nneuwe 1a^s klankbord voor STADSBLAD H koor- en orkestrepetities Interessant nieuws voor creatieve mensen Door: Mieke Woêrdenbagch HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 Combo New Life trekt door heel het land Peter den Hartog, de bassist, oefent hier samen met Wim Verdam. Het combo „New Life" van het Leger des Heils in Schiedam, bestaande uit Wim Verdam, gitarist, trompettist en liedzanger, Jan van Drunen, electrisch orgel en piano, Ary Vooys, drummer en Peter den Hartog, bassist, spelen meer buiten de stad dan in Schiedam zelf. De laatste twee jaar ontzettend veel in Koffiebars, waardoor ze méér contact met de jongeren hebben dan in de kerken. Hun grote wens is, dat ze een éénmalige subsidie van de gemeente krijgen om een grotere installatie te kopen, waardoor ze dan letterlijk meer naar buiten kunnen treden. Zoals b.v. spelen op de Koemarkt, het Museumplein of in de Plantage. Zelf kunnen ze dat allemaal niet betalen. De instrumenten, die ze nu bespelen, vertegenwoordigen een waarde van ƒ.30.000, De vader van Jan van Drunen is altijd hun taxichauffeur. Een wagen krijgen ze geregeld in bruikleen van het opvangcentrum voor daklozen in de Schoondcrloosstraat in Rotterdam. Waarvoor één dezer dagen een groot bord werd vervaardigd met hun naam vermeld. De afbeelding daarvan vindt u op de sticker hiernaast. Stickers die onmisbaar zijn. Al eens eerder heb ik met Wim Verdam van ,,New Life" gesproken. Ik ken hem al vanaf het prille begin, zodat een beozek aan hun repetitie ook op het lijstje staat. Iedere vrijdagavond staat de deur van het pand Lange Haven 27, waarin het Leger des Heils gevestigd is, gastvrij open en kunt u de mannen van deze combo hier vinden. 1 Is niet allemaal zomaar ineens tot stand gekomen, deze combo. Voor de aanschaf van al die dure instrumenten heeft men hulp van het Leger des Heils gehad en zijn er heel wat oliebollen en banketstaven gebakken. Allemaal voor het goede doel. Gitarist Jan van Drunen is derdejaarsstudent van het conservatorium en heeft al heel wat geld in deze instrumenten gestoken. „Een rib uit m'n lijf', zegt hij lachend, „maar ik heb 't er graag voor over. Met elkaar spelen we fijn en waar we ook komen, we worden overal even hartelijk ontvangen. Je geeft de mensen iets mee met je muziek", is zijn oordeel. BANDOPNAME Komende zondag geven ze met hun combo luister aan een kerkdienst in Zwijndrecht. Er staat een bandopname in de Novanexstudio in Wijchen bij Nijmegen op het programma. Dat bandje krijgen ze mee naar huis en kunnen ze dan rustig beluisteren. En ervan leren. Mogelijk zit er in de toekomst nog weieens een plaatopname in, waarom ook niet? De synthesizer, een apparaat, waarmee men allerlei effecten kan bereiken, staat bovenop het electrisch orgel. De wacht is op drummer Arie Vooys, op bezoek bij zijn vader in het ziekenhuis. Als hij arriveert zorgt hij eerst voor koffie, waarvan we dan ook eerst genieten. Dan wordt het werken geblazen, dus eerst stemmen en dan zetten ze in: „All of God". Met ritmische begeleiding klinkt dit uitstekend. Tussendoor „schiet" Hans Keijzer zijn „plaatjes" en luister ik naar deze vier jonge mensen, die de boodschap van God uitdragen. Test 1, 2, test 1, 2, test. Nu is het ook de beurt van de drummer, om te zingen. Tenslotte zingen ze allemaal en ook hier bewijst het kleine instrument bovenop het orgel zijn diensten, 't Is prettig luisteren naar deze stem en de begeleidende muziek. Wim Verdam Arv Voois achter z'n drumstel. begeleidt zichzelf op de gitaar en zingt nu. Er blijkt te weinig contact te zijn, hetgeen door de drummer wordt verholpen. De bassist heft luisterend het hoofd. Leuk voor u om te weten, dat Jan van Drunen verschillende werken zelf gecomponeerd heeft, Wim Verdam er meestal de tekst bijschrijft, waardoor een ideale samenwerking ontstaat. NAAMLOOS WERK Op ft ogenblik zijn ze een nieuw naamloos werk van Jan van Drunen aan het instuderen. Het gaat over de geboorte van Christus tot aan de heuvel Golgotha. De muziek is er al, doch de tekst komt nog. Bij stukjes en beetjes komt er af en toe wat tekst. Ijverig door Wim Verdam genoteerd, 't Heeft een fijne melodie, een symfonie van klanken, die deze zaal plotseling vullen. Knap werk. Over twee weken spelen ze weer voor Koffiebars in