Besluiten van gemeente raad A Slachthuisbuurt: verbetering van woningen en de woonomgeving Openbare vergaderingen BEHANDELING BEGROTING 1976 VERGADERING VAN 15 DECEMBER: Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 Meer carillon klanken HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 12 WOENSDAG 14 JANUARI 1976 De Gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van 15 december de Slacht huisbuurt, zoals deze begrensd wordt door de Vlaardingerdijk, de Burg. van Haaren- laan, de algemene begraafplaats en het schooltuinencomplex Vijfsluizen, aange wezen als een te rehabiliteren gebied. De bedoeling is dan om in begin 1976 het in richtingsplan voor de woonomgeving van dit eerste "rehabilitatieproject" uit voeren. Daarvoor heeft de Raad een krediet van f 304.600 verleend als aanvulling op het in november 1974 reeds verleende krediet van f 800.000, dat toen overigens nog gold voor het "op peil brengen" van de woonwijk bij het slachthuis. Tevens heeft de Raad een bedrag van f 553.000 verleend voor het re noveren van 14 proefwoningen en f 268.000 voor het maken van 96 nieuwe bergingen bij de betrokken woningen in het complex Klein Babberspolder. Het gaat hierbij voornamelijk om de zg."witte" en "bruine" woningen, totaal 222 stuks, eigendom van de gemeente. Ze zijn gebouwd in de jaren 1948 1952, in welke periode onder de druk van de groté woning-nood meer is gestreefd naar de bouw van véél woningen, dan naar woningen van goede kwaliteit. Het onderhoud van deze woningen vraagt dan ook hoge kosten, terwijl het woongerief en de technische toestand van veel van deze wonin gen te wensen overlaat. In de zomer van 1974 hebben de bewoners het initiatief genomen om de klachten te inven tariseren en de gemeentelijke Woningdienst nam een grondiger aanpak van de woning verbetering in overweging. Het "op peil" brengen van de wijk, bedoeld om de opge treden verzakkingen te verhelpen, is aange houden en een onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheden van een totale verbetering van woningen én van de woonomgeving. Nieuwe opvattingen en subsidie-regelingen van het rijk maken dit financieel mogelijk, wanneer de ver betering van de woningen met die van de woonomgeving worden gebundeld in een "re habilitatieproject". Doch dan moet de Raad zich daarover uitspreken en ook de gelden be schikbaar stellen, wat nu is gebeurd. Inmiddels heeft zich een projectgroep ge vormd, waarin naast de werkgroep van be woners ook het centrum "De Kreek", de ge meentelijke Woningdienst en Gemeente werken zijn vertegenwoordigd. Een openbare hoorzitting en een enquete is gehouden en er zijn ontwerpen gemaakt voor proefwoningen, waarin zichtbaar wordt gemaakt welke ver beteringen mogelijk zijn. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening is er mee akkoord gegaan dat 14 woningen (twee portieken) worden gere noveerd als proefwoning, waarvan de kosten f 35.000 a f 40.000 per woning zullen zijn. Met de bewoners zal afzonderlijk worden overeen gekomen welke voorzieningen in hun huis getroffen zullen worden; met door hen zelf reeds aangebrachte verbeteringen zal rekening worden gehouden, bij voorkeur met een regeling tot afkoqp.. Dit is het carillon in de toren van de Grote of St. Janskerk, dat in verband met de viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam vorig jaar grondig is gerestaureerd. Beiaardier Cor Don krijgt nu de gelegenheid om de eindelijk volwaardige klan ken van dit carillon vaker te laten neerdalen op bin nenstad. Hij zal niet meer alleen op vrijdag, maar voortaan ook op de don derdagse koopavonden de klokken laten klinken. Na de behandeling van de gemeente-be groting voor 1976 in de openbare verga deringen van maandag 12, woensdag 14, maandag 19 en woensdag 21 januari zal de Gemeenteraad ook op maandag 26 januari a.s. in een openbare vergadering bijeen komen voor de behandeling van de "gewone" maandelijkse agenda. Als ge bruikelijk in de benedenzaal van het Stads kantoor, Emmastraat 1, aanvang 20.00 uur precies. In de komende weken zullen ook raadscommissies in het openbaar ver gaderen. De Raadscommissie voor Communicatie, Wijk en Jeugdzaken komt bijeen op donder dag 15 januari op de 10e etage van het Stads kantoor, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat de bespreking van de voortgang bij de wijkaangelegenheden, de verbouwing van de sociëteit Landvreugd, de medewerking aan de verspreiding van de brochure "Boekje open over militaire dienst", de structuur van het wijkoverleg en de overgang van het centraal bureau van de K.S.C.A. naar de Federatie. De Raadscommissie voor Financiën en Econo mische