Iets over trimfietsen en hoe alles in elkaar zit SPORTFIETS MET DERAILLEUR Raymond Poulidor MI8CJE8 31Equipe Gan-Mercier HE.T NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 30 - WOENSDAG 21 JANUARI 1976 No. Benaming 1 Achterlicht 2 Achter-spatbord 3 Bagagedrager (Pakjesdrager) 4 Achtervelgrem 5 Staande achtervork 6 Zadelpen 7 Zadeltasje 8 Zadel 9 Staande buis (Zitbuis) 10 Bovenhuis .11 Handpomp 12 Stuurpen 13 Stuur 14 Bel No. Benaming 15 Kilometerteller 16 Remgreep 17 Koplamp 18> Balhoofdbuis 19 Balhoofdstel 20 Voorvelgrem 21 Voor-spatbord 22 Dynamo (Stroom-opwekker) 23 Voorvork 24 Uitval-as 25 Velg 26 Voornaaf 27 Vorkpat 28 Spatlap No. Benaming 29 Onderbuis 30 Kettingwielen (Kettingbladen) 31 Trapas (Bracket-as) 32 Trapper (Pedaal) 33 Kruk (Crank) 34 Liggende achtervork 35 Kettjng 36 Kettingscherm 37 Geleidewieltje 38 Dérailleur (Kettingwiel-versnelling) 39 Uitval-as 40 Achterkettingwielen 41 Buis-verbindingsstukken (Lugs) 42 Dérailleurhefboompjes 'De Franse renner Raymond Poulidor op een typische wegfiets met breed stuur Ivoor een betere ademhaling). Dit is een samenstelling van diverse onderdelen, namelijk de cranks, de kettingbladen en de pedalen. De cranks kunnen door middel van spieén op de as bevestigd zijn en verder kunnen ze met vierkante gaten uitgevoerd zijn, welke vastgehouden worden door een opsluitmoer, die wordt geschroefd in een gat in het hart van de as. Het eerst genoemde crankstel noemt men het zogenaamde crankstel met spie en het tweede noemt men het zogenaamde spieloze crankstel. Het laatste crankstel is aanmerkelijk beter, omdat het nauwelijks mogelijk is dat de crank ruimte krijgt en zogenaamd gaat kreunen. Verder is een dergelijk crankstel meestal uitgevoerd in duralmin, welke uitvoering in de eerste plaats een geweldige gewichtsbesparing geeft en bovendien ook zeer sterk is. DE WIELEN W ielen zijn ont zettend belangrijkedelen van de fiets, omdat deze zowel het gewicht van de coureur als van de fiets moeten dragen. Bovendien moeten ze alle krachten die de coureur ontwikkeld overbrengen op de weg. De wielen moeten dus niet te slap gespaakt zijn. in welk geval dan die krachten die men op het wiel overbrengt, niet voldoende op de weg worden overgezet, waardoor men extra vermoeid raakt. Er bestaan hoge en lage flens naven zoals u waarschijnlijk wel weet. Een wiel met lage flens naven is soepel en wordt niet zo stijf gespannen, waardoor het dus meer geschikt is voor een slecht wegdek. Het omgekeerde is het geval met een wiel met hoge flens naaf. Aan de linkerkant van het wiel is de pion gemonteerd. Een pion is een meervoudig freeweel. enis in vele maten verkrijgbaar. DE BANDEN Deze zijn bijzonder bqjangrijk voor de coureur daar de overwinning staat of valt met goede banden, of beter gezegd tubes. De kwaliteit van tubes evenals de prijzen lopen zeer uitéén. De tube moet worden vastgeplakt op de velg. Dit kan op twee manieren. De tube kan gekit worden, dus geplakt op de velg. of men kan gebruik maken van tweezijdig plakkend velglint. Voor trimfietsen wordt veel gebruik gemaakt van normale draadbanden, deze zijn wel iets breder en zwaarder dan een tube. maar kunnen eenvoudig geplakt worden, wat ïpker bij een vakantie tocht een voordeel is. Het is erg belangrijk om tubes of draadbanden op de juiste spanning te houden. HET ZADEL De füuiieuil van een wielrenner is zijn zadel. Een nieuw zadel moet behandeld worden, anders gezegd geprepareerd worden want het is niet geschikt om direkt al een paar honderd kilometer als zogenaamd ..fautteuil" te gebruiken. Men kan het het beste enigzins soepel maken door een hamersteel van de voorkant naar de achterkant te drukken en