Besluiten van Gemeenteraad Openbare commissie vergaderingen Uitbreiding van personeel bij Sociale Dienst BEGROTING 1976 GOEDGEKEURD Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 Gemeente koopt "De Drie Koornbloemen" HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 14 - WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 '«7T1 In de komende weken zullen een aantal commissies in hst openbaar vergaderen. De Commissie voor de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek doet dat van avond, 4 februari, om 20.00 uur in het biblio theek-filiaal aan de Parkweg 18-20. Op de agenda staat de bespreking van de volgende punten: de boeken-selectie; de discussiebijeenkomst op 25 februari a.s. over het interim-rapport "Nieuwe struc turen voor het openbare bibliotheekwerk in Zuid-Holland"; het onderdeel "biblio theekwerk" uit de beleidsnota van de wet houder voor Communicatie, Wijk- en Jeugdzaken. Toehoorders krijgen gelegen heid vragen te stellen n.a.v. deze agenda punten, punten. De Raadscommissie voor Algemene en Be stuurlijke Zaken vergadert in het openbaar op donderdag 5 februari a.s. om 20.00 uur in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emma straat 1Aan de orde komen de verfijningen in de bouw 1e fase van de brandweerkazerne; de aanschaf van een electronisch zelfbedienings automaat voor de benzinepomp van de politie, een initiatief-voorstel van drie raadsleden voor een wijziging van de Alg. commissie-verorde ning en personeels uitbreiding bij diensten. Na de rondvraag is er het vragenhalfuurtje voor de toehoorders. Eveneens op donderdag 5 februari vergadert de Raadscommissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, maar dan in de kantine van de Bed rijf sgemeenschap Schiemond aan de Vijgensteeg 2, aanvang 20.00 uur. Besproken worden de herstructurering van de Bezwaarschriften-commissie met de benoe ming van een lid en een plaatsvervangend lid; de benoeming van een lid en een plaatsver vangend lid van de Coördinatieraad Stichting Ambulante Geestelijke Volksgezondheid; het werk- en reconstructieplan voor het Woon wagencentrum Schiedam en het onderzoek op baarmoederhalskanker. Tot slot een vragenhalfuurtje voor het publiek. De Welstandscommissie vergadert op vrij dagmiddag 6 februari in de benedenzaal van het Stadskantoor, waarvan het openbare gedeelte begint om 16.00 uur. Op het vergaderschema staan verder nog de volgende openbare vergaderingen van com missies, waarvan de agenda's nog niet bekend zijn. De raadscommissie voor Vorming en Recreatie komt bijeen op dinsdag 10 februari; de Raadscommissie voor de V.R.O.M.- en de Havendienst op woensdag 11 februari; de Raadscommissie voor Communicatie, Wijk en Jeugdzaken op donderdag 12 februari. De Raadscommissie voor Financiën en Economi sche Zaken tenslotte houdt de openbare ver gadering op dinsdag 17 februari in het Stads kantoor, waarbij de punten van de agenda voor de Gemeenteraadsvergadering van maandag 23 februari behandeld worden, voor wat betreft de financiële kanten daarvan. v. beteringen niet meer in een bewoonbare staat worden gebracht, aangezien dit technisch en economisch niet meer verantwoord is. De be woners zullen binnen een redelijke tijd aan een passende vervangende woonruimte geholpen worden, terwijl zij uiteraard in aanmerking komen voor de bestaande vergoedings- regelinqen. De Raad heeft een krediet van f 1.200, goed gekeurd, nodig om de "gekraakte" panden Korte Achterweg 16a en 18 op het water leidingnet te doen aansluiten. Dit is in over eenstemming met het door de Raad in juni 1975 ingenomen standpunt toen ook een aantal gekraakte panden op de waterleiding is aangesloten, hoewel een meerderheid in het College van B en W het daar niet mee eens was. Met de aansluiting zal overigens gewacht worden totdat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de goedkeuring aan het besluit hebben gegeven, want de meerderheid van de Raad voelde er niet voor om op de goedkeuring vooruit te lopen. KREDIETEN Verder hééft de Raad besloten de volgende kredieten te verlenen. Voor de politie f 6.000,— voor de aankoop van een geluids filmprojector en verduisteringsgordijnen. Voor de bejaardensociëteit aan de Lange Nieuw- straat 181 f 13.000,— voor de aanschaf van zeven gaskachels. Voor het Gemeente ziekenhuis f 44.000,— voor de aanschaf van