EERSTE PAAL VOOR "RIJNMOND"-MTS MET BEJAARDE SLAG DE GROND IN tempo team ft tpo- mk S taatssecretaris Schaefer schrapt drastisch in binnenstadsplan Dankzij oudste bestuurslid M. v. Harmeien Volop cursussen Bingo-avond "Nieuwland' Orgelbespeling en lunchpauzedienst in de Grote Kerk uitzendorganisatie 2 boekhoud- machinistes hele dagen 2 facturistes hele dagen uitzendorganisatie HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 14 - WOENSDAG 14 JANUARI 1976 Vrijdag 9 januari was het zover, dat de eerste paal voor de „Rijnmond"- M.T.S., een streek-M.T.S. voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis geslagen kon worden. Dit gebeurde door het oudste bestuurslid, de heer M. van Harmeien, 76 jaar. Voordat het zover was, is er heel wat gepasseerd. Er is veel contact geweest met het Departement van Onderwijs, aldus de voorzitter van de school, de heer D. van der Velden. En het deed hem enorm veel plezier, dat wethouder A. G. Kloots van Onderwijs in Vlaardingen aanwezig was, alsmede de afgevaardigde van de zieke wethouder van Onderwijs in Schiedam, mevrouw C. Visbeen- Stroman: de heer A. Algra, hoofd afdeling Onderwijs te Schiedam. De bewoners van Bijdorp", Kethel, alsmede het bestuur van de wijkvereniging met dezelfde naam, gaven acte de précense en natuurlijk de jongelui, die straks deze nieuwe school gaan „bevolken". „Bijdorp" was wat angstig geweest voor het slaan van de 325 paien in deze oude omgeving, maar het architectenbureau v.d. Zee, Beijert en Alting uit Bolsward kon hun de verzekering geven, dat de MUWI hun verzekerd had. De stichting voor uitgebreid technisch onderwijs voor het gebied ten westen van Rotterdam vindt zijn overkoepeling van wethouders van Onderwijs van de gemeenten Maassluis, Schiedam en Rotterdam. Dit had tot gevolg, dat een stichting werd opgericht, bestaande uit 12 personen, voortkomende uit de besturen van de lagere technische scholen uit de reeds genoemde gemeenten, voor zover zij daar behoefte aan hadden. Op 1 augustus 1970 ging de toen genaamde „Rijnmond"-M.T.S. van start. De lessen werden gegeven in de L.T.S. aan de Mgr. Nolenslaan, maar voor praktijk en tekenen, vaktheorie en algemene ontwikkeling maakte men gebruik van de klassen van een oude, lagere school aan de Zwartewaaisestraat in Schiedam. Het zag er allemaal rooskleurig uit. Met volledige medewerking van de Rijksgebouwendienst zag het ernaar uit dat het nieuwe eigen schoolgebouw- in 1972/73 zou kunnen worden betrokken. ECONOMISCHE INZINKING Een economische inzinking en een bouwbeperking vertraagde de bouwontwikkeling. Storende faktoren. Het aantal leerlingen werd echter gróter en de tijdelijke huisvesting was allang te klein. Het bestuur en de directie van de vm. Huishouden Industrieschool aan de Prins Mauritsstraat bood de verlaten schoolgebouwen in 1973 aan. Waar men nu nog gehuisvest is, zo goed en zo kwaad als het gaat. Men had hoop op het terrein naast de „Hargahof' in Groenoord, maar dat kon helaas niet doorgaan. Spijtig voor de jongens en meisjes, want het zouden „goede buren" zijn geweest. Maar de afstand is nu ook niet ver. LAAGSTE INSCHRIJVER Bij de inschrijvingen voor de bouw van de school bleek Muys de Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf (MUWI) in Rotterdam de laagste inschrijver en werd hun de bouw gegund. Zij het onder protest van anderen, zoals een der directeuren, de heer J. F. Prins, fel opmerkte. Hij bracht de heer van Harmeien openlijk zijn hulde, dat hij zo trots