NEDERLANDS STUDENTEN ORKEST GAF GESLAAGD CONCERT IN "DE DOELEN" KNNV bijeen Filmavond van De Duivelskring A.N.J.V. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 14 - VRIJDAG 30 JANUARI 1976 Vanavond houdt de Duivelskring A.N.J.V. een filmavond in het gebouw ..De Kreek" aan de Lange Haven 92. U zal hierin alles over de gewezen Rijksdagbrand zien. Kaarten ƒ.1.25 verkrijgbaar bij J. Dettmeijer aan de Lekstraat 18b. G. Op 't Fnde. Puccinistraat 28 en H. Tolut. Schaperlaan 27. Aanvang: acht uur. Op woensdag 4 februari komen de leden van de Plantenwerkgroep bi jeen in 't Nicuwelant. waar verschillende zaken besproken zullen worden. Aanvang: acht uur. Het bestuur van het Nederlands Studênten Orkest is dit jaar als volgt samengesteld v.l.n.r. achter: Henneke Cats, orkestchef, engels Leiden; René I.uigies, perschef, rechten Utrecht; Tom Mmtsaerts, secreataris, medicijnen, Leiden; Derk Eisso, Bunschoten, penningmeester, rechten en filosofie, Amsterdam. En in de voorste linie: Laurien Polder, voorzitser, biochemie, Groningen; Paula Kraft van Ermcl, drukchef, Slavische talen, Amsterdam en Karlien Cransberg, secretaresse, medische biologie te Utrecht. Zoals u leest lopen niet alleen de bestuursfuncties maar vooral de studierichtingen nogal uiteen. Een en al aandacht voor het eigen instrument. De celliste Dieuwke Schreuder tijdens haar optreden in de grote zaal van „De Doelen". Een stilleven op het podium. 12 DAGEN Geconcentreerde aandacht voor de pauken. Een overzicht van het gehele Nederlands Studenten Orkest. Twee muzikanten onder de loupe genomen. Ik hoorde van mevrouw Ten Kate, dat deze jongelui slechts 12 dagen gestudeerd hadden om dit programma volledig onder de knie te krijgen. Zij hebben een tournee gemaakt door Nederland, het 24ste. Onder andere in Bergen (Ruinekerk). Utrecht (Geerte kerk). Groningen (d'Oosterpoort), Zwolle (de Buitensociëteit), Hengelo (Stadhuishal). Arnhem (Musis Sacrum) Scheveningen (Circustheater), nu dan in Rotterdam in ..De Doelen) en tot slot in het Concertgebouw in Amsterdam. In Bergen (Nd. Holland) repeteren de 60 orkestleden de gehele dag tijdens hun verblijf aldaar, waar ze dan in het Parkhotel bij ..Moeke Woudstra" logeren. Na de eerste repetitie trekt het orkest altijd in optocht naar het Plein, dat dan omgedoopt wordt in N.S.O-Plein. De burgemeester van dat dorpje hijst daarbij dan de vlag. HET DOEL De opbrengst van hun artistieke prestatie in het gehele land komt geheel ten goede aan de minder valide of ontheemde studenten. Men brengt daardoor juist altijd een goed programma, omdat men dan waar voor zijn geld krijgt. Vroeger werd het geld besteed aan de sanatoria maar dat behoeft gelukkig niet meer. Gevluchte en ontheemde studenten worden nu dankzij het Universy In de grote zaal van „De Doelen" te Rotterdam gaf het Nederlands Studenten Orkest een geslaagd concert in de grote zaal van „De Doelen", die redelijk bezet was. Zowel door jongeren als ouderen. Dirigent Maarten Smit had het de ongeveer 60 leden van het orkest niet gemakkelijk gemaakt, want zij openden met de Triumph Marsch van Beethoven en het vooral zeer bekende Cello Concert in D van Haydn. Hierin bewees de 26-jarige cello-soliste Dieuwke Schreuder, beroeps en afkomstig uit Bloemendaal, haar kunnen. Voordat zij naar het conservatorium van Amsterdam ging, waar zij 6 jaar les kreeg van Tibor de Machula, speelde zij mee in het Haarlems Jeugdorkest. Bij ditzelfde orkest speelde zij vijfmaal solo. namelijk in Londen. Kleef en Berlijn. Doordat zij in Londen de eerste prijs won tijdens een concours, kreeg zij de gelegenheid haar studie in Amerika af te maken bij Leonard Rose. De laatste tijd heeft zij daar in verschillende orkesten gespeeld. Haar bijdrage aan dit Celloconcert befekende een sublieme medewerking, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in I de staande ovatie en het minutenlange applaus. De voorzitter van het N.S.O. bedolf haar onder de bloemen. Na de pauze, waarin ik heel wat Schiedammers zag, o.a. dokter L. H. Geerdes, de vertolking van Anatoloose van Mengelberg met zang van een der zusjes Mijnals. Een heel modern stuk. dat met veel vaart gebracht werd en waarvoor men toch ook waardering had. Ook voor deze soliste waren er bloemen. De Serenade in D van Brahms. Hartveroverend door de inzet van de verschillende instrumenten, soms eventjes te laag. Maar dat hinderde niet. Jónge mensen, die zich geheel inzetten voor de muziek en dit weten over te brengen op de aandachtig luisterende toehoorders. Dit was het N.S.O. op zijn best. waarbij alleen het vallen van een flesje even storend werkte. Opnieuw steeds stemmen van de instrumenten. Maarten Smit. die deze musici tot grote hoogte wist te brengen. Vandaar dat ook vooral deelde in het gulle applaus van het publiek na afloop. Assistance Fund geholpen. En het N.S.O. speelt hiervoor. Vroeger werden uitsluitend beurzen verschaft. Tegenwoordig is het streven om de buitenlandse studenten zoveel mogelijk te begeleiden bij hun studie. Waarbij men vaak moeite heeft met taalproblemen, maar die worden wel opgelost. Blinde studenten worden geholpen met optische apparatuur en lichamelijk gehandicapten helpt het bureau studiehulp N.S.S. o.a. bij het vinden van aangepaste woonruimte of bij hun vervoersproblemen. Het zijn zo maar een paar voorbeelden. Als het Nederlands Studenten Orkest volgend jaar zijn 25ste tournee in „De Doelen" maakt, zorgt u dan voor een bomvolle zaal. U weet nu, dat de kaartverkoop goed besteed wordt. M.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 14