gastroscopie-apparatuur. ,Voor de Gem. Sociale Dienst f 7.650,- voor het aangaan van een 5-jarig lease-contract met optierecht tot koop van een kleine office-computer en de huur van een ponsmachine. Voor de Gem. Woningdienst f 9.900,- voor het aangaan van een 5-jarig lease-contract met optierecht tot koop van een cassettegeheugen met on derhoudscontract. f ,9'. c -tsn sqiA De Gemeenteraad van Schiedam heeft na een discussie gedurende vier avonden de gemeente-begroting voor 1976 aan genomen. In de kranten hebt u daar uit voerige verslagen over kunnen lezen. Daarbij heeft de Raad óók ingestemd met de door B en W reeds in de Aanbied.ogs- nota aangekondigde extra verhogingen met 10% van de tarieven van enkele belas tingen en retributies, namelijk de on roe- re ndgoed bel as ting, het rioolrecht, de beg raaf rechten en de leges voor bouw vergunningen. Bovendien zijn, om de Reinigingsdienst "kosten dekkend" te kunnen laten werken, de reinigingsrechten voor het ophalen van husvuil verder op getrokken tot f 48,50 per emmer per jaar. Deze verhogingen staan dan naast de door de Raad reeds eerder goedgekeurde "trendmatige verhogingen" en 10% voor de meeste tarieven, wat nodig is om in de pas te kunnen blijven lopen met de jaarlijkse stijgingen van de kosten. De Raad heeft overigens niet voetstoots alle voorgestelde verhogingen aanvaard. Zo is de verhoging van de reinigingsrechten alleen aanvaard nadat de tarieven voor de onroe- rendgoedbelasting enigszins zijn verlaagd. Voor de gebruikers komt met ingang van 1 januari 1976 het tarief op f 4,06 voor elke f 3.000,— van de waarde van het onroerend goed en voor de eigenaren op f 15,56 voor elke volle f 3.000, Ook voor de rioolrechten gaat de verhoging tot f 57,60 per jaar voor de lozing van maximaal 1.000 m3 afvalwater per jaar in per 1 januari 1976. Voor de begraaf- rechten, de leges bouwvergunningen en de reinigingsrechten kan de verhoging eerst per 1 april 1976 ingaan, omdat daarmee gewacht moet worden tot de Koninklijke goedkeuring is verleend. Na de behandeling van de gemeentebegroting volgde op 26 januari de "gewone" maandelijk se vergadering van de gemeenteraad. Doch ook op deze vergadering zijn tal van financiële zaken aan de orde gekomen. SOCIALE DIENST De Gemeenteraad heeft er na uitvoerige dis cussie uiteindelijk mee ingestemd het perso neel van de Gemeentelijke Sociale Dienst met tien krachten uit te breiden, zij het tijdelijk. Maar gelijktijdig is aan B en VY gevraagd om voor de gehele gemeente te komen met een personeelsplan, wat door het College is toege zegd. Tevens zullen B en W dit jaar nog met voor stellen komen voor een betere huisvesting van de Sociale Dienst, die momenteel wel erg krap is ondergebracht aan de Nieuwstraat. Zo zullen de mogelijkheden onderzocht worden om het door het Gem. Archief verlaten pand aan het Oude Kerkhof ter beschikking te stellen van de Sociale Dienst. Het probleem is dat vele gemeentelijke dien- Het Gemeentebestuur wil de watermolens langs de Poldervaart, zowel uit historisch als recreatief oogpunt van belang, zoveel mogelijk behouden. Kortgeleden heeft de Raad besloten om de West- abtsmolen, gelegen in het Pr. Beatrixpark, aan te kopen en nu heeft de Raad f 7.520, uitgetrokken om de Babersmolen te Conserveren. Deze in 1710 als "grondzeiler" gebouwde watermolen diende voor de bemaling van de Babberspolder en staat in het volkstuinencomplex Vijfsluizen bij de Polder vaart. In 1888 is de molen drie meter verhoogd om een betere windvang te krijgen. Dat was nodig nadat de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij in 1880 de spoorlijn Schiedam-Vlaardingen had aangelegd. In 1924 zijn de wieken, het gaande werk en de balie verwijderd, zodat alleen de boven afgebeelde romp overbleef. Aan het eind van de jaren zestig is nog besloten om de molen maar te slopen, doch het is er toen niet van gekomen. De molen, eigendom van de gemeente, verkeert in slechte staat, zodat het nodig is om de kap en de vloeren van de zolders te herstellen. Dit houdt echter geen restauratie in om de molen weer in de echte staat terug te brengen, want daarvoor ontbreekt het geld. Misschien later. SUBSIDIES Van de Katholieke Stichting voor Sociaal Culturele Arbeid is het centraal bureau per 1 januari 1975 overgegaan naar de "Federatie van Schiedamse instellingen voor sociaal- cultureel