als een pauw de eerste paal voor deze „streek-M.T.S." had geslagen. En bood hem twee geschenken aan: nl. een vaantje met de naam erop van de MUWI en een pen. Daarbij de hoop uitsprekend hem weer te kunnen begroeten als over 15 maanden de school wordt geleverd. De MUWI heeft in het westen van het land al een 800-tal scholen gebouwd en heeft daar dus ervaring mee opgedaan. Schiedam krijgt er straks een nieuwe „Rljnmond"-M.T.S. bij waar voor ruim 400 leerlingen plaats is, die les krijgen in de vakken bouwkunde, electrotechniek/electronica en werktuigbouwkunde. Mogelijk, dat ook de MUWI in Rotterdam later van de kennis van deze jongelui gebruik kan maken... M. Dit keer een kort stukje met alle kursussen. Naaien: maandagmiddag, maandagavond dinsdagavond, woensdagmorgen, woensdagavond, donderdagmiddag, donderdagavond op Korte Dam 5, 8 lessen ƒ.27,50. Bloemschikken: maandagavond of dinsdagmiddag; 8 lessen ik ƒ.35, Uiterlijke verzorging: dinsdagmiddag of dinsdagavond; 5 lessen ƒ.25,en ƒ.5, preparatengeld. Creatief handwerken: dinsdagmorgen, donderdagmorgen, dinsdagavond; 8 lessen ƒ.35, Karweitjes in huis: woensdagavond; 8 lessen ƒ.35, Stoelen bekleden: woensdagavond; 8 lessen ik ƒ.50,(max. 8 cursisten). Indisch koken: maandagavond in de Huishoudschool B.v., Harenlaan 1155; 8 lessen ƒ.35,en ingred. geld. Gast/gastvrouw: donderdagmiddag, donderdagavond;4 lessen ƒ.17,50 en 5,ingred. geld. Wandkleden: maandagavond, woensdagmorgen; 8 lessen ƒ.35, Poppen maken: maandagavond, woensdagmorgen; 8 lessen ƒ.35, Ggymnastiek: maandagavond, donderdagmorgen; 8 lessen kf.25, in de Kreek. Afslanken: woensdagmorgen, woensdagavonden Groenoord in het Kruisgebouw; 12 lessen ƒ.60, Naaien: woensdagavond; 8 lessen ƒ.35. Macramé: maandagavond ot dinsuagavond; 4 lessen k ƒ.18, Ons kantoor is open dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.00 uur. Korte Dam 5, tel. 264781. giro: 716115. Tussen 5.30 en 6.30 uur kunt u bellen op nr. 263633. Tot ziens! hhh j vraagt voor direkte uitzending^^ persoonlijke aanmeldingen bij 1 SCHIEDAM. Hoogstraat 109a «el. 010 - 260844 Iedere vrijdag vanaf half één wordt het orgel van de Grote kerk bespeeld; op donderdag 16 januari a.s. door de heer J. P. Bekkers, organist van de Grote kerk, waarna een korte pauzedienst wordt gehouden. Spreker in de korte dienst is: Deken van Diepen. De te spelen werken zijn: 1. Schmucke dich, O liebe Seele van Joh. Seb. Bach. 2. Toccata en Fuga in d. Moll van Joh. Seb. Bach. Iedereen is van harte welkom; de toegang is vrij. Gedurende de wintermaanden wordt de dienst gehouden in de verwarmde Voorhof van de Grote kerk. Op vrijdag 16 januari a.s. geeft de wijkvereniging „Nieuwland" een bingo-avond in het Wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein. Aantal ronden: 12, aantal prijzen per ronde 3. Er tussendoor een gratis kinderronde. Bingo-kaarten: ƒ.0,35 per stuk. Als scheidsrechter fungeert op deze avond Cor Bochove en de nummers worden door stadsomroeper Hans Bernard omgeroepen. Aanvang: 8 uur. zaal open half 8. Schiedam krijgt uit de pot van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een krediet van .2.248.800 voor de eerste fase van de reconstruktie van de binnenstad. Dit schrijft de staatssecretaris van dit departement Jan Schaefer aan het gemeentebestuur van Schiedam. De staatssecretaris schrijft dat er wel het één en ander aan het door de Schiedamse gemeenteraad aangenomen binnenstadsplan zal moeten worden veranderd. Deze stellingname