te rollen op het leer. Verder moet de onderkant van het zadel rijkelijk besmeerd worden met speciaal leervet of anders zuur vrije vaseline. Tegenwoordig is een volledig geprepareerd zadel in de handel, hieraan behoeft niet te worden gedokterd. DE REMMEN De remmen van een race- of trimfiets zijn bijzonder belangrijk, omdat goede remmen levens kunnen redden. Er zijn twee soorten remmen, de zogenaamde sidepull en centerpull remmen. Bij centerpull worden de blokjes gelijktijdig en gelijkmatig aangetrokken, bij sidepull wordt gebruik gemaakt van een vast blokje en een blokje dat wordt aangetrokken. Centerpull remmen gelden^ over het algemeen als de beste, maar sinds enige tijd zijn er remmen die min of meer op het oude systeem lijken, sidepull dus. maar in een aanmerkelijk verbeterde uitvoering zijn terug gekomen. De sidepull rem blokkeerd minder snel dan de centerpull rem. De versnellings apparaten van tegenwoordig zijn echte precisie instrumenten geworden; ze vereisen wel enige aandacht willen ze goed en storingvrij werken. Derailleur. ketting en pion moeten regelmatig gereinigd worden en daarna dun worden geolied. Het systeem van de derailleur is ontzettend simpel en betrouwbaar. DE ZADELPEN Er zijn twee soorten zadelpennen, de normale of kaarspen genoemd en de beter afstelbare micro-pen, de laatste heeft het voordeel dat het zadel precies en meer exact in de goede stand gesteld kan worden. Dan een hoofdstuk apart. DE KLEDING Om het fietsplezier te vergroten is goede kleding wel vereist, dit in tegenstelling tot wat men nog al eens hoort. Men zegt weieens allemaal show en kapsones. Dit is in het geheel niet waar. wielerkleding heeft duidelijke praktische voordelen. In het kort enige voorbeelden, die de ervaren renners en trimmers zullen bevestigen. De race broek. Evenals het zadel moét een race broek ook van een goede kwaliteit zijn, onder andere door een goede pasvorm, en aan de binnenkant moet hij. voorzien zijn van een voldoende groot zitvlak van zeemleer. De meeste tijd brengt een renner zittend door. Het is dus een eerste vereiste dat het zitten van de renner geen reden mag zijn tot ongemak. Een racebroek is een belangrijk ding, want die vormt de tussenschakel tussen het zitvlak en hat zadel. De koerstrui. Uiteraard behoort een koerstrui of ook wel race-shirt genoemd, in fraaie kleuren te zijn uitgevoerd. Dit maakt, hetzij gedeeltelijk het, uiterlijk van de renner. De beste truien zijn van wol of één van de moderne kunstvezels gemaakt, en dienen voorzien te zijn van rugzakken. Dit om de reserveband of eten mee te nemen. Verder moet een koerstrui goed vocht opnemen. De schoenen. Deze moeten goed op maat zijn. en vooral niet te groot gekocht worden. Wanneer men nieuwe schoenen gekocht heeft kan men ze het beste eerst thuis wat uitlopen. En zorg dat er platen in de zolen zitten, dit om doorbuigen te voorkomen, en tevens wordt de pedaaldruk over de hele zool verspreid. De handschoenen. Ook een belangrijk onderdeel, maar ja. alles wat tot de uitrusting behoord is belangrijk. De handschoenen van de wielrenner hebben twee funkties. Ten eerste als gebruiksinstrument en ten tweede als bescherming. De binnenkant van de hand.-de handpalmen, zijn over het algemeen gevoelig, het voortdurend vasthouden van het stuur zou op den duur doorschuren van de huid of ten minste blaren kunnen veroorzaken. De handschoenen zoegen voor bescherming van de huid. terwijl tevens een betere greep op het stuur ontstaat, vooral wanneer men een beetje gaat transpireren. Voor de koudere dagen zijn er dan ook nog de trainings jacks en broeken, ook voor deze geldt, dat ze goed passend en sluitend moeten zijn. Ze moeten van een wat elastisch materiaal gemaakt zijn.