Jeugd heeft inspraak in Woudhoek m ANTIEK SHOW Eén kruisvereniging voor Schiedam 1 Bestuurszitting De Vijf Sluizen I I Muziekschool geeft openbare voordracht Inbreker gepakt Dansen bij de Happy Heart Club Dobbelstein! Orgelbespeling en lunchpauze- dienst in de Grote Kerk WEEKEND Wim Beukelszn.- straat 20, Vlaar- dingen, Tel. 010- 34.92.34 's-avonds op afspraak Tel. 010-34.12.80. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 35 - WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 Wanneer men zich afvraagt, hoe het komt, dat kinderen speelwerktuigen vernielen en wat de reden is, dat sommige speelplaatsen door de kinderen niet worden gewaardeerd en dus bijna altijd leeg zijn, dan zou het antwoord wel eens heel simpel gevonden kunnen worden in het feit, dat we maar heel weinig afweten van de wensen van het kind betreffende zijn spel en de daarbij behorende objekten. De werkgroep Woudhoek, nauw betrokken bij de opbouw van deze jonge wijk, heeft dan ook op 16 januari alle Woudhoekertjes tussen 6 en 14 jaar via een brief aangesproken. In deze brief werd hen verzocht, nu eens goed na te denken over wat zij nu leuk vonden om te spelen. De kinderen mochten hun ideeën en wensen kenbaar maken d.m.v. brieven, teken of plakwerk en wat dies meer zij. Hun werkstuk zou op uiterlijk 28 januari ingeleverd moeten worden. rolschaatsbaan. Trapveldjes en een zwembad. Een vijver om in te spelen en dan niet te diep, anders verdrinken de kleintjes er maar in! Elke inbreng, hoe eenvoudig dan ook wordt gewaardeerd en serieus genomen. Eigenlijk hadden ze ook bast wel naar het ijs willen gaan of met mamma mee naar de stad, maar nee, het kaartje voor de film brandde in de hand. Dat moest worden benut! Popelend van ongeduld en acht ja, ook dansend en stoeiend om in die barre kou een beetje warm te blijven, doodden ze de laatste minuutjes voor de deur van het Dienstencentrum toot die zou opengaan. De kou was al gauw vergeten, toen de heer De Groot begon aan een goed gekozen voorprogramma van kleurige tekenfilms. Spannend en leuk voor alle leeftijdsgroepen. We ontmoetten er Gera Bot, opbouwwerkster voor Schiedam - Noord, bijzonder in haar schik tussen zoveel kinderen en temidden van de leden van de werkgroep, bij wie zij Het uitzoeken van alle getekende ideeën was een heel karwei. Getekende ideeën. Ondanks een snijdende, koude wind, die onbarmhartig trachtte de kinderen te beroven van hun zelfgemaakte werkstukken, kwamen ze die woensdagmiddag tussen half drie en half vijf naar de Heyermansflat, waar enkele leden van de werkgroep met assistentie van mej. R. Niemeyer de resultaten van met veel ijver gevulde uurtjes zwoegen in ontvangst namen. Ze kregen allemaal een beloning in de vorm van een gratis toegangsbewijs voor een hele middag film in het Dienstencentrum van de Woudhoek in de Heyermansflat. Dat er 5ijna honderd kinderen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging van de werkgroep en hun ideëen'vorm hebben gegeven blijkt een schot in de roos te zijn. Zij voelen zich kennelijk betrokken bij wat er gebeurt en nog gebeuren gaat, wat duidelijk blijkt uit de teksten, gevoegd bij de werkstukken, zoals van een meisje van 11 jaar, die in „haar" speeltuin een bordje plaatste met „Verboden voor honden". Op de vraag van een lid van de werkgroep, of zij nu zó'n hekel aan honden had, kwam een heftige neen- reaktie, maar... hondenpoep aan je schoen is ook geen lolletje! Wensen waren er van velerlei aard: wippen en schommels en vooral een zich nauw betrokken voelt. Dank zij de gastvrijheid van mej. Groeneweg, leidster van het Dienstencentrum, kon deze middag plaatsvinden en de goed geoutilleerde rekreatiezaal van het centrum. Tijdens de pauze zagen we ook de heer Ketel, hoofd van de Plantsoendienst van de gemeente. Samen met de kinderen toonde hij grote belangstelling voor zoveel kinder-ideeën. Hopelijk zullen er vele uitvoerbaar blijken en in het voorjaar worden gerealiseerd. Een kleine traktatie en de spannende film „Met Leeuwen-moed" brachten de nodige kleur op de ruim 200 wangen! En als dan zo'n kleintje je na afloop aan je jas trekt en vraagt: „Juf, is er de volgende week weer een film"?, dan kun je alleen maar