heeft al tot grote woede geleid van CDA woordvoerder in de gemeenteraad Siem Rosman tijdens de maandag begonnen behandeling van de begroting over 1976. De heer Schaefer schrijft: „De door een groeiproces van eeuwen ontstane stadsstructuur, die onder andere gekenmerkt wordt door homogeniteit van schaal, fijnmazigheid en de halve maanvorm van de bocht Schie-Lange Haven en Broersvest, acht ik zeer waardevol. Doch voorts besef ik dat grote delen van de binnenstad daarentegen in verregaande staat van veroudering verkeren. Het voornemen om de woonfunctie in de binnenstad te herstellen door de bouw van nieuwe woningen en door de renovatie van bestaande juich ik toe. WINKELS Gebleken is, dat de uitbreiding van het kern winkelapparaat tot 1986 slechts eenderde zal mogen omvatten van de oorspronkelijk geplande expansie. Hierdoor kan en dient slechts gezocht te worden naar een wijze van uitbreiding van het winkelareaal die neerkomt op een aanvulling in plaats van op een wijziging van de ruimtelijke structuur van het hoofdwinkelcentrum, zoals het bestemmingsplan beoogt. De ruimtelijke structuur zou te ingrijpend worden gewijzigd door de Passage te verlengen en de Broersveld nadrukkelijk als looproute te bestempelen. Het hiermee samenhangende onderdeel van uw aanvraag wijs ik dan ook af. Ik kan me daarentegen verenigen met het voornemen de bestaande Hema- vestiging aan de Lange Kerkstraat te handhaven, omdat daardoor de looproute Hoogstraat/Grote Markt/Lange Kerkstraat zal worden ondersteund. Overigens ben ik van mening dat door een verplaatsing van de op de hoek Broersvest/Rotterdamsedijk gelegen C&A-vestiging naar de zuidoosthoek van de stadskern, de oostzijde van de Broersvest een belangrijke trekker zou verliezen. PASSAGE In de huidige Passage zal noch ruimtelijk noch functioneel wezenlijk iets veranderen. Het besluit bijdragen reconstructie- en saneringsplannen kan daarom niet op de verwervinskesten van toepassing zijn. Overigens is inmiddels gebleken dat de exploitatie tenminste zelfdekkend zal zijn. WARENHUIS Gezien de branchesamenstelling van de winkelvestigingen acht ik toevoeging van één warenhuis gewenst. Voor de situering van dit warenhuis zijn twee mogelijkheden aanwezig, namelijk aan de Broersveld ter hoogte van de Blauwe Steeg of nabij de geplande oostelijke toegang tot de stadskern. Hoewel mijn voorkeur uitgaat naar de vestiging bij de Blauwe Steeg waarmede immers slechts sloop van voornamelijk slechte panden gemoeid is (mits het monument St. Imelda onaangetast blijft) kan ik ook instemmen met de andere lokatie. De verwervingskosten die hieruit voortvloeien zijn voor beide vestigingsmogelijkheden nagenoeg gelijk, namelijk plm. 700.000, Op grond van het besluit bijdragen reconstructie- en saneringsplannen zeg ik in principe een bijdrage toe in de verwervingskosten voor de realisering van een warenhuis op één van beide plaatsen. WONEN Daar de aan een verlengde Passage geplande winkeluitbreiding in de zuidoosthoek van de kern wordt afgewezen, kan het zogenaamde centrale woongebied in zuidelijke richting worden uitgebreid. Zowel voor deze uitbreiding als voor het voorgestelde centrale woongebied ben ik bereid een rijksbijdrage te verlenen. Ik voeg hier echter aan toe. dat het schoolgebouw buiten de bijdrage- toekenning wordt gehouden. Hierover acht namelijk nog nader overleg met het gemeentebestuur en het ministerie van onderwijs en wetenschappen vereist. OOSTELIJKE TOEGANG Naar mijn mening is de ontsluiting