Zaken houdt een openbare vergade ring op dinsdag 20 januari in de rechter nis van de benedenzaal van het Stadskantoor, aan vang 20.00 uur. Behandeld zullen worden de punten van de agenda van de Gemeenteraads vergadering van 26 januari, voor zover het de financiële aspecten betreft. Volgens het vergaderschema hebben ook de volgende openbare vergaderingen plaats, waarvoor de agenda echter nog niet bekend is. De Welstandscommissie vergadert op vrijdagmiddag 23 januari, in de benedenzaal van het Stadskantoor, waarvan het openbare gedeelte begint om 16.00 uur. De Raadscom missie voor Vorming en Recreatie komt bijeen op dinsdag 27 januari en de Raadscommissie voor de Ruimtelijke Ordening op woensdag 28 januari in de benedenzaal van het Stads kantoor, aanvang 20.00 uur. VRAGENHALFUURTJE De raadscommissie voor Communicatie, Wijk- en Jeugdzaken heeft besloten het vragenhalfuurtje tijdens de openbare vergaderingen van deze commissie in twee termijnen te houden. In de eerste termijn krijgen de toe hoorders gelegenheid vragen te stellen en opmerkingen te maken over zaken die in de eerstvolgende vergadering van de Gemeenteraad behandeld zullen worden. De leden van de commissie kunnen de vragen en opmerkingen dan nog betrekken bij de behandeling van de betreffende agendapunten. In de tweede termijn van het vragenhalfuurtje kunnen alleen zaken aan de orde worden gesteld die later nog eens in de Commissie C.W.J. terug zullen komen. Dit zullen onderwerpen zijn die te maken hebben met het uitstippelen van het te voeren beleid. Het publiek kan dan tijdens het vragenhalfuurtje in tweede termijn inhaken op de discussie in de commissie en met deze inbreng van het publiek kan in de verdere uitwerking rekening worden gehouden. De maatregelen tot verbetering van de woon omgeving hebben echter betrekking op het totale gebied, waarin naast de bedoelde 222 gemeentewoningen ook staan de twee hoog- bouw-flats met 196 woningen (van de ge meente), 20 particuliere portiek-woningen en het slachthuis-complex. Het woon- en leefmi lieu in deze buurt dient verbeterd te worden,dit wegens de hoge bebouwings-dichtheid (78 woningen per ha), de beperkte recreatie- en speelgelegenheid, de wat afgelegen ligging en het ontbreken van winkels in de directe om geving. Het inrichtingsplan voor deze buurt zal een vrij ingrijpende wijziging geven, ook voor wat betreft de toegankelijkheid van dei buurt en de verdeling van het verkeer: Met de ophoging en wijziging van de straten en plantsoenen zullen ook de binnenterreinen opgehoogd worden. Om technische redenen is het nodig om dan gelijktijdig de 96bergingen (voor de 222 woningen) te vernieuwen. Want deze bergingen moeten gereed zijn wanneer proefwoningen worden ingericht, daarin moet n.l. het huisraad tijdelijk worden opgeslagen. De behandeling door de Gemeenteraad van Schiedam van de Begroting 1976 is deze week begonnen. De fracties in de Raad hebben maandag 12 januari de algemene beschouwingen gehouden en deze zijn vanavond 14 januari voortgezet. De verdere behandeling heeft nog plaats op maandag 19 en woensdag 21 januari a.s. Deze openbare vergaderingen worden gehouden in de benedenzaal van het Stadskantoor aan de Emmastraat 1 en zijn voor een ieder toegankelijk. Deze discussies vormen een hoogtepunt in het "besturen" van de gemeente. Immers, in deze begroting geeft het dagelijks bestuur van de gemeente, het College van Burgemeester en Wethouders, aan het hoofd van de gemeente, de Gemeenteraad, een financieel overzicht van wat het denkt te gaan doen in het jaar 1976. En de Raad, meer in het bijzonder de fracties, kunnen dan zeggen wat ze er van vinden. Het gaat overigens om forse bedragen. Zo is het totaal aan uitgaven in 1976 geraamd op ruim 92 miljoen, op welk bedrag de inkomsten overigens rond één miljoen gulden achterblijven. Dit betekent dat de gemeente Schiedam in 1976 per inwoner f 1180,28 denkt uit te geven. Om deze inwoner, om wie het eigenlijk allemaal gaat, enig inzicht te geven van wat zo'n begroting inhoudt, heeft het gemeentebestuur een "Beknopte begroting" laten samenstellen, waarin de belangrijkste gegevens staan vermeldt. Deze Beknopte Begroting nu is vorige week in de hele stad, huis aan huis in de brievenbus gestopt. De verspreiding is met zorg geschied doch het blijft mogelijk dat men uw bus heeft overgeslagen. Of r isschien bent u het boekje kwijtgeraakt, terwijl u er prijs op stelt. In dat geval kunt u alsnog de Beknopte Begroting 1976 aanvragen bij de voorlichtingsambtenaar in het Stadskantoor, telefoon 260500, toestel 340. U krijgt het boekje dan opgestuurd. Wie eventueel meer wil weten over het financiële