Als een vogel zo vrij in de zonbeschenen Rocky Mountains Met een kampeer wagen dwars door Canada „Jonge mensen planten bomen op de boomfeestdag Kleine boompjes worden groot Menu van de week IS DAT EEN IDEE VOOR UW KOMENDE VAKANTIE? P' CL?it de R(ind$tadkguken HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 - WOENSDAG 21 JANUARI 1976 Zon o dit jaar eens zo op vakantie willen? Met uw eigen rollende hotel. Vrij als een vogel, rijden wanneer u wilt, stoppen als u lang genoeg gestuurd heeft? Uren achtereen niemand ontmoeten, alleen maar ruisende bomen om u heen en dan plotseling weer een camp site, een gezellig trefpunt waar mensen in de open lucht hun barbecue roosteren. Waar een jong meisje op een gitaar speelt en een ouder echtpaar ongedwongen in een luie klapstoel naar de blauwe hemel zit te turen? MONUMENTAAL Heel Canada kan in de zomer, maar ook 's-winters een plaatje zijn, maar de Rocky Mountains zijn natuurlijk onvergetelijk. Er voeren autowegen dwars door dit bergtraject. De Rockies zijn ruig, stoer, geen liefelijke heuvels maar majestueuze bergen, die weieens wat onherbergzaam aandoen. In uw kampeerwagen merkt u daar niets van. Stel dat het op één van uw trekdagen giet van de regen, dan nog voelt u zich met uw behaaglijk verwarmde rollende hotel de koning te rijk. En is de zon er weer dan klapt u de deur open en u stapt zo weer in de onmetelijke vrije natuur. Vakantie met een Camper is iets voor vrijbuiters, mensen die liever alles voor zich willen laten regelen moeten er niet aan beginnen. Maar sportieve toeristen zullen het een onvergetelijke belevenis vinden. Ook jonge vrouwen die goed kunnen rijden en van zwerven houden zullen een dergelijke vakantie weten te waarderen. WAT KOST HET? Voor alles wat men ontvangt tijdens een dergelijke reis is het natuurlijk „prijswaard". Toch is de kostenfaktor niet gering, dat kan ook niet want Canada ligt een heel eind van ons goedkoper, dan bent u tussen de 900 en 1200 gulden kwijt. Dan de kosten van het huren van een camper, neemt u een klein model dan is dat in het seizoen ruim 400 gulden per week buiten het seizoen vijf tientjes goedkoper plus voor elke gereden mijl tien dollarcent. Wilt u de grote camper dan zijn de seizoenprijzen per week ƒ.750,— (resp./.652,en betaalt betaalt u 12 dollarcent per mijl. Voor de uitrusting moet nog eens 12 dollar per persoon betaald worden. U dient dus bij een beetje vakantie en die mag toch wel op '3 4 weken gesteld worden op meerdere duizenden guldens te rekenen, als u het goed wilt doen zal het u wellicht 10 mille kosten. Het kan ook veel goedkoper, maar een dergelijke vakantie is eigenlijk zo'n eenmalige gebeurtenis dat u er niet op zult willen beknibbelen. Als Bruin het tenminste trekken kan, dit jaar. Hoe dan ook, een Camperreis is iets om in gedachten te houden. Uw reisbureau zal u er graag meer over vertellen. Voorwaarde is wel dat u een geboren automobilist(e) bent, want als dat het geval is zult u pas optimaal genieren van een vakantie achter het stuur in de feeërieke Rocky Op 17 maart zal ons land ruim een kwart miljoen bomen en struiken rijker zijn. Dan hebben namelijk meer dan 100.000 jongens en meisjes uit de twee hoogste klassen van het basisonderwijs meegedaan aan de 20e Nationale Boomfeestdag. Dit grote aantal kinderen zal voor een deel zijn opgeroepen door de wervingsaffiche die PRAD maakte van een van de prachtige bomentekeningen die illustratrice Marjolein Bastin uit Bennekom voor het Comité Nationale Boomfeestdag maakte. De nieuwe affiche van