daarbij hoofdagent J. de Bruin na een wilde schietpartij in de onderarm. De dader vluchtte. Negentig procent van het Noletziekenhuis slaagden voor het I.C.-diploma. Hier speldt dokter Vlootman (dlrekteur) het insigne'bij een der geslaagden op. Jacqueline Henderickx, echtgenote van kunstenaar André, die voor haar man niet onder behoeft te doen. Zij maakt beeldige wandkleden en geeft daar ook les in. Leuk, dat mevrouw Th. Remmerswaal als lid van de „smeerploeg" op „Jeugdland '75" gehuldigd werd. 24 UUR HARGA Ten bate van het nieuwe dierenasiel organiseerde de Schiedamse wielrennersvereniging „Schiedam" een non stop programma van 's- avonds 8 uur tot de andere avond 8 uur. De „24 uur van Schiedam" bracht vijf mille op. Burgemeester Lems in een gehee! andere funk tie bij de spoorweghalte „Nieuwland". EERSTE PAAL ASIEL De ere-voorzitter van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, afd. Schiedam, de heer H. Willems van Beveren, sloeg voor het nieuwe asiel aan de Harglaan de eerste paal. Kosten: ƒ.600.000, Op Rijksweg 20 sloeg een personenauto enkele malen over de kop en werd de bestuurder helaas De kunstenaar Frits Hendrickx ontwierp een reliëf voor Van Dalen. B.V. op de Broersvest. Voor de tweede maal werd burgemeester Lems door een stadgenoot, het gemeenteraadslid S. Rosman, verrast met een cadeau van een buitenlandse burgemeester. Nu was het een boek van de stad Calagary in Canada. Vóór 1980 komt er geen crematorium in Schiedam. Zo'n warme zomer hadden we, dat de scholen tropenvrij kregen. In geen jaren gebeurd. Drs. H. J. van Zuiden is benoemd als economisch directeur van het Noletziekenhuis. Fred Klein en Geesje Groen, een van de bruidsparen van de maand, een serie, die tot het verleden behoort. gedood. Een achter hem zittende jongeman werd eveneens uit de wagen geslingerd en ernstig gewond. Twee andere passagiers, waaronder een meisje, bleven ongedeerd. Het project „Over de Vesten" (66 tweekamerwoningen en 33 driekamerwoningen) bouw MUWI Aannemingsbedrijf B.V. te Rotterdam, ging in juli van start. Het zal ongeveer 18 maanden na aanvang van de bouw worden opgeleverd. Er is een modelwoning. Theo (Doop) Wiegman bracht voor burgemeester Lems een lijvig Een zonnige foto burgemeestersechtpaar. Zuster Veenstra directrice Ziekenhuis werd adjunct van het Gemeente en de geneesheer- directeur, de heer Leusink bleef met, ziekteverlof. De S.G. bracht rapport uit over lokale omroep. Kabeltelevisie kost de gemeente meer dan 15 miljoen. Beleidsnota wethouder sociale zaken B. E. Collé: „Bijstandtrekkersgetal in Schiedam is groot". De stichting Zieken Omroep Schiedam ziet iets in „Visionaal", gesproken nieuws voor blinden en slechtzienden. Sebastiaan, hier nog een en al bewondering voor de fraaie tekening van Doop Wiegman, die ik ter gelegenheid van mijn dubbel jubileum in 1974 kreeg. Hans van der Sloot eir zijn vrouw Judith waren erbij. Sebastiaan overleed op 17 augustus geheel onverwacht. SEBASTIAAN Geheel onverwacht overleed op zondagmorgen 17 juli op de leeftijd van slechts 60 jaren onze vaste rubriekschrijvér Ben Vincent. Bij u beter bekend als Sebastiaan. Voor onze redaktie een enorm verlies. Bij zijn begrafenis werd wel bewezen, hoe groot de plaats was die hij in Schiedam innam. Bovendien schreef hij ook in het Algemeen Dagblad. Banketbakkerij Kreuger op de Broersvest werd na 50 jaar een begrip. Het regende hard, toen „Grijs op Reis" ging. Dahlia Expo 700: de sporthal Margriet werd één grote bloementuin. Circus „Mariska" kwam in Schiedam. Circusverbod ingetrokken. Met ingapg van 1 januari gaat de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas fuseren met de K. van K. te Rotterdam. Tijdens een sobere herdenking op de Algemene Begraafplaats werden 500 omgekomen Schiedammers uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Bijgewoond door burgemeester Lems, wethouder Chr. Zijdeveld en de heer D. Steenmeijer, directeur van de Ned. Oorlogsgravenstichting. De heer Collignon kreeg voor zijn nooit aflatende ijver een herinnering. Goed omzetjaar bij Co-Op Nieuwe Waterweg. De oude stoomspuit bij opening van de nieuwe brandweerkazerne. Derde I.H.C.