Even omkijken met de commissaris Speciale kinderboekenhoek bij boekhandel Van Leeuwen vederlichte nylon kunstgebitten! is uw kunstgebit beschadigd? wij herstellen het voor u. 8 Voorgeleid NKV verlegt welvaart naar welzijn Receptie in De Rank Ruzie met schoten beslecht in één dag klaar a ATT M f m BONTEN BSSSTjeS c O met of zonder verhemeltepfaat en... met 5 jaar garantie Gemakkelijke betaling, reeds v.a. f5.- per week Ouderen (65+) bovendien 10% korting verhemelteplaat kapot of versleten? tand of kies eruit een andere beschadiging? Snel,(binnen een half uur)en perfect. Vraag vrijblijvend inlichtingen: Tandeninstituut Claes de Vrieselaan 100 D Naam: Adres: Plaats: HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 Eenmaal per jaar vraagt commissaris C. van der Haagen de plaatselijke pers zich met hem te verdiepen in het wel en wee van de Schiedamse gemeente-politie. Op 1 januari 1976 stonden er bij de politie 3330 vreemdelingen ingeschreven tegenover 3009 het vorige jaar. Er zijn hier 45 nationaliteiten, vorig jaar 43, te weten 1609 Turken, 388 Spanjaarden, 171 Joegoslavan, 133 Marokkanen, Duitsers 152, Britten 166, Statenlozen 58, vorig jaar 61, Grieken 53 en Portugezen 69. Het Nederlandersschap verloren zij, die in vreemde krijgsdienst gingen. In totaal werden er vorig jaar 761 ingeschreven en daar tegenover weer 431 uitgeschreven. Er vertrokken er 242 naar een andere gemeente, 136 man naar het buitenland. Er overleden 7 personen en ruim 90 buitenlanders werden gearresteerd op vermoeden, dat ze hier illegaal verbleven. Uit het onderzoek bleek dit bij 84 van hen het geval te zijn. Zij werden dan ook het land uitgezet. In 1975 bracht de afdeling Vreemdelingendienst een bezoek aan pensions, waar 262 vreemdelingen verbleven. Moeilijkheden met deze mensen ondervindt men nauwelijks, al zijn er weieens uitzonderingen. Maar dat geldt niet alleen voor deze mensen. Ieder jaar opnieuw zijn er mensen, die een eind aan hun leven pogen te maken. Bij tien Schiedammers is dat helaas gelukt. Zes personen verloren bij een ongeluk of een misdrijf een niet-natuurlijke dood in Schiedam. Twee kwamen door verdrinking om het leven, 1 bij een bedrijfsongeval en 3 verbrandden bij een exploisie. Verkeersongevallen/overtredingen In 1975 werden er 1687 verkeersongevallen gemeld, waarbij 83 personen zwaar gewond werden. In 1974 bedroeg dit aantal 76. Er viel 1 dode te betreuren en 299 werden er licht gewond tegenover 333 in het jaar daarvoor. Zware schade beliepen 311 wegbestuurders en lichte schade 1297. Het aantal procesverbalen bedroeg 1008. Aan processen te water 9. Maar liefst 1101 bekeuringen'werden er uitgedeeld, waarvan 243 voor snelheidsovertredingen. De rest voor het geen voorrang verlenen, de doorgang niet vrij laten 78. Men rijdt tegenwoordig defensiever, behoudener. aldus de commissaris. Al is het achteruit rijden er nog steeds bij. En ga zo maar door. Voor een technisch onderzoek werden er 345 voertuigen van de weg gehaald en bleken er 101 met talloze gebreken dus volkomen onberijdbaar. Goed voor de sloop, waarheen ze dan ook vervoerd werden. Een waarschuwing voor diegenen, die in deze wagens „rondtoeren Toenemende fietsendiefstal Sinds men vorig jaar verplicht was een valhelm te dragen op de bromfiets, is de fietsendiefstal bij nieuwe fietsen vooral met sprongen omhoog gegaan. De dupe hiervan werden 676 eigenaars. Doch ook de „ouwetjes" in totaal 484 waren zeer in trek. De brommer verwisselde ook wel van eigenaar, in totaal 156, waarbij het aantal in 1974 nog 305 bleek. In 1975 werden 2343 misdrijven bij de politie aangegeven. Meest diefstallen (1577) en 412 inbraken. Schade: een vierhonderdduizend gulden. Een formidabel bedrag vergeleken bij het jaar daarvoor. Opmerkelijk, haalde de commissaris aan. de vele kleine diefstallen met in braak in winkels: 126 tegen 94 het jaar daarvoor. Niet elke winkelier heeft zijn inbraak aangegeven. Ook de diefstallen niet in het grootbedrijf op het warenhuis dat Schiedam bezit. In 1975 werden 1677 personen meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waarvan er 1475 na een