het Comité Nationale Boomfeestdag wil duidelijk laten uitkomen, dat al die mooie, grote bomen waar wij dagelijks van genieten er niet zomaar gekomen zijn. Veel van die mooie bomen zijn meer dan 100 jaar geleden geplant, want wie bomen plant, moet er op rekenen dat hij voor toekomstige generaties werkt. En hoewel er de laatste eeuw meer dan 100.000 ha. bos is aangeplant is ons land nog altijd één van de bosarmste landen van Europa. Mensen en bomen horen bij elkaar, daarom is groenvoorziening in steden en dorpen ook zo belangrijk. De duizenden jongens en meisjes die dit jaar meedoen aan de Nationale Boomfeestdag, dragen op deze manier hun boompje bij aan de leefbaarheid van ons land voor nu... en voor de toekomst. De enige voorwaarde, u moet een geboren automobilist(e) zijn. Uw rijdende hotel is werkelijk van alle gemakken voorzien. Dat is een zwerftocht door gastvrij Canada met een Camper. Kamperen in een van alle comfort voorziene auto. Naar deze manier van trekken komt steeds meer vraag en geen wonder, want het is niet alleen gerieflijk, sportlef en uiterst vrij, het is ook nog betaalbaar. Het afgelopen jaar gingen al heel wat Nederlanders zo op vakantie, bij een van de reisbureau* boekten ze voor een Campertocht. In Duitsland en Zwitserland is de Camper-trip al heel erg populair. 2000 KM. TREKKEN Wie nu eens echt iets anders dan anders wil in het komende seizoen moet een 21-voeter, een vrij forse kampeerwagen huren. Het lijkt een heel gevaarte maar u rijdt er even soepel mee als met het eigen autotje. En kies dan de 2000 km. route dwars door de Rocky Mountains. In de grote auto kunnen vier tot vijf volwassenen. De wagen is uitgerust met een fornuis met oven, twee gootsteenbakken, koelkast met vriesvak, gaskachel, geyser, chemisch toilet en douche, volop slaapplaatsen en bergruimte en meer dan toereikende zitgelegenheid. Een camper is dus werkelijk een hotelkamer op wielen, eigenlijk nog meer want waar treft u in een hotel kookgelegenheid aan? De auto beschikt over twee accu's, een voor de motor, de andere voor de verlichting. De krachtbron is een Ford V 8 motor, er zit een automatische versnellingsbak in en er is stuur en rem bekrachtiging. Wie een personenauto-rijbewijs heeft mag dit vervoermiddel besturen. Al te hard rijden is niet prettig meer, maar wie gemiddeld een top van 80 km. per uur aanhoudt zal het besturen van zijn privé hotelletje een waar genoegen vinden. Trouwens, wie door bergachtig Canada trekt zal geen haast willen maken, daarvoor is het uitzicht te sprookjesachtig. In ieder opzicht is autorijden in Canada te verkiezen boven rijden in Nederland. Want hier is de autobezitter geen „vrijwild", waarop door en namens de overheid vrij gejaagd wordt. De Canadezen zijn een gemotoriseerd volkje en dat brengen ze o.m. tot uitdrukking in hun benzine-prijzen, die de helft van de onze bedragen. Alleen al daardoor hoeft zo'n trektocht door Canada niet al te zeer in de papieren te gaan lopen. Vanzelfsprekend is het verbruik wel wat hoger dan dat van uw eigen wagentje, reken maar een op vijf. DE ALLERLANGSTE Wilt u in uw vakantiedagboek foto's plakken van de langste weg ter wereld, dan moet u in Canada rijden, daar loopt over 8.000 km. de Trans Canada Highway, een voortreffelijke autoroute. U hoeft zich niet eenzaam te voelen, ook al heeft u een stuk van die weg voor u alleen want de snelweg wordt geflankeerd door spoorlijnen. Hoe overnacht men met een Camper? „Heel simpel", zegt de geroutineerde Canadees die voor familiebezoek elders in zijn uitgestrekte