Naaldwijk. Ook voor de Schiedamse Koffiebar in de Voorhof van de Julianakerk hebben ze al dikwijls gespeeld en u kent ze toch wel van de Kerstfeesten van het Leger des Heils? Op allerlei manieren proberen deze jongelui hun instrumentarium op peil te houden. Het was daarom een groots gebaar van drukkerij Van der Water in Schiedam (u weet wel die nieuwe drukkerij in de Spaansepolder) om „New Life" gratis aan fleurige stickers te helpen. Een heldere kleur groen, die goed in 't oog springt en waarop de naam van hun combo staat vermeld. Ze komen nu op een leeftijd, waarop ze de muziek gaan perfectioneren. Alle nummers worden trouw elke week extra ingestudeerd, want men weet, dat deze combo slechts één doel nastreeft: goede muziek brengen. Of het nu in een kerk, een Koffiebar of iets anders betreft. De muziek wordt er volledig op afgestemd. Een stuwende kracht is Arie Vooys, de drummer. Trouwens, dit geldt eigenlijk voor alle vier. Met elkaar brengen ze verantwoorde muziek en ze hebben er dan ook alles voor over. ZELFDE PAKKEN Het Léger des Heils is niet rijk en kan al hun idealen niet verwezenlijken. Er zou eigenlijk een kledingmagazijn in Schiedam moeten zijn, die deze jonge mensen in het andere pak steekt. Éénzelfde pak. 't Behoeft niet persé zwart te zijn, voegt Wim Verdam aan deze stille wens toe, maar het zou een zeer welkom gebaar zijn, weest u daarvan overtuigd. Officieel briefpapier is er ook nog niet en het staat zo keurig om op eigen briefpapier een uitnodiging te bevestigen. Men heeft echt geen reden tot klagen. Iedereen komt hun altijd in alles tegemoet, omdat het voor het Leger des Heils is. Een naam met een bekende klank hier in Schiedam, maar ook overal ter wereld. Het grote, magnetische bord met hun naam erop, dat elke week op die bus uit Rotterdam wordt bevestigd, zou eerst voor de helft van de prijs geleverd worden. Toen kreeg men het helemaal voor niets. Een klein voorbeeld van de tegemoetkoming in de kosten, die men overal ondervindt, maar ik dwaal lelijk af. De organist heeft intussen er nog een ritme bijgeschreven. Eén meer of minder, men kijkt hier niet zo nauw. Als het gezamenlijk resultaat maar goed is. Daar draait tenslotte alle om. „Voor de swing de maat even opvullen", wordt er gezegd, wat er allemaal niet kan gebeuren in de muziekwereld. Daar tussendoor vertelt de drummer, dat hij zijn vader in het ziekenhuis een koptelefoon heeft gegeven en ik maar denken, dat ze die overal al hebben in de ziekenhuizen. „Improvisatie tweemaal korter geworden". Dat klopt natuurlijk niet. Er wordt geodkeurend geknikt. De drummer weert zich uitstekend, doch ook de bassist. Test 1, 2, test 1, 2. „Een beetje harder". „Als je 't Intro gaat spelen, zing dan wat harder". Aan dat verzoek wordt gehoor gegeven. Ik verschuif even mijn stoel en ga er gemakkelijker bij zitten. Hé, 't gaat niet helemaal naar hun zin. Opnieuw beginnen dus maar. Nog een keer. „De laatste noten ontbreken nog". „We jagen, het ritme is niet goed", zegt Wim Verdam. Waar is al dat gejaag voor nodig? Moet dat in de muziekwereld ook al, denk ik vaag, maar ik spreek mijn gedachte niet uit. GESTALTE „Pa, Ia, pa, la". De drummer valt in met organist, de gitarist en de bassist. Langzaam krijgt het lied gestalte. „De swing is tekort. Moet een hoogtepunt hebben. Niet te geloven, het is speciaal geschreven voor drummer Arie Vooys. Ik lach om zijn ongelovige blik. Voordat ze begonnen, heeft Wim Verdam gezegd, dat hij in de uitverkoop voor „een prikkie" een plaat van Exception 3 heeft gekocht. Waarom spelen ze dit fantastische nummer niet even? Maar ik durf er niet om te vragen. Er ontstaat een discussie over de maten, waarbij niet gezongen wordt. „Na de improvisatie tempo". „Ja, dat klinkt beter". „Sings to the world". Wim Verdam heeft er kennelijk zin in. „De laatste maat van de tweede keer rekken we wel uit". Wim Verdam op gitaar. Ik frons mijn wenkbrauwen in opperste verbazing. Er blijkt van alles mogelijk in de muziekwereld. Wim: „Je bent er te vroeg mee. Gauw de paukenstokken pakken". Ik moet ineens aan Lenie Vos van de Harmonie van Wilton Fijenoord denken. Die weet altijd wel raad met haar paukenstokken, maar deze combo komt er ook wel uit. Ho daar, mijn aandacht moet bij New Life blijven, want ze gaan helemaal van