Contact gezocht met Schiedamse oud A.J.C.ers ffuiSvrnw/i/ke oferpe/'/iz/nge* Postzegelen in Schiedam Primeur bij Eddy's Autoshop De Stichting Huishoudelijk- en Gezins voorlichting meldt: „De kleine kolonel" voor het NIVON Ontmoetingsdag in tiet Dienstencentrum HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 23 - VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 JR 7 Ai Twintig jaar geleden emigreerde Flip van Konijnenburg naar Australië. Vorig jaar kwam hij met verlof over en als oud-AJ.C.-er vroeg hij naar verschillende bekenden en er ontstond bij een groepje mensen, te weten Daan H. lansen, Lia Jansen-van Ruiven, Fiep van Veen-Mojel, Hennie Baars-Bons, Gerrie Bons, Cobi Bons-Zagwijn, Tini Korpel-Edixhoven, Arja van Zetten, Piet Boschman, Sjaan Boschman-Bleecke, Riet v.d. Wel, Marius Korpel en Piet van Leeuwaarden de gedachte, een reünie te organiseren van oud-AJ.C.-ers(sters) van Schiedam. Zowel van voor de Eerste als Tweede Wereldoorlog. Maar hoe kom je aan al die adressen? Onderling is men er al mee bezig geweest om hierachter te komen. Tenslotte telde de AJ.C. een 200 250 leden in Schiedam. Daan Jansen, al lid geworden op zijn 12e jaar en eruit gegaan op zijn 26ste, omdat de A.J.C. toen was verdwenen, weet zich nog goed te herinneren, dat men eerst gevestigd was in de Volksbond. En dat men later de beschikking kreeg over een lighal van het Gemeente Ziekenhuis, die helemaal verbouwd werd. Dag en nacht heeft men daar toen aan gewerkt in de Nassaulaan. De zwemvereniging „De Watervrienden" hebben er nog een fijn clubgebouw aan en voor het invullen van belastingbiljetten eenmaal per jaar doet het ook nog dienst. De Arbeiders Jeugd Centrale werd later „Werkplaats" en weer later „Ruimte". Toen was er ineens helemaal niets meer. Hij, Daan Jansen, is met Tini Korpel nog lang niet de tijd vergeten, dat men met elkaar één grote familie vormde. Met weekenden in Solleveld bij Loosduinen. Waar men op zaterdagmiddag -of -avond naar toe trok en zondagavond weer terugkeerde. De A.J.C. in Schiedam had een goede naam en er waren altijd veel aktiviteiten. Wie getrouwd was in het jaar, waarop de versierde Meiboom op het kamp werd geplaatst, mocht daaromheen een rondedans maken. Als van de dag van gisteren herinnert men zich nog de gezellige kampen in Vierhouten en Blaricum. En vanzelfsprekend Solleveld. Heel wat Schiedamse oud-A.J.C.-ers zijn inmiddels verhuisd. Zelfs heel veel naar buiten de stad. Alleen hun familieleden kunnen de adressen verschaffen. Daan Jansen doet daar een beroep op. Hij zou zo graag met al die andere bekende Schiedammers, zoals reeds genoemd en bijvoorbeeld De paden op, de lanen in. Mét het uniform aan. Wie heeft 't nog? Ex-wethouder H. Sabel opent hier officieel het eigen gebouw van de AJC. de families Sabel, Weergang, Boschman, Van Ruiven en Berbard Drukker al die oude adressen weten. Een klein kunstje, als u hierop reageert. ONTBIJTKOEK Oude vriendschapsbanden zullen dan weer worden aangehaald, oude herinneringen opgehaald. Wie jarig is op zondag 16 mei neemt beslist traditiegetrouw van vroeger, een ontbijtkoek mee onder zijn arm. Dan kan iedereen er een stukje vanaf knabbelen. Via het N1VON afdeling Schiedam heeft men al verschillende adressen verkregen, maar nog lang niet genoeg. Rotterdam-West. Haarlem en Utrecht hebben ook wel eens een reünie georganiseerd en daar veel succes mee geboekt. De bedoeling van deze reünie op 16 mei is in de toekomst meer bijeenkomsten te houden. Wat geweest is, is voorbij en keert niet terug. Maar de vriendschap en "genegenheid is blijven bestaan. Dat blijkt nu al uit de reakties. OUDE FOTO'S De biljarts in het dienstencentrum „De 4 Molens", waar