Voor Tarzan kunnen ze me midden in de nacht komen wakker maken De "held uit de jungle" is zijn idool 1M I v I 1 J f ONTMOETING Hij maakte een dozijn films, volgens zijn Twentse fan allemaal even goed. Velthuis vindt de mooiste dag in zijn leven zijn ontmoeting met de nu op jaren zijnde filmster in Utrecht. Er werd daar toen een zwemfestijn gehouden waarbij Weismuller aanwezig was en vanzelfsprekend benutte de Almelose fan de gelegenheid tot een persoonlijk gesprek. De hele dag bleef hij in de buurt van Tarzan-Johnny. Aan die ontmoeting gingen lange jaren van correspondentie vooraf. Heeft u wel eens een Tarzan film gezien? En toen besloten dat die zo goed, zo spannend en zo avontuurlijk was dat u die nog eens over wilde zien? Was u wellicht zo enthousiast dat u voor een derde keer naar diezelfde film ging? Eti meent u dan dat u daarmee een uitzonderlijke fan van de held uit de jungle bent? Dan kent u Almeloër H. Velthuis nog niet. Hij heeft alle Tarzanfilms die er in de loop der jaren gemaakt zijn ontelbare malen bekeken. En nog steeds, als hij ook maar ergens de kans krijgt om bij Tarzan op het witte doek binnen te wippen, dan doet hij dat. Want de oerwoudmens, die zich als een lenige aap van tak tot tak slingert, die met zijn blote tors mannelijke en vrouwelijke bioscoopbezoekers imponeert, is het grote idool van Velthuis. Zou er op t.v. een Tarzan -quiz gehouden worden, dan werd hij de absolute winnaar, want kleermaker Velthuis, een vriendelijke Twent, geen vechtersbaas, maar wel in de ban van de junglekrachtpatser Tarzan, weet alles van zijn grote voorbeeld. Hoe hij er toe kwam een complete Tarzanverzameling aan te leggen, alle Tarzanfilms uitentreure te gaan zien, knipsels bij te houden, zelf Tarzanfilms voor eigen gebruik op te nemen en in zijn vrije uren hard te werken aan een Nederlandse vertaling van Tarzans memoires? Zegt hij: „Dat is eigenlijk heel toevallig gegaan. Als kind ben ik eens met een vriendje naar de bioscoop gegaan. Hij zei: er draait een Tarzan, heb je daar zin in? Ik haalde mijn schouders op, want Tarzan zei me toen nog niets. Maar dat veranderde wel even toen ik in dat theater zat. Ik was helemaal weg van die natuurmens. Dat was, vond ik, nog eens leven. Niet in het nette pak naar school, maar heerlijk in de bossen rondlopen. Jagen en voor niets en niemand bang zijn. Ik ben meteen begonnen Tarzan in de praktijk te brengen. Nee, eerst ben ik weer naar die film gegaan. En in de loop der jaren sloeg ik geen Tarzan over. Met een paar vriendjes gingen we Tarzan spelen. Dat kon goed, want achter ons huis was een bos. We deden zo'n beetje alle kleren uit en wipten van boom tot boom. Mijn moeder die het spel op een dag ontdekte sloeg de schrik om het hart. „Je zult je nek breken", waarschuwde ze maar ik zei tegen haar: „Tarzan breekt zijn botten niet, nóóit mama". Nou, toen wilde ze weten wie Tarzan was en ik heb haar uitgenodigd eens met mij naar de bioscoop te gaan als er weer een Tarzanfilm draaide. Toen het zover was deed ze dat, ik betaalde, van mijn zakgeld. Prachtig, natuurlijk. JOHNNY ZELF Tarzanfan Velthuis beperkte zijn geestdrift niet alleen tot de jungle fighter Tarzan, hij raakte ook onder de indruk van de vertolker van de Tarzanrollen, de Amerikaan Johnny Weismuller. Velthuis daarover: „Er zijn in de loop der tijd verschillende Tarzans geweest. „Tarzan" Velthuis, zoals hij zich zelf toont. In de periode van de stomme film had je er al een. Daarna kwamen er nog een paar, maar voor mij is de enige echte Johnny Weismuller. Wat een prachtige man. Hoe die er toe gekomen is voor Tarzan te spelen? Dat zit zo. Johnny was als vertegenwoordiger voor