Woudi de clown bespeelt met zuster sofla aller harten WOUDI'S GROOTSTE I III 1II Mill Optreden als sprookjes- mSm verteller HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 34 - WOENSDAG 21 JANUARI 19,u Woudi en Sofia in hun optreden als clowns. Frederik Woudenberg is in Zwitserland geboren. Woont eigenlijk in Ziirich, maar treedt in verschillende landen op. Een grote hulp is daarbij zijn zuster Sofia, die alle dierenfiguren en maskers maakt, terwijl hij het vervaardigen van de poppen voor zijn rekening neemt. Hun optreden is altijd voor een besloten club. Heel veel dank is hij verschuldigd aan secretaresse Rietje Verweijen van de Stichting Musische Vorming te Rotterdam, waar voor zij meestal voor een 20 a 30.000 kinderen optreden. van het gemoedsleven voor mensen van 4 tot 100 jaar betekenen, 't Is even belangrijk als het dagelijks brood. Er is een kinderboek in de handel, getiteld: Frederik, de muis. Een boek, dat hij cadeau kreeg en waaruit hij veel wijsheid haalt. SUBSIDIE In Rotterdam en omstreken treedt hij regelmatig op voor scholen, kinderafdelingen van ziekenhuizen enz. enz. Van de gemeente Rotterdam krijgt hij daarvoor subsidie. Ook de scholen daar kunnen een subsidie aanvragen bij de gemeente Rotterdam. Negen maanden per jaar treedt hij overal op. De overige maanden worden besteed aan het vervaardigen van poppen etc. in zijn eigen atelier in Zurich. Uit het kleutervak gekomen is hij begonnen met het poppenspel. Hij heeft er geen spijt van deze Frederik Woudenberg, die speciaal zwarte poppen maakte voor een toernee door India en Afrika. Dat is er tot nu toe niet van gekomen, gezien de politieke toestand daar. Hij heeft poppen voor peuters. Doch ook poppen voor grote mensen. Heel bekend van hem is zijn poppendemonstratie: onder de titel van: „Duim tot marionet", 't Was prettig met deze Woudi en Sofia kennis te maken en hun aan het werk te zien. Wilt u ook eens van hun optreden genieten, neemt u dan kontakt op mèt de heer Frederik Woudenberg, Palmweg 2, Rotterdam, telefoon: 010-185486. Heel geschikt ook voor een Ouderavond. Je moet het alleen maar weten. Zijn adres in Zwitserland zal ik maar achterwege laten. Of u nu de voorkeur geeft aan poppenspel, sprookjesspelen, een clownsprogramma of verteltheater. Mej is allemaal even lief. Maar het liefst van alles treedt hij als sprookjesverteller op. Maar dat wist u reeds. Voor het begin kreeg Woudi verschillende tekeningen van de kinderen aangeboden, waarvoor hij een „dank-je-wel-hand" gaf. Sofia beloofde, dat al die tekeningen boven hun bed zouden worden opgehangen. Ze moesten even gaan zitten, dan weer staan, zitten, staan en dan blijven staan. De kinderen waren er meteen helemaal „in" en vertelden van alles. Zoals dat er bij een tante een klein kindje was geboren, of bij hun zelf thuis een zusje of een broertje. Dat oma naar de hemel was gegaan enz. Zij moesten de handjes laten zien en horen, de voetjes eveneens. Heerlijk. Heerlijk, riep Woudi en bespeelde met Sofia een kleine, doch mooie schootharp. Stemmen, handjes en voetjes tegelijk laten horen, 't Ging allemaal opperbest en de kinderen leefden zich tenvolle uit. Oren open, mondjes dicht, voetjes stil, allemaal meezingen met hun beiden: „Moet je eens eventjes horen met je oren ben je geboren". Gul applaus op verzoek. RADEN MAAR Woudi vertelde, dat er nu een sprookje op de poppenkast kwam. Een sprookje, waarin een grootmoeder en een boze wolf in voorkwam. Natuurlijk raadden de kinderen het direct: Roodkapje. Maar Sofia hield zich van den domme en noemde tot grote pret van de kinderen allemaal verkeerde namen op. Totdat zij er ook uitkwam. De poppenkast uit Zwitserland stond klaar. Op een stoeltjes, waaronder wieltjes zaten, reed Woudi heen en weer, ontstak een kaars in de schemer van het lokaal en vertelde toen op zijn eigen, beminnelijke wijze het aloude sprookje, dat ieder kind kent. Het sprookje van Roodkapje, dat met haar grootmoeder door de boze wolf werd opgepeuzeld. Maar vóórdat het zover was, zag je de moeder van Roodkapje al de toebereidselen voor de tocht naar grootmoeder in het bos klaar maken. Beeldige poppen in mooie kostuums, leuke kleine mandjes. In dat van Roodkapje koekjes en een fles wijn. Tegen het verbod van moeder