bij jezelf denken: Misschien vindt de werkgroep in die richting een idee? Dan blijkt ook. dat kinderen televisie kijken toch niet zo leuk vinden en er de voorkeur aan geven om gezellig samen met andere kinderen te kijken naar een film of wat dan ook. Aansluitend op de inspraakprocedure van de jeugd zal ook aan de volwassen bewoners van de Woudhoek West, het gedeelte van de Woudhoek, wat als laatste is afgebouwd, tegenheid worden gegeven hun wensen en eventueel ook kritische bemerkingen te laten horen. Op donderdag 5 februari houdt de werkgroep Woudhoek een openbare vergadering, waarvoor een stencil met uitnodiging huis aan huis is verspreid. De werkgroep Woudhoek zal dan een overzicht van de akties doorspelen aan de Gemeente, waarna de definitieve plannen na nauw overleg kunnen worden gekonkretiseerd. Als het zo zou kunnen, graag, meent de jeugd. In de maanden mei tot en met september heeft op iedere eerste vrijdag van de maand een bestuurszitting plaats op het volktuinderseomplex de „Vijfsluizen". Dus deze maand op vrijdag 6 februari van half acht tot half negen. Maak er gebruik van als u wat te vragen heeft, In het maandblad, het contactblad eigenlijk, geeft de voorzitter, de heer H. G. Böhm, een duidelijk overzicht van de kosten van de tuinhuur e.d. Diverse eethoeken, jachtkasten, beelden kasten, voskoptafels, dolfijntafels, grote sortering kleingoed, enz., enz. Onze antiekshow is achter onze meubelstoffeerderij Elke dag en vrijdag avond geopend. r Tevens nog coupons MEUBELSTOFFEN In Schiedam zijn vier kruisvere nigingen werkzaam de Vereniging voor Gezondheids zorg Schiedam de Vereniging voor Gezondheids zorg „Kethel en Omstreken" De Hervormde Stichting voor Gezondheidszorg en Maatschappelijk Werk de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maatschappelijk Werk Tussen deze vier kruisverenigingen bestaat al sinds jaren een hechte samenwerking. Er is zelfs vanaf 1970 een overkoepelend orgaan: de Stich ting Kruisraad Schiedam. Vele aktivi- teiten worden onder de vlag van deze stichting verricht. Denkt u maar eens aan de jaarlijkse, stedelijk opgezette anti-griep vaccina tie. De meest in het oog springende aktiviteit van het kruiswerk gebeurt al vijf jaar door de gezamenlijke kruisverenigingen, n.l. de zorg voor zuigelingen en kleuters op de consultatiebureau's. Juist door deze samenwerking op stedelijk niveau was het mogelijk om op het terrein van de kinderhygiëne landelijk voorop te lopen. Wij noemen hier bij voorbeeld het D.O.S.-onder zoek naar ontwikkelingsstoornissen bij zeer jonge kinderen, de gehoor- en gezichtstest en de vaccinatie tegen mazelen. Geruime tijd werd ook al de hoogte van de contributie in onderling overleg vastgesteld. Een heel belangrijke activiteit van dit overkoepelend orgaan was ook de voorbereiding van nieuwe kruisebou- wen, waarvan het kruisgebouw in Schiedam-noord het eerste concrete resultaat was. Samenwerking van de overigens zelfstandige verenigingen w as er dus al heel lang. Langzaam groeide het idee deze samenwerking nog hechter te maken en de vier bestaande vereni gingen om te smeden tot één „Kruisvereniging Schiedam". We le ven in een tijd waarin fusie, samenbundeling van krachten, aan de orde van de dag is. In dit verband is het misschien interessant te weten dat twee van de vier thans bestaande kruisverenigingen eens voortkwamen uit een fusie. De huidige kruisvere niging Kethel en omstreken ontstond in 1969 uit een samengaan van het Kethelse Groene en Wit-Gele Kruis, de algemene resp. katholieke plaatselijke verenigingen voor gezondheidszorg in het gebied Kethel-Groenoord. Zo is ook de Vereniging voor Gezondheidszorg Schiedam in 1974 geboren uit een fusie van het Groene en Wit-Gele Kruis in Schiedam. Samen wordt ook in de hand gewerkt doordat instanties, instellingen en individuele personen waarmee kontak ten worden onderhouden, zowel in het kader van het dagelijkse uitvoerende werk als op bestuurlijk niveau steeds, minder begrip kunnen opbrengen voor de onoverzichtelijke structuur van het Schiedanise kruiswerk. Zij ervaren het op zijn minst als bijzonder lastig. In gesprekken met de ziekenfondsen en het gemeentebestuur wordt zonder meer gesteld dat