In Holten kwam een club voor eenzame harten van de grond WEDUWEN, WEDUWNAARS, GESCHEIDEN MENSEN EN VRIJGEZELLEN Janis lan: „Aftertones" HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 38 - WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 Samen met de exploitant van hotel De Holterberg: Dit is een streek waar alleenstaanden zich weer gelukkig moeten gaan voelen Met boerenkool in een romantisch restau rantje, boswandelingen over Holtensberg, barbeque in Twente als het weer wat beter wordt en droppings voor de jongelui gaat veertiger Frits Ottuit Holten de eenzaam- beid te lijf. Aan de Canadastrat 52 heeft h(j er zjjn Bureau voor Sociaal Culturele Contacten voor opgericht en dat moet eenzame harten in heel Nederland weer sneller laten klop pen. Het eerste weekend zit er al op, Ott haaide tientallen alleenstaanden naar Holten voor een oriëntatierit, een thé dansant en een maaltijd toe in een Overijssels restaurant. «De mensen moeten los komen» zegt hij. «Er zijn maar al te veel weduwen, geschei den vrouwen en ongetrouwde dames die maar thuis blijven plakken. Ook de onge trouwde of niet meer getrouwd zijnde man nen moeten er uit. In Amerika bestaan al lerlei clubs voor hen. maar hier in Neder land is niets van die aard. Tenminste niet wat ik op het oog heb. Ik geloof vast dat mijn plan in een behoefte zal voorzien. Het is geboren in een gesprek bij de open haard in hotel De Holterberg. Zelf ben ik geschei den, ik weel dus wat het is op jezelf aan gewezen te zijn. Je telt de uren. Ik ken men sen die in dezelfde omstandigheden verke ren en soms het gevoel hebben dat de mu ren op hen vallen. Er bestaat onder hen een ongelooflijke drempelvlees. Als een weduwe of gescheiden vrouw eens een man op be zoek krijgt vraagt ze zich nerveus af: wat zullen de buren er wel van gaan zeggen Jawel, dat gebeurt nog in 1975. En beslist niet alleen op het platteland, diverse Am sterdamse dames belden me op en bewezen dat ze er net zo over denken. Je moet de mensen af en toe eens uit hun omgeving halen. Dat ben ik van plan». GEEN HUWELIJKSBUREAU Heeft Ott, tot voor kort manager op een grote camping in Duitsland en horeca- exploitant van beroep, een huwelijksbureau op het oog «Asljeblieft niet» zegt hij. «Ik wil alleen maar helpen mensen contacten te laten leggen. Daarom heb ik een paar adverten ties geplaatst en toen stond mijn telefoon niet meer stil. In een ongedwongen spor tieve sfeer, midden in de natuur, wil ik de mensen met elkaar laten kennismaken. Dat hoeft niet persé in een huwelijk uit te lopen. Het is al heel belangrijk als die alleenstaanden in een andere omgeving met elkaar kunnen praten. Het hoeft ook geen feestclub te worden, op het programma staan bijvoorbeeld ook excursies. Niet dat we de musea gaan aflopen. Maar een de monstratie van een goede chef kok kan ook interessant zijn. Dat willen de mensen Een jonge vrouw kijkt uit haar flatraam. Ze staat alleen en blikt in een lege toekomst. De man uit Holten wil daar met zijn contactclub wat aan gaan doen. deelnemers gratis mee. Waar kun je wan delen zoals hier. Mijn overtuiging is dat alleenstaanden dat bijzonder graag doen. Ze willen eindeloos wandelen en met men sen die hun situatie aanvoelen uitpraten. Het hoeven geen zwaarwichtige discussies te zijn, het kan over hobbies gaan of over dingen van elke dag. Vergeet niet dat die huis toe. Ze krijgen iets om naar uit te zien. Dat is vooral