eerste verhoor weer werden vrijgelaten. Tijdelijk onderdak werd verschaft aan 202 personen en 50 mensen werden er voor de Officier van lustitie geleid. Kinderpolitie Ook de kinderpolitie had de handen vol. Er werden 579 „gevallen" behandeld. Een 130 maakten zich schuldig aan diefstal, 29 pleegden een inbraak en 116 misdroegen zich door baldadigheid. Ieder jaar komen er meldingen binnen van verontruste ouders, waarvan de kinderen zijn weggelopen. Het gelukte de politie 103 Schiedammers weer naar veilige haven te voeren, al werden er 11 onder wettelijk toezicht gesteld. Iets wat helaas nodig was. Niet alle cijfers van 1974 zijn genoemd. Het werd misschien een verwarrende lijst. Maar terugziende op 1975, komt commissaris Van der Haagen tot de conclusie, dat de afdeling recherche enorm hard gewerkt heeft en zelfs 1615 „overuren" heeft gemaakt. Dit valt eigenlijk niet te rijmen met de vijfdaagse werkweek van tegenwoordig. Maar dit kan nu eenmaal niet anders, omdat men nog steeds een tekort aan mankracht heeft. Enigszins ongerust maakt commissaris Van der Haagen zich wel over het aantal inbraken; januari 1976 telt er al 100. In samenwerking met de Rotterdamse politie heeft de Schiedamse politie drie jongelui aangehouden, te weten de 18- jarige M.A.K., de 16-jarige C.B. en de eveneens 16-jarige H.v.d.B. Zij bekenden drie auto's te hebben gestolen, nl. in de Henri Polakstraat, het Lisztplein en een uit de Rochussenstraat in Rotterdam. De beide eerste auto's werden in Vlaardingen en het Bachplein teruggevonden, terwijl die vanuit de Rochussenstraat eerst gebruikt werd op het circuit van Zandvoort. Waarna hij in de Rockanjestraat te Rotterdam werd teruggevonden. De volgende dag zocht het edele drietal de auto weer op om er visgerei, een cassette recorder en een autoradio uit te halen. Zij bekenden ook dat ze op de Singel en de Schietbaanstraat een sigarettenautomaat hadden opengebroken. Alle drie zijn ze voor de Officier van Justitie geleid. De heer H. G. Dijkerman van boekhandel J. S. van Leeuwen was er allang niet tevreden over, dat de kinderboeken in zijn zaak in een „verdomhoekje" zaten. Iedereen zag dat hoekje gewoon over het hoofd door die grote toonbank. Vandaar dat hij de firma Wegerif uit Apeldoorn, een expert op dit gebied, opdracht gaf de benedenafdeling grondig te verbouwen. Hetgeen in 5 dagen geschied is, zodat de kinderboeken nu niet alleen gemakkelijk bereikbaar zijn, doch ook verlicht met spots tevoorschijn zijn gekomen. Hetgeen ook bij de andere werken, vooral die over kunst en buitenlandse lektuur het geval is. Met recht een aanwinst in deze boekhandel op de Broersvest 44. dior M'!' 1 Brown Een juweel van een geïllustreerd boekje in een miniatuur doosje: De Bonten Beestjes van Margaret Wise Brown. EXTRA AANBIEDINGEN Vanwege die verbouwing zijn er nu extra kinderboekenaanbiedingen, zoals u inmiddels jl. vrijdag in de advertentie gelezen heeft. In de eerste plaats van Gertie Evenhuivoor de leeftijd van 9-12 jaar: Draaiorgel vermist. Uitgegeven door Ploegsma in Amsterdam, prijs slechts ƒ.4,50. De vrolijke geschiedenis van Zwarte Nelis, de draaiorgelman en zijp vriendjes Kareltje en Kikkie. De illustraties en de omslag zijn van J. Sanders, terwijl mr. Romke de Waard, de grote kenner op draaiorgelgebied, hieraan zijn medewerking verleende. Een boek, dat uw kinderen in één adem uitlezen. Ook de orgelbouwer Gisj Perlee en Piet, de orgelman gaven hieraan ook hun medewerking. JUWEELTJE IN DOOSJE Met recht een juweeltje is „De Bonten Beestjes" van Margaret Wise Brown, tekeningen van Garth Williams en verpakt in een miniatuur doosje, eerste druk. Prijs: ƒ.2.50. Uw kind zal ervan genieten. Op de t.v. hebben de kinderen misschien „Emil" gezien. Plezierig te Op 27 januari hield de Schiedamse Centrale N.K.V. naar jaarlijkse ledenvergadering. Als een rode draad liep door deze bijeenkomst de accentsverlegging van welvaarts- naar welzijnsvakbeweging. De begroting met posten voor gespreksgroep, sociale school, welzijnswerk en kommunikatie en presentatie werd aanvaard. Het jaaroverzicht vermeldde vele