Het Nieuwe Schildersclub Beati schenkt haar leden veel geluk roodbol Milano m 59.9 •3 KOSTER ■O. 70.77.77 i l KIJK GAUW mode T.V. defekt? RADIO ABA AUTOBEDRIJF ERTAK Boekhandel maakt het weer JAPONNEN WOENSDAG 3 MAART 1976 Stadsblad Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Corespcndentie: Postbus 257, Schiedam. Kantoor: Broersvest 125 (C. J. van der Klink) Schiedam, telefoon 010 267368 en 263939 Inzendtermijn adven ter.ties: dinsdeg en donderdag tot 6 uur 's avonds Centrale administratie en redactie Randstad-edities. Postbus 167 Koornmarkt 34) Delft, tel. 015 124331 Eindredactie: P. J. Hovingh. v Randstad-edities verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Holland in een wekelijkse oplage van ruim 680.000 ex. OPLAGE 36.400 In 1945 richtte wijlen de heer P. Mulders de schildersclub „Beati" op. Een onderdeel toen van de personeelsvereniging van de scheepswerf „Gusto", die veel afdelingen had, zoals de voetbalclub, de bridgeafdeling, tennissen, waarvoor men een paar banen huurde, de fotografieafdeling, postzegels, handwerken en vreemde munten. Eens in de twee jaar, afwisselend in het voor- en najaar werd ergens in een ruimte op de werf een tentoonstelling van „Beati" gecreëerd. En dat gebeurde meestal bij een tewaterlating op zaterdag, zodat de directeur, de heer Frido Smulders deze tentoonstelling dan officieel opende. Het fijne was wel, dat op die tentoonstellingen nogal eens wat werk werd verkocht. Er was dan ook een grote verscheidenheid in zee schilderstukken, stillevens en aquarellen. Toen waren er nog handwerken van de dames te zien en telde „Beati" nog een 16, 17 leden. Schilderessen heeft „Beati" ook gekend. Maar nooit zo lang. Zij trouwden en dan zag men ze praktisch niet meer. Eén heeft het er nogal lang volgehouden, maar dat was dan ook een uitzondering. In de zomer trok men op zaterdagmiddag ('s-morgens werd er nog jaren gewerkt op de fabriek) naar buiten. Het liefst de Kethelse polders in. In de winter trof men elkaar weer in één der ruimten van de werf. De heer K. Vrauwdeunt, pas een maand gepensioneerd, weet nog wel te vertellen, dat men dikwijls door uitbreidingen werd verjaagd. Maar „Beati" bleef bestaan, al verloor men de laatste jaren veel leden door vertrek buiten de stad of door overlijden. Jongeren mensen kon men niet meer boeien, zodat er nu nog maar een kleine groep is. Als ik een praatje bij hun maak in de ruimte van „De Dukdalf', het eigen houten gebouwtje voor recreatie van de leerlingen van de bedrijfsschool etc., zijn daar de heren B. van Daalen, J. van den Berg, H. Hemerik en G. Arends rustig bezig achter hun schildersezel. Hun leraar, de heer H. Spetter uit Rotterdam (al vanaf de oprichting) geeft hier en daar instructies en is zelf bezig aan een tekening. WEG VAN PARUS De heer Spetter is helemaal „weg" van het schildersleven in Parijs. Hij is met de heer Vrauwdeunt weieens samen naar een tentoonstelling geweest daar, maar komt er dikwijls. En geniet er elke keer opnieuw van. Hij is een artistieke persoonlijkheid met die krans van grijs krullend haar om zijn beweeglijk gezicht. Hij heeft veel portretten gemaakt in Duitsland, Italië en Frankrijk. De Duitsers vindt hij erg romantisch in hun werk, maar het is veel werk van ouderen, is zijn ervaring. Hoewel ze vroeger weieens op de „kop" van de haven gewerkt hebben, komen ze nu op zaterdagmorgen in dit atelier bijeen. Dan wisselen ze eerst de laatste nieuwtjes uit, maar laten ondertussen ook hun handen „wapperen". In dit kleine atelier zijn mooie werkstukken te zien. Vooral het stilleven van de heer Memerik heeft mijn eerlijke bewondering. De heer Spetter komt er ook even naar kijken. Brengt een verandering aan. Het alziend oog van de meester. Men werkt vooral naar voorbeeld. Maar 't mag allemaal gezien worden, al zijn 't dan ook „maar" amateurs. „Het is moeilijk om ergens een expositieruimte te krijgen", vertelt de heer Spetter. „Meer verenigingen worstelen daarmee. We zijn nu nog maar met weinig mensen, maar als amateur tel je eigenlijk niet mee in Schiedam. Vroeger trokken we veel belangstellingdoordie tentoonstellingen op de werf, waardoor