-boorschip „Pétret" bij I.H.C. Gusto te water gelaten. De expositie „Zeven eeuwen kerk Schiedam" werd in de Grote Kerk gehouden. Burgemeester Lems sloeg met halfuur hindernis de eerste paal voor het project „Over de Vesten" aan de Nieuwe Haven. De directeur van de S.G./V.V.V., de heer R. Pillard, overhandigde burgemeester Lems de speciale Schiedam das. Een gestreepte strop. Er bestaat kans dat er een nieuwe Gereformeerde kerk gebouwd wordt. Een nieuwe Oosterkerk. Willem van Hanegem, de bekende Feijenoorder, „trapte" zes zaken tegelijk op de Broersvest open. Op de Broersvest kon je over de hoofden lopen. De ziekenomroep Schiedam wil graag nog meer donateurs hebben. Ze doen zoveel voor de stad Schiedam. Gironummer 736443 t.n.v. Z.O.S. te Schiedam. BLIJVENDE HERINNERING Er komt een blijvende herinnering aan „700 jaar Schiedam". Wat of dat gaat worden is nog niet bekend. Voorzitter Jo van der Touw kreeg naar aanleiding van het feit, dat hij 25 jaar voorzitter was van de S.V. H.V. De grootste klok van het Schiedamse carillon wordt hier gerestaureerd en al omhoog gehesen. „Schiedam"van voorzitter W. Meinen de S.G.-legpenning van Verdienste uitgereikt. Theo H. B. Schoenmakers, student in de Ned. taal en letteren, Schiedammer van geboorte, werd voorzitter van de Jongerenraad Europese Beweging. De Telefoonketen voor bejaarden in Schiedam werd een realiteit en dankt dit aan de medewerking van mevrouw A. C. Lems-Koch, echtgenote van de burgemeester en Paul van Mansum van het dienstencentrum „De 4 Molens". Gezellig druk werd het tijdens de opening door staatssecretaris Mertens van de bedrijfsgemeenschap „Schiemond" aan de Vijgensteeg. Het Openbaar Lichaam „Rijnmond" was ook op de „Femina" in Rotterdam vertegenwoordigd. 100 JAAR Cornelis van Rooijen, bewoner van kamer 168 in „Huize Frankenland", stond op 30 oktober volop in de belangstelling. Hij werd toen 100 jaar, waarvoor burgemeester Lems hem persoonlijk kwam feliciteren en een „Pas" voor hem meebracht. In Schiedam werd een historische vereniging opgericht. Othello" jubileerde met een vrolijk blijspel. De Spaarbank anno 1820 had een bijzonder goed jaar en dat is een goed teken. Er kwam een Chinese delegatie op bezoek bij de directie van de werf Wilton -Fijenoord De beslissing van wel of geen verlengde Passage is uitgesteld. De bewoners mogen weer blijven. Van de gemeenteraadsleden, die zitting hebben in de diverse raadscommissies, werd het presentiegeld verhoogd van ƒ.45, naar ƒ.67,50 per vergadering. De St. Janstoren krijgt een electrisch uurwerk. Kosten: ƒ.750,uit de „restauratiepot". Burgemeester Lems en Joop Daalmeijer in gesprek over de internationale uitwisseling. De stadssieutel bestemd voor prins carnaval Geraldo I houdt burgemeester Lems nog stevig vast. Oud-wethouder C. J. M. Bolmers nam onder grote belangstelling met zijn vrouw afscheid. Zijn opvolger is de heer R. Scheeres. De directie van het Nolet Ziekenhuis is als volgt samengesteld: C. J. M. Vlootman, arts, algemeen directeur, drs. H. J. van Zuiden, economisch directeur en zuster M. Walburgia-van Es, adjunct-directrice. De uitgifte van „Pas '65" had bij de afdeling Burgerzaken van de gemeentesecretarie plaats. Dierendag werd op de scholen met een extra hartelijk tintje gevierd. Huisdieren mochten mee naar school genomen worden. Op de basisscholen dan. HIP Willems van Beveren, die zo dikwijls een afscheid voor de mannen van Hermandad voorbereidde, is nu zelf met pensioen gegaan. Adjunct-directrice, mej. S. Veenstra neemt na 2 maand haar ontslag bij het Gemeente Ziekenhuis. Geruchten, dat de Tankercleaning Schiedam dicht moet. Directie in beroep bij de Kroon. Geitenkeuring „Ons Genoegen" wil jaarlijkse keuringdag in Schiedam gaan houden, gezien het succes van afgelopen zomer. Een en ander werd toen door City Centrum Schiedam georganiseerd. Johannes Koenderman en Johanna van Kampen waren de „diamantjes" in de Kon. Emmaflat 66. TE HOOI EN TE GRAS Oud-stadgenoot Rien Poortvliet schreef en illustreerde zijn boek „Te hooi en te gras". De eerste druk is inmiddels uitverkocht. Maar volgend jaar komt een tweede. Dokter A. L. J. Kunze nam met zijn vrouw afscheid van het Noletziekenhuis. VERVOLG OP PAG.8

Het Nieuwe Stadsblad | 1975 | | pagina 5