aktiviteiten. Vormingsbijeenkomsten, bijgewoond door plaatselijke bestuurders om beter in staat te zijn, de belangen van de leden te behartigen, over bijstandswet, wet. werkeloosheidsvoorziening. Wet Sociale Werkvoorziening, arbeidsvoorzieningen en welzijnsvakbeweging. Voor Sociale School werd een subsidie-aanvrage aan het college van Burgemeester en wethouders ingediend. Door de nieuwe aktiviteiten zijn er enkele wijzigingen in het dagelijks bestuur. Dit bestaat nu uit: voorzitter Richard Heilmann, Burgemeester van Haarenlaan 520, tel. 707821.; Sekretaris Piet van Gerven, Alphons Ariënsstraat 142, tel. 709417. Penningmeester Peet Over de Vest, Damlaan 224, tel. 715902. 2e Voorzitter Jac. Oomen, vertegenwoordiger in W.W.V. en R.W.W. kommissie (Wet Werkloosheid voorziening, Rijksgroepregeling werkloze werknemers. 2e Sekretaris H. v. Beesten, D. A. de Jongstraat 10. Bestuurders W. Falet. v. Oldenbarneveldstraat 52, tel. 703887. Daaf Rensman voor kommunikatie en presentatie, Welzijnswerk, herwonnen levenskracht en vertegenwoordiger in W.S.W. kommmissie (Wet Socialewerkvoorziening), Richard Heilmann betreurde in zijn jaarrede dat het C.N.V. gemeend had niet tot de federatie Nederlandse Vakbeweging te kunnen toetreden. De mogelijkheid öp plaatselijk niveau tot een gesprek te komen werd door de plaatselijke afdelingen open gehouden. Ook Heilmann beklemtoonde de noodzaak als wel. zijnsvakbeweging van de grond te komen. Hiervoor zijn dringend medewerkers nodig om mee te denken, en mee te doen. Vormingsmogelijkheden zijn aanwezig. Heeft u interresse, nogmaals het adrs van de bestuurder Welzijnswerk: Daaf Rensman, Parkweg 28, tel. 708458. De oudercommissie van de Koningin Julianaschool in Kethel organiseert op vrijdag 6 februari een receptie van zeven tot negen uur in gebouw „De Rank" aan de Schiedamseweg te Kethel naar aanleiding van het feit, dat mej. J. Wesseling op 1 januari! haar 25-jarig jubileum als onderwijzeres aan deze school vierde. Op 1 maart viert de heer J. D. van Vel zen dit zelfde feit. al is hij dan nu hoofd van deze school. Ouders, leerlingen en oud-leerlingen zijn op die avond van harte welkom. Buren van Portugese bewoners aan de Slachthuislaan waarschuwden de politie, dat er een hevige ruzie gaande was, die nogal uit de hand dreigde te lopen Twee politiemannen togen er naar toe, waarbij de één direct al werd bedreigd door de 30-jarige Portugees J.A.F., die met een mes zwaaide. Ter bescherming trok de agent zijn pistool en loste een schot vlak voordat F. hem het pistool uit handen kon slaan. Zijn 35-jarige zwager H.A.L. rende met de tweede agent naar boven, om te kijken, wat of er precies aan de hand was. Hij werd ook genoodzaakt zijn pistool te trekken, en af te vuren, waarbij L. werd geraakt aan zijn linkerduim. F. kreeg een schampschot aan zijn linkerpols en werd evenals zijn zwager in het Nolet Ziekenhuis verbonden. Een van de agenten liep een buil op zijn achterhoofd op en de ander werd gewond aan zijn linkerduim. Over de oorzaak van de ruzie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Èen van de drie boekjes van Astrid Lindgren: Michiel laat de poppetjes dansen. vermeldeh, dat zijn avonturen worden beschreven in drie boekjes van Astrid Lindgren. Eveneens een uitgave van Ploegsma te Amsterdam. De "serie heet: Michiel laat de poppetjes dansen; Michiel zet zijn beste beentje voor en Michiel zet alles op zijn kop. De vertaling is van Rita Tornqvist. Prijs per serie ƒ.7,50, terwijl men voor een los deeltje ƒ.3, betaalt. Leeftijd: 7-10 jaar, eerste druk. Vraag er eens naar in de boekwinkel met zijn aparte kinderboekenafdeling. M.W. (tussen Mathenesserlaan en Nieuwe Binnenweg) Rotterdam Tramlijnen 4;8 en 9 Telefoon 010 - 76 70 02 en 76 86 46 Spreekuren; dagelijks van 8-17 uur behalve zaterdags. Vraag vrijblijvend inlichtingen via énderstaande coupon of telefonisch. Vanzelfsprekend bent u ook altijd welkom in ons instituut. In open envelop zonder postzegel zenden aan: Machtiging No. 2539, Rotterdam R ii Van Gertie Evenhuis het kostelijke boek: Draaiorgel vermist.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 31