werk en samenlevingsopbouw", welke Federatie met die datum ook in aan merking komt voor een subsidie. De Raad is tevens akkoord gegaan met de financiële gevolgen van dit overgaan van het centraal bureau van de K.S.C.A. naar de Federatie en met de uitbreiding van het personeel van dit bureau met drie personen, waarvan twee part time krachten. Voor de sportverenigingen die de jeugd recreatieve ontspanning bieden is de subsidie per jeugdlid voor 1976 verhoogd van f.4,— tot f 6,75. Dit is een tijdelijke regeling, bedoeld als compensatie van de geldontwaar ding. Een speciale commissie is bezig met het opzetten van een nieuwe subsidie-regeling voor de sport sector, doch dit is zo'n ingewik kelde zaak, dat het resultaat niet voor medio 1976 verwacht mag worden. Om de verenigingen echter in staat te stellen dezelfde activiteiten voor de jeugdleden te blijven ont plooien, is het subsidie-bedrag voorlopig bij gesteld op f 6,75. Eigenlijk is gevraagd om f 7,50 per jeugdlid, maar gezien de financiële positie van de gemeente is het bij f 6,75 ge bleven; dit kost de gemeente nog altijd f 26.125,— méér dan het aanvankelijk ge raamde bedrag van f 38.000, De Raad heeft besloten een aantal wijzigingen aan te brengen in de door de gemeente ver leende subsidies. Zo is de bijdrage aan het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland met 12% verhoogd, van f 25.600,— naar f 28.672, Er was om een geleidelijke optrekking van de subsidie gevraagd tot een bedrag van f 46.560, doch aangezien niet alle sub sidiërende gemeenten daartoe bereid zijn, zal Schiedam het voor 1976 houden op de 12%. Ook in een aantal andere subsidies zijn wij zigingen gebracht. De Stichting "Het alge meen gesproken weekblad voor blinden" krijgt over 1974 f 120, en over 1975 f 260,— subsidie. Maar de bijdrage aan Pro Juventute t.b.v. de kindervakantiespelen van f 600, - is met ingang van 1 januari 1975 ingetrokken. Per 1 januari 1976 krijgt de Ned. Stichting Geluidshinder f 100, doch met dezelfde datum is de bijdrage van f 250,— aan de Rot terdamse Tuindersbond afgevoerd. De aan vragen om subsidie van het Ned. Astma Fonds, de Bond tegen het vloeken, de Ned. Hartstichting en de Kon. Ned. Bond Pro Rege zijn afgewezen. ONBEWOONBAAR Nadat de Raad aanvankelijk in augustus 1975 het voorstel van B en W had venworpen, heeft, na een nieuw onderzoek door de inspecteur van de Volkshuisvesting, de raad nu toch besloten om 21 woningen aan de Bakkers haven, de nummers 1 t/m 29, 33 t/m 41 en 47/49 onbewoonbaar te verklaren. Deze wo ningen vertonen op liefst 14 punten gebreken en kunnen door het aanbrengen van ver sten met een tekort aan personeel zitten. Zuinig geraamd zouden er eigenlijk 37 ambte naren bij moeten komen in 1976, doch dit betekent voor de gemeente een te zware financiële belasting. Het moeten er dit jaar en ook volgend jaar minder worden. Dit betekent het maken van een keuze. Vandaar dat er in de Raad bezwaren rezen om nu voor de Sociale Dienst alleen al 10 personen bij te trekken. Maar B en W wijzen er op dat bij de Sociale Dienst het personeel reeds lange tijd over belast is en er een grote achterstand in het werk is ontstaan. Dit wordt veroorzaakt door de toenemende eisen en de zich steeds wij zigende voorschriften van het rijk, maar ook door de samenstelling van het cliënten bestand. Er is een sterke uitbreiding in de veel werk eisende categorieën van de onvolledige gezinnen beneden 65 jaar, de rijksgroeps regeling voor werkloze werknemers en voor de Wet Werkloosheidsvoorziening. B en W vinden het niet verantwoord om het personeel nog langer onder deze grote druk te laten werken. Daar komt bij dat de gemeente mag rekenen op een eenmalige uitkering van ongeveer f 300.000,— van het rijk, zulks in verband met de personeelsproblemen bij de sociale diensten van alle gemeenten. Deze molen "De Drie Koorn bloemen", gelegen aan de Vellevest bij de Vlaardinger- dijk, zal door de gemeente worden aangekocht en daar na gerestaureerd. Dit wordt dan de vierde en laatste van de korenmolens gelegen aan de Schiedamse vesten, die in oude glorie hersteld zal wor den. De Drie Koornbloemen is de enige die momenteel niet kan draaien, ook al omdat twee van de wieken zijn ver wijderd. Het voormalige mo lenaarshuisje is in gebruik als opslagruimte.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 14