deze reünie wordt gehouden, zullen worden afgedekt. Daar bovenop komen verschillende oude foto's te liggen. Afkomstig van Daan Jansen, die een schoenendoos vol heeft. En wie zijn deze mannen, toen jongens voor de eigen vlag, die nog bestaat? Al die oude herinneringen heeft hij met een beetje heimwee in het hart zuinig bewaard. Hij betreurt het, dat zijn kinderen dit allemaal van vroeger moeten missen. Wat is er voor de A.J.C. in de plaats gekomen, vraagt hij zich af. De tijden zijn veranderd en de tijd van de A.J.C. behoort voorgoed tot het verleden. Hij zou hierin niet meer passen. Maar toch wil Daan Jansen graag eens gezellig met elkaar oude herinneringen ophalen. Massaal, zoals het vroeger was en in een gezellige omgeving. Wat dat is het dienstencentrum „De 4 Molens", waar ik met Daan en Tini hierover praat. Het oude Volksgebouw aan de Tuinlaan is er niet meer. De A.J.C. ook niet. Wat wel gebleven is zijn de talloze herinneringen. Hier en daar een uniform, wat vaantjes, vlaggen en een Meiboom. Het oude A.J.C.-werk is allemaal opgegaan in jeugdorganisaties en clubhuiswerk, hetgeen ook zijn bekoring heeft. Al moet Daan Jansen er wel van zuchten, want de A.J.C. heeft zoveel voor hem en al die anderen betekend. Het is wel specifiek aan hem te danken, dat deze reünie tot stand komt. Met intense medewerking van al die anderen. Voor de kinderen zal er die dag een crèche zijn, als er behoefte aan is. Iemand reageerde spontaan en sloot een bedrag van ƒ.25,bij voor de kosten. Dat is helemaal niet nodig. Natuurlijk zijn er kosten gemaakt, zoals het drukken van stencils en de porto, maar men heeft uitgerekend, dat men met ƒ.5,per persoon straks wel uit zal komen. Eerst eens kijken, wie of er allemaal reageren op dit verzoek. Het kontaktadres is Daan H. Jansen, Rovaardsplein 9, Schiedam, tel. 704193. Tini Korpel en Daan Jansen hopen, dat de telefoon rood-gloeiend zal staan. Kleine groepen hebben af en toe intensief kontakt met elkaar. De bedoeling van 16 mei is er één grote groep van te maken. Net als vroeger, toen de AJ.C. in Schiedam een begrip was. M.W. Met vliegend vaandel en slaande trom in de Lekstraat. Na het overweldigende succes van John Lanting's Theater van de Lach, gisteravond in het Passage Theater, heeft een ieder zich natuurlijk afgevraagd: wanneer komt er weer zo'n avond? De Schiedamse Gemeenschap kan u daarop direct al het antwoord geven, want op 11 maart komt „Een kannibaal als Jij en Ik", de musical van Bram en Freek en op 12 maart „De Kecht van Twee Meesters", gebracht door de Nieuwe Komedie in ons eigen Passage Theater. Dat uitgaan goed is voor u, is gisteravond wel gebleken. Ondanks de stromende regen. Maar het was daarna goed toeven in café restaurant „De Amstelbron". Slechts een deurtje verder. Wat u verder ook onthouden moet: de Toneelgroep '71 viert op vrijdag 27 februari haar eerste lustrum en deze avond wordt ook gevierd in het Passage Theater met de opvoering van .Pinky", een toneelspel in drie bedrijven naar de gelijknamige roman van Cid Rickett Summer. Deze voorstelling zal tevens passen in het kader van de Schiedamse Gemeenschap. Deze maand kunnen we dus nog wel een avondje gezellig uit in eigen stad. MIEKE Deze week zijn weer veel kursussen begonnen: Op dinsdagmorgen creatief handwerken, op dinsdagavond creatief handwerken. Op woensdagavond stoelen bekleden. Er gaan binnenkort weer kursussen aflopen, dan kunt u dus weer meedoen en wel op maandagavond: wandkleden of poppen maken, ook op woensdagmorgen. De afslankkursus op woensdagavond van 9 tot 10 uur begint op 10 maart. De damès ontvangen eind deze maand de formulieren thuis. Op de andere 3 kursussen vliegen de kilo's er