met één instelling wil onderhandelen en niet met vier. Algemeen bekend is, dat ook de centrale overheid waarvan het kruiswerk financiëel sterk afhankelijk is de wens met nadruk kenbaar maakt de effectiviteit van o.m. het kruiswerk door middel van schaalver groting te bevorderen. Als belangrijkste voordelen van een fusie kunnen bovendien worden gezien: bundeling van bestuurskracht centraal personeelbeheer doelmatiger financieel beheer gecoördineerde aanschaf en effi ciënter gebruik van verpleegartikelen. Het uiteindelijke besluit van de besturen om tot één vereniging te komen heeft mogelijk ook negatieve kanten. De besturen zijn daar niet lichtvaardig aan voorbij gegaan. Zoals bij iedere fusie werden ook hier bezwaren onderkend. Zo moest het onmiskenbare verlies aan eigenheid de gebondenheid aan een bepaalde w ijk of een levensbeschouwing waarop de bestaande verenigingen berusten worden afgew ogen tegen de genoemde voordelen. In de Kruisraad en in de verenigingen is daar in feite vijf jaar 1 lang intensief over gedacht en gesproken. Toch groeide geleidelijk de overtuiging dat in het belang van de gezondheidszorg het meeste gewicht moest worden toegekend aan genoem de overwegingen van doelmatigheid. Daarbij zullen de principes waarop de bestaande verenigingen zijn gevestigd, in de kern behouden blijven: eerbiedi ging van ieders levensbeschouwing blijft zoals voorheen, voorop staan. Er komt ook geen verandering in het consequente streven om de gezond heidszorg zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen en te houden. Het in de w ijk gesitueerde kruisgebouw blijft het middelpunt van en voor de dienstverlening. Het streven van de gezamenlijke besturen is deze opzet effectiever te maken met ingang van 1 januari 1977. Bekrachtiging is nog nodig door de algemene ledenvergadering van de verschillende verenigingen en de betrokken kerkelijke instanties. Op vrijdag 6 februari is een aantal leerlingen van de Muziekschool weer present in de Aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. De avond begint om half acht en is vrij toegankelijk voor iedereen. De toegang is gratis en in de pauze wordt voor koffie en frisdranken gezorgd. De volgende instrumenten zijn er te beluisteren en te zien (ook een mooie kans voor de le jaars AM V-leerlingen (A-klassers) om nu reeds kennis te maken met de verscheidenheid van instrumenten, waarop aan de Muziekschool wordt lesgegeven). Zo worden er bespeeld: accordeon, gitaar, grote harp, trompet, klarinet, hobo. cello, viool, orgel en piano. Behalve de direct bij de uitvoering betrokkenen zoals (naast de leerlingen die spelen) de ouders en familieleden, zouden we ook andere muziekliefhebbers willen uitnodigen eens een avondje te vertoeven in de sfeer van het museum. De volgende uitvoering in de Museumaula wordt gehouden op vrijdag 12 maart. Iedere vrijdag vanaf half één wordt het orgel van de Grote Kerk bespeeld. Op 6 februari door de heer J. P. Bekkers, organist van de Grote Kerk, waarna een korte pauzedienst wordt gehouden. Spreker in de korte dienst is ds. J. Ch. Pennekamp. De te spelen werken zijn: Concerto in G. van Hohann Gottfried Walther (1684-1748). Iedereen is van harte welkom, de toegang is vrij. Gedurende de wintermaanden wordt de dienst gehouden in de verwarmde Voorhof van de Grote Kerk. Er kwam een telefoontje op het politiebureau, dat men bezig was in te breken op de Thorbeckeschool aan de Thorbeckesingel. Bij aankomst werd de 26-jarige J.A. van G„ een bewoner van de gemeente Tilburg, op heterdaad betrapt, want hij had zich in een kast opgesloten. Op zaterdag 7 februari organiseert „The Happy Heart Club", bestemd voor alleenstaanden in de middengroepsleeftijd een dansavond in de grote zaal van gebouw Arcade aan de Lange Haven 71. Zoals bekend komt deze club eenmaal in de maand bijeen. De ene maand in gebouw Chr. Sociale Belangen, de andere maand, zoals nu in februari, in Arcade. Iedereen van die leeftijd is van harte welkom. Alle dansavonden duren van 8.00 tot ongeveer 1.00 uur. De zaal is reeds om half acht geopend. Toegangsprijs 5, Voor alle inlichtingen: telefoon 262152, 700769 of 211059.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 35