van het Singclkwartier ook mogelijk zonder de geplande oostelijke toegang waaraan een aantal overwegend matige panden ten offer zou moeten vallen. Het expeditie- en bestemmingsverkeer ten behoeve van de stadskern kan zonder bezwaar via de Lange Kerkstraat worden aangesloten op de circulatieroute. Ik voeg hieraan nog toe, dat het aanbeveling verdient om de bestaande looproutes zo min mogelijk te wijzigen. In verband met het vorenstaande wijs ik uw aanvraag voor dit onderdeel dan ook af. PARKEERGARAGE Realisatie op de geprojecteerde plaats zou sloop vergen van veel matige, enkele slechte en sommige goede panden, waarmede een bedrag aan verwervingskosten van ruim ƒ3.000.000,gemoeid zou zijn. Daar ik bovendien heb vernomen dat het gemeentebestuur een drastische vermindering van het oorspronkelijk geplande parkeerareaal voorstaat, wijs ik dit onderdeel van aanvraag af. VOORZIENINGEN Ik juich het voornemen toe om de Lindenhof te behouden en gedeeltelijk te gaan gebruiken voor de uitbreiding van de museumactiviteiten. Daarom ben ik bereid voor de verwerving van het pand en daarbij behorende perceel een bijdrage te verstrekken. Bij de nadere uitwerking van het plan zal worden nagegaan of het hoofdgebouw van St. Imelda geschikt kan worden gemaakt voor kantoren, kantines en magazijnen ten behoeve van de winkels in de binnenstad. Behoud van dit gedeeltelijk monumentaal pand juich ik toe. Gezien de aard van het voorgestelde hergebruik wijs ik het verzoek om een bijdrage in de verwervingskosten echter af. VIJVERAANLEG Onder voorbehoud van het resultaat van het hierover te voeren nader overleg met de Rijksdienst voor de moumentenzorg, acht ik in principe het besluit bijdragen reconstructie- en saneringsplannen van toepassing voor dit werk, waarvan de kosten begroot zijn op ƒ.115.000, RIOOLGEMAAL Indien uit nadere informatie zal blijken dat dit werk, waarvan de kosten begroot zijn op ƒ.52.000, noodzakelijk is, wordt hiervoor een bijdrage verstrekt. VOETGANGERSTUNNEL De aanleg van deze voetgangersverbinding tussen het stadserf" én "*hèt winkelareaal ten westen van de Broersvest kan ik in positieve zin waarderen& Ik acht dan ook in principe het besluit bijdragen reconstructie- en saneringsplannen van toepassing voor dit werk, waarvan de kosten geraamd zijn op ƒ.636.000,—. KADEMUREN Gezien de zeer slechte toestand van deze waterkering en de schade die hierdoor aan het historisch aanzien van de binnenstad wordt toegebracht, ben ik in principe bereid voor de uitvoering van dit werk, waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ.810.000, een bijdrage in het uitzicht te stellen. Voor de goede orde merk ik op, dat eerst nog overleg zal plaats dienen te vinden met de Rijksdienst voor de monumentenzorg. VERBINDINGSTRAP Ik kan me ermee verenigen dat het desbetreffende gedeelte van de stadskern fijnmaziger wordt gemaakt, door middel van de verbindingstrap. Daarom en omdat hierbij tevens rekening zal worden geftouden met toegangsmogelijkheden voor invaliden en bejaarden, ben ik in principe bereid in de kosten van uitvoering van dit werk, die op ƒ.31.000,worden geraamd, een bijdrage toe te kennen. HERPROFILERING Deze werken vallen buiten de werkingssfeer van het besluit bijdragen reconstructie- en saneringsplannen, zodat ik de aanvraag voor dit planonderdeel afwijs. Ik geef in overweging hierover contact op te nemen met het ministerie van verkeer en waterstaat.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 14