voren af aan beginnen. „Na de swing teruggaan naar het oude tempo. Er zit een aparte melodie in". De jongelui stoppen ineens. Test 1, 2, 3 en dan gaat 't weer verder. De stem van Wim Verdam, het ritmische maatgetrappel naast me. „Nog even van de improvisatie vandaan, is tekort". „Neen, ho, te langzaam. Over". Je hebt het hier maar voor het zeggen. Ze voelen elkaar nu beter aan. Nog even een titel verzinnen. Werk genoeg dus nog aan de winkel. Test 3, 4. Verschillende liedjes worden zomaar overgeslagen. Dan stuit Wim Verdam op een oud Kerstlied notabene en anno februari 1976 klinkt in deze zaal aan de Lange Haven 27. ,,'t Is alweer zolang geleden., 't Gebeurde in die donk're nacht. Toen werd 't Licht gebracht, Kerstmis. Kerstmis, 't feest van licht en leven Kerstmis, Kerstmis laten we elkaar dat licht nu geven. Een oud Kerstlied dus op een koude februariavond. 't Klinkt er niet minder om. Gevolgd door het overbekende Summer Time. Een heel ander lied wordt feestelijk gebracht. Hier komt de muziek op een andere manier tot zijn recht. Wim Verdam levert er zijn solistische medewerking aan. Bijna „donker" klinkt de begeleiding van het orgel. „Focus volgt". Goed voorspél van de organist. Vangt de andere instrumenten goed op. Iedereen werkt geconcentreerd mee. Arie Vooys is even in de war met „House of King", zodat er valse klanken tussendodr te beluisteren zijn. Niets aan de hand. Er wordt nu beter ingezet, meer ritme valt te beluisteren. „Vooral goed op elkaar letten", klinkt ergens een verzoek. „Dood aan de duivel", een werk van Jan van Drunen, volgt nu. Het is een experiment toen geweest met de synthesizer en toen op het orgel. Boven alles uit bijna klinkt de gitaar van Wim Verdam, de drummer volgt op de voet. Instrumentaal een goed geheel, dat echter niet naar hun tevredenheid gebracht wordt. Vandaar dat een gedeelte van het improvisatiegedeelte herhaald wordt. Het komt harder over dan ft vorige, maar het is dan ook zuiver een instrumentaal nummer. Ze eindigen met „This is living". Dan is de repetitie afgelopen en rijdt buiten bus 54 net voor mijn neus weg. P.S. Mocht u interesse hebben voor deze combo, dan is het correspondentieadres: Wim Verdam, Rott. dijk 180c, tel. I 267672 en bij geen gehoor: 127120. Het gironummer van „New Life" is 3182677. Bij voorbaat namens deze jonge mensen hartelijk dank. GEZINSVOORLICHTING Goed nieuws voor onze creatieve mensen! Ten eerste begint de creatief handwerken-cursus op dinsdagavond 17 februari om half acht op Korte Dam 5. U leert daar rondweven, u kunt zien hoe men wol spint en als er belangstelling is kan men batikken leren, en al van dit soort dingen meer. Ook de cursus creatief handwerken op dinsdagmorgen gaat van start op 17 februari 's morgens van half tien tot twaalf uur op Korte Dam 5. Er zijn nog enkele plaatsen voor beide cursussen. De kosten zijn ƒ.35, voor 8 lessen. Deze cursussen zijn werkelijk fantastisch en worden onder buitengewoon goede en bekwame leiding gegeven. Indisch koken start maandagavond 9 februari van half acht tot tien uur in de Huishoudschool „de Hoeksteen", B. v. Haarenlaan 1155. Een enkeling kan er nog aan deelnemen, de cursus is zo goed als vol. Hebt u er idee in bel ons dan direkt, dinsdag t/m vrijdag tussen half tien en twaalf uur, tel. 264781, 's avonds tussen half zes en half zeven, tel. 263633. Volgende maand organiseren wij onze „Open huis dag" op 26 maart, wat zou het leuk zijn als er dan ook werk van u te bewonderen valt! Iedereen komt dan altijd kijken, daar kunt u zeker van zijn! Dus... meteen komen! Afgesproken? Wilt u verder inlichtingen dan kunt u op kantoor terecht, Korte Dam 5, dinsdag t/m vrijdag van half tien tot twaalf uur, tel. 264781. We zien u graag bij ons langs komen, ook voor alle informatie op huishoudelijk gebied. We hopen spoedig tot ziens op Korte Dam 5. Afgelopen week hoorden wij, dat we de subsidie van de gemeente voor dit jaar, weer mochten ontvangen. We zijn daar héél dankbaar voor. Zorgt u met ons, dat dit mooie en zinvolle werk steeds door kan blijven gaan. Dit kan alléén, wanneer u als inwoners van Schiedam, daar blijk van geeft! Sterkte in deze koude dagen en tot spoedig ziens! Jan van Drunen, toetsenist, zou je kunnen zeggen

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 8