onze vrouwen en kinderen meteen de gelegenheid kregen de gehele fabriek te bezichtigen". Als je lid bent van de personeelsvereniging, kan je overal aan meedoen. En daar wordt dan ook gebruik van gemaakt. Al is alleen op het ogenblik de autoclub een zeer bloeiende club, die begrijpelijk de meeste leden heeft. Zij zorgen zélf voor eigen materiaal, deze schilders van „Beati". Hetgeen „Geluk" betekent. Zij vinden dan ook alle geluk en ontspanning in hun werk. Een laatste penseelstreek. Een verjaarscadeau betekent voor hun altijd tuben verf en penselen. In een grote doos staat dit alles op de grond. Hun palet is van de nodige kleuren voorzien Ik drink met hun een beker koffie uit de automaat. Even wordt er pauze gehouden en overziet men eikaars werk. De heer Van Daalen is niet erg tevreden over zijn winters landschap. „Gooi er wat meer sneeuw tegenaan", raden zijn collega's hem lachend aan. Er komt een lijst omheen en dan bekijkt hij het geheel nogeens op een afstand. Om dan later weer verder te gaan. Hij heeft nieuwe inspiratie opgedaan en trekt rustig aan zijn pijp. Het schilderij van de heer Vrauwdeunt blijft deze zaterdagmiddag onberoerd. Hij is gezellig met zijn vrouw er een weekend tussenuit en ontbreekt dus op deze zaterdagmiddag. Waarschijnlijk heeft hij zich elders in het carnavalsgedruis gestort. Zijn paardenstilleven staat er nu eenzaam en verlaten bij. Sinds hij gepensioneerd is, heeft het schilderen bij hem weer nieuwe vormen aangenomen. Nu de kinderen allemaal de deur uit zijn, is er voor hem zelfs een aparte kamer overgeschoten en heeft hij dus een eigen atelier. Hetgeen het schilderen alleen maar stimuleren kan. De heer Spetter laat zijn tekening even met rust. Kennelijk boeit het silleven van de héér Hemerik hem mateloos, want opeens zijn ze samen aan het werk op één doek. Ook dét kan bij „Beati". Als je hem zo bezig ziet, zou je waarachtig niet zeggen, dat hij al 81 jaar is. Als jongen van 10 jaar schilderde hij al. Leuk dit te weten. En sportief van de collega's, die hem elke week een lift aanbieden. Terwijl je daar zo rustig zit te kijken, denk je, waarom krijgen deze mensen nooit eens de gelegenheid hun werk naar buiten uit te dragen. Net als vroeqer. Ik denk ineens aan een tentoonstelling van Schiedamse ateliers, die op 5 maart om kwart over acht in het Stedelijk Museum wordt geopend. Zou diér niet een heel klein plekje voor hun over zijn? Het zijn tenslotte toch ook meestal Schiedammers, die deel uitmaken van „Beati". Maar wel amateurs. Qua werk tellen ze heus wel mee. Wie weet wat of er in het Stedelijk Museum voor deze mensen van „Beati" nog inzit. Mogelijk draagt de heer Paalman hun wel een goed hart toe. Het zou wel de bekroning op het werk van de heer Spetter zijn. M.W. Interesse RENAULT 1 kf a. mr-ffii naar de advertentie op blz. 4 voor de speciale boeken-aanbieding van RUBENSPLEIIM 16 SCHIEDAM TEL 010 269613 Een overzicht van een tentoonstelling op de werf Gusto, jaren geleden. In het midden de leraar de heer Spetter en met enveloppe in de hand, wijlen de oprichter van „Beati", de heer P. J. Mulders. Tientallen jeugdige modellen O.a. als afgebeeld in de streep- kombinatie rood-wit-blauw Alle maten. Prijstopper NU Bergse Dorpstraat 80 Groene Hilledijk 165 Noordmolenstraat 3 1e Middellandstraat9-11 Broersvest 42 Schiedam. WU HELPEN DIREKT! Specialisten op antennegebied Nederland en Buitenland TEL. 26.07.78 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ZOLDERTHEATER INDETEERSTOOF Nieu wstraat 12 Schiedam vr. 5 mrt. za. 6 mrt. 21.00 uur Belgische cabaretier/zanger Luk Bral met begeleiding van de Amsterdamse groep „ALBUM". f 7,50 en f 6, cjp/65 vr. 12 mrt. za. 13 mt. vr. 19 mrt. za. 20 mrt. 21.00 uur KABARET VANGRAIL winnaar Cameretten 1974. 7.50 en 6.00 CJP/65 za. 6 mrt. 14.30 uur Hst Beeldtheater met Kjktijd Revue door Herman Tieman. 2,50 p.p. Reserveren: via WV Schiedam 010- 266000 en vrijdagavond en zaterdag theater 010-269455 De leden van Beati aan het werk in de Dukdalf. voor betrouwbare occasions V. DEVENTERS.TPAAf 17 "-TEL. 26.53.25 Koopavond geopend.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 1