in plukte Roodkapje onderweg in het bos toch bloemen, waarin veel tijd ging zitten, zodat de vos alle tijd had voor de peuzelpartij van grootmoeder in haar mooie huisje. Een peuzelpartij, die echter in de schemer gebeurt. Net als met Roodkapje. Die echter eerst lang wegbleef. Zodat de kinderen de zon in het bos zagen ondergaan en de maan opkomen. Iets wat Woudi tot een speciaal Maanliedje inspireerde, want Roodkapje was van de rechte weg afgegaan. Geestig het gefluit van de vogels, het bloeien van de bloemen in het bos. waarvan Roodkapje een groot boeket maakte. En het optreden van de ongewenste, zwarte Zwitserse kat. Woudi zei bijna alles op rijm en de kinderen vulden het wel aan. Als de gordijnen sloten, zeiden ze heel zachtjes: „De gordijntjes zijn heel zacht dicht gegaan". Met hun handjes naast hun oren maakten ze dan een gordijntje, dat ook dicht ging, als de handjes voor de ogen werden gehouden. Later bouwden ze met die handjes een dak op hun hoofd. HEEL ZACHTJES Dan moesten ze heel zachtjes weer gaan staan en zitten. Woudi wilde niets horen en dat gebeurde ook. Inmiddels was de vos in het huisje van grootmoeder beland en had haar opgegeten. Dan wordt het iets donkerder en behoort de grote hap tot het verleden. Maar als Roodkapje de wolf in het hemelbed vindt met de kleren van grootmoeder aan, dan komen de gevleugelde woorden: grootmoeder, wat heb je grote ogen enz. Achter elke vraag een gul applaus. Bij die grote mond wordt het weer schemerig en is Roodkapje bij grootmoeder beland. Een echte jager met een geweldige groene vilthoed op. maakt dat alles weer in orde komt. En dan kunnen de kinderen met Woudi en Sofia. nu met accordeon, meezingen: O. o. o. o, wat zijn we geschrokken, o. o. o. wat waren we blij de wolf is dood, tralala. Een rondedans .besloot dit kostelijk verhaal sprookje en daarna gingen de kinderen naar huis. Want het was inmiddels kwart voor twaalf geworden. GROTE WENS Ik drink daarna met Frederik Woudenberg gezellig een kopje koffie in het kantoortje van het hoofd van de school. De voorstelling zit er weer op. Sofia breekt met medewerking van het onderwijzend personeel de poppenkast af. En heeft Woudi even tijd voor me. Hij heeft tot afscheid daarstraks met de pop Wouwoudeli. een Zwitserse verbastering, met de kinderen en Sofia met accordeon bekende liedjes tot besluit gezongen. Dat gebeurt altijd bij een kindervoorstelling, waarvan hij er wel vijf per dag kan geven. Zijn grootste wens is, dat de mensen hem zullen vragen als sprookjesverteller op te treden. Ook voor het publiek in psychiatrische inrichtingen en drugs. Omdat hij weet, wat deze droombeelden voor de ontwikkeling Grote bekendheid verwierven zij zich in die tien jaar. dat ze samen optreden met het uitbeelden van sprookjes via de poppenkast. Frederik Woudenberg, beter bekend als Woudi, de clown, kreeg zijn opleiding als heilpedagoog bij professor Lievegoed in Zeist. Toen is hij een paar jaar als kleuterleider in Zwitserland gaan werken en daaruit ontstond zijn liefde voor het werken met de poppenkast. Dóórvoor was hij al als komiek aan de Amsterdamse Schouwburg verbonden geweest en is hij eigenlijk van beroep sprookjesverteller. Vandaar dat hij als zodanig graag optreedt met assistentie van Sofia en met behulp van de poppenkast voor kinderen op kleuter- en lagere scholen. Doch ook in ziekenhuizen, gevangenissen, psychiatrische inrichtingen enz. Zuster Sofia zegt van dit werk: „Het is erg bevredigend, omdat er zo'n groot tekort in het leven van een kind is op dit gebied. Het heeft iets met de warmte in het zieleleven van een kind te maken. Voor onze optredens in binnen- en buitenland komen we tijd tekort. Je hebt contact met het kind en dat is erg belangrijk. Onze poppenkast is niet gebaseerd op het leven van Jan Klaassen en Katrijn. Het beeldt sprookjes uit met beeldige decors, waarbij mijn broer het verhaal vertelt. En hoe! ROODKAPJE Ik ben er op de Rehoboth- kleuterschool in de Ruilstraat te Rotterdam getuige van geweest en ik heb ervan genoten. Voor fotograaf Hans Keijzer waren Woudi en Sofia dankbare onderwerpen en leefden de kinderen met het verhaal van Roodkapje mee. Geen verhaal, maar een sprookje.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 34