doen en laten van de gemeente in 1976, kan terecht bij de Gem. Openbare Bibliotheek, waar zowel in de Centrale aan de Lange Haven 131 als bij de filialen, de drie Begrotingsboeken ter inzage liggen. Bovendien is de begroting verkrijgbaar bij de gemeentesecretarie afd Financiën op de 1e etage van het Stadskantoor. De prijs is f 40, voor een complete set van drie boeken, terwijl de Aanbiedingsnota, met een overzichtelijke samenvatting, afzonderlijk te krijgen is voor f 10, Voor de rehabilitatie kan in beginsel worden gerekend op medewerking van het rijk. Er wordt van uitgegaan dat een huurverhoging wordt toegepast, gezien het verhoogde woon gerief en de technische verbetering. De huur der kan eventueel in aanmerking komen voor huursubsidie, huurgewenningsbijdrage en een tegemoetkoming in de verhuis- en inrichtings kosten. Met dit project Slachthuisbuurt kan ervaring worden opgedaan voor toekomstige soort gelijke projecten in andere stadsvernieuwings gebieden, ook al ontbreekt hier de "moei lijkheidsfactor" van de sterk versplinterde eigendom, zoals die zich in andere stadsdelen wél voordoet. HAVENGELDTARIEVEN De gemeenteraad heeft het advies van de ambtelijke commissie havengelden aan de be sturen van de bij de gemeenschappelijke re geling aangesloten gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Dord recht gevolgd en de tarieven voor de Zee havengelden verhoogd met 12,2%. Het be staande systeem van de berekening per m3 van de bruto-inhoud en per ton in de ge meente geloste en/of ingenomen lading is gehandhaafd, de tarieven zijn zoveel mogelijk op hele centen afgerond. Verwacht wordt dat ondanks deze verhoging, de opbrengst van het zeehavengeld niet zal stijgen boven de aan vankelijk geraamde f 550.000, dit wegens de teruggang van het havenverkeer. Over de verhoging van de binnenhavengelden zullen deze maand januari de besprekingen be ginnen. Maar op voorstel van B en W heeft de Raad besloten om de tarieven voor plezier vaartuigen tussentijds met ongeveer 10% te verhogen. Dit betekent voor een zeil- of motor jacht korter dan 10 meter een verhoging van f 40,- tot f 45, per kalenderjaar; voor zeil- en motorschepen langer dan 10 meter een stij ging van f 75, tot f 82,50 per jaar en voor een roeiboot of kano van f 17,50 tot f 20,-. ONDERWIJS Een aantal besluiten betreffen het onderwijs. Zo zullen met ingang van het schooljaar 1975-76 de kosten van aanvullende individuele onderzoeken in twijfelgevallen bij de overgang van het lager naar het voortgezet onderwijs van leerlingen bij het openbaar en het bijzon der g.l.o. voor rekening van de gemeente komen. Dit zal per onderzoek maximaal f27,50 zijn en volgens verwachting totaal f 4.400 per jaar. De openbare basisscholen Prof. Kohnstamm- school aan de Fahrenheitstraat 4 en de A. H. Gerhardschool aan de Burg. van Haarenlaan mogen elk een kleioven aanschaffen i.v.m. de uitvoering van het handvaardigheidsproject. Kosten: f 2.350,-. Voor de Kon. Julianaschool voor g.l.o. aan de Vlaardingseweg 23 mag de Ver. voor Chr. Volksonderwijs Kethel geluiddempende pla fonds in vier lokalen aanbrengen, enkele op- bergkasten aanschaffen en de verlichting in het schoolgebouw veranderen. De gemeente zal medewerking verlenen aan de St. Willibrordusstichting voor het repareren van deuren en ramen bij de St. Jansschool aan de Lange Singelstraat, die beschadigd zijn bij een in augustus gepleegde inbraak en ook voor het vervangen van een tijdens de inbraak gevallen en vernield televisietoestel, doch niet voor het repareren van de toen bescha digde bandrecorder. In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de 5e klas van de basisschool "De Notenkraker" aan het Bachplein krijgt de St. Willibrordus stichting medewerking voor de aanschaf van leermiddelen Van het schoolgebouw aan het Oude Kerkhof 10, waarin een dependance van de openbare Comeniusschool is ondergebracht, wordt een deel van de elektrische leidingen vernieuwd (f 4.500) en in het B.L.O.-complex aan de Burg. Honnerlage Gretelaan worden twee ketels van de centrale verwarming vervangen (f55.000). SUBSIDIE De Stichting Raad voor het Bejaardenwerk krijgt een bedrag van f 3.900 opdat aan de vrij willigsters die van de eigen auto gebruik maken voor de bezorging van warme maal tijden aan bejaarden en minder valide ingeze tenen een tegemoetkoming kan worden ver leend in de steeds stijgende kosten van de benzine. Aan de Nederlandse Stichting Geluidshinder die tal van activiteiten ontplooit om degeluids- hinder te voorkomen en te bestrijden, is voqr 1975 een subsidie verleend van f 100,

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 12