weer af. Het is geweldig zo'n succes als de dames hebben. Het vraagt natuurlijk wel zelfdiscipline, maar dat hebt u er graag voor over. Ons kantoor is open: dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.00 uur, op Korte Dam 5. tel. 264781. tussen half 6 en half 7 kunt u proberen op nr. no. 263633. Ook kunt u bij ons terecht voor alle vragen op huishoudelijk gebied. Wij staan u graag met raad en daad terzijde. Verdere kursussen die worden gegeven zijn: Naaien, koken, Indisch koken, macramé, gymnastiek, karweitjes in huis, gast/gastvrouw, uiterlijke verzorging, bloemschikken. Tot spoedig ziens op Korte Dam 5 of tot horens onder no. 264781. SCHIEDAMSE NOTITIE Op dinsdag 17 februari a.s. houdt mevrouw L. C. Bot-Don voor de leden van de Christen Vrouwen Bond afdeling Schiedam-Nieuwland een lezing met als onderwerp: „Wat heeft de politiek in ons dagelijks leven voor betekenis?". Deze lezing wordt gehouden in de zaal van de Opstandingskerk aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Aanvang: acht uur. Zondagmorgen om 10 uur heeft voor de leden van het NIVON afdeling Schiedam in het Luxortheater te Rotterdam de vertoning plaats van de film: „De kleine kolonel" met in de hoofdrol Shirley Temple. Toegangsprijs: twee gulden. In samenwerking met het NIVON, afdeling Schiedam, de stichting „Open Huis", de Raad voor het Bejaardenwerk en de Schiedamse Gemeenschap heeft op zondag 15 februari a.s. van half twee tot half vijf een ontmoetingsmiddag plaats in het dienstencentrum „Pe 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan, waarbij een ieder van harte welkom is. Er zal een poppententoonstelling van mevrouw D. Voeten-Baron te bezichtigen zijn, terwijl men ook kan luisteren naar de Schiedamse tenor Aad van Steenoven, die ook tijdens de Kinderkerstzang zijn medewerking in de Grote Kerk verleende. De Z.O.S. /al ook vertegenwoordigd zijn. Toegang gratis. Dinsdag 17 februari a.s. houdt de I.V. „Philatelica" afd. Rotterdam en omstreken de maandelijkse bijeenkomst in de grote zaal van gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven 155 te Schiedam. Aanvang acht uur. Op het programma staat een veiling van postzegels van Nederland en O.G., een filatelistisch praatje en verder volop gelegenheid tot onderling postzegelen of contacten leggen met mede-verzamelaars. Een bezoek aan deze bijeenkomst kunnen wij van harte aanbevelen. Het bestuur zal u gaarne inlichten over de voordelen van het lidmaatschap van deze actieve vereniging. Verder kunt u voor inlichtingen over I.V. „Philatelica" altijd terecht bij de secretaris A. den Otter, tel. 257775. Sinds kort is er in de handel een speciale sticker verkrijgbaar met de naam „Schiedam" in de vorm van de bekende NL-sticker (die men er gratis bijkrijgt) voor de prijs van ƒ.1,95. Kortgeleden is het bedrijf gestart om van iedere woonplaats een echte naam-sticker te vervaardigen. In deze serie zijn de plaatsnamen Arnhem, Deventer, Utrecht, Ede, Rotterdam en vele anderen onlangs tot stand gekomen, terwijl men nu na Schiedam ook een groot aantal andere plaatsnamen op haar programma heeft staan. Het idee is afkomstig van „The Idea Palace" uit Amsterdam en wil hiermee automobilisten tegemoetkomen, wanneer zij zich „in den vreemde" bevinden, dit overige weggebruikers kenbaar te maken. Waarom hebben we wel begrip voor een buitenlandse nummer plaat als de bestuurder zit te zoeken, terwijl het voor iedere andere automobilist soms even moeilijk is? Een goed argument voor deze duidelijke sticker, welke voorlopig verkrijgbaar is bij Eddy's Auto Shop, Gustoweg 55, Schiedam/Rotterdam. SCHIEDAM ©TVkfc.ftLcr

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 23