%m goed om het lichaam te zitten. Wij hopen u met deze informatie wat dichter bij de zo fijne en gezonde wielersport gebracht te hebben. Voor eventuele vragen kunt u zich altijd tot de Fa. Wijtman wenden. DE DERAILLEURS De interesse voor de fiotssport groeit de laatste jaren gestaag. Voor dit jaar verwacht men een enorme toeneming van het aantal race- en trimfietsen. De schoonheid van het land per fiets ontdekken is in, meer dan ooit. De frisse lucht, de geur van de polder, van de bossen; de fiets is het vervoermiddel bij uitstek. Zowel het wedstrijdrijden als het trimfietsen, krijgt steeds meer aktieve liefhebbers en liefhebsters, ook de dames gaan steeds meer recreatie fietsen. Om u wat vertrouwd te maken met de verschillen van de diverse fietsen en de speciale wielerkleding, is dit artikel bedoeld. Er zijn 3 soorten racefietsen; a. de wegfiets; b. de baanfiets; c. de stayerfiets. A. De wegfiets wordt gebruikt op de weg, onder andere in de Tour de France. De fiets is uitgerust met de nodige hulpmiddelen, zoals derailleurs, voor en achter remmen. De baanfiets heeft dergelijke attributen niet. Het is op de baan onmogelijk met remmen te rijden, vanwege het feit dat freeweelen op de baan levensgevaarlijk is. Soms is er wel eens een finish van een wegwedstrijd op een baan. maar de wegrenners blijven zich dan gedragen als wegrenners, omdat zij de gevaren op de baan heel goed kennen. B. De baanfiets is zeer kort gebouwd, omdat hij enorm wendbaar moet zijn. C. De stayerfiets is nog korter en heeft een speciaal klein 24" voorwiel en een omgedraaide voorvork. Het achter wiel is normaal 27", dit wordt gedaan om de rijder zo dicht mogelijk bij de gangmaker te krijgen vanwegen het profiteren van de door de gangmaker gemaakte zuiging. Dan is er ook nog de trimfiets, deze kan men het best vergelijken met de wegfiets, met dit verschil dat de trimfiets spatborden heeft, ook verlichting en een bagagedrager zijn gemonteerd. DE RACEFIETS In het kort willen wij gaarne de volgende onderdelen van de racefiets belichten; in de eerste plaats het frame. Het is bij een echte racefiets gemaakt van dubbelbutted chroom molybdeen staal of reijnolds 531 staal. Dat betekend dat de buis in het midden dunner is gemaakt en aan de beide uiteinden speciaal verdikt is. Hierdoor is het frame enerzijds licht van gewicht, maar omdat de uiteinden dikker zijn uitgevoerd heeft het toch weer de benodigde sterkte terug gekregen. Een kort frame is ideaal voor een bochtig circuit. Je kunt er goed mee de bocht in gaan. Daarom zijn alle racefietsen kort gebouwd. Vanzelfsprekend zijn goede frames in verschillende maten te leveren. HET STUUR Sturen zijn er ook in verschillende maten, over het algemeen kan men zeggen dat bij een hoog frame een breed stuur gemonteerd dient te worden, en bij een laag frame een smal stuur. Men zegt dat een breed stuur meer lucht geeft aan een grotere renner. De longen krijgen hierdoor meer ruimte. De stuur voorbouw. De lengte hiervan is erg belangrijk voor de goede rijpositie op de fiets. Men kan niet zondermeer het stuur hoger zetten. Voor de meest ideale krachtsverhoudingen moet het stuur tussen de 70 en 130 mm. uit het balhoofd steken. Verder moet men altijd denken aan deugdelijke proppen in de stuur uiteinden. Het balshoofdstel. Het is bijzonder belangrijk dat dit balhoofdstel goed afgesteld staat. Het mag nooit te strak staan. Dit heeft een krampachtig stuur tot gevolg en ook niet te los, want dan gaat de vork met het wiel en het stuur trillen, waardoor men eventueel kramp aan de polsen kan krijgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 30