vaderland dit soort vervoer prefereert. En hij verwijst naar een Campsite. Daar kost het overnachten gemiddeld vier dollar. Ter plaatse heeft men de beschikking over allerlei faciliteiten. Wie echter midden in het bos wil overnachten, kan dat evengoed doen, want alle benodigdheden zijn toch aan boord. En uiteraard heeft men er bij de start voor gezorgd voldoende levensmiddelen in te slaan. Ook zijn er van staatswege campings aangelegd op de fraaiste plaatsen waar het overnachten helemaal niets kost. Canada is werkelijk een land dat zijn automobilisten een warm hart toedraagt vandaan en die vliegreis komt erbij. Er zal dus wel gespaard moeten worden maar... wie het zich kan permitteren moet het niet laten al is het maar eenmaal in zijn leven een dergelijke trip te ondernemen. Vooral degenen die familieleden in Canada hebben zullen een camperreis weten uit te buiten. Om eens een becijfering van de kosten te maken. U vliegt CP Air, een retour zal dan tussen de 1500 en 2000 gulden kosten. Dat is een excursie tarief retour, een normaal retourtje kost al gauw rond ƒ.2.200, Een charter is natuurlijk veel De aanvoer van witlof is in deze weken ruim en de prijs is redelijk. Goedkoper zal hij waarschijnlijk niet worden. Laten we deze fijne wintergroente nog eens een keer extra op het menu zetten. Ze leent er zich uitstekend voor om op verschillende manieren verwerkt te worden, zoals b.v. in slaatjes, doch ook gekookt b.v. met kaassausje en bedekt met een luchtige aardappelpuree in een schoteltje. Onder het weekmenu vindt u enkele voorbeelden. Zondag: vermicellisoep, Brussels lof met harde eieren-kaassaus- aardappelpuree, yoghurtpudding. Maandag: VleesragoQt. rijst, sla, gebraden appelen. Dinsdag: spruitjes, aardappelen, cotelet, stoofpeertjes. vanille-vla. Woensdag: gehakt, kool, gebakken aardappelen, karnemelksepap met stroop. Donderdag: prei met gebakken kaasplak. aardappelpuree, rijst met rozijnen, bruine suiker en boter. Zaterdag: kaasfondue, vruchtensla. BRUSSELS LOF MET EIEREN 750 gr. aardappelen, melk, zout, boter, 1 kg. witlof, 4 eieren, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 2 dl. melk, 75 gr. geraspte oude kaas, peper, paprikapoeder. Schil en was de aardappelen en kook ze gaar. Maak hiervan met de melk zout-boter een luchtige puree. Maak de witlof schoon en ontdoe de stronkjes van de bittere pit. Kook ze in 20 minuten gaar en laat de stronkjes op een vergiet uitlekkenKook de eieren hard en hak ze fijn. Maak van boter, bloem, melk, kruiden en de geraspte kaas een mooie gladde saus. Doe de witlof onderin een beboterde vuurvaste schotel, strooi de gehakte eieren erover en bedek deze met de kaassaus. Doe er tenslotte de puree op en strooi iets achtergehouden geraspte kaas erover. Geef de schotel in 30 minuten in een op 200 gr. C. voorverwarmde oven een mooi bruin korstje. WITLOF SLAATJE 1 winterwortel, 1 komkommer, 1 appel, iets citroensap, 2 stronkjes witlof, 1 bekertje sour cream, zout, peper. aromat, paprikapoeder, tabasco. 1 theelepeltje suiker. Rasp de geschilde en gewassen wortel. Snijd de gewassen komkommer in blokjes. Snipper de appel en vermeng deze direkt met het citroensap. Haal de pit uit de witlof, was de stronkjes en snijd ze in zéér dunne reepjes. Vermeng de sour cream met de kruiden en de suiker. Roer de wortel, appel, witlof en komkommer tenslotte voorzichtig door dit sour-cream sausje. Vrijdag: gebakken schol, aardappelen, botersaus, worteltjes, kwark met vruchten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 32