wat ze nodig hebben, ze moeten weg uit de grijze sleur waarin nooit wat gebeurt. En daarbij kunnen ze ook positief meehelpen aan het verbeteren van het lot van anderen. Dat moet ook voldoening geven AVONTURIERS Ze heeft alles, een boerderij buiten, luxe, een goedgevulde kas maar geen partner. Dat is het probleem van talloze alleenstaanden in Nederland. De club uit Holten wil en over de drempel helpen. ook. Het zijn absoluut niet de geldzorgen die alleenstaanden het meeste plagen. Ik kreeg telefoontjes van ongetrouwden die zeiden dat ze geldelijk volstrekt geen pro blemen hebben. Hun vraagstuk is het ont breken van echte contacten. Nou ja, moch ten er op de duur toch bruiloften van komen dan richt ik een onderafdeling ge trouwden op». GEEN HANDELTJE Wat Holtenaar Ott vooral wil onderstre pen: «mijn bureau is geen handeltje. Ik hoef er niet aan te verdienen. Zo'n ken nismakingsdag kost elke deelnemer maar twintig gulden. Ik stel me voor dat men een lidmaatschapsbijdrage betaalt van hon derd gulden per half jaar. Nu nog om de veertien dagen, maar straks elke week wor den dan de evenementen georganiseerd. Het programma wordt afgestemd op de diverse leeftijdsgroepen. Er zijn belangstel lenden van net twintig maar ook mensen van vijfenzeventig. Daarom gaan we voor elke leeftijdsgroep iets speciaals brengen. Dansavonden, bingo, droppings, oriënta- tieritten, excursies, demonstraties, paard rijden, tenniscompetities, zwemmen, bar- beques, fondu-avondjes, kaart- en mono- polywedstrijden, fietstochten, wandeltoch ten, pleziertochten met een boot die we gaan afhuren en zwerftochten met een huif kar. Je kunt natuurlijk wel zeggen dat er elders ook voldoende van dat soort attracties ge organiseerd worden, maar welke alleen staande vrouw gaat nu aan een huifkarrit beginnen Ze zou misschien niets liever willen. Mij belde een vrouwtje dat alleen op een boerderijtje woont, in het bos. Ze heeft honden en paarden. Mensen uit de stad zouden haar benijden. Toch voelt ze zich bar ongelukkig. Omdat ze elke dag weer eenzaam blijft. Ze weet niet hoe uit haar isolement, waarom ze niet gevraagd heeft, te komen. Kijk, dat is nou wat voor mijn club van de eenzame harten. Een naam hebben we overigens nog niet, die moeten de leden straaks zelf maar bedenken. Ik hoef het niet allemaal zelf te doen, uit de deelnemers komen vanzelf wel geschikte figuren naar voren die het plezierig vinden by de organisatie betrokken te ijn IN EEN PARADUS ♦Hier in Holten woon je in een paradijs» zegt Ott. «De natuur is hier overweldigend, zelfs als het regent. Vooral mensen uit het westen, uit de grote steden zullen zich helemaal ontspannen voelen als ze in dit stuk van Overijssel vertoeven. We hoeven hier overigens niet altijd te blijven, we gaan ook wel eens het water op. Maar voorlopig is dit een heel geschikt deel van het land om te beginnen. Je moet de natuur ook een kans geven en natuurschoon heb ben we hier onbeperkt, dat krijgen de alleenstaanden soms in dagen niemand ont moeten met wie ze zo'n gesprek kunnen voeren. Ik ben er van overtuigd dat het allervoornaamste is dat ze eens uit hun eigen omgeving, waarin ze dag in dag uit verkeren, weg zijn. Zo kan elk weekend een mini-vakantie worden». En de jonge eigenaar van De Holterberg verzekert: «Zolang de drukte van het hoog seizoen nog niet voor de deur staat heb ik in dit hotel wel logies-gelegenheid. Voor een zacht prijsje