een firma in zwem artikelen op reis door Amerika. Hij was zelf een voortreffelijk zwemmer en dat moest ook wel als hij voor potentiële klanten zijn shows gaf. Op een goede dag viel de aandacht van een filmmaker op hem. Men vond hem een geschikte knaap voor een Tarzanrol in een film waarin flink gezwommen moest worden. Weismuller had er wel oren naar. maar, zei hij tegen de filmmensen, ik heb nog een contract met mijn zaak, daar kan ik niet onder uit. Regelen wij wel, zeiden ze in Hollywood en dat gebeurde, de firma moest naar een andere handelsreiziger om zien en Johnny begon zijn avontuurlijke loopbaan. Velthuis: „Al spoedig ben ik Johnny gaan schrijven. Ik liet hem weten dat ik zijn filmrollen bewonderde en al zijn films gezien had. Ik kreeg antwoord terug. Natuurlijk heeft zo'n ster meer te doen dan post naar Holland te sturen, maar af en toe kreeg ik weer een briefje. Ook een gesigneerde foto. En toen Weismuller naar Nederland kwam maakten we die afspraak. Ik zei u tegen hem en meneer, maar hij trok me naast zich op de bank en zei: geen moeilijk gedoe, ik heet Johnny en noem mij maar zo. Ik weet wel dat Ik er verbaasd over was hoe lenig Johnny toen nog was, ondanks zijn 'eeftijd. Met gemak klauterde hij over een hekje. Hij moet een geweldige conditie hebben". ZWEMCIRCUS Weismuller, die inmiddels het acteren er aan gegeven heeft, is de zwemsport trouw gebleven. Hij heeft het initiatief genomen voor een soort zwem circus waarin hij ieder jaar groten uit de zwemsport uitnodigt. Ook dit jaar zal weer een Nederlandse zwemcrack op zijn kosten naar de States mogen. Velthuis: „Echt wat voor Johnny. Een royale man, die ook bijzonder gastvrij is. Ondanks zijn roem als filmster is hij altijd heel joviaal gebleven". De Almelose kleermaker ziet achter de filmer de jungleheld. Hij draagt Weismuller op handen maar doet dat vooral omdat die Tafzan weet te brengen. En iets van diens „glorie" straalt ook op Velthuis af, graag loopt hij met ontbloot bovenlijf door het huis, zwemmen is ook zijn favoriete sport en in gedachten droomt hij zich zelf ook op een onbewoond eüand, midden tussen de woudreuzen, terwijl hij een beeldschone jongdame redt van een dreigend gevaar. Zijn grote idool, Johnny Weismuller, ex-vertegenwoordiger, onverschrokken oerwoud-bewoner van t witte doek. daarna de Zijn eigen zoontje mevrouw Velthuis moet weinig hebben van de hobby van haar echtgenoot is al even enthousiast als zijn vader voor alles wat met Tarzan te maken heeft. Hij is aan een eigen collectie begonnen en wordt door een expert, senior, volledig ingewijd in de geheimen van de jungleheld. Voor vrienden en kennissen draait „Tarzan" Velthuis af en toe Tarzanfilms uit zijn eigen verzameling. Maar ze mogen zo'n gratis voorstelling slechts op één Zijn (stille) droom, zélf als Tarzan midden in de woeste natuur verblijven en dan een beeldschone jongedame redden van dreigende gevaren. Wat helaas maar een droom blijft voor de Almelose kleermaker. voorwaarde bijwonen, na afloop overhoort Velthuis hen om na te gaan of ze wel oplettend genoeg toegekeken hebben.. En over zijn eigen veelvuldige bioscoopbezoek als er Tarzanfilms draaien zegt hij: „Als je een film een keer of tien gezien hebt ken je hem pas goed. Dan zie je details die je de eerste keren mist. Het gaat niet meer om het verhaaltje, maar om het geheel. Ik vind het enorm boeiend, neem alleen eens die geweldige natuuropnamen. Je doorziet ook de trucjes die de filmmensen toegepast hebben. Nee, dat doet voor mij niets af aan de grootheid van Tarzan. Wat mij betreft blijft hij de held van het grote bos".

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 40