kunnen mensen die dat willen hier overnachten. Na zo'n ontspan ningsdag gaan ze weer heel anders naar Frits Ott is er van overtuigd dat zijn nu nog Anonieme Contactclub snel van de grond zal komen. Als je een groot aantal leden hebt kun je de prijzen heel scherp stellen. Dat geldt haast voor aiie aktivitei- ten die we willen ontwikkelen. We hebben veel aanvragen van dames gekregen maar de mannen bleven beslist niet achter, ik denk dat het toekomstige ledenbestand fifty fifty zal zijn. En wat me opvalt is dat ook veel jongeren belangstelling tonen. Het echtscheidingscijfer in Nederland loopt nu eenmaal snel op, daaronder zijn ook vrij veel jonge mensen wier huwelijk zo eindigt. Die zoeken net zo naar een nieuw bestaan en zo'n club als hier nu in Holten gesticht is wil dat mogelijk maken. Wie er wat voor voelt mag me bellen (05483-2726). Ik blijf er graag voor aan het toestel. Waarom ik dat allemaal doe Zeker niet uit winst bejag, op die prijzen verdient niemand goud. Het is een stuk idealisme. Daarbij komt dat ik op die camping in Duitsland goed heb leren organiseren. Het is voor mij een voldoening als ik gelukkige gezichten om me heen zi. En als ik alleenstaanden zoals ik zelf ben zie genieten van de natuur, ja, ik hou van Holten en dat wil ik best overbrengen. Laat ze hier maar door de bossen lopen of paardrijden, dat is toch je reinste medicijn Janis lan heeft in Amerika einde lijk de erkenin.ing gekregen die zij al zo lang verdie-nde. Met haar tweede LP voor CBS „Between The Lines" wist ze acht maanden lang in de Amerikaans-s LP top 100 te blijven. Ook Nederland komt langzamerhand in de ban van ha-ar muziek. Vooral de gevoelige stuk ken zijin haar handelsmerk gewor den. Op deze plaat zijn dat vooral de titeltrack „Aftertones", „Love Is Blind", „Roses", „Don't Cry Old Man" en „Hymn"' (dit nummer zingt zij samen met Phoebe Snow). He-t geheel is muzikaal meer uitge werkt dan bij haar vorige platen. Janis had op haar 15e jaar haar eerste hit „Society Child". De pu bliciteit die zij hierdoor kreeg maakte haar zodanig aan het schrikken dat zij met ha-ar vriend onderdook, om het normale leven van een tiener te kunnen leiden; het publiek vergat haar. We' b-'-eef ze n-ummers schrijven d'ie doo1 haar producer Brooks Ar thur bij diverse uitgevers werden ondergebracht De verbazing was dan ook groot toen Janis haar „Jesse" op de radio hoorde, uitgevoerd door Roberta Flack. Ze toog zelf ook weer naar de studio met de LP „Stars" als resul taat, gevolgd door „Between The Lines" en nu dian „Aftertones". Brooks Arthur tekende wederom voor de produktie. De musici die Jam-is begeleidden zijn: Jeff Lay- ton, AI Gorgoni, Bucky Pizzerela, Stu Woods, Richard Davis en Bar ry Lazarowitz. Frits Ott: Club voor Eenzame Harten. Vreest initiatiefnemer Ott niet dat ook avonturiers een kansje zullen willen wa- gen «Nee» zegt hy. «Kijk, ik vraag natuuriyk niet om een trouwboel^e. Als iemand zich aanmeldt en zegt dat hy of zy gescheiden is of in een echtscheidingsprocedure ver wikkeld is neem ik dat aan. Avonturiers zullen heus wel snel door de mand vallen. Dat is me ook wel gebleken by de voor selectie, er waren telefoontjes by van men sen die op iets heel anders uit waren. My werd zelfs gevraagd of ik niet aan sex- adressen kon helpen. Avonturiers gaan niet hele